[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nem az évszám elírása a probléma, hanem az, hogy 1867 mit is jelent.
Akkor volt a Kiegyezés. 1867 előtt csak Habsburg birodalom létezett, azután Osztrák-Magyar Monarchia.
Ha a kettő között nem érted a külömbséget, akkor nincs is miről beszélni.
Az elsőben a magyaroknak gyakorlatilag semmi beleszólása nem volt a sorsukba. Bécs döntött fölöttünk. A Monarchiában már nekünk is volt szavunk, legalábbis Magyarország területén mi döntöttünk, sajnos a külpolitika nagyrészt az osztrákok kezén maradt, amit aztán jól el is csesztek és ránk lettek katasztrofális következményei.
Szóval 1848-at amiatt elítélni, mert a franciák is támogatták, eléggé gáz. Az elnyomóink ellen lázadtunk fel, az mellékes, hogy közben francia érdekeket is szolgált. És mint írtam, az hogy a Monarchia létrejött, 1848-nak nagyban köszönhető.
Tudod, néma gyereknek az anyja sem érti a szavát... Ez a népekre is vonatkozik, ha elnyomnak egy népet és az beletörődik a sorsába, sose lesz ismét független de ha az elégedetlenségének hangot is ad, akkor lehet újra az. Ha 1848-ban nem rezgett volna a Habsburgok alatt a léc, akkor 1867-ben sem lett volna Kiegyezés. Viszont az olasz és porosz zakók után jobbnak látták gyorsan kiegyezni velünk, nehogy ismét lázadjunk.

Az lehet, hogy nagy különbség volt 1867 után, és tudom, hogy 1848-nak köszönhető a Monarchia, de az osztrákoktól való függetlenedés ill. az ennek kapcsán kialakuló nemzetállami tudat volt az oka annak, hogy később nem bírtuk egyben tartani Nagy-Magyarországot. Ugyanis Nagy-Magyarország Bécstől független egyben tartása nem nemzetállami, hanem birodalmi, mégpedig magyar birodalmi szemléletet követelt volna, amelyet a többi nemzetiség is magáénak érezhetett volna. Ezzel megelőzhető lett volna a nemzetiségi területek leszakadása Trianon során. De a nemzetállami érzületű 1848 a Trianon-i Kis-Magyarország nemzetállamát készítette elő, és ennyiben volt helytelen 1848.
Röviden összefoglalva, Bécs egyben tudta volna tartani a Birodalmat és a Bécstől való függetlenedés maga után vonta Nagy-Magyarország szétesését is.
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Kérdés éŕted-e mit jelent a civilizáció szó.
Szerintem te szűkíted le önkényesen a fogalmat. De amúgy a spanyol, angol meg francia gyarmatosítok is a pogányok/barbárok civilizálására hivatkozva semmisítettek meg a sajátjukénál régebbi kultúrákat és civilizációkat. Nem hinném, hogy pont neked degradálnod kellene a kazakok meg egyéb közép-ázsiai népek civilizációját, miközben a "fejlett" nyugat pont ilyen mód nézi le az oroszokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fishbed

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ha a Kreml Minszkben beavatkozik, az ukrán hadsereg fergeteges tüzet zúdít a Donbasszra

https://hu.news-front.info/2020/09/...U64N2Nj0Oolay-9BXMek5vJJROWFkcwCk4PGwwp7-1iVY

Hú ez egy érdekes gondolat a cikkből!

"Mint korábban már megírtuk, a Kreml által szégyentelenül feladott Donbassz, illetve a szabadjára engedett Bartolomaiosz (1) visszatartják Minszket a Moszkvával való együttműködéstől. Margarita Szimonyjan, az RT orosz állami televízió főszerkesztője a Kremlnek a Donbasszal kapcsolatos határozatlanságáról kijelentette: Oroszország megkapta a háborút is, a szégyent is, és a szankciókat is”."
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 110
82 833
113
Szerintem te szűkíted le önkényesen a fogalmat. De amúgy a spanyol, angol meg francia gyarmatosítok is a pogányok/barbárok civilizálására hivatkozva semmisítettek meg a sajátjukénál régebbi kultúrákat és civilizációkat. Nem hinném, hogy pont neked degradálnod kellene a kazakok meg egyéb közép-ázsiai népek civilizációját, miközben a "fejlett" nyugat pont ilyen mód nézi le az oroszokat.

Ez nem degradálás, hanem rámutatás arra-tények, hogy kinek köszönhetik a fejlődést, az állami intézmények, infrastruktúra,ipar, oktatás,...stb kiépülését. Vannak, akik ezt nem tudják.
Tadzsikisztán, Kirgizisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Kazahsztán.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ha Putyin megszállja a beloruszokat, nemcsak Ukrajna fog elsülni, hanem Kazahsztán is kipaterolja a saját szláv kisebbségét oda ahonnan jöttek. Belorusszia után Kazahsztán lesz a következő gócpont, ez már sok sok éve látszik a biztonságpolitikai folyamatokban.

Arról a Kazahsztánról beszélsz, amely utoljára lépett ki a SZU-ból?
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Érdekes dolog különben, hogy a SZU újraalakulását leginkább a perem-államok akarják, és az oroszok ill. Moszkva (Putyin) nem. Kazahsztánnak egy SZU egyáltalán nem lenne ellenére, de egy orosz birodalom - amolyan cári módra - igen. Szóval ladagrantnak lehet, hogy igaza van abban, hogy ha szlávosító módon közeledik Oroszo. Kazahsztánhoz, akkor az elutasítják majd, de egy újraalakuló SZU-nak viszont támogatói lennének - hiszen annak ők lennének a nyertesei, pontosan a Boki által is említett iparosítás, civilizáció kiépítés miatt.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Kazahsztán a kazahoké. Úgy látom sokaknál a nacionalizmus addig tart amíg annak az oroszok a nyertesei. Szép lehet Szentpétervár kora ősszel.

Magyarország meg a magyaroké - mi? Aham - kb. a frászt. :)

Ezt nem tudom honnan sikerült leszűrni, hogy bármilyen "nacionalizmus" volt a hsz -emben? Meg ez hogy jött volna ehhez a témakörhöz? Avagy lenne valami érdemi hozzáfűznivaló is ahhoz amit írtam? Most csak nagyon kivonatosan - ugye két témakörhöz:

1.

Amennyiben az ukránok "bedurvulnának" keleten - akár városokat/falvakat bombáznának szét, az oroszajkú/nemzetiségű civil hullák hegyekbe feküdnének mindenfelé (mert ez olyan "demokratikus"), akkor azért ahhoz már Putykónak is lehetne egy-két szava? Vagy mégsem? Erre írtam lehetséges forgatókönyvként, hogy már lehet direktben avatkoznának be ebben az esetben ...

2.

Az volt a felvetésed, hogy a kazahok majd jól kivágják a szláv (orosz) lakosságot. Nem tudom - ez a "kényszertelepítgetős dolog" is ilyen "demokratikus" érték? Mármint szigorúan magasról tojva a lakosságra? Avagy aki nem így gondolkodik az "nacionalista" vagy "orosz ügynök"? Itt mi volt a gondod azzal, hogy nagyon óvatosan utaltam arra (oroszokra vagy semmi hasonlóra sem), hogy nem igazán a legjobb megoldás lenne a részükről (nem az oroszok miatt)?

Igen, Szentpétervár gyönyörű ilyenkor kora ősszel ... ;)
 

Serathis

Well-Known Member
2018. április 30.
1 138
2 491
113
Asszem Orosz alkotmányban benne van hogy megvédhetik állampolgáraikat? És nagyon sokaknak van ott orosz állampolgárságuk.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Tiltakozom a magyar nemzet russzifikációja miatt és azért is hogy ebben te szimpátiát találsz. Hazánk egy büszke ezer éves állam, semmi szükség hogy a félig iszlamizálódott Putyini rendszertől tanuljunk nacionalizmust és társadalmi erkölcsöt.

Ugyan nem nekem írtad, hanem Littlejohn-nak,
de üzenem neked,
hogy minket nem kell russzifikálni,
mert Oroszország mi vagyunk.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 570
15 517
113
Imádom a Ladagrant-féle idiótákat, akiknek a nemzeti reálpolitika egyenlő a ruszifikációval. Ha valaki tényként tudomásul veszi, hogy Oroszország létezik, hogy itt van nem messze, akkor reálisan számol vele. Bármilyen gyengesége ellenére katonai nagyhatalom. Bármilyen szegénysége ellenére gazdasági nagyhatalom. Bármit teszel, Ladagrant, akkor is itt lesz, ha te gyűlölöd. Az én hazámmal sok rosszat tett az orosz cár, a szovjet komcsi, mégsem gyűlölöm őket. TANULTAM A MÚLTBÓL, ahogy a Te fajtád soha semmiből nem tanul.
Az én hazám a NATO és az EU tagja. Ez nálam azt jelenti, hogy tartozom valahová katonailag, gazdaságilag. De attól még, hogy keresztény vagyok, nem hülye. Nekem ott van a hátam mögött a hazám. A Te hátad mögött ki van? Ideje lenne tisztázni az őszinte beszéd miatt...
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 999
87 688
113
Imádom a Ladagrant-féle idiótákat, akiknek a nemzeti reálpolitika egyenlő a ruszifikációval. Ha valaki tényként tudomásul veszi, hogy Oroszország létezik, hogy itt van nem messze, akkor reálisan számol vele. Bármilyen gyengesége ellenére katonai nagyhatalom. Bármilyen szegénysége ellenére gazdasági nagyhatalom. Bármit teszel, Ladagrant, akkor is itt lesz, ha te gyűlölöd. Az én hazámmal sok rosszat tett az orosz cár, a szovjet komcsi, mégsem gyűlölöm őket. TANULTAM A MÚLTBÓL, ahogy a Te fajtád soha semmiből nem tanul.
Az én hazám a NATO és az EU tagja. Ez nálam azt jelenti, hogy tartozom valahová katonailag, gazdaságilag. De attól még, hogy keresztény vagyok, nem hülye. Nekem ott van a hátam mögött a hazám. A Te hátad mögött ki van? Ideje lenne tisztázni az őszinte beszéd miatt...
Ráadásul folyamatos hülyeségeket próbált beemelni oda, ahol ez nincs. Ez is nyilván csak az oroszok miatt történt. Egy ruszkipárti NATO ország általában sok ilyet produkál:

A világsajtó top hírei között szerepel a magyar haderőfejlesztés
https://pestisracok.hu/a-vilagsajto-top-hirei-kozott-szerepel-a-magyar-haderofejlesztes/
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 570
15 517
113
Tudom, érzem, lassan olyan leszek, mint Marcus Porcius Cato elhíresült mondatával Karthágóról, de én egyedül a V4 tovább fejlesztésében, integrációjában látom az egyetlen esélyt az európai és világháború elkerülésére. Ha végre lengyel testvéreink rájönnek, hogy az USA sem fog nekik érdemben segíteni és valódi érdekszövetségeseikre támaszkodnak, akkor megkezdődhetne egy olyan V4 építése, mely minden nagyhatalmi érdeknek gátja tudna lenni. Tíz- tizenöt év és a magyar haderő felzárkózik, talán a szlovák és a cseh is. Együtt, egy integrált erőként már a V4 lenne a magja Európának.
Azt is tudom - még mielőtt leszedi rólam a keresztvizet valaki -, hogy ez még csak álom, de szerintem a LEHETSÉGES álmok legjobbika. Az összes többi arról szól, hogy a Közép-Kelet Európai kis országok ismét a sötét gyalog szerepét választják.
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 467
4 636
113
Ráadásul folyamatos hülyeségeket próbált beemelni oda, ahol ez nincs. Ez is nyilván csak az oroszok miatt történt. Egy ruszkipárti NATO ország általában sok ilyet produkál:

A világsajtó top hírei között szerepel a magyar haderőfejlesztés
https://pestisracok.hu/a-vilagsajto-top-hirei-kozott-szerepel-a-magyar-haderofejlesztes/
A rezsim napjai meg vannak számlálva, de a nemzetközi törvényeket be kell tartani ezt sose rovom fel nekik.

A déli Schengeni határ megerősített védelmére szükség volt, mert megkövetelte a Schengeni csatlakozási szerződés. Az már kultúrabeli hiányosság hogy hogy bántunk az arra rászorulókkal.

A magyar haderő fejlesztésre szükség van és telik is rá, minthogy a NATO szerződés megköveteli a nemzeti jövedelem 2%-os ráfordítását, illetve erre ösztönöz a keleti imperializmus fenyegető közelsége. Trump kérte, mi megtettük.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
A rezsim napjai meg vannak számlálva, de a nemzetközi törvényeket be kell tartani ezt sose rovom fel nekik.

A déli Schengeni határ megerősített védelmére szükség volt, mert megkövetelte a Schengeni csatlakozási szerződés. Az már kultúrabeli hiányosság hogy hogy bántunk az arra rászorulókkal.

A magyar haderő fejlesztésre szükség van és telik is rá, minthogy a NATO megköveteli a nemzeti jövedelem 2%-os ráfordítását, illetve erre ösztönöz a keleti imperializmus fenyegető közelsége. Trump kérte, mi megtettük.
Keleti imperializmus? Ezek szerint a nyugati kommunizmus fog megvédeni?:D Öcsém, ilyen nyíltan utoljára Thürmer vallotta be, hogy kommunista. (De benne legalább van hazaszeretet.) Csak kibújt a szög a zsákból te kicsi ÁVÓ-s.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
"...meg a "leégett"(hová-is-lett: eltűnt) Mikro-Elektronika Vállalat (MEV) gyártó-sorai, "

Na várjál, az még azóta sem derült ki, hogy pontosan mi lett a MEV-vel. A szovjeteknek állt a legkevésbé érdekében a MEV felgyújtása, hiszen nekik termelt alkatrészeket, többek között rakétákba. Az amerikaiak már annál érdekeltebbek voltak ebben, hiszen a MEV másolta az Intel chip-eket (tokozás lecsiszolása után elektronmikroszkóppal reverse-engineering-elték őket) ill. az USA-nak állt érdekében a szovjet-blokk gyengítése. Ráadásul az amerikaiak lopták el a MEV által feltalált FPGA technológiát és utána jelent meg a Xilinx nevű cég egy ilyen termékkel, amely a volt MEV dolgozók szerint annak pontos másolata, amit ők fejlesztettek a MEV-nél. A harmadik jelölt a tettesi pozícióra Izrael titkosszolgálata, mivel a MEV által gyártott chip-ek SCUD rakétákba kerültek beépítésre, amelyet gyakran ellenük alkalmaztak - úgyhogy még ők a harmadik jelölt. De mondom, soha nem derült ki, hogy pontosan mi történt, és hogy ki tette. Úgyhogy légyszives ne kezeld tényként, hogy a szovjetek lettek volna.
Na várjunk!
1. A MEV-ben, az akkor már jócskán elavultnak számító 8080-as processzort fejtették vissza, miközben már volt 16 és 32 bites bőven (nem csak Intel, hanem Zilog, Motorola, HP, stb)
2. Az FPGA-t azt engedd el, nem magyarok találták fel, és a Xilinx (meg a Zilog) korábbi cég volt, mint a MEV.
3. Túl bonyolult áramköröket azért nem állítottak elő. Nem volt valami hatalmas volumenű a gyártás.
4. A szovjeteknek biztos nem volt érdekük, hogy leégjen a gyártósor. (Bár akkoriban az a szóbeszéd járta, hogy hosszútávon így jártunk jól - de ezt nem kell komolyan venni...) A gyártástechnológia elég szgorú volt, nos az emberi tényező volt a kulcs a katasztrófához.
5. Volt kolléganőm ott kezdett fiatal mérnökként, egyszer hosszan beszélgettünk az ott töltött (rövid) időről. Szóval az urbánus legendák nem igazán hoznak lázba.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Na várjunk!
1. A MEV-ben, az akkor már jócskán elavultnak számító 8080-as processzort fejtették vissza, miközben már volt 16 és 32 bites bőven (nem csak Intel, hanem Zilog, Motorola, HP, stb)
2. Az FPGA-t azt engedd el, nem magyarok találták fel, és a Xilinx (meg a Zilog) korábbi cég volt, mint a MEV.
3. Túl bonyolult áramköröket azért nem állítottak elő. Nem volt valami hatalmas volumenű a gyártás.
4. A szovjeteknek biztos nem volt érdekük, hogy leégjen a gyártósor. (Bár akkoriban az a szóbeszéd járta, hogy hosszútávon így jártunk jól - de ezt nem kell komolyan venni...) A gyártástechnológia elég szgorú volt, nos az emberi tényező volt a kulcs a katasztrófához.
5. Volt kolléganőm ott kezdett fiatal mérnökként, egyszer hosszan beszélgettünk az ott töltött (rövid) időről. Szóval az urbánus legendák nem igazán hoznak lázba.

1. A 8080-t még a HIKI fejtette vissza 1975-ben (1 évvel a megjelenése után!), nem a MEV
2. A Xilinx-et 1984-ben alapították, a MEV-et 1982-ben, tehát a MEV a korábbi 2 évvel
3. Még nem indult be a gyártás, leégett mielőtt beindulhatott volna, 1988-1990-re tervezték felfuttatni a gyártást
4. Bizony nem. Érdekesek a dátumok is: Csernobil 1986. április 26., MEV 1986. május 26. - mindkettő a szovjet birodalmat gyengítette, és a dátum egyezés akár még üzenet is lehetett.
5. Többen furcsa halált haltak a MEV korábbi kutatómérnökei közül (várhatlan betegség, autóbaleset). Volt aki a magyar mikroelektronika történetét akarta megírni a 2000-es években, beleértve a MEV történetét is, ehhez verbulált társszerzőket, aztán baleset hirtelenséggel halálozott el 2009-ben. Veszélyes téma ez, szerintem hagyjuk is abba.

A tettes egyébként ki fog derülni. Szíjjártó nemrég tárgyalt Kínában magyarországi számítógép-gyár beindításáról, amely talán az 1980-as években tervezett magyar mikroelektronikai ipar újraélesztése lenne, a MEV egyfajta reinkarnációjaként. Aki a MEV kínai reinkarnációját megkísérli majd megmerényelni, az ugyanaz lesz, mint akinek a szovjet-magyar MEV az útjában állt. Innen majd kitudódik a korábbi tettes is. Mert aki nem akarta, hogy a 80-as években Magyarországon mikroelektronikai ipar jöjjön létre, az most sem fogja hagyni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
1. A 8080-t még a HIKI fejtette vissza 1975-ben (1 évvel a megjelenése után!), nem a MEV
2. A Xilinx-et 1984-ben alapították, a MEV-et 1982-ben, tehát a MEV a korábbi 2 évvel
3. Még nem indult be a gyártás, leégett mielőtt beindulhatott volna, 1988-1990-re tervezték felfuttatni a gyártást
4. Bizony nem. Érdekesek a dátumok is: Csernobil 1986. április 26., MEV 1986. május 26. - mindkettő a szovjet birodalmat gyengítette, és a dátum egyezés akár még üzenet is lehetett.
5. Többen furcsa halált haltak a MEV korábbi kutatómérnökei közül (várhatlan betegség, autóbaleset). Volt aki a magyar mikroelektronika történetét akarta megírni a 2000-es években, beleértve a MEV történetét is, ehhez verbulált társszerzőket, aztán baleset hirtelenséggel halálozott el 2009-ben. Veszélyes téma ez, szerintem hagyjuk is abba.

A tettes egyébként ki fog derülni. Szíjjártó nemrég tárgyalt Kínában magyarországi számítógép-gyár beindításáról, amely talán az 1980-as években tervezett magyar mikroelektronikai ipar újraélesztése lenne, a MEV egyfajta reinkarnációjaként. Aki a MEV kínai reinkarnációját megkísérli majd megmerényelni, az ugyanaz lesz, mint akinek a szovjet-magyar MEV az útjában állt. Innen majd kitudódik a korábbi tettes is. Mert aki nem akarta, hogy a 80-as években Magyarországon mikroelektronikai ipar jöjjön létre, az most sem fogja hagyni.
1. Nekem nem tűnik életszerűnek. Mindenhol Z-80 volt a sztár.
2. "1983-ban egy úgynevezett 3000-es (titkos) minisztériumi határozattal létrehozták a Mikroelektronikai Vállalatot (MEV)."
3. Gyártottak TTL áramköröket (mi is használtuk őket), nem túl bonyolultakat. Ahogy te is írod, a termelés alig indult be.
4. Ez a dátum "egybeesősdi" azért ne okozzon álmatlan éjszakákat.
5. A halálesetekhez nem tudok hozzászólni, de halt meg nagytudású híradástechnikai mérnök kollégám a hegyekben. Szívrohamban, és szívbeteg is volt. Mégsem gondolta senki, hogy idegen kéz által - pedig katonai projekteken is dolgozott. A másik, hogy egy rendes (értsd igazán top modern) félvezetőgyár megépítése ma kg. 10-20 Mrd USD között mozog. Szerinted ilyen lesz nálunk? Az meg pláne játszik, hogy 40 évvel az események után vagyunk, és más a szövetségi rendszer, amihez tartozunk.