Nem az évszám elírása a probléma, hanem az, hogy 1867 mit is jelent.
Akkor volt a Kiegyezés. 1867 előtt csak Habsburg birodalom létezett, azután Osztrák-Magyar Monarchia.
Ha a kettő között nem érted a külömbséget, akkor nincs is miről beszélni.
Az elsőben a magyaroknak gyakorlatilag semmi beleszólása nem volt a sorsukba. Bécs döntött fölöttünk. A Monarchiában már nekünk is volt szavunk, legalábbis Magyarország területén mi döntöttünk, sajnos a külpolitika nagyrészt az osztrákok kezén maradt, amit aztán jól el is csesztek és ránk lettek katasztrofális következményei.
Szóval 1848-at amiatt elítélni, mert a franciák is támogatták, eléggé gáz. Az elnyomóink ellen lázadtunk fel, az mellékes, hogy közben francia érdekeket is szolgált. És mint írtam, az hogy a Monarchia létrejött, 1848-nak nagyban köszönhető.
Tudod, néma gyereknek az anyja sem érti a szavát... Ez a népekre is vonatkozik, ha elnyomnak egy népet és az beletörődik a sorsába, sose lesz ismét független de ha az elégedetlenségének hangot is ad, akkor lehet újra az. Ha 1848-ban nem rezgett volna a Habsburgok alatt a léc, akkor 1867-ben sem lett volna Kiegyezés. Viszont az olasz és porosz zakók után jobbnak látták gyorsan kiegyezni velünk, nehogy ismét lázadjunk.
Az lehet, hogy nagy különbség volt 1867 után, és tudom, hogy 1848-nak köszönhető a Monarchia, de az osztrákoktól való függetlenedés ill. az ennek kapcsán kialakuló nemzetállami tudat volt az oka annak, hogy később nem bírtuk egyben tartani Nagy-Magyarországot. Ugyanis Nagy-Magyarország Bécstől független egyben tartása nem nemzetállami, hanem birodalmi, mégpedig magyar birodalmi szemléletet követelt volna, amelyet a többi nemzetiség is magáénak érezhetett volna. Ezzel megelőzhető lett volna a nemzetiségi területek leszakadása Trianon során. De a nemzetállami érzületű 1848 a Trianon-i Kis-Magyarország nemzetállamát készítette elő, és ennyiben volt helytelen 1848.
Röviden összefoglalva, Bécs egyben tudta volna tartani a Birodalmat és a Bécstől való függetlenedés maga után vonta Nagy-Magyarország szétesését is.