<blockquote rel="haubagoi"><blockquote rel="honved">Senki nem tukmált ránk hitelt akkoriban.
Mi vettük fel, mert ellenkező esetben összeomlik a rendszer, már a 80-as évek elején.
Amúgy a rendszerváltás sem jött volna létre, ha nincs teljes összeomlás.
Ez egy magyarázat, de azt látom te is elismered, hogy az összeomlásnak fontos szerepe volt abban, hogy a rendszerváltást meg lehetett csinálni. Ebből következően Mo. összeomlása nyugati érdek volt.
...
Aki hozzám hasonlóan, életkorából adódóan, megérte itt a kommunizmust és az Oroszok katonai megszállását, az biztosan nem kívánhatja őket vissza.
Fiatalokban él egy képzelt világ, a jóságos Oroszországról és a gaz Nyugatról.
Most remek lehetőség fog adódni arra, hogy megéljük az amerikaiak katonai megszállását is, hogy utána őket se kívánjuk vissza. De ezért van egy fontos mozzanat, amelyről nem szabad elfeledkezni: Mo. megtámadta a SZU-t, és ott bizony embereket öltünk meg. Nyilván ez is közrejátszott abban, ahogyan a szovjetek Mo.-ot kezelték, legalábbis az első évtizedekben.
Tehát ahhoz, hogy összehasonlíthassuk a szovjet megszállást a volt német ill. a most bekövetkező amerikai megszállással, ahhoz Mo.-nak hadat kellett volna üzennie Németországnak, ill. most Mo.-nak hadat kellene üzennie az USA-nak, németeket kellett volna ill. most amerikaiakat kellene tömegével megölnünk, mégpedig a saját hazájukban ahhoz, hogy össze tudjuk hasonlítani, hogyan viselkedett volna egy német, ill. most hogyan viselkedne egy amerikai katona a magyarokkal szemben, a vereségünk és megszállásunk után.
Nagyon profán példával szemléltetve: ha berontok a lakásodba, és kiirtom a családodat, akkor utána elég álságos lenne azt felemlegetnem, hogy utána milyen brutálisan viselkedtél velem.
Magyarország márpedig pont ezt tette a SZU-val szemben.
És ezzel együtt, később - ahogy a II. vh. fájdalmas emléke halványult - a SZU egész élhető világot teremtett Mo.-on, olyat, amelyben az ország népessége növekedett, nem pedig csökkent.
Még egy megjegyzés: szovjetek <-> oroszok.
Ami a kivándorlást illeti, talán épp azért következett be ebben a mértékben, mert a nyugati élet és színvonal vonzza a hazai ifjakat arrafelé.
Valahogy Oroszországba sem akkor, sem most, senki nem akar kivándorolni.
Akarod mondani a Szovjetunióba. Nos, az 1945-1989 időszak picinykét más volt mint most az EU-ban. Az a különbség, hogy mielőtt az EU-ba 2004-ben beléptünk volna, nem üzentünk hadat Németországnak vagy Angliának, nem öltünk meg tömegével németeket és angolokat. A SZU által vezetett Keleti Blokkba Magyaro. nem önként és főleg nem jutalomképpen (!!!) került, hanem BÜNTETÉSBŐL, büntetésből a háborús tettei miatt!
Naná, hogy ez rányomta a bélyegét arra, hogy valahogy nem akaródzott a magyaroknak a Szovjetunióba kivándorolni (meg, hogy nem is nagyon engedték). Persze, kivételek voltak azért.
Másrészt az, hogy a magyar fiatalok az EU-ban tömegével kivándorolnak Angliába és Németországba, Magyaro. számára nagyobb büntetés, mint az, hogy a SZU-ban nem tehették meg ugyanezt a SZU irányában.
Az pedig, hogy most a fő kivándorlási irány Magyaro.-ról Anglia és Németo., abban picinyke szerepet az is közrejátszik, hogy a magyar fiatalok többsége angolul és/vagy németül tud, nem pedig oroszul. Ráadásul Oroszo.-gal nem tartozunk egy Unióba, így nyilván oda nehezebb kivándorolni. Főleg, hogy az utóbbi időben már ellenségek is vagyunk. Ismét. Az USA jóvoltából.
</blockquote>
Én a kommunizmusban éltem. Ha anno jön elő - ahogy baráti körben elő is jött - egy SZU vs USA vita, lazán az USAra teszek. DE, akkor nem Oboa, hanem Reagan volt. Iszonyat különbség már ez is.
Ráadásul azóta túl vagyunk egy Jugoszlávia elleni bombázáson, Irak 2003on, Líbián, Szírián, Egyiptomon. Emellett még mindig hatalmon van a kis nyomi család ÉKban. Iszonyat csalódás.
Jelcin alatt a SZU és Oroszország minden volt, amit az ember egy Birodalom széthullása után rémálmaiban látott. Csecsenföld még hozzátett ehhez egy újabb adalékot. Azóta viszont Putyin lezárta Csecsenföldet. Olyan szinten hozza azt, ami miatt cáratyuskázták anno az orosz vezetőket, ami egyedülálló egy nem túl rózsás állapotban lévő ex-szuperhatalom esetében.
Ez már nem a Szovjetunió. De nem is az áldemokrácia USA.
Szvsz kell az USAnak erős ellenfél, hogy érezze, nem tehet meg mindent.
Olyan kupi van a világban miatta, hogy erősen megkérdőjelezi az ezt létrehozójának korábbi Nóbel-békedíját, mert ilyen díj birtokában, ekkora kupit még soha ember nem csinált a földön.</blockquote>
Nagyon jól összefoglaltad. Nagyjából ennek vagyunk a szemtanúi most.