[BIZTPOL] Közép-Ázsia (Kazahsztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 936
35 079
113
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 052
113
2022. szeptember 16-án tették közzé az első videót arról, hogy a Kirgizisztáni Állami Nemzetbiztonsági Bizottság határszolgálata a török gyártású Bayraktar TB2 felderítő és csapásmérő UAV-kat használ a támadó tádzsik hadsereg páncélozott járművei ellen.

Feltehetően a harckocsit kis Roketsan MAM-L irányított bombák találták el.


A kirgiz határ felé tartó tadzsik T-72 és BMP-2 menetoszlop
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 606
14 822
113

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 525
113
A tádzsikoknak és a kirgizeknek most akkor mi a bajuk egymással?
Hát nagyjából és röviden-tömören körülbelül ennyi:

1- Szovjet időkből örökölt kesze-kusza, enklávékkal bonyolított és rendezetlen határok erősen hegyes terepen. Kábé mint a Kaukázus vagy a Balkán.

2 - Vízgazdálkodási/elosztási konfliktus a határfolyókon egy alapvetően olyan régióban, ahol a víz drága kincs.

3 - Etnikai ellentétek: a kirgiz egy türk nép, míg a tádzsik iráni.

4 - Hosszantartó tádzsik polgárháború, amibe időnként a szomszéd kirgizek is belepiszkáltak.

5 - A háborús Afganisztánból Tádzsikisztánba átszivárgó iszlám szélsőségesek egész térséget destabilizáló hatása.

6 - Gazdasági nehézségek és minden szar, ami ebből fakad, lévén hogy a két legcsóróbb és legelmaradottabb poszt-szovjet államról beszélünk, ahol nem hogy egy lepukkant Moszkvics-gyár, de még kőolaj meg földgáz sincs, csak maximum buggyant kumisz meg némi lóhús.

7 - Az oroszok "közel-külföldi" hatalmi játszmái. Mindkét országban vannak orosz támaszpontok és persze szintén orosz "békefenntartók" is, és hát láttunk már ilyen befolyásfenntartást máshol is.

8 - Nagyhatalmi vetélkedés-szarkavarás a térség uralásáért. Most épp Oroszország és Kína között. Korábban a kétezres évek elején, az amerikai afgán háború örve alatt az USA és Oroszország között, de mindeközben India is próbál némi befolyást szerezni.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 525
113
+1 - A szunnita iszlám. Igaz ez nem ellentét a két ország között, csak jó eséllyel mindkét oldalon fokozza a harci kedvet. De mondjuk azt is el kell ismerni, hogy az ex-szovjet iszlám talán nem olyan radikális, mint a main-stream öböl-menti vagy az afgán kiadás.
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 525
113
  • Tetszik
Reactions: Pogány and beta

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
A kirgiz és a tádzsik hadsereg közötti határösszecsapások következtében két tádzsik katona meghalt, és mindkét oldalról több mint 14 katona megsebesült.
Miután a kirgiz határőrök figyelmeztették a tádzsik katonákat, hogy hagyják el a vitatott területet, szeptember 14-én, szerdán kezdődött a határkonfliktus a határállomás és hét Badkand tartományban található határ menti falu közelében. Ezek az összecsapások két tádzsik katona életét vesztették, három tádzsik és 11 kirgiz megsebesültek.

Jelenleg a két fél közötti diplomáciai kapcsolat felvételével a konfliktusok megszűntek, és a két határ menti tartomány, Sughd (Tadzsikisztán) és Batken (Kirgizisztán) kormányzói a tervek szerint találkoznak és megbeszéléseket folytatnak egymással a határfeszültség megoldása érdekében. .

Tádzsikisztán és Kirgizisztán több mint 970 kilométeres határon osztozik egymással, amelyek nagy részét a Szovjetunió összeomlása után jelölték meg. A vízkészletekkel és hatalmas területekkel rendelkező két ország határainak mintegy 30%-ának azonosításának hiánya számos konfliktushoz vezetett a két ország között az elmúlt években. Ezeket a konfliktusokat Oroszország és a régió többi országának közvetítésével minden alkalommal leállítják, és a felek tárgyalásainak sikertelensége miatt újra felújulnak.
Tajikistan-Kyrgyzstan-EN-2048x1216.jpg



A Kirgizisztán és Tádzsikisztán között létrejött tűzszünet ellenére továbbra is súlyos konfliktusok dúlnak Batken és Sughd tartományok határterületein.
Tádzsikisztán és Kirgizisztán kormánya között szeptember 16-án létrejött diplomáciai kapcsolatfelvétel után a két ország megegyezett a tűzszünet megkötésében ugyanazon a napon déltől, de ez a megállapodás nem tartott sokáig, és a tűzcsere folytatódott. A konfliktus fokozódásával egy időben a tádzsik hadsereg a BM-21 Grad rakétavetőket a kirgizisztáni határhoz szállította, és többször megtámadta a kirgiz katonai állásokat és a Batken repülőteret.

Másrészt, Kirgizisztán pilóta nélküli légi járműveivel (Bayraktar TB2) megtámadta a tádzsik erők felszereléseit és csoportjait. A szárazföldi konfliktus az Ak-Say határhíd, valamint több harckocsi és páncélozott jármű megsemmisüléséhez is vezetett mindkét fél erőitől.

A kirgizisztáni egészségügyi minisztérium szerint a Tádzsikisztánnal folytatott határkonfliktus kezdete óta 59-en haltak meg, és több mint 150-en megsebesültek. A kirgiz kormány azt is állítja, hogy ezek a konfliktusok több mint 137 000 civil evakuálásához és elhagyásához vezettek. A tádzsik sajtó is idézte az ország egészségügyi minisztériumát, amely szerint 24-en haltak meg, és több mint 121-en megsérültek.

Jelenleg az Egyesült Nemzetek Szervezete, Irán, Oroszország, az Egyesült Államok és más külföldi országok hívták és üzenték a két ország vezetőit a konfliktusok megszüntetésére és a határviták párbeszéd útján történő rendezésére, de a határkonfliktusok ettől függetlenül folytatódnak. ezeket a kéréseket.


Kamchybek Tashiev, a Kirgiz Nemzetbiztonsági Szervezet vezetője és Saimumin Yatimov, a Tádzsik Nemzetbiztonsági Szervezet vezetője aláírta a két ország közötti béke- és tűzszüneti megállapodást.
A kirgiz és a tádzsik katonák hatnapos határkonfliktusa után a két ország biztonsági szervezeteinek vezetői végül aláírták a béke biztosítását és a két ország közötti tűzszünet megteremtését célzó megállapodást.

A Tádzsikisztán területén lezajlott tárgyalás során Kamcsibek Tasijev, a Kirgizisztán Nemzetbiztonsági Szervezetének vezetője és Szaimumin Jatimov, a Tádzsikisztán Nemzetbiztonsági Szervezetének vezetője megállapodást írt alá a katonai erők kivonásáról. mindkét oldal egymás területéről, a foglyok szabadon bocsátása és a helyzet stabilizálása.

Megjegyzendő, hogy a Tádzsikisztán és Kirgizisztán közötti hatnapos határkonfliktus során több mint 350 katona és civil halt meg és sebesült meg mindkét oldalon.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 606
14 822
113
Tádzsikisztán elnöke, Emomali Rahmon a Közép-Ázsia-Oroszország csúcstalálkozón "tiszteletet" mert követelni Moszkvától. Rahmon szerint Oroszországnak "milliárdokat kellene befektetnie" - valószínűleg a folyamatos támogatás áraként. Putyin nem tűnt szórakozottnak.

Rahmon a Szovjetunió összeomlását azzal okolja, hogy Moszkva nem vette megfelelően figyelembe a „kis köztársaságok” érdekeit, arra utalva, hogy Oroszország újra és újra elköveti ugyanazokat a hibákat.

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 074
113
Okos a tádzsik. Hadereje nincs Moszkvának, de pénze van. Ha meg akarja tartani a hatalma látszatát, akkor tejelnie kell. Csak a látszat értéktelen valójában, csak bukott vagy bukó államoknak ér valamit.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 350
96 751
113
Tádzsikisztán elnöke, Emomali Rahmon a Közép-Ázsia-Oroszország csúcstalálkozón "tiszteletet" mert követelni Moszkvától. Rahmon szerint Oroszországnak "milliárdokat kellene befektetnie" - valószínűleg a folyamatos támogatás áraként. Putyin nem tűnt szórakozottnak.

Rahmon a Szovjetunió összeomlását azzal okolja, hogy Moszkva nem vette megfelelően figyelembe a „kis köztársaságok” érdekeit, arra utalva, hogy Oroszország újra és újra elköveti ugyanazokat a hibákat.

Oroszország beszorult Ukrajnába, kinyílt a kicsik csipája.
Sztem a kritikája lényege. Összerúgtuk a port a kirgizekkel, Törökország drónokkal haditechnikával támogatja a Türk kirgizeket, Moszkva meg nézi, ahogy a tadzsikok szovjet gèpeit megeszi a Bayraktar. Nincs befolyása leállítani. fegyvert nem ad, de szolidaritásr elvár. Hát lófaxt!!!

Örmény -azeri hasonló szereplőkkel újratöltve.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 184
50 522
113
Ez azért cumi lehetett Putyinnak, hogy grillezték szűk baráti kör előtt, szinte hazai pályán.

Több tiszteletet a kicsiknek, látatlanban is igaza lehet a Tádzsik elnöknek, mert jellemzően a kicsiknek igaza szokott lenni ilyen szitukban a történelmi tapasztalataim alapján, ha azt sérelmezik hogy nem kapnak megfelelő bánásmódot a nagyoktól. A gondom az, hogy mi is hasonló köröket futunk a saját pártfogóinkkal, azok is lenéznek, meg csuklóztatnak minket.

Történelmi tanulság, nem jó kicsinek és kiszolgáltatottnak lenni.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 824
9 693
113
Hogy mostanában téma lett Tádzsikisztán, nézegettem kicsit ezt-azt és azt tűnt fel, hogy annak ellenére hogy majdnem minden tádzsik muszlim, a nőknél mintha nem lenne általános a fejkendő-hordás. Ha ez így van, akkor ott lehet hogy az Iszlámnak egy lájtosabb verziója van.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby