<blockquote rel="pela3">Hiába akarsz te lóval szántani, nem bírod megtermelni azt a mennyiséget, olyan rövid időn belül, tehát kiszorulsz.
A dolog csak látszólag szól a traktor vs. ló-ról. Profitot termelsz vagy élelmiszert? Ha lóval termelnél biztos nem menne a szemétbe a sokmillió tonna élelmiszer! Szerintem.
</blockquote>
Valóban nem feltétlenül a ló kontra traktor esetről van szó, mert arról is lehetne beszélni, hogy a rendszerváltás után rá volt kényszerítve, hogy vagy előveszi a lovat, vagy túlköltekezésből megveszi azokat a gépeket a kis parcellájára, amit 100ha-s táblákra lettek kitalálva. Így, hogy 20 évig ez a helyzet volt, persze, hogy nem versenyképes a dolog, hátrányba került; kis parcellára való traktorok pedig csak pár éve kezdtek elterjedni, de pl. parcellakombájnok továbbra sincsenek újak.
Az, hogy kis táblán nem lehet gazdálkodni érdekes kérdés, mert ha megnézed akár Romániát, akár Ausztriát nincsenek nagyobb parcellák, sőt, töredék akkorák vannak, mint nálunk. No, meg nem feltétlenül kellene mindenhol a búza-kukorica váltakozását erőltetni.
Magyarország nem használja ki azokat a lehetőségeket, amik adottak lennének, mert inkább Kínából veszi a fokhagymát, fűszerpaprikát, töredék áron és rosszabb minőségben, így persze, hogy nem éri meg ezeket itthon termelni. De, hogy a másik végletet mondjam, 1 millió hektár kihasználatlan legelő van.
És még akkor a feldolgozó ipar hiányáról még szó se esett.
Ezek fontos munkahelyteremtő lehetőségek lennének pont a most közmunkán levő rétegnek illetve az sem mindegy, hogy mi veszünk, vagy mi eladunk.