Úgy van, a kerti pottyantós sem játék ám!
Abból, hogy m i volt régen, kár kiindulni, mert az régen volt, azóta megváltozott többek közt az emberek táplálkozási szokása.
Ha elszivárgósra csinálják, azzal szintúgy terhelik a környezetet, előbb-utóbb mókás fertőzések kerekedhetnek belőle, de annyira a talajnak sem használ. Remek egyetemi tananyagokat lehet ebben találni.
Simán beleküldeni a folyóba az sem annyira baba, nyilván. Főleg mert nem csak az emberi ürülék kerül bele, hanem minden más is, amit a lefolyóba küldenek. Már maga az ürülék is borítja az addigi ökológiai egyensúlyt, más feltételek, más fajoknak kedveznek. Ha ehhez hozzájön a többi "minden más", az tovább borít. Erre jelenleg egyetlen üdvözítő megoldás van, ez pedig a közel teljes csatornázottság és egy szennyvízkezelő telep -fogyasztói oldalról pedig a felelősségteljesebb hozáállás. Először mechanikai szűrés, aztán biológiai, és ha belefér, akkor kémiai is, meg UV-s fertőtlenítés. Itt csonka-honban odáig fejlesztették a dolgot, hogy a Duna olyan vízminőséggel lép ki az országból, mint ahogy belépett, mert pl. a budapesti szennyvíz tisztább, mint a Duna vize. Grátisz a szennyvíziszapból a telep meg tudja oldani legalább a saját energiaigényeit.
A mezőgazdaság más téma, ott az állattartó telepek elhelyezésével és az okszerű (mű)trágyázással lehet operálni.
Speciel Magyarország ebben tényleg jó, a Fővárosi Vízművek vagy egy tucatnyi országban dolgozik szennyvíztelepeken.