[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 603
113
Ha az szerinted nepmese akkor a te velemenyed pedig inkabb mar halucinacio. Bokros ugy mentette meg a szokasos szoci allamcsodtol az orszagot, hogy lenyuzta az embereket. Elszegenyitett retegek es kiarusitott orszag varta az uj kormanyzatot. Koszonjuk.

Nézd meg a GDP alakulását a '90-es években. Jól látszik a Bokros-csomag pozitív hatása. Abba a készbe ült bele a Fidesz '98-ban, de nemigen tudott vele mit kezdeni. Viszont elkezdődött akkor a Fidesz-MSZP-féle nagy elkúrás, ami máig tart és ami okozza az ország jelentős lemaradását a sorstársainkhoz képest.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
98 táján a legnagyobb elkuras az unióba tolakodas volt eltorzitottak a gazdaságot hogy felvegyenek minket a kkvkra meg szartak rá és nem készítették fel őket az új szabvanyrendszerre majd mikor beléptünk az unióba hirtelen kellett nagy kiadásokat fedezni hogy megfeleljenek az uniós előírásoknak. A kkv szektor nem állt készen az unióra ahogy a nagyobb cégek egy része se. Már évekkel az unióba lépés előtt szépen lassan fokozatosan át kellett volna emelni elemeket a szabajzasbol hogy ne forrovizkent érje a vállalkozói szektort az áttérés.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Hogy előtte mi volt hazaárulás/hazakiarulas hogy előtte mi volt egy újabb forgó víz a lakosságra hirtelen rendszerváltás semmi előzetes felkészítés nélkül a fokozatosság elve csak mutatóba volt itt ott. A rendszervaltasra meg legalább 5 év kellett volna. Felkészíteni az embereket. Vállalkozás nyitás előtt kötelezővé kellett volna tenni egy 3-4 hónapos tanfolyamot a privatizációt is ki kellett volna tolni legalább 5 évre hogy tőkeerős csoportok johessenek létre és ne csak a külföldi vasarolhasson céget vagy aki kozelvolt a tűzhöz és kapott hitelt. Néhány ceget ugyan részvényekre osztottak és a melosok megvették de nem volt piacgazdasággal tisztába lévő vezető kötelezően képzésen kellett volna azoknak is résztvenni hogy legalább fogalma legyen hogy mi hogy merre hány méter az államnak meg az elején az export ba kellett volna segitsegetnyuljtani meg valami állami kizvetitoceggel
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
98 táján a legnagyobb elkuras az unióba tolakodas volt eltorzitottak a gazdaságot hogy felvegyenek minket a kkvkra meg szartak rá és nem készítették fel őket az új szabvanyrendszerre majd mikor beléptünk az unióba hirtelen kellett nagy kiadásokat fedezni hogy megfeleljenek az uniós előírásoknak. A kkv szektor nem állt készen az unióra ahogy a nagyobb cégek egy része se. Már évekkel az unióba lépés előtt szépen lassan fokozatosan át kellett volna emelni elemeket a szabajzasbol hogy ne forrovizkent érje a vállalkozói szektort az áttérés.

Az egyetlen igazi lehetőségünk volt az EU-hoz történő csatlakozás. Ellenkező esetben most, a balkáni, volt ex Jugoszláv tagköztársaságok színvonalán lennénk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Azokban az években a hozzáértőbbek akiket az EU csatlakozásról kérdeztek, általában a fejüket csóválták és olyasmiket mormogtak, hogy azért nem ártana egy felzárkózási időszak, mert ez eléggé fejest ugrás a mély vízbe. Viszont az euforikus hangulat és az optimista elvárások miatt háttérbe szorultak ezek a hangok. A kérdés viszont az, hogy ha netalán meghallgatták volna őket és nincs csatlakozás, hanem kivárás, az ország politikai elitje képes lett-e volna véghezvinni azt a rengeteg reformot és fejlesztést ami után már egészen más feltételek mellett lehetett volna csatlakozni? Nagy a gyanúm, hogy nem.
Ha megnézed azokat a kelet-európai országokat akik nincsenek bent az EU-ban, sokkal rosszabb helyzetben vannak. Ha nem más, már az EU területén történő szabad munkavállalás lehetősége, mennyi emberen segített. Azt nem is számolva, hogy a hazaküldött pénz a költségvetés gyarapítja.
Az, hogy a politikai elit lenyúlja a (jövőt) felzárkózásra szánt pénzeket, csak ők tehetnek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
Ebbe én nem mennek bele lett volna más lehetőségünk is.
De ha figyelmesen olvasol sehol nem írtam hogy nem kellett volna belépni azt eu ba. Hanem hogy nem ilyen eroltetve. Balkáni országról meg annyit hogy jártál te mostanában boszniában vagy montenegroba egy haborun vannak pedig túl szerbia se putri horvátország nem egészen balkáni állam de nem eu és nem rosszabb az életszínvonal mint nallunk
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Elméletben el lehet játszadozni a gondolattal, hogy mi lett volna ha? Csakhogy bármilyen forgatókönyvet veszünk, abban is a jelenlegi politikai elit (1990-2016) kellett volna helyt álljon, ha meg szerinted ebben nem teljesített jól, miből gondolod, hogy a többiben a helyzet magaslatán állt volna?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 222
33 680
113
En ebbe nem megyek bele. Szerintem mondom a tempó nem volt jó nem szabadott volna erőltetni fejestugrani.
En jolkerestem danuaba nekem megérte az eu...
Lett volna más út csak azért mondtam mert tényleg volt.
Nem török pálcát egyik felett se.
De a véleményem az hogy ahogy rendszert váltani se lehet 1-2 év alatt a lakossag felkészítése nélkül egy ez ba való csatlakozást se lehet így csinálni.
A hirtelenjott szanajozasok nagyon sok vállalkozást tonkretettek vagy stagnalasba taszitottak mind ez amiatt mert senki nem készítette fel őket senki nem mondta nekik hogy az eu ba a vagohidad bezarhatod mert kisméretű lapokkal van burkolva széles fugaval a padlozat beton és nem csuszasgatlos és az ablakaid se felelnek meg ahogy a mosdod is túl kicsi az oltozod se megfelelő méretű de meg az állatoknak se biztositasz szórakozást levagasuk előtt.
Csak egy pl volt de ha mit tudom én bevezetik csatlakozás előtt 5evel a falburkolat haccp szabvanyat majd csatlakozas elott 3evcel a csuszasgatlo padlozatot es csatlakozas elott 1 évvel a mosdok méretét és oltozok felszereltségét csatlakozas után nem zárnak be a vagohidat mert pénz a felújítás ami egyszerre kiesés nem akkor amikor te tervezed mondjuk nyáron a kánikula közepén hanem most. Hanem beutemezve 70-80-90%ba eu szabvány lett volna a vágóhíd ami hiányosságokat pótolni lehetett volna leállás és hitel felvétele nelkul
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Értem, hogy mit mondasz a tempóval kapcsolatban, de ha a másik utat választod, ott is lett volna egy "tempó" amit az ország irányítói kellett volna megszabjanak és gyakorlatba ültessenek. Én azt mondom, hogy a másik út sem lett volna jobb, mivel ezzel az inkompetens bandával a másik megoldás is ugyanolyan rosszul lett volna végrehajtva.
 
  • Tetszik
Reactions: beta and Szittya

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 643
14 619
113
98 táján a legnagyobb elkuras az unióba tolakodas volt eltorzitottak a gazdaságot hogy felvegyenek minket a kkvkra meg szartak rá és nem készítették fel őket az új szabvanyrendszerre majd mikor beléptünk az unióba hirtelen kellett nagy kiadásokat fedezni hogy megfeleljenek az uniós előírásoknak. A kkv szektor nem állt készen az unióra ahogy a nagyobb cégek egy része se. Már évekkel az unióba lépés előtt szépen lassan fokozatosan át kellett volna emelni elemeket a szabajzasbol hogy ne forrovizkent érje a vállalkozói szektort az áttérés.

Hogy előtte mi volt hazaárulás/hazakiarulas hogy előtte mi volt egy újabb forgó víz a lakosságra hirtelen rendszerváltás semmi előzetes felkészítés nélkül a fokozatosság elve csak mutatóba volt itt ott. A rendszervaltasra meg legalább 5 év kellett volna. Felkészíteni az embereket. Vállalkozás nyitás előtt kötelezővé kellett volna tenni egy 3-4 hónapos tanfolyamot a privatizációt is ki kellett volna tolni legalább 5 évre hogy tőkeerős csoportok johessenek létre és ne csak a külföldi vasarolhasson céget vagy aki kozelvolt a tűzhöz és kapott hitelt. Néhány ceget ugyan részvényekre osztottak és a melosok megvették de nem volt piacgazdasággal tisztába lévő vezető kötelezően képzésen kellett volna azoknak is résztvenni hogy legalább fogalma legyen hogy mi hogy merre hány méter az államnak meg az elején az export ba kellett volna segitsegetnyuljtani meg valami állami kizvetitoceggel


Egyetértek, a tempó abszolút fölöslegesen eltúlzott volt. A privatizációt jóval elnyújtottabban és hosszútávú koncepciók mentén kellett volna megcsinálni. SÉ persze a lakosságot is sokkal jobban fel lehetett/kellett volna készíteni.

Első lépésben el kellett volna zavarni a médiából/sajtóból az összes állampárthoz köthető véleménycsinálót.



Az egyetlen igazi lehetőségünk volt az EU-hoz történő csatlakozás. Ellenkező esetben most, a balkáni, volt ex Jugoszláv tagköztársaságok színvonalán lennénk.


Szerintem tagság nélkül is lehetett volna integrálódni a világgazdaságba.

Azokban az években a hozzáértőbbek akiket az EU csatlakozásról kérdeztek, általában a fejüket csóválták és olyasmiket mormogtak, hogy azért nem ártana egy felzárkózási időszak, mert ez eléggé fejest ugrás a mély vízbe. Viszont az euforikus hangulat és az optimista elvárások miatt háttérbe szorultak ezek a hangok. A kérdés viszont az, hogy ha netalán meghallgatták volna őket és nincs csatlakozás, hanem kivárás, az ország politikai elitje képes lett-e volna véghezvinni azt a rengeteg reformot és fejlesztést ami után már egészen más feltételek mellett lehetett volna csatlakozni? Nagy a gyanúm, hogy nem.
Ha megnézed azokat a kelet-európai országokat akik nincsenek bent az EU-ban, sokkal rosszabb helyzetben vannak. Ha nem más, már az EU területén történő szabad munkavállalás lehetősége, mennyi emberen segített. Azt nem is számolva, hogy a hazaküldött pénz a költségvetés gyarapítja.
Az, hogy a politikai elit lenyúlja a (jövőt) felzárkózásra szánt pénzeket, csak ők tehetnek.


A többi nem EU tag kelet-európai állam kb. ugyanott van hozzánk képest, mint volt 10 vagy 20 éve, vagy esetleg előrébb.
Mondjuk nem olyan sok ilyen viszonyítási állam van, és ront az összképen, hogy többükben volt háború.

De mi is ráértünk volna 2004-ben csatlakozni, mint a horvátok, vagy csupán egy lazább együttműködést kötni az EU-val.

Elméletben el lehet játszadozni a gondolattal, hogy mi lett volna ha? Csakhogy bármilyen forgatókönyvet veszünk, abban is a jelenlegi politikai elit (1990-2016) kellett volna helyt álljon, ha meg szerinted ebben nem teljesített jól, miből gondolod, hogy a többiben a helyzet magaslatán állt volna?

Igen, ez a kulcsmondat, hogy az adott társadalommal és az adott politikai/szellemi "elittel" úgy sem lett volna sokkal jobbat csinálni.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Azokban az években a hozzáértőbbek akiket az EU csatlakozásról kérdeztek, általában a fejüket csóválták és olyasmiket mormogtak, hogy azért nem ártana egy felzárkózási időszak, mert ez eléggé fejest ugrás a mély vízbe. Viszont az euforikus hangulat és az optimista elvárások miatt háttérbe szorultak ezek a hangok. A kérdés viszont az, hogy ha netalán meghallgatták volna őket és nincs csatlakozás, hanem kivárás, az ország politikai elitje képes lett-e volna véghezvinni azt a rengeteg reformot és fejlesztést ami után már egészen más feltételek mellett lehetett volna csatlakozni? Nagy a gyanúm, hogy nem.

Az első rész igaz. A reális gazdasági szakik mind ezt mondták, és a csatlakozási "csomag" a régi tagállamok részéről 100 %-ban politikai döntés volt.
Miért ?
Pl, mert ha nincs ez az igen jelentős népességet felvonultató piac, akkor az agrárpiaci-támogatási reform elkerülhetetlen lett volna. Ami nem gyenge felfordulást hozott volna pl az érdekeiket elég konzekvensen képviselő francia parasztok köreiben.
A tömeges csatlakozás egyenes következménye volt az azt megelőző időszaknak. A volt szoci országok kiszolgáltatottá tétele - ergo mindkét oldalnak egyformán szüksége volt a másikra, csak nem azonos céllal. Az egyik a leamortizáltak, a másik a "jóságos" nagybácsi, aki segít az elesetteknek.
Csak emlékeztetőül: az agrártámogatások fokozatos bevezetése pl. tehát azt se engedték, hogy egyenlő mértékben támogassuk a szektort, csak idővel volt lehetséges. Amikor már eleve késő volt. A lemaradás konzerválására volt elegendő.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Nézd meg a GDP alakulását a '90-es években. Jól látszik a Bokros-csomag pozitív hatása. Abba a készbe ült bele a Fidesz '98-ban, de nemigen tudott vele mit kezdeni. Viszont elkezdődött akkor a Fidesz-MSZP-féle nagy elkúrás, ami máig tart és ami okozza az ország jelentős lemaradását a sorstársainkhoz képest.

A Bokros-csomag egyenlő - hitelfelvétel. Tessék utánanézni, tájékozódni. Óriási tudást fémjelez az, hogy elmegyek az IMF-hez és a maradék nemzeti vagyont kiárusítva elzálogosítom az ország jövőjét.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Az első rész igaz. A reális gazdasági szakik mind ezt mondták, és a csatlakozási "csomag" a régi tagállamok részéről 100 %-ban politikai döntés volt.
Miért ?
Pl, mert ha nincs ez az igen jelentős népességet felvonultató piac, akkor az agrárpiaci-támogatási reform elkerülhetetlen lett volna. Ami nem gyenge felfordulást hozott volna pl az érdekeiket elég konzekvensen képviselő francia parasztok köreiben.
A tömeges csatlakozás egyenes következménye volt az azt megelőző időszaknak. A volt szoci országok kiszolgáltatottá tétele - ergo mindkét oldalnak egyformán szüksége volt a másikra, csak nem azonos céllal. Az egyik a leamortizáltak, a másik a "jóságos" nagybácsi, aki segít az elesetteknek.
Csak emlékeztetőül: az agrártámogatások fokozatos bevezetése pl. tehát azt se engedték, hogy egyenlő mértékben támogassuk a szektort, csak idővel volt lehetséges. Amikor már eleve késő volt. A lemaradás konzerválására volt elegendő.

Pontosan, ezt akartam is írni Szittyának, csak már kimaradt. Az agrárágazat nem azért épült le mert gonosz brüsszeli ellenőrök járták volna a vidéket és bezáratták volna a nem EU konform sertéstelepeket, hanem azért mert a nyugati és a keleti gazdák egyenlőtlen mértékben voltak támogatva.
 
  • Tetszik
Reactions: csibeszke

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 603
113
A rendszervaltasra meg legalább 5 év kellett volna.

Ha nem történik meg akkor a rendszerváltás amikor, 5 hónap múlva csődben lett volna az ország. Vagy csőd, vagy rendszerváltás volt választható. A komcsik megijedtek a csőd okozta társadalmi elégedetlenségtől és inkább átadták a hatalmat. Mára már látszik, hogy talán a csőd jobb lett volna. Az emberek szembesültek volna a szocializmus igazi arcával és az arcuk kisebb lett volna.

Felkészíteni az embereket. Vállalkozás nyitás előtt kötelezővé kellett volna tenni egy 3-4 hónapos tanfolyamot a privatizációt is ki kellett volna tolni legalább 5 évre hogy tőkeerős csoportok johessenek létre és ne csak a külföldi vasarolhasson céget vagy aki kozelvolt a tűzhöz és kapott hitelt. Néhány ceget ugyan részvényekre osztottak és a melosok megvették de nem volt piacgazdasággal tisztába lévő vezető kötelezően képzésen kellett volna azoknak is résztvenni hogy legalább fogalma legyen hogy mi hogy merre hány méter az államnak meg az elején az export ba kellett volna segitsegetnyuljtani meg valami állami kizvetitoceggel

A rendszerváltás előtt már volt nem is elhanyagolható magánszektor. Aki meg nem vállalkozott azzal meg nem lehetett volna megértetni a piacgazdaság működését. Tőkeerős csoportok meg csak kapitalizmusban és viszonylag hosszú idő alatt jöhet csak létre.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Ha nem történik meg akkor a rendszerváltás
Rendszerváltás nem volt. Csak reformkommunista hatalomátmentés.
Bizonyítékként tessék megnézni, hogy egyetlen egy vörös vérbírót, vagy politikai, belügyi vezetőt sem vontak eljárás alá. Sőt kiemelt nyugdíjjal élték a "megérdemelt" hátralévő éveiket. Péter Gábor ávó főnök 1993-ban hunyt el büntetlenül. És legutóbb Béla bácsi.
Ezzel szemben manapság az összes olyan öregembert elítélik aki annak idején jónapotot köszönt egy nyilasnak.
Brüsszelben meg szobrot állítanak egy volt karhatalmistának.
Pffffff...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Azok szerint, akik szerint ráértünk volna az EU-ba csatlakozni, rossz hírem van: Addig, amíg a cseh, szlovák, román, lengyel csoport csatlakozott, nem maradhattunk le, mert minden befektetést elvittek volna nyugat irányából, és mire csatlakoztunk volna egy befektetési sivatagba kerültünk volna. Játékelmélet. Aki lemarad, kimarad.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 643
14 619
113
Ha nem történik meg akkor a rendszerváltás amikor, 5 hónap múlva csődben lett volna az ország. Vagy csőd, vagy rendszerváltás volt választható. A komcsik megijedtek a csőd okozta társadalmi elégedetlenségtől és inkább átadták a hatalmat. Mára már látszik, hogy talán a csőd jobb lett volna. Az emberek szembesültek volna a szocializmus igazi arcával és az arcuk kisebb lett volna.

A rendszerváltás előtt már volt nem is elhanyagolható magánszektor. Aki meg nem vállalkozott azzal meg nem lehetett volna megértetni a piacgazdaság működését. Tőkeerős csoportok meg csak kapitalizmusban és viszonylag hosszú idő alatt jöhet csak létre.

Az államcsőddel a közgazdászok nagyon szeretnek riogatni, ált. durván eltúlozva a hatásait, pedig sok esetben az államcsőd lenen a megfelelő megoldás. Ráadásul egyáltalán nem oylan fájdalmas, mint éveken keresztül tolni a problémát.