[BIZTPOL] Mali polgárháború

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Kedves Szijjártó "elvtárs" a helyzet egyre fokozódik..

Puccskísérlet Bissau-Guineában......​


És ismét Afrika északnyugati része.
És ismét a francia befolyási övezet.
És ismét egy katonai puccskísérlet.

Az elnöki palotában a Minisztertanács ülésén civilbe öltözött ismeretlenek automata fegyverekkel tüzet nyitottak az épület közelében, majd lövöldözés alakult ki a palotaőrökkel.
A kormány jelenleg blokkolva van az épületben, de a támadóknak még nem sikerült elfoglalniuk a palotát. A katonaság átvette a rádiót és a kormánypárt székházát.
Több halottról számoltak be.


Helyi források szerint katonatisztek egy csoportja próbálja megdönteni Omar Sissoko franciabarát elnököt.

FKhYXnHXsAYGnhA


FKhYmG9XsAMlHZc


french-president-emmanuel-macron-welcomes-guineabissaus-president-picture-id1235889271

Bissau-Guinea elnökének párizsi látogatása 2021 őszén.

Ilyen ütemben Afrika északnyugati részének egy része elválik Franciaországtól a francia elnökválasztás idejére.
És ott már nincs messze Niger az uránjával.


FKb11mfX0AERNqx


Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest
Egy évvel ezelőtti cikk..

Barkhane-művelet: milyen következményekkel járna a franciák kivonulása a Száhel-övezetből?

2021/02/15.

A G5-ök (Mauritánia, Mali, Burkina Faso, Niger és Csád) február 15-16-án a csádi N'Djamenában tartandó csúcstalálkozóján egyre kevésbé tabu a francia Barkhane-erők kivonásának gondolata. Milyen következményei lennének egy ilyen döntésnek?

► Barkhane nélkül képesek lesznek-e az afrikai hadseregek ellenállni a dzsihadistáknak?

Éppen azért, mert a mali hadsereg 2012-ben képtelen volt ellenállni a dzsihadistáknak az ország északi részén, François Hollande 2013 januárjában a francia hadsereget is Maliba vezényelte (Serval hadművelet, amelyből 2014-ben Barkhane lett). A mali hatóságok kérésére a cél az volt, hogy megállítsák a főváros, Bamako felé tartó "dzsihádista oszlopot".

Egyértelmű, hogy 2013 óta az afrikai hadseregek sorozatos vereségeket és veszteségeket szenvedtek el a dzsihadista csoportokkal szemben. "2013 óta szinte a teljes mali hadsereg részt vesz az Európai Unió által biztosított katonai képzésben. Több tízmillió eurót költöttek el egy kiábrándító eredményért" - véli Léonard Colomba-Petteng, a Sciences-Po doktorandusza.

Az Élysée számára nem kétséges: Barkhane nélkül az afrikai hadseregeket és a fennálló rezsimeket gyorsan elsöpörnék. Még Csádban is. "2019 februárjában a francia légierő megmentette Idriss Déby csádi elnököt azzal, hogy lebombázta a vele szemben álló lázadók oszlopát" - emlékeztet Marc-Antoine Pérouse de Montclos, az Institute of Research for Development (IRD) kutatási igazgatója. Ennek ellenére - teszi hozzá - nem szabad alábecsülnünk őket. A mauritániai hadsereg kitart; Nigerben az országot nem győzték le; Burkinában főként az északi rész jelent problémát. Csádban nagyon kemény összecsapásokra számítunk, de Idriss Déby halála után."

Caroline Roussy, az Institute for International and Strategic Relations (Iris) Afrika-kutatója szerint "a dzsihadista mozgalmak terjeszkedésének vagyunk tanúi a Száhel-övezetben és Nyugat-Afrikában". "Ezek az országok a saját ügyeiket akarják intézni, és bíznunk kell bennük. A fenyegetettséggel szemben a felelősségvállalás is nőhet" - mondta.

Különösen azért, mert a francia hadsereg jelenléte megakadályozza, hogy ezek a rezsimek valóban gondoskodjanak a biztonságukról. Ez történt a nyáron megbuktatott mali elnök, Ibrahim Boubacar Keïta (IBK) esetében is. Az ő szemében a franciák gondoskodtak a dzsihadistákról" - elemzi Serge Michailof, a Sciences-Po professzora. Ennek eredményeképpen a mali hadsereg maradt az, ami volt: egy rabló vállalkozás, amely lehetővé tette, hogy a tábornokok és a rezsimhez közel állók egy kis csoportját mindenféle előlegekkel "etessék."

► Mi történhet, ha az afrikai hadseregek kudarcot vallottak?

Az Élysée-ben dominóhatástól tartanak, mind a Száhel-övezetben, mind a Guineai-öböl országainak oldalán. "A Száhel-övezet egyfajta vallási autokráciába kerülne" - jósolja Jean-Pierre Maulny, az Iris munkatársa. Ha Barkhane "hirtelen" visszavonulna, Serge Michailof attól tart, hogy Maliban "egy szalafista szélsőségesek kezében lévő rezsim" jönne létre, amelynek célja Niger és Burkina, valamint Kelet-Szenegál és Észak-Elefántcsontpart destabilizálása lenne. "Nyugat-Afrika egy jó részét nyugtalanságok borítanák fel, amelyek veszélyeztetnék a régió egész fejlesztési programját" - mondja a Francia Fejlesztési Ügynökség volt operatív igazgatója.

A "Napfogyatkozás" művelet Maliban: érv a francia jelenlét mellett

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezek a csoportok egymással is háborúban állnak, egyrészt az Al-Kaidához, másrészt az Iszlám Államhoz kötődők között. Ráadásul a szahéliai társadalmak újra iszlamizálódásának folyamata már évek óta zajlik, ahogy Gilles Holder, az Institut des Mondes Africaines munkatársa megjegyzi.

Dicko imám, az IBK bukása mögött álló legbefolyásosabb vallási személyiség Maliban, 2012-ben azt mondta a La Croix-nak, hogy nem ellenséges egy iszlám köztársaság létrehozásával szemben Maliban. Mauritániában, a G5-ök Száhel-övezetének tagországában már most is ez a helyzet. "Ha a dzsihadista vezetőkkel folytatott tárgyalások e köztársaságok nevének megváltoztatásához és a saría törvények puha alkalmazásához vezetnének, ez nem zavarná a vidéki lakosságot - jegyzi meg Serge Michailof. Különböző kapcsolataimból azonban úgy tudom, hogy az ambícióik egészen mások, és különösen, hogy Iyad Ag Ghali, a mali tuaregek vezetője sokkal ambiciózusabb dzsihád-projektet tervez.

Milyen következményekkel járna ez Franciaország és Európa biztonságára nézve?

2021. február 2-án a francia Külügyi Biztonsági Főigazgatóság (DGSE) vezetője, Bernard Emié úgy becsülte, hogy e dzsihadisták egyik célja az lesz, hogy támadásokat hajtsanak végre Nyugaton, különösen Európában. A francia hatóságok ezt a francia beavatkozás kezdete óta mondják Maliban.

A maguk részéről számos szakember megkérdőjelezi e fenyegetések hitelességét. E csoportok egyike sem követett még el támadást Franciaországban vagy Európában. "Mindig is kétségeim voltak azzal kapcsolatban, hogy ennek a helyi konfliktusnak lehetnek-e biztonsági következményei Európában" - mondja Jean-Pierre Maulny, az Iris biztonsági és védelmi kérdésekkel foglalkozó szakértője. Nem látok semmilyen kockázatot Franciaország számára" - mondja Caroline Roussy. De természetesen nem mondhatom, hogy holnap nem lesznek támadások.

A terrorizmus elleni küzdelem kulisszái mögött

Marc-Antoine Pérouse de Montclos szerint a szahéliai dzsihadistáknak "sok más prioritásuk van", és hiba lenne "az egykori iraki és szíriai Iszlám Államnak tekinteni őket". Egy másik gyakran felvetett kockázat az Európát elárasztó migrációs hullám. De ez is vitatott, mivel a szubszaharai migránsok eddig nem azokról a hatalmas területekről érkeztek, amelyek a dzsihadisták kezére kerültek. "Az első menedékkérők Franciaországban az elefántcsontpartiak, majd a guineaiak" - emlékeztet Caroline Roussy, aki szerint "ezt a veszélyt az európaiak, különösen a németek, jobban figyelembe veszik".

► És a franciaországi politikai fronton?

"Az Élysée a Saigon-effektustól tart" - foglalja össze Caroline Roussy, utalva az amerikai hadsereg 1975-ös vietnami kivonulásának katasztrofális képeire. "Emmanuel Macron 2017-es hatalomra kerülése óta fontolgatja a Száhel-övezet elhagyását. De ezt úgy kell megtennie, hogy ez ne tűnjön vereségnek" - véli Jean-Pierre Maulny is, aki meg van győződve arról, hogy a francia elnök inspirációt meríthet a Barack Obama vezette amerikai kormányzat által Afganisztánban kidolgozott narratívából. "Először több erőt bevetni, hogy győzelmeket arassunk, hogy aztán átadhassuk a helyi hatóságoknak a kezünket", és végül az elnöki kampány ígéreteivel összhangban bejelenteni a csapatok kivonását.

Ez a forgatókönyv az, amely Franciaországban kialakulni látszik. Az Élysée-palotában már nem igazán van lehetőség arra, hogy hosszú ideig a Száhelben maradjon. "Ebben az erőben jelenleg számos ellenzékiség kristályosodik ki, amelyet a nacionalista, dzsihadista, sőt orosz propaganda gerjeszt... Ez az "USA menj haza" jelenség, amelyet az 1950-es években Franciaországban tapasztaltunk" - hasonlítja össze Serge Michailof. Kinek kedvezne a franciák távozása a Száhel-övezetből? Az oroszoktól tartanak Párizsban, vagy a kínaiaktól, azok akik középtávra tekintenek.

Időrend....

2013. január 11. François Hollande a mali kormány kérésére elindítja a Serval hadműveletet, hogy megállítsa a Bamakót fenyegető dzsihadista offenzívát. Lehetővé teszi Észak-Mali visszafoglalását.

2014. augusztus 1. A francia beavatkozás Barkhane-nak nevezik, és kiterjed Burkina Fasóra, Mauritániára, Nigerre és Csádra.

2017. július 2.: A 2014-ben létrehozott G5 Száhel-övezet államfői közös erőt indítanak.

2019. A G5 Száhel-övezet hadseregei súlyos veszteségeket szenvednek. Novemberben két helikopter összeütközésekor 13 francia katona hal meg.

2020. január 13. A Franciaország és a G5 Száhel-országok közötti Pau-i csúcstalálkozón többek között további 600 ember kiküldéséről döntenek, így a Barkhane ereje a Száhel-övezetben 5100 főre emelkedik.

2021. január 2. Két francia katonát, köztük az első nőt is megölnek Maliban, három másik katonát követően december 28-án.

Február 15-16. A G5 Száhel-országok és Franciaország csúcstalálkozója.

 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Én úgy gondolom, hogy Európa védelme a földközi tengernél kezdődik. Amig az okos nyugat az amcsik támogatásával (vagy fordítva) kinyírta a "demokratikus diktatúrákat", addig voltak olyan országok észak afrikában, amelyek megakadályozták a menekülteket, hiszen ott stabil kormányok kezelték a szaharán stb. átjövő menekülteket, vagy gazdasági vándorlókat (migráns). Nos ezt is szétvertük. Mi magyarok is, hiszen ott voltunk az "arab tavasz" tervezői között a NATO központokban.
A Mali helyzetért a frnaciák mint volt gyarmatosítók a felelősek, amiért az ásványkincsek, a "nemzet aranya" stb kell nekik, de nem tartják be a dominiumi paktumot. Éppen azért mert moszlim ország, annyit ér az európai bevonulás, mint olaj a tűzre. Mi ott nem tudunk rendet teremteni, különösen egy stratgiai cél nélküli, megfelelő és fegyverzet nélküli és elsősorban a lakosság nagyobb része által nem támogatott európai mini intervenciós csapattal. Verhetjük a mellünket és hozhatjuk haza a hullákat maximum. Az amcsik sem tudnának rendet teremteni (lásd Irak, lásd Afganisztán). Áldásos tevékenységüknek köszönhetően mi alakult ki a fenti országokban, és oda mennyi élőerőt, pénz fektetett az USA és Európa. Hány halottat hagyott maga után, és mennyi sokkal jobb helyre fordítható anyagi forrást költött. Köztük mi is a két országba nyomott pénzzel és katonákkal. (és ott vannak a saját hősi halottaink is). Nos Mali ugyanaz afrikában. Iszlám területen egy iszlám békefenntartó erő tudna valamit csinálni. Azok a csapatok amelyek bevonulnak szokás szerint a nyugató gyaur fehér ördögök lesznek, amelyek meg akarják mondani, kik hogy éljenek ott. Semmi értelme. A földközi tengeren kell igenis megállítani a bevándorlást. Ennek két része van, anyagilag támogati ENSz menekültáborok felállítását, kettő tényleg el kell süllyeszteni a lélelvesztőkt kvázi 100 méterre a parttól és akkor nem lehet átevickléni. 100 méterre nem fognak megfulladni, és a mai technika valamint az EU anyagi forrásai ezt lehetővé tennék, különösen azért, mert az észak-afrikai kormányok felé gazdasági és politikai segítségnyujtással érdekelté lehet tenni a műveletben.

Először is leszögezném, hogy abban igazad van, hogy ez egy lehetséges és sikerre vezethető stratégia.

Mi a gondom vele? Ennek az elméletnem a neve Európa-Erőd.

A, Ezt a tervet meg lehet csinálni, de most sem csinálják. Az általad elmondottakat nem az hátráltatja, hogy a Takuba elvonja a hajókat és a pénzt a földközi-tengeri flottától és az ottani védekezésre nem jut. Egyszerűen sokszor leírták különböző nagy rendezési tervben, politikailag elfogadták a migránsok visszafordítását és nem hajtották végre, szabotálták.

B, Ez a bezárkózás politikája. Európa ne vegyen tudomást a világról, ahogy az USA is sikeresen alkalmazta azokat a ciklusokat a történelme során, ahol a világ politikájában nem vett részt vagy csak egészen marginálisan. Rendezte belső nehézségeit, majd visszatért.
Egyszer mondjuk ki, és többé ne vitatkozzunk róla, hogy ha emellett kötelezi el magát Franciaország és a többi európai hatalom, akkor a Száhel-övezetnél egy jóval nagyobb és gazdagabb területről kell lemondania. Ha ma lemondunk Maliról, holnap Nigerről. Mert egyedül az angolok sem lesznek képesek megállítani egykori gyarmatuk határán a Mali után még inkább megerősödő szélsőséges iszlámot.
De ha doktrínát váltunk és bezárkózunk, akkor nem csak dél felé fog terjedni, de észak felé is. Ma a líbiai hadurak annak örülnek, hogy nyugvópontra jutott a polgárháború. Beszélnek velük a nagyobb államok, tárgyalópartnernek tekintik őket. Ha mi feltartjuk a kezünket, akkor nem az európai vezetők szándéka fog hiányozni a migránsok visszaszállítására, hanem hamarosan lőni fognak a partról az őket visszahozó hadihajókra. Ha Közép-Afrikában nem támogatunk egy iszlám kormányt a szélsőséges iszlamizmus térhódítása ellen, mert ők nem keresztények, őket nem tudjuk irányítani; akkor a líbiai hadurak is akarni fogják a szabadságot és a saját döntést a népük elnyomásában. (Nem demokratikus, de a palettán nincs és nem volt olyan forgatókönyv, ami európai demokráciát és nem egy újabb rezsimet hozna, legyen az európaiakat kiszolgáló vagy vele szembehelyezkedő. De számunkra nem közömbös, hogy a helyi fegyveresek együtt akarnak-e működni, mert félnek a haragunktól vagy megengedjük nekik a provokációkat.)

C, Nézd meg, milyen nyelven írják fel az üzeneteiket a táblákra tüntetések alkalmával! A helyi lakosság nem a mi kultúránk eltűnését szeretné, hanem egy tervet, egy megoldást arra, hogy ők gazdaságilag és technológiailag felzárkózzanak. A Takuba az elején jól ment.
Nem az volt a gond, hogy a helyi erők nem akartak volna harcolni a francia hadsereg oldalán. Az volt a probléma, hogy miközben azt látták, hogy az idegenlégiós plusz pénzt kap arra, hogy harci körülmények között teljesíti a szolgálatot, a kötelességét; addig ők szólnak a saját kormányuknak, hogy nincs kajájuk, küldjenek utánpótlást, küldjenek felmentő sereget, és még csak szóbeli válasz sem jön, hogy akarnak valamit, lesz valamikor előrelépés.

Egyetértek veled az Afganisztán hasonlattal. Ez jelenleg nem fest túl jól. A fő problémát nem abban látom, hogy odamegyünk, hanem katonai kérdéseken túl nagyon sok más dologra is választ kellene találnunk sürgősen, mert különben esélyünk nem lesz sikereket elérni.
A fő gond az, hogy ott van a Wágner és ők nem szoktak olyan ötlettelenek lenni ilyen kérdésekben, mint a vén kontinens szakértői! (Igen, én nem a politikusokat hibáztatom, mert a szakértők eleve nem szoktak előállni megoldási tervvel, csak a kezüket tördelik.) Én bennük versenytársat látok, akik fix tervvel szoktak érkezni mindenhova és ők is keresztény ország, mégis jól mozognak például Szíriában vagy Iránban.
Én drukkolok annak, hogy átgondoljuk azt, hogyan akarjuk náluk jobban csinálni, beleértve hogy jelenleg még ki tudjuk használni azt, hogy a helyi lakosság francia nyelven beszél, nem cirill betűkkel ír. De ez csak egy előny, és nem pótolja a koncepciót, ami most hiányzik, illetve hibás.
 
  • Tetszik
Reactions: nani1980

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 150
9 313
113
Először is leszögezném, hogy abban igazad van, hogy ez egy lehetséges és sikerre vezethető stratégia.

Mi a gondom vele? Ennek az elméletnem a neve Európa-Erőd.

A, Ezt a tervet meg lehet csinálni, de most sem csinálják. Az általad elmondottakat nem az hátráltatja, hogy a Takuba elvonja a hajókat és a pénzt a földközi-tengeri flottától és az ottani védekezésre nem jut. Egyszerűen sokszor leírták különböző nagy rendezési tervben, politikailag elfogadták a migránsok visszafordítását és nem hajtották végre, szabotálták.

B, Ez a bezárkózás politikája. Európa ne vegyen tudomást a világról, ahogy az USA is sikeresen alkalmazta azokat a ciklusokat a történelme során, ahol a világ politikájában nem vett részt vagy csak egészen marginálisan. Rendezte belső nehézségeit, majd visszatért.
Egyszer mondjuk ki, és többé ne vitatkozzunk róla, hogy ha emellett kötelezi el magát Franciaország és a többi európai hatalom, akkor a Száhel-övezetnél egy jóval nagyobb és gazdagabb területről kell lemondania. Ha ma lemondunk Maliról, holnap Nigerről. Mert egyedül az angolok sem lesznek képesek megállítani egykori gyarmatuk határán a Mali után még inkább megerősödő szélsőséges iszlámot.
De ha doktrínát váltunk és bezárkózunk, akkor nem csak dél felé fog terjedni, de észak felé is. Ma a líbiai hadurak annak örülnek, hogy nyugvópontra jutott a polgárháború. Beszélnek velük a nagyobb államok, tárgyalópartnernek tekintik őket. Ha mi feltartjuk a kezünket, akkor nem az európai vezetők szándéka fog hiányozni a migránsok visszaszállítására, hanem hamarosan lőni fognak a partról az őket visszahozó hadihajókra. Ha Közép-Afrikában nem támogatunk egy iszlám kormányt a szélsőséges iszlamizmus térhódítása ellen, mert ők nem keresztények, őket nem tudjuk irányítani; akkor a líbiai hadurak is akarni fogják a szabadságot és a saját döntést a népük elnyomásában. (Nem demokratikus, de a palettán nincs és nem volt olyan forgatókönyv, ami európai demokráciát és nem egy újabb rezsimet hozna, legyen az európaiakat kiszolgáló vagy vele szembehelyezkedő. De számunkra nem közömbös, hogy a helyi fegyveresek együtt akarnak-e működni, mert félnek a haragunktól vagy megengedjük nekik a provokációkat.)

C, Nézd meg, milyen nyelven írják fel az üzeneteiket a táblákra tüntetések alkalmával! A helyi lakosság nem a mi kultúránk eltűnését szeretné, hanem egy tervet, egy megoldást arra, hogy ők gazdaságilag és technológiailag felzárkózzanak. A Takuba az elején jól ment.
Nem az volt a gond, hogy a helyi erők nem akartak volna harcolni a francia hadsereg oldalán. Az volt a probléma, hogy miközben azt látták, hogy az idegenlégiós plusz pénzt kap arra, hogy harci körülmények között teljesíti a szolgálatot, a kötelességét; addig ők szólnak a saját kormányuknak, hogy nincs kajájuk, küldjenek utánpótlást, küldjenek felmentő sereget, és még csak szóbeli válasz sem jön, hogy akarnak valamit, lesz valamikor előrelépés.

Egyetértek veled az Afganisztán hasonlattal. Ez jelenleg nem fest túl jól. A fő problémát nem abban látom, hogy odamegyünk, hanem katonai kérdéseken túl nagyon sok más dologra is választ kellene találnunk sürgősen, mert különben esélyünk nem lesz sikereket elérni.
A fő gond az, hogy ott van a Wágner és ők nem szoktak olyan ötlettelenek lenni ilyen kérdésekben, mint a vén kontinens szakértői! (Igen, én nem a politikusokat hibáztatom, mert a szakértők eleve nem szoktak előállni megoldási tervvel, csak a kezüket tördelik.) Én bennük versenytársat látok, akik fix tervvel szoktak érkezni mindenhova és ők is keresztény ország, mégis jól mozognak például Szíriában vagy Iránban.
Én drukkolok annak, hogy átgondoljuk azt, hogyan akarjuk náluk jobban csinálni, beleértve hogy jelenleg még ki tudjuk használni azt, hogy a helyi lakosság francia nyelven beszél, nem cirill betűkkel ír. De ez csak egy előny, és nem pótolja a koncepciót, ami most hiányzik, illetve hibás.

Azt hiszem, hogy az elmúlt évek bizonyították, hogy iszlám országok esetében európai, amerikai csapatok bevetése boritékolható kudarcot eredményez. A kérdés, hogy miért lenne más a Száhel övezet, vagy akár Észak Afrika. Utóbbi helyen jóval nagyobb erőt vont össze akár az amcsi koalíció, akár utána a NATO. Azt sem tudták utána kit támogassanak, mikor kinyírták a "diktátor"-t. Ja hasonló volt Afganisztánban is, sőt Irakban is. Ez van Maliban is. Azt, hogy kiveszek egy hadúrat, hogy ebből majd demokratát faragok, vagy egy új országos diktátort az nem megy. Innen indul a probléma. Odaviszünk egy korlátozott erők, korlátozott célokkal akinek támogatása kvázi ellentétes is lehet a helyi többség akaratával (vidéki irástudatlan törzsi népek), és közben megy a PIAR, hogy majd megállítjuk a menekült hullámot.

Akiket említesz a tüntetéseken azok a városi "urbánus" lakosság, akik vágynak a demokráciára. (csúnya hasonlat, mint amikor a budapestiek tüntetnek a regnáló kormányzat ellen, mert mi már látjuk, hogy a migránsnak nevezett menekült emberek egy része akik nálunk van dolgozik, esszük a kajáikat, vásárlunk a boltjaikban, és uram bocsá egyre többen orvosok, buszvezetők, stb. Aztán jön a vidéki "békemenet"... Nem minden fekete-fehér.

De most ezzel nem magyar politikai szintet akarok bemutatni, hanem azt, hogy akár Líbiában, akár a Száhel övezetben, stb. a városi iskolázottabb emberek tüntetnek a demokrácia mellett, Ők akarnak nem önkényuralomban élni és demokráciát. De az ország nem ezekből az emberekből áll.

Én amúgy nem Európát zárnám be, hanem megválogatnám kit engedek be. Nos a határokon, vagy a nagykövetségeken azokat az embereket akiket kvázi akár biztonsági, akár gazdasági alapon megszűrtem. Amerikát, Ausztráliát is a bevándorlók, sőt kvázi bűnözök is építették fel, tetszik-nem tetszik egy bolygón élünk. Úgy gondolom a terrorimus, és a dzsihád elsősorban a demokráciák arroganciája miatt indultak el, igen az afrikai határok, de akár izrael létrejötte, és igen, a dzsihád pedig az elvtelenül támogatott Izrael miatt jött, amikor az arabok jogos, jogtalan követelésit, vagy igényeit egyszerűen a szönyeg alá söpörte amerikai és európa a holokausztra hivatkozással. Ezt gondolom sok embernek nem tetszik, hogy leírtam, de Izrael létrejötte terrorizmusból indult, és az arab dzsihad meg izrael óta létezik.
Az muszlim hivő arabokat (az, hogy siita, szünita kvázi mindegy) egyrészt a zsidó állam támogatása, másrész még jóval régebben a szentföldi keresztény hadjáratok azok amelyek gyakorlatilag szemben állnak a keresztény európával, és amerikával.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 309
8 806
113
Csak érdekességképpen......

Mali "kirúgja" a francia nagykövetet......​


FKb6pxSXsAMqphC


A mali katonai junta hivatalosan is "kirúgta" a francia nagykövetet.
72 órát kapott, hogy összeszedje holmiját és elhagyja az országot.
Ennek oka a francia külügyminiszter nyilatkozata volt, aki "illegálisnak" nevezte a mali hatóságokat, és azzal vádolta őket, hogy üzletet kötnek a "Wagner" PMC-vel.
Emiatt Maliban felháborítónak és ellenségesnek nevezték a franciák kijelentéseit, ami után az ajtóra mutattak.

A mali állami sajtó szerint ideje emlékeztetni Franciaországot arra, hogy Mali nem francia prefektúra, hanem szuverén ország, amely eldönti, hogyan és kivel köt üzletet. Franciaországnak vissza kell tartania gyarmati reflexeit, és fel kell hagynia egykori gyarmata ügyeibe való beavatkozással.

A következő lépés az összes francia csapat Mali területéről való kivonásának hivatalos követelése lehet.
A francia védelmi minisztérium már kijelentette, hogy ha a katonák Maliban való tartózkodásának költsége túl magas lesz, kivonják őket.

FKXUK9NX0AIJLUU


PS. A szomszédos Burkina Fasóban továbbra is az orosz zászlók lobognak a gyűléseken. Az új katonai juntához kötődő sajtóban az áll, hogy Oroszország jövedelmezőbb partnerré válhat az ország számára, mint a halványuló francia gyarmatbirodalom.
A helyi lakosok egy interjúban azt mondják, hogy az orosz támogatás lehetővé teszi Burkina Fasó teljes függetlenségét Franciaországtól, és véget vet a gyarmati örökségnek.

Eközben a junta Paul-Henri Damiba alezredest nevezte ki Burkina Faso ideiglenes elnökévé. Damiba Franciaországban szerezte katonai oktatását.

FKcA3bQXsAYVTL8


Colonelcassad
Még a végén Szijjártó megint telefonálhat Lavrovnak, mint Kazahsztánban, csak most civilek helyett katonákat kell majd kimenteniük.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Azt, hogy kiveszek egy hadúrat, hogy ebből majd demokratát faragok, vagy egy új országos diktátort az nem megy.

Alapvető különbség köztünk ennek megítélése. A történelem során ez mindig így történt, de szerinted az elkövetkezendő 5-10 év pont az a kivétel lesz, ahol nem egy külső hatalom által felkarolt diktátor fogja átvenni a hatalmat. Szerintem meg igen. Tálibok kivételek? Lehet. De én eddig úgy tudtam, hogy az öböl államok pénzelik, bin Laden a szaúdi elitben született.
Pakisztán tudtommal (erősíts meg @tong djagbu ) az elmúlt 20 évben jó apja volt a tálib mozgalomnak. És amint kitették a lábukat az amerikaiak, megdőlt az általuk támogatott bábkormány és azonnal elismertette magát a talibán Kínával és Oroszországgal. Létkérdést csináltak belőle, hogy meg tudnak-e felelni valamelyik nagyhatalomnak.
Ja, de mondjuk ennek te nem mondtál ellen. Csak annyit állítottál, hogy Maliban, meg úgy a Száhel-övezetben és Észak-Afrikában pont kivételesen másként történne bármi.

Akiket említesz a tüntetéseken azok a városi "urbánus" lakosság, akik vágynak a demokráciára.

Elég rendesen bele mentél a magyar belpolba. Tőled nem szokatlan módon. Összefoglalom azt, amit írtál. Az ottani urbánus városiak vágynak a demokráciára és a humanizmusra, ahogy a Budapesten élők. És az ottani írástudatlan vidékiek nem, ahogy az idehaza élő vidékiek sem.

OFF

Biztos csak én értettem félre. Szerintem nem vagy tisztában azzal, hogy az illegális migrációról kiírt népszavazás eredményéből kiindulva a választók hány százalékát kellene elvinnie a hazai ellenzéknek az urnákhoz, hogy kormányt alakítson azzal a programban demokratikusan és nem egy erőszakos hatalomátvételt vizionálva, hogy ők leszarják a népszavazás eredményét és majd megcsinálják a "mi látjuk a békés migránsokat". (Majdnem 100%-osnak kéne lennie és elvinni nem csak azt a pár százalékot, akik nemmel szavaztak, hanem még vagy 45% választópolgárt meggyőzni, akik leszarták anno a népszavazást és nem egyértelműen az igenre voksoltak.)
Személyes meggyőződésem jelenleg a szavaid alapján, hogy még csak halvány fogalmad sincs arról, mi a baja nem csak a vidéknek, hanem az ország közel egész lakosságának az illegális migárcióval és csak fröcsögsz minden tudóként. Szent meggyőződésem, hogy nem, téged a kínai gyorskajáldában nem az illegális bevándorló ebédeltet.
Amikor te azt mondod, hogy határon, nagykövetségeken és afrikai telepeken be kéne vizsgálni a kérelmeket és azt beengedni, aki nemzetbiztonságilag megfelel és akinek szakértelmére, munkaképességére szükség van; egyszer mondjuk ki és többet ne vitatkozzunk róla, te ekkor a magyar jobb-közép kormány hivatalos álláspontját mondod el.
Lehet itt fröcsögni a vidéki műveletlen emberekre és dicsőíteni Nagyfalu (sokkal több paraszt, hogy Kisfalunak nevezhessük) felvilágosult, demokráciára vágyó, diktatúrával szemben álló népét. Nézd vissza, mit írtam. Azt mondtam, hogy ők vágynak az európaibb életre. Első sorban az európai jóléthez akarnának (akár csak egy picivel) közelebb kerülni. Csak én (úgy látszik veled ellentétben) az egész népre értettem. Nem egy városi szűk többségre.
Többször kértünk már, hogy lehetőleg ne ragadtasd magad túlzott politizálásra, de mindig kéred a pofont.

ON

Nem, nem Izrael létrejötte teremtette meg a szélsőséges iszlámot, mint olyat. Ezeket az alapvetően antiszemita nézeteket szerintem jobb lenne elfelejtened. Talán nézz utána az őrült al-Hakim imámnak, meg úgy általában a Fatimida-dinasztia uralkodásának!
A Szent Sír lerombolása, a zsidók és keresztény lakosságnak olyan előírások, hogy nem ülhetnek lovon utazásnál, hanem csak öszvéren és azt is fordítva kell megülniük, elindította a logikus válasz reakciót, az I. keresztes hadjáratot. És tetszik, nem tetszik, a keresztesek Szentföldről való kivonulása után záros határidőn belül Bizánc és mi, magyarok pofánkba megkaptuk az iszlám radikalizmust. És nem, ne jöjjön senki azzal, hogy a Török Birodalom világi volt! Semmiben nem állt szemben az iszlám radikalizmus akár legmodernebb értelmezésével is. Kemál Atatürk alapította meg a modern, világi Törökországot és az áll szemben az iszlám radikalizmussal.

Nem állhat érdekében a népünknek (ha tétlenséggel is) támogatni Mali iszlám radikálisok kezére jutását. És lehet mérsékelt vallási nézetekkel és világi államot felépíteni. Nézzük meg a hidegháború alatt Szíriát! Igen, igazad van abban, hogy az Arab Tavasszal épp ezt a világi (de amúgy tényleg diktatúrát) kúrtuk szét és jött létre helyette ugyan azzal a vezetővel egy másik diktatúra, ami viszont nekünk nem kedvező, hogy vallási szélsőséges lett.
Ugyan úgy tudnám példának hozni Egyiptomot, az őrül imám országának jelenkori megvalósulását. Arab Tavasznál jöttek a dzsihadisták, hatalomra kerültek, elkezdtek felégetni keresztény templomokat, néhol 100 felett volt a bent égő kopt emberek száma. A hadsereg megszüntette nem a túlkapásaikat, hanem gyökerestől az egész hülyeségüket. Ilyen emberekre nincs szükség. És azóta újra stabil a Nílus Ajándéka. Nincs problémája -90%-ban muzulmán országként- a dzsihadizmussal, mert nincs szüksége a dzsihádra. Néhány helyen vannak harcok, de az ország egésze békés.

Bármennyire is szeretnéd úgy látni, hogy nálunk vidéken égnek a máglyák és boszorkányokat égetünk, ahogy szerinted törvényszerűen így kell lennie ennek Maliban, nincs szükségünk boszorkányüldözésre és vallási fanatikusokra. Mert amit ott hagyunk, az holnap a pofánkba fog szakadni.
Nem tudsz kivonulni a katonáiddal az országból, ha a központi kormány nem képes ellensúlyozni az iszlamistákat. Remélve, hogy a mi távozásunkkal a gondok majd csak úgy maguktól megoldanak.

Válságkezelés humanitáriusan egy paradox, nem kivitelezhető.

Ahogy Filter is mondta.
Van egy kis difi a történelmi fejlődésükben. Nekik első sorban arra van szükségük, hogy egy stabil akár diktatúra jöjjön létre, amely képes gazdaságilag tervezni, elkezdi megalapozni azokat az infrastruktúrákat, amivel nagyon sok idő alatt fel tudnának zárkózni. Ami most hiányzik a Takuba terveiből, hogy akár véres kézzel is, de az általunk támogatott kormánynak ezt meg kell csinálnia! De ez nem megy úgy, hogy mi eldobjuk az európai kézben lévő bányákat, nekünk nem kell semmi onnan, és a jelenlegi fejlettségüknél több évszázaddal korábbra visszaküldjük őket egy tuareg lázadással 1096-ba! (Igen, a mindent eldobunkban benne van az, hogy a gazdasági érdekeket is.)
Jelenleg nem a XXI. században élnek, de a lakosság legnagyobb része jobban áll, mint a tuareg törülközőfejűek jelenleg.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 451
113
@Vogon Pakisztán 1994-95 óta folyamatosan a tálibok mögött állt.

Lehet törölközőfejűzni a tuaregeket, csakhogy ők ezer évig a négerek felett álltak a hierarchiában, gyakorlatilag ők cipelték a rabszolgákat északra. Csak a gyarmatosítás során kerültek alávetett helyzetbe, elnyomásuk a gyarmatok függetlenné válása után is folytatódott a négerek uralta államokban. Volt is néhány tuareg felkelés az elmúlt évtizedekben. Szerintem az a hosszú távú megoldás, ha Mali és Niger északi részéből létrehoznak egy önálló tuareg államot.
tuareg-map.gif
 
W

Wilson

Guest
Először is leszögezném, hogy abban igazad van, hogy ez egy lehetséges és sikerre vezethető stratégia.

Mi a gondom vele? Ennek az elméletnem a neve Európa-Erőd.

A, Ezt a tervet meg lehet csinálni, de most sem csinálják. Az általad elmondottakat nem az hátráltatja, hogy a Takuba elvonja a hajókat és a pénzt a földközi-tengeri flottától és az ottani védekezésre nem jut. Egyszerűen sokszor leírták különböző nagy rendezési tervben, politikailag elfogadták a migránsok visszafordítását és nem hajtották végre, szabotálták.

B, Ez a bezárkózás politikája. Európa ne vegyen tudomást a világról, ahogy az USA is sikeresen alkalmazta azokat a ciklusokat a történelme során, ahol a világ politikájában nem vett részt vagy csak egészen marginálisan. Rendezte belső nehézségeit, majd visszatért.
Egyszer mondjuk ki, és többé ne vitatkozzunk róla, hogy ha emellett kötelezi el magát Franciaország és a többi európai hatalom, akkor a Száhel-övezetnél egy jóval nagyobb és gazdagabb területről kell lemondania. Ha ma lemondunk Maliról, holnap Nigerről. Mert egyedül az angolok sem lesznek képesek megállítani egykori gyarmatuk határán a Mali után még inkább megerősödő szélsőséges iszlámot.
De ha doktrínát váltunk és bezárkózunk, akkor nem csak dél felé fog terjedni, de észak felé is. Ma a líbiai hadurak annak örülnek, hogy nyugvópontra jutott a polgárháború. Beszélnek velük a nagyobb államok, tárgyalópartnernek tekintik őket. Ha mi feltartjuk a kezünket, akkor nem az európai vezetők szándéka fog hiányozni a migránsok visszaszállítására, hanem hamarosan lőni fognak a partról az őket visszahozó hadihajókra. Ha Közép-Afrikában nem támogatunk egy iszlám kormányt a szélsőséges iszlamizmus térhódítása ellen, mert ők nem keresztények, őket nem tudjuk irányítani; akkor a líbiai hadurak is akarni fogják a szabadságot és a saját döntést a népük elnyomásában. (Nem demokratikus, de a palettán nincs és nem volt olyan forgatókönyv, ami európai demokráciát és nem egy újabb rezsimet hozna, legyen az európaiakat kiszolgáló vagy vele szembehelyezkedő. De számunkra nem közömbös, hogy a helyi fegyveresek együtt akarnak-e működni, mert félnek a haragunktól vagy megengedjük nekik a provokációkat.)

C, Nézd meg, milyen nyelven írják fel az üzeneteiket a táblákra tüntetések alkalmával! A helyi lakosság nem a mi kultúránk eltűnését szeretné, hanem egy tervet, egy megoldást arra, hogy ők gazdaságilag és technológiailag felzárkózzanak. A Takuba az elején jól ment.
Nem az volt a gond, hogy a helyi erők nem akartak volna harcolni a francia hadsereg oldalán. Az volt a probléma, hogy miközben azt látták, hogy az idegenlégiós plusz pénzt kap arra, hogy harci körülmények között teljesíti a szolgálatot, a kötelességét; addig ők szólnak a saját kormányuknak, hogy nincs kajájuk, küldjenek utánpótlást, küldjenek felmentő sereget, és még csak szóbeli válasz sem jön, hogy akarnak valamit, lesz valamikor előrelépés.

Egyetértek veled az Afganisztán hasonlattal. Ez jelenleg nem fest túl jól. A fő problémát nem abban látom, hogy odamegyünk, hanem katonai kérdéseken túl nagyon sok más dologra is választ kellene találnunk sürgősen, mert különben esélyünk nem lesz sikereket elérni.
A fő gond az, hogy ott van a Wágner és ők nem szoktak olyan ötlettelenek lenni ilyen kérdésekben, mint a vén kontinens szakértői! (Igen, én nem a politikusokat hibáztatom, mert a szakértők eleve nem szoktak előállni megoldási tervvel, csak a kezüket tördelik.) Én bennük versenytársat látok, akik fix tervvel szoktak érkezni mindenhova és ők is keresztény ország, mégis jól mozognak például Szíriában vagy Iránban.
Én drukkolok annak, hogy átgondoljuk azt, hogyan akarjuk náluk jobban csinálni, beleértve hogy jelenleg még ki tudjuk használni azt, hogy a helyi lakosság francia nyelven beszél, nem cirill betűkkel ír. De ez csak egy előny, és nem pótolja a koncepciót, ami most hiányzik, illetve hibás.
Most azt akarja a jelenlegi Mali vezetés, hogy a franciák kivonulnak az országból, és ezzel kapcsolatban kivitték az embereket az utcára , nem volt nehéz dolguk mivel nagyon rossz az életszínvonal az ország gyakorlatilag csődben van. De szerintem hiú ábránd azt hinni, hogy
majd az oroszok vagy a kínaiak jobbak lennének mint a franciák,(ők is ugyanazt akarják Maliban mint a franciák) egy idő után majd belőlük is elegük lesz az épp aktuális Mali kormánynak, és akkor majd az oroszok/kínaiak távozását követeli a jó nép az utcán, mert hogy egy klasszikust idézek mert:
"Ilyen Hely Afrika".....

Azt meg ,hogy mi azért megyünk oda mert a magyar kormány így akarja kezelni a migráns helyzetet szerintem, aki reálisan akarja látni a dolgot jobb ha elfelejti.
Szerintem a napnál is világosabb, hogy a magyar katonák azért mennek Maliba mert ez az ára a jelenlegi magyar kormány támogatásának a franciák részéről az EU-ban, mivel Merkel visszavonulása után az új német kormánnyal nem lesznek öribarik Viktorék.És hát ugye a nagy "szabadságharcot" az EU-val Viktor egymagában nem tudja folytatni, ahhoz kell egy Franciaországhoz hasonló súlyú szövetséges.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
16 725
61 047
113
Alapvető különbség köztünk ennek megítélése. A történelem során ez mindig így történt, de szerinted az elkövetkezendő 5-10 év pont az a kivétel lesz, ahol nem egy külső hatalom által felkarolt diktátor fogja átvenni a hatalmat. Szerintem meg igen. Tálibok kivételek? Lehet. De én eddig úgy tudtam, hogy az öböl államok pénzelik, bin Laden a szaúdi elitben született.
Pakisztán tudtommal (erősíts meg @tong djagbu ) az elmúlt 20 évben jó apja volt a tálib mozgalomnak. És amint kitették a lábukat az amerikaiak, megdőlt az általuk támogatott bábkormány és azonnal elismertette magát a talibán Kínával és Oroszországgal. Létkérdést csináltak belőle, hogy meg tudnak-e felelni valamelyik nagyhatalomnak.
Ja, de mondjuk ennek te nem mondtál ellen. Csak annyit állítottál, hogy Maliban, meg úgy a Száhel-övezetben és Észak-Afrikában pont kivételesen másként történne bármi.



Elég rendesen bele mentél a magyar belpolba. Tőled nem szokatlan módon. Összefoglalom azt, amit írtál. Az ottani urbánus városiak vágynak a demokráciára és a humanizmusra, ahogy a Budapesten élők. És az ottani írástudatlan vidékiek nem, ahogy az idehaza élő vidékiek sem.

OFF

Biztos csak én értettem félre. Szerintem nem vagy tisztában azzal, hogy az illegális migrációról kiírt népszavazás eredményéből kiindulva a választók hány százalékát kellene elvinnie a hazai ellenzéknek az urnákhoz, hogy kormányt alakítson azzal a programban demokratikusan és nem egy erőszakos hatalomátvételt vizionálva, hogy ők leszarják a népszavazás eredményét és majd megcsinálják a "mi látjuk a békés migránsokat". (Majdnem 100%-osnak kéne lennie és elvinni nem csak azt a pár százalékot, akik nemmel szavaztak, hanem még vagy 45% választópolgárt meggyőzni, akik leszarták anno a népszavazást és nem egyértelműen az igenre voksoltak.)
Személyes meggyőződésem jelenleg a szavaid alapján, hogy még csak halvány fogalmad sincs arról, mi a baja nem csak a vidéknek, hanem az ország közel egész lakosságának az illegális migárcióval és csak fröcsögsz minden tudóként. Szent meggyőződésem, hogy nem, téged a kínai gyorskajáldában nem az illegális bevándorló ebédeltet.
Amikor te azt mondod, hogy határon, nagykövetségeken és afrikai telepeken be kéne vizsgálni a kérelmeket és azt beengedni, aki nemzetbiztonságilag megfelel és akinek szakértelmére, munkaképességére szükség van; egyszer mondjuk ki és többet ne vitatkozzunk róla, te ekkor a magyar jobb-közép kormány hivatalos álláspontját mondod el.
Lehet itt fröcsögni a vidéki műveletlen emberekre és dicsőíteni Nagyfalu (sokkal több paraszt, hogy Kisfalunak nevezhessük) felvilágosult, demokráciára vágyó, diktatúrával szemben álló népét. Nézd vissza, mit írtam. Azt mondtam, hogy ők vágynak az európaibb életre. Első sorban az európai jóléthez akarnának (akár csak egy picivel) közelebb kerülni. Csak én (úgy látszik veled ellentétben) az egész népre értettem. Nem egy városi szűk többségre.
Többször kértünk már, hogy lehetőleg ne ragadtasd magad túlzott politizálásra, de mindig kéred a pofont.

ON

Nem, nem Izrael létrejötte teremtette meg a szélsőséges iszlámot, mint olyat. Ezeket az alapvetően antiszemita nézeteket szerintem jobb lenne elfelejtened. Talán nézz utána az őrült al-Hakim imámnak, meg úgy általában a Fatimida-dinasztia uralkodásának!
A Szent Sír lerombolása, a zsidók és keresztény lakosságnak olyan előírások, hogy nem ülhetnek lovon utazásnál, hanem csak öszvéren és azt is fordítva kell megülniük, elindította a logikus válasz reakciót, az I. keresztes hadjáratot. És tetszik, nem tetszik, a keresztesek Szentföldről való kivonulása után záros határidőn belül Bizánc és mi, magyarok pofánkba megkaptuk az iszlám radikalizmust. És nem, ne jöjjön senki azzal, hogy a Török Birodalom világi volt! Semmiben nem állt szemben az iszlám radikalizmus akár legmodernebb értelmezésével is. Kemál Atatürk alapította meg a modern, világi Törökországot és az áll szemben az iszlám radikalizmussal.

Nem állhat érdekében a népünknek (ha tétlenséggel is) támogatni Mali iszlám radikálisok kezére jutását. És lehet mérsékelt vallási nézetekkel és világi államot felépíteni. Nézzük meg a hidegháború alatt Szíriát! Igen, igazad van abban, hogy az Arab Tavasszal épp ezt a világi (de amúgy tényleg diktatúrát) kúrtuk szét és jött létre helyette ugyan azzal a vezetővel egy másik diktatúra, ami viszont nekünk nem kedvező, hogy vallási szélsőséges lett.
Ugyan úgy tudnám példának hozni Egyiptomot, az őrül imám országának jelenkori megvalósulását. Arab Tavasznál jöttek a dzsihadisták, hatalomra kerültek, elkezdtek felégetni keresztény templomokat, néhol 100 felett volt a bent égő kopt emberek száma. A hadsereg megszüntette nem a túlkapásaikat, hanem gyökerestől az egész hülyeségüket. Ilyen emberekre nincs szükség. És azóta újra stabil a Nílus Ajándéka. Nincs problémája -90%-ban muzulmán országként- a dzsihadizmussal, mert nincs szüksége a dzsihádra. Néhány helyen vannak harcok, de az ország egésze békés.

Bármennyire is szeretnéd úgy látni, hogy nálunk vidéken égnek a máglyák és boszorkányokat égetünk, ahogy szerinted törvényszerűen így kell lennie ennek Maliban, nincs szükségünk boszorkányüldözésre és vallási fanatikusokra. Mert amit ott hagyunk, az holnap a pofánkba fog szakadni.
Nem tudsz kivonulni a katonáiddal az országból, ha a központi kormány nem képes ellensúlyozni az iszlamistákat. Remélve, hogy a mi távozásunkkal a gondok majd csak úgy maguktól megoldanak.



Ahogy Filter is mondta.
Van egy kis difi a történelmi fejlődésükben. Nekik első sorban arra van szükségük, hogy egy stabil akár diktatúra jöjjön létre, amely képes gazdaságilag tervezni, elkezdi megalapozni azokat az infrastruktúrákat, amivel nagyon sok idő alatt fel tudnának zárkózni. Ami most hiányzik a Takuba terveiből, hogy akár véres kézzel is, de az általunk támogatott kormánynak ezt meg kell csinálnia! De ez nem megy úgy, hogy mi eldobjuk az európai kézben lévő bányákat, nekünk nem kell semmi onnan, és a jelenlegi fejlettségüknél több évszázaddal korábbra visszaküldjük őket egy tuareg lázadással 1096-ba! (Igen, a mindent eldobunkban benne van az, hogy a gazdasági érdekeket is.)
Jelenleg nem a XXI. században élnek, de a lakosság legnagyobb része jobban áll, mint a tuareg törülközőfejűek jelenleg.
Igazad vann szerintem, de a Takubának esélye sincs a sikerre (ahogy Afganisztánnak sem volt...) csak időhúzás, mert politikai megoldásról a nyugatiaknak fingja sincs.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 605
97 787
113
Most azt akarja a jelenlegi Mali vezetés, hogy a franciák kivonulnak az országból, és ezzel kapcsolatban kivitték az embereket az utcára , nem volt nehéz dolguk mivel nagyon rossz az életszínvonal az ország gyakorlatilag csődben van. De szerintem hiú ábránd azt hinni, hogy
majd az oroszok vagy a kínaiak jobbak lennének mint a franciák,(ők is ugyanazt akarják Maliban mint a franciák) egy idő után majd belőlük is elegük lesz az épp aktuális Mali kormánynak, és akkor majd az oroszok/kínaiak távozását követeli a jó nép az utcán, mert hogy egy klasszikust idézek mert:
"Ilyen Hely Afrika".....

Azt meg ,hogy mi azért megyünk oda mert a magyar kormány így akarja kezelni a migráns helyzetet szerintem, aki reálisan akarja látni a dolgot jobb ha elfelejti.
Szerintem a napnál is világosabb, hogy a magyar katonák azért mennek Maliba mert ez az ára a jelenlegi magyar kormány támogatásának a franciák részéről az EU-ban, mivel Merkel visszavonulása után az új német kormánnyal nem lesznek öribarik Viktorék.És hát ugye a nagy "szabadságharcot" az EU-val Viktor egymagában nem tudja folytatni, ahhoz kell egy Franciaországhoz hasonló súlyú szövetséges.
Ez egy önálló Unios katonai művelet európai célokért..

Európai Unió (>600 katona)
Belgium (3 összekötő tiszt)
Cseh (60 katona)
Dánia (70 katona és 2 helikopter)
Észtország (95 katona)
Franciaország (~300 katona)
Görögország (Hamarosan)
Magyarország (maximum 80 katona)
Olaszország (1 egészségügyi támogató egység, 200 fő) 250 katona és 8 helikopter)
Litvánia (20-30 katona és 1 C-27J Spartan)
Hollandia (több összekötő tiszt)
Norvégia (2 törzstiszt és néhány katona a svéd egységhez)
Portugália (2 törzstiszt és 20 fő ) csapatok)
Románia (50 katona a T4-ben 2021)
Svédország (150 katona és 3 helikopter)
Németország
Egyesült Királyság

Persze fontos Francuao. politikai támogatása(, de ez napi poltikai kispálya, ami fél év alatt fordulhat bárhol. Attol még vannak állanadóbb stratégiai érdekek. Ha az Unió képtelen saját jogon 1 Malit is megoldani, akkor tényleg nincs más hátra, mint amcsi fegyvereket venni. Pénzelni ebből az amerikai haderőfejlesztést, behivni Európába több 10.000 amerikai katonát, eltartani őket. Ahogy a jó szolgák teszik az urukkal.

Hidd el, én sem akarom, hogy magyar katonákat küldjünk a vágóhídra. De RSzR elmondta, sajnos az is benne van a Mali pakliban, hogy vki nem élve jön onnan haza. Ezt minden, önkéntes jelentkező tudja.

Európa biztonságát, gazdasági, politikai érdekeit jó lenne nem Europán belül védeni, mert az már egy defenzív, veszteségminimalizáló harc. Lásd a ruszkikat a saját határaiknál, érdekszférájukon belül küzdeni, mint malac a jégen. A regi Szu orszagok egy részét már elvesztették, már az siker, ha Kazahsztán nem fordul ellenük. 3 balti, Ukrajna, Gruzia, Azerbajdzsán mar nem Moszvához igazodik. Baku udvariasabban, a többiek arrogánsan adják ki az utját.

Az Unió ha igy halad, ugyanezt a vesztes utat fogja követni.
 
W

Wilson

Guest
Ez egy önálló Unios katonai művelet európai célokért..

Európai Unió (>600 katona)
Belgium (3 összekötő tiszt)
Cseh (60 katona)
Dánia (70 katona és 2 helikopter)
Észtország (95 katona)
Franciaország (~300 katona)
Görögország (Hamarosan)
Magyarország (maximum 80 katona)
Olaszország (1 egészségügyi támogató egység, 200 fő) 250 katona és 8 helikopter)
Litvánia (20-30 katona és 1 C-27J Spartan)
Hollandia (több összekötő tiszt)
Norvégia (2 törzstiszt és néhány katona a svéd egységhez)
Portugália (2 törzstiszt és 20 fő ) csapatok)
Románia (50 katona a T4-ben 2021)
Svédország (150 katona és 3 helikopter)
Németország
Egyesült Királyság

Persze fontos Francuao. politikai támogatása(, de ez napi poltikai kispálya, ami fél év alatt fordulhat bárhol. Attol még vannak állanadóbb stratégiai érdekek. Ha az Unió képtelen saját jogon 1 Malit is megoldani, akkor tényleg nincs más hátra, mint amcsi fegyvereket venni. Pénzelni ebből az amerikai haderőfejlesztést, behivni Európába több 10.000 amerikai katonát, eltartani őket. Ahogy a jó szolgák teszik az urukkal.

Hidd el, én sem akarom, hogy magyar katonákat küldjünk a vágóhídra. De RSzR elmondta, sajnos az is benne van a Mali pakliban, hogy vki nem élve jön onnan haza. Ezt minden, önkéntes jelentkező tudja.

Európa biztonságát, gazdasági, politikai érdekeit jó lenne nem Europán belül védeni, mert az már egy defenzív, veszteségminimalizáló harc. Lásd a ruszkikat a saját határaiknál, érdekszférájukon belül küzdeni, mint malac a jégen. A regi Szu orszagok egy részét már elvesztették, már az siker, ha Kazahsztán nem fordul ellenük. 3 balti, Ukrajna, Gruzia, Azerbajdzsán mar nem Moszvához igazodik. Baku udvariasabban, a többiek arrogánsan adják ki az utját.

Az Unió ha igy halad, ugyanezt a vesztes utat fogja követni.
Meghagylak a hitetben.....
De szerintem amit te napi politikai kispalyanak tartasz az szerintem OV EU-s politikája számára a túlélést jelenti.....
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Most azt akarja a jelenlegi Mali vezetés, hogy a franciák kivonulnak az országból, és ezzel kapcsolatban kivitték az embereket az utcára , nem volt nehéz dolguk mivel nagyon rossz az életszínvonal az ország gyakorlatilag csődben van. De szerintem hiú ábránd azt hinni, hogy
majd az oroszok vagy a kínaiak jobbak lennének mint a franciák,(ők is ugyanazt akarják Maliban mint a franciák) egy idő után majd belőlük is elegük lesz az épp aktuális Mali kormánynak, és akkor majd az oroszok/kínaiak távozását követeli a jó nép az utcán, mert hogy egy klasszikust idézek mert:
"Ilyen Hely Afrika".....

Azt meg ,hogy mi azért megyünk oda mert a magyar kormány így akarja kezelni a migráns helyzetet szerintem, aki reálisan akarja látni a dolgot jobb ha elfelejti.
Szerintem a napnál is világosabb, hogy a magyar katonák azért mennek Maliba mert ez az ára a jelenlegi magyar kormány támogatásának a franciák részéről az EU-ban, mivel Merkel visszavonulása után az új német kormánnyal nem lesznek öribarik Viktorék.És hát ugye a nagy "szabadságharcot" az EU-val Viktor egymagában nem tudja folytatni, ahhoz kell egy Franciaországhoz hasonló súlyú szövetséges.

Már párszor elmondtad ezeket a nézeteidet. Hogy egy katonai akció csakis Viktor önös politikai érdekei miatt lehetséges.

Az a helyzet, hogy magyar katonát előtte az MSZP kormány(ok) is küldtek a Közel-Keletre. Nem tudom, hogy annak idején Gyurcsány Ferencnek milyen Európai Unión belüli függetlenségi harchoz kellettek szövetségesek, hogy ezt megtette.
SilvioDdal sokkal jobban egyetértek. Lassan a legtöbb tagállam már ott lesz, mind azért, mert nem lesz öribari a németekkel és rohannak a franciák szárnyai alá, hogy ne szigetelődjenek el végleg!

Minden megszállót előbb-utóbb megunnak. Ebben egyetértünk. De Szíriában még nem unták meg az oroszokat. Pedig sokkal reménytelenebb helyzetben mentek be. És már 70 éve, a függetlenné válás óta Egyiptom nem unja meg azt, hogy külföldi érdekszféra. Igazából... előtte is külföldi érdekszféra volt. Először angol, utána orosz, majd amerikai. Jól érzi magát, köszöni kérdésed.

Csak te beszélsz itt migránsok megállításáról. Meg... a kormányunk. Mindenki más gazdasági(bányák), ideológiai(szélsőséges iszlamizmus elleni fellépés) és olyan egyéb szempontok, mint fegyverrendszerek tesztelése és harceljárások kidolgozására olyan terepen, ahol a tüzérség a meghatározó és nincs amerikai légi fedezet. És igen, benne van az is, hogy migrációs útvonal. A sok ok között.

Amit Tong mond, például olyan stratégiai terveket hiányolok a Takubából. Számomra az elfogadható lenne, ha hozzá teszünk egy mondatot, hogy létrehozunk egy tuareg államot, mely új vezetése -oké, elnyomó rezsimje- vállalja, hogy fellép az iszlám radikális irányzatával szemben.
Teljesen felesleges -szvsz- belehozni Kelepisti civilizációs elképzeléseit, hogy ezt csak az urbánus városiak akarnák és a műveletlen vidékiek meg nem. Ha megadod nekik az önálló államot, akkor boldogan fognak kivégezni minden fanatikust. Mert az emberek mindenhol hasonló dolgokat akarnak. És eddig is kiszolgálták a külföldi kívánságokat, még Kadhafi is.

Nekem amúgy az is megfelel, ha kiképezünk és felfegyverzünk egy népi ellenállást az előrenyomuló tuaregekkel szemben, hagyjuk, hogy a kivonulásunk után megbukik a mostani junta, az elnyomott néger lakosság azonnal be fog állni emögé az új szervezet mögé és maguktól visszaverik a mostani kormányt elsöprő északiakat.
Nekem nem kellenek mindenképpen szép eszmék. Véres megoldásokat is el tudok fogadni. Csak legyen összerakva egy értelmesnek látszó terv. Ami akár működhet is.

De ahogy SilvioD mondta, az oroszok már kipróbálták, hogy milyen az, ha békésen kivonulsz és lemondasz az érdekszférádról és a saját határaidnál védekezel nagyhatalom létedre.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu
W

Wilson

Guest
Már párszor elmondtad ezeket a nézeteidet. Hogy egy katonai akció csakis Viktor önös politikai érdekei miatt lehetséges.

Az a helyzet, hogy magyar katonát előtte az MSZP kormány(ok) is küldtek a Közel-Keletre. Nem tudom, hogy annak idején Gyurcsány Ferencnek milyen Európai Unión belüli függetlenségi harchoz kellettek szövetségesek, hogy ezt megtette.
SilvioDdal sokkal jobban egyetértek. Lassan a legtöbb tagállam már ott lesz, mind azért, mert nem lesz öribari a németekkel és rohannak a franciák szárnyai alá, hogy ne szigetelődjenek el végleg!

Minden megszállót előbb-utóbb megunnak. Ebben egyetértünk. De Szíriában még nem unták meg az oroszokat. Pedig sokkal reménytelenebb helyzetben mentek be. És már 70 éve, a függetlenné válás óta Egyiptom nem unja meg azt, hogy külföldi érdekszféra. Igazából... előtte is külföldi érdekszféra volt. Először angol, utána orosz, majd amerikai. Jól érzi magát, köszöni kérdésed.

Csak te beszélsz itt migránsok megállításáról. Meg... a kormányunk. Mindenki más gazdasági(bányák), ideológiai(szélsőséges iszlamizmus elleni fellépés) és olyan egyéb szempontok, mint fegyverrendszerek tesztelése és harceljárások kidolgozására olyan terepen, ahol a tüzérség a meghatározó és nincs amerikai légi fedezet. És igen, benne van az is, hogy migrációs útvonal. A sok ok között.

Amit Tong mond, például olyan stratégiai terveket hiányolok a Takubából. Számomra az elfogadható lenne, ha hozzá teszünk egy mondatot, hogy létrehozunk egy tuareg államot, mely új vezetése -oké, elnyomó rezsimje- vállalja, hogy fellép az iszlám radikális irányzatával szemben.
Teljesen felesleges -szvsz- belehozni Kelepisti civilizációs elképzeléseit, hogy ezt csak az urbánus városiak akarnák és a műveletlen vidékiek meg nem. Ha megadod nekik az önálló államot, akkor boldogan fognak kivégezni minden fanatikust. Mert az emberek mindenhol hasonló dolgokat akarnak. És eddig is kiszolgálták a külföldi kívánságokat, még Kadhafi is.

Nekem amúgy az is megfelel, ha kiképezünk és felfegyverzünk egy népi ellenállást az előrenyomuló tuaregekkel szemben, hagyjuk, hogy a kivonulásunk után megbukik a mostani junta, az elnyomott néger lakosság azonnal be fog állni emögé az új szervezet mögé és maguktól visszaverik a mostani kormányt elsöprő északiakat.
Nekem nem kellenek mindenképpen szép eszmék. Véres megoldásokat is el tudok fogadni. Csak legyen összerakva egy értelmesnek látszó terv. Ami akár működhet is.

De ahogy SilvioD mondta, az oroszok már kipróbálták, hogy milyen az, ha békésen kivonulsz és lemondasz az érdekszférádról és a saját határaidnál védekezel nagyhatalom létedre.
Vogon ne vegyél már fel ekkora szemellenzőt ebben a kérdésben légy szíves.....:)

A csapból is az folyik, hogy a magyar katonák a migráció elleni küzdelem miatt mennek Maliba, sőt ha egy kicsit beleolvasol a francia médiába vagy a francia kormány hivatalos komunikácójába akkor a migráció elleni küzdelem igen csak gyakran elpuffogtatott frázis a Malival kapcsolatban.

Azon vajon elgondolkoztál, hogy vajon miért pont most érezte úgy a magyar kormány, /hogy miután számára kedvezőtlen összetételű német kormány lépett hatalomra/ hogy katonákat küld Maliba a francia kormány által vezetett katonai kötelékbe és miért nem pl 2018-ban, hiszen már akkor is javában zajlott a francia katonai misszió Maliban, és a franciák már akkor is kapva kaptak volna a lehetőségen, és természetesen a déli határainkat már akkor is migráns hordák ostromolták...

Szíriát pedig szerintem nem lehet összehasonlítani Malival semmilyen szempontból sem.

És szerintem naiv elképzelés az, hogy majd mi vagy bármely másik külső hatalom, majd helyreállítja ott a "rendet", hagyni kellene őket szerintem, hogy járják végig a saját útjukat, de erre egy ideig még nem fog sor kerülni, mert ahogy a franciák kivonulnak egy másik nagyhatalom be fog nyomulni a helyükre, de őket is csak a saját önös érdekeik fogják vezetni és le sem fogják sz....ni Mali dicső népet...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Vogon ne vegyél már fel ekkora szemellenzőt ebben a kérdésben légy szíves.....:)

A csapból is az folyik, hogy a magyar katonák a migráció elleni küzdelem miatt mennek Maliba, sőt ha egy kicsit beleolvasol a francia médiába vagy a francia kormány hivatalos komunikácójába akkor a migráció elleni küzdelem igen csak gyakran elpuffogtatott frázis a Malival kapcsolatban.

Azon vajon elgondolkoztál, hogy vajon miért pont most érezte úgy a magyar kormány, /hogy miután számára kedvezőtlen összetételű német kormány lépett hatalomra/ hogy katonákat küld Maliba a francia kormány által vezetett katonai kötelékbe és miért nem pl 2018-ban, hiszen már akkor is javában zajlott a francia katonai misszió Maliban, és a franciák már akkor is kapva kaptak volna a lehetőségen, és természetesen a déli határainkat már akkor is migráns hordák ostromolták...

Szíriát pedig szerintem nem lehet összehasonlítani Malival semmilyen szempontból sem.

És szerintem naiv elképzelés az, hogy majd mi vagy bármely másik külső hatalom, majd helyreállítja ott a "rendet", hagyni kellene őket szerintem, hogy járják végig a saját útjukat, de erre egy ideig még nem fog sor kerülni, mert ahogy a franciák kivonulnak egy másik nagyhatalom be fog nyomulni a helyükre, de őket is csak a saját önös érdekeik fogják vezetni és le sem fogják sz....ni Mali dicső népet...

Attól még, hogy a francia, a magyar és különböző szövetséges kormányok ezt a szöveget nyomják, nem kell komolyan vennünk. A migrációs útvonal egy szempont, de nem is a legfontosabb. Én úgy tudom, hogy azt a jogunkat a szovjet-orosz megszállás alatt kivívtuk, hogy attól még, hogy a vezetőink süket rizsát mondanak, nem kell gondolnunk, csak elhallgatni őket.

Tartsuk meg ezt a magyar külön jogot a szabadságunk éveiben is!

Fél éve volt vagy egy esztendeje, hogy Viktorunk -csakis a franciáknak benyalás miatt- tervezgette, hogy Kabul repterét majd megvédi a török csapatokkal együtt. Az még nagyobb fasszság volt. És majd te megindoklod, hogy jön ide a franciákhoz dörgölőzés. Ha választanom kéne Kabul meg Mali között, akkor inkább Takuba. De... ettől még ennek nem lesz ennek kicsiszoltabb a stratégiai tervezése. Azt érdemes lenne elkezdeni mögé pakolni, mert hoztam több példát arra, hogy lehetséges. Tong is elmondta, hogy lehet életképes terveket felállítani.

És nem tudom értelmezni azt a részt sem, hogy az utukat maguknak kell bejárni, de egyelőre nem lehetséges, mert egyik nagyhatalom helyére rögtön benyomul a másik. Minket, magyarokat 500 éve nem hagynak békén a felszálló ágban és hanyatlóban lévő birodalmak. Legutóbb a Szovjetunió helyett bejött az Európai Unió meg a NATO. Felnőttél te is, én is, egész normális emberek lettünk.
Vegyenek Abrams tankot, de legalább 1000-t, mint Egyiptom, és akkor egész tűrhetően békén fogják hagyni őket a nagy játékosok!


Azt nem tudom, honnan veszed, hogy én olyat mondtam volna, hogy bármelyik nagyhatalom felebaráti szeretetből fogja helyre állítani a rendet. De ettől függetlenül még tény, hogy többször előfordult a történelem során, hogy egy birodalom évtizedekig is vas kézzel stabilitást csinált egy gyarmaton. Angolok ebben élen jártak. Spanyolokról, portugálokról hallottál-e valamit?
Nem tudom, hogy aggódással tölt-e téged, hogy az Európai Unió fennállása 70 éve alatt nem tudott megoldani egy katonai válságot sem. A hidegháború évei alatt nem tudta kitermelni a VSZ csapatok ellensúlyozását, ezért USA csapatokat állomásoztatott a területén. A HH végét a Jugoszláv-válsággal ünnepelte... ahol nem tudott semmit csinálni. Amerikának kellett jönnie és ő megoldotta. Az Ukrán-válság szintén itt van a szomszédban, nagy hanggal felháborodik, hogy nem engedi oda őket senki az asztalhoz, és nem csak Moszkva, még Washington is azt mondta Januárban, hogy nincs szükség rá. Szeretnének orosz kollégáikkal egyedül lenni. Egyedüli kivétel a Falkland-háború, amit az Egyesült Királyság -akkor már és akkor még Európai Unió kék színeiben- megvívott és jól szerepelt. (Jó, ott is kellett az amerikai hírszerzés, mert egyedül nem ment. De... Azért katonailag megoldották.)
De igen. Szíria az teljesen más volt. Mert ott Moszkva az ország lakosságát kitevő 10% síitákra fogadott a 80% szunnitával szemben. És ez így már nem is tűnik 90% iszlámnak és nem is tűnik fehér, keresztény beavatkozásnak. És ha népszavazást írsz ki a mai napon ott, akkor a lakosság elsöprő többsége azt szeretné, hogy legyen már vége, menjenek ki az országból a törökök (hiába azok is szunniták)! És kezdjenek már el élni békében, mert háborúban sem ipari beruházást nem fognak oda vinni, sem biztonság nem lesz.
Így elmondva teljesen más.
 
W

Wilson

Guest
És nem tudom értelmezni azt a részt sem, hogy az utukat maguknak kell bejárni, de egyelőre nem lehetséges, mert egyik nagyhatalom helyére rögtön benyomul a másik. Minket, magyarokat 500 éve nem hagynak békén a felszálló ágban és hanyatlóban lévő birodalmak. Legutóbb a Szovjetunió helyett bejött az Európai Unió meg a NATO. Felnőttél te is, én is, egész normális emberek lettünk.
Vegyenek Abrams tankot, de legalább 1000-t, mint Egyiptom, és akkor egész tűrhetően békén fogják hagyni őket a nagy játékosok!
Ezen mit nem tudsz értelmezni? Sajnos Mali számára ez egy nagyon is reális forgatókönyv
Azt nem tudom, honnan veszed, hogy én olyat mondtam volna, hogy bármelyik nagyhatalom felebaráti szeretetből fogja helyre állítani a rendet. De ettől függetlenül még tény, hogy többször előfordult a történelem során, hogy egy birodalom évtizedekig is vas kézzel stabilitást csinált egy gyarmaton. Angolok ebben élen jártak. Spanyolokról, portugálokról hallottál-e valamit?
Nem tudom, hogy aggódással tölt-e téged, hogy az Európai Unió fennállása 70 éve alatt nem tudott megoldani egy katonai válságot sem. A hidegháború évei alatt nem tudta kitermelni a VSZ csapatok ellensúlyozását, ezért USA csapatokat állomásoztatott a területén. A HH végét a Jugoszláv-válsággal ünnepelte... ahol nem tudott semmit csinálni. Amerikának kellett jönnie és ő megoldotta. Az Ukrán-válság szintén itt van a szomszédban, nagy hanggal felháborodik, hogy nem engedi oda őket senki az asztalhoz, és nem csak Moszkva, még Washington is azt mondta Januárban, hogy nincs szükség rá. Szeretnének orosz kollégáikkal egyedül lenni. Egyedüli kivétel a Falkland-háború, amit az Egyesült Királyság -akkor már és akkor még Európai Unió kék színeiben- megvívott és jól szerepelt. (Jó, ott is kellett az amerikai hírszerzés, mert egyedül nem ment. De... Azért katonailag megoldották.)
De igen. Szíria az teljesen más volt. Mert ott Moszkva az ország lakosságát kitevő 10% síitákra fogadott a 80% szunnitával szemben. És ez így már nem is tűnik 90% iszlámnak és nem is tűnik fehér, keresztény beavatkozásnak. És ha népszavazást írsz ki a mai napon ott, akkor a lakosság elsöprő többsége azt szeretné, hogy legyen már vége, menjenek ki az országból a törökök (hiába azok is szunniták)! És kezdjenek már el élni békében, mert háborúban sem ipari beruházást nem fognak oda vinni, sem biztonság nem lesz.
Így elmondva teljesen más.
Én egy szóval sem mondtam, hogy te ezt mondtad nem is tudom ezt honnan veszed.....
De mit akarsz egy olyan EU-l ami végletekig megosztott még egy közös hadsereget sem tudott felállítani, nincs egy egységes külpolitikája, az EU-t csak akkor fogják a gazdasági súlyának megfelelő mértékben számításba venni a világpolitikában ha megvalósul az EU tagországok integrációja és létrejön az Európai Egyesült Államok, amíg ez nem fog megvalósulni addig az EU ott fog "szipogni" a nagyhatalmak lábánál, arról panaszkodva, hogy őt nem tekintik felnőttnek, ha valaki azt hiszi, hogy ezzel a Mali misszióval elindult valami szerintem téved.

Szíriai orosz beavatkozásról még csak annyit, hogy mielőtt Moszkva beavatkozott volna Szíriában nagyon pontosan felmérte az akkori erőviszonyokat és úgy látta, hogy ha Bassár el-Aszadnakmegfelelő katonai támogatást biztosít akkor képes lesz ellenőrizni a helyzetet és az idő őket igazolta, szerintem szó sem volt arról, hogy ők most megelégelték volna azt, hogy a siitákra vagy a szunnitakra fogad, és még egy fontos dolog az oroszok csak akkor avatkoztak be Szíriába amikor világossá vált mindenki számára, hogy az USA kivonul a térségből....

Fél éve volt vagy egy esztendeje, hogy Viktorunk -csakis a franciáknak benyalás miatt- tervezgette, hogy Kabul repterét majd megvédi a török csapatokkal együtt. Az még nagyobb fasszság volt. És majd te megindoklod, hogy jön ide a franciákhoz dörgölőzés. Ha választanom kéne Kabul meg Mali között, akkor inkább Takuba. De... ettől még ennek nem lesz ennek kicsiszoltabb a stratégiai tervezése. Azt érdemes lenne elkezdeni mögé pakolni, mert hoztam több példát arra, hogy lehetséges. Tong is elmondta, hogy lehet életképes terveket felállítani.
Ennek miköze Malihoz és a franciákhoz?

Viktor elmondta és ezzel egyetértek, hogy Magyarországnak Európában a Berlin Isztambul Moszkva háromszögben kell gondolkodni, ebből következik , hogy a kabuli repülőtér kapcsán Kardigánhoz illetve a törökökhöz valamint a NATO-hoz fűződő kapcsolaton akart javítania a magyar kormány.