[BIZTPOL] Oroszország (a Szovjetunió utódállama)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 582
4 821
113
Még valami: Kína azért nem egyértelműen áll ki Oo. mellett... Kína tudja (ahogy az egész világ), hogy erősebb, mint Oo. A viszony kettejük között nem egyenlő, sokkal inkább egyfajta (kis túlzással) alá-fölé rendelt. Mivel állt ki Kína Oo. mellett az ukrán háborúban? Szerintem a verbális szinten túl nagyon semmivel. Egy szövetségesnek ki kellett volna állnia ilyen helyzetben erőteljesebben. Ebből látszik, hogy Oo. inkább eszköz nekik, mintsem igazi partner. SŐT, még kivonta két befektetési bankját Oo-ból meg Belorusszból, ami egyfajta nyomás Oo-ra, hogy "na gyere druszám ide hozzám"! :D Kínának fontosak a kereskedelmi kapcsolatai, fontosabb, mint az, hogy egy Oo. miatt boruljon minden, VISZONT az jó neki, ha Oo. tolódik felé! Win-win szitu nekik. Ez az egész igazából két oldalnak jó nagyon: Kínának és az USÁ-nak, illetve kisebb részben az EU-nak. Oo. hosszú távon "lenulázza" magát ezzel az egésszel (aminek a népessége kérdéses, hogy örülni fog, ha tisztábbá válik az egész számukra), és egy kínai csicska lesz. A világ átrendezőik, tisztulnak a dolgok, az "új béke időszakának" vége (1991-től napjainkig). Két pólusú világrend lesz nagy tömbökben: USA + EU + ázsiai, afrikai dél-amerikai szövetségesek vs. Kína + Oo. + ázsiai, afrikai és dél-amerikai szövetségesek. Indiai nem fog Kína szintjére jutni. Oo-t mér kitárgyaltuk, hogy nem az USA-Kína szintje. Ergo maradt az USA és Kína. Ez azért is jó, mert nem kell a sokszereplős játékkal bajlódni, hanem tulajdonképpen megint kétszereplős lesz, csak más felállásban, más formában... A két pólusú világképed tehát önmagában jó, de nem úgy, ahogy te gondolod Bagoly.

"Kína azért nem egyértelműen áll ki Oo. mellett..."

Így van.

"Kína tudja (ahogy az egész világ), hogy erősebb, mint Oo. "

Igaz.

"A viszony kettejük között nem egyenlő, sokkal inkább egyfajta (kis túlzással) alá-fölé rendelt."

Pontosan.

"Mivel állt ki Kína Oo. mellett az ukrán háborúban? Szerintem a verbális szinten túl nagyon semmivel."

Kína már látja a SZU 2.0 megvalósulását és nem tetszik neki. Persze, hogy nem segíti a SZU 2.0-t, hiszen - ahogy te is írtad - egy neki alárendelt Oo. számára előnyösebb (lenne), viszont az USA-nak ez nem lenne előnyösebb.

"Ebből látszik, hogy Oo. inkább eszköz nekik, mintsem igazi partner."

Igaz. Ezért nincs igazuk azoknak (Montezuma/MangaMonguz, Drábik stb.), akik a Medve és a Sárkány szövetségét látják az USA-val szemben.

"SŐT, még kivonta két befektetési bankját Oo-ból meg Belorusszból, ami egyfajta nyomás Oo-ra, hogy "na gyere druszám ide hozzám"! :D"

Nem :) ... ami annak a megerősítése, hogy Kínának leesett, hogy mire megy ki a játék (USA-Oroszo. paktum).

"Kínának fontosak a kereskedelmi kapcsolatai, fontosabb, mint az, hogy egy Oo. miatt boruljon minden, VISZONT az jó neki, ha Oo. tolódik felé! "

Persze, csakhogy ez "mindössze" 2 országnak nem jó: az egyik Oroszország, a másik pedig az USA.

"Ez az egész igazából két oldalnak jó nagyon: Kínának és az USÁ-nak, "

Az USA-nak miért? Miért jó az USA-nak, ha Oo. tolódik Kína felé? Ez a legrosszabb scenárió az USA számára.

"illetve kisebb részben az EU-nak."

Ez érdekes rész. Az EU-nak ez jó lehet! Meggyőződésem, hogy az EU Kínával való szövetségre játszik, Oo. felbomlása mellett. Ezt várják ki a németek. Ld. Nógrádi Görgy - aki mindig német tévét néz - "Szibéria ősi kínai föld" mondása is ide illik.

"Oo. hosszú távon "lenulázza" magát ezzel az egésszel (aminek a népessége kérdéses, hogy örülni fog, ha tisztábbá válik az egész számukra), és egy kínai csicska lesz. A világ átrendezőik, tisztulnak a dolgok, az "új béke időszakának" vége (1991-től napjainkig). Két pólusú világrend lesz nagy tömbökben: USA + EU + ázsiai, afrikai dél-amerikai szövetségesek vs. Kína + Oo. + ázsiai, afrikai és dél-amerikai szövetségesek."

Ez így nem áll meg. Ez nem egy stabil 2 pólusú világ. Ha Kínát az USA nem tudja fejlődésében megtörni, akkor Kína lesöpri az USA-t. Az EU részben riválisa is az EU-nak és hosszútávon Kína gazdasági szövetségese, tehát áruló. Ha Kína hozzájut - a "kínai csicska " Oo. révén - korlátlanul a szibériai nyersanyagokhoz, akkor az USA többé nem játszik. Ebben a helyzetben kínai világrend jönne létre végállapotként.

"A két pólusú világképed tehát önmagában jó, de nem úgy, ahogy te gondolod Bagoly."

USA-Kína két pólusú világrend nem lesz, mert Kína abban a felosztásban le fogja győzni az USA-t. Annak a felosztásnak a végállapota egy kínai világrend.
Azt pedig Izrael nem fogja engedni.
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 582
4 821
113
És az miért jó nekik? :D A bizalmat meg az USA iránti bizalomra értettem. Miért jó a mag európai államoknak, ha az EU szétesik, és az amcsik hagyják rájuk mászni az oroszokat? :D

Nem jó nekik. De ez nem számít az USA-nak, mert az EU semmilyen módon nem tud az USA segítségére lenni Kínával szemben.
Sőt, az EU potenciális gazdasági szövetségese Kínának (hiszen az EU és Kína között semmiféle geopolitikai ellentét nincsen), ami meg a lehető legrosszabb kombó az USA számára.
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Tételesen is válaszolnék a kérdéseidre:

"Miért generálna magának az USA még egy hatalmi gócot?"

Nem magának generálja, hanem Kínával szemben, ami az USA-nak jó.

"Ráadásul egy megnyert szférát adna vissza az oroszoknak, amivel teljesen kukázódna a szovjetekkel vívott hidegháborús eredmény..."

Igaz. És?
Ez a legnagyobb problémája az USA-nak? Nem. Kína az.

"Miért lenne segítségére az USÁ-nak Oo. azzal, hogy visszakapná az érdekszféráját?"

Mert Oo. ezt kérte fizetségként az USA-val való együttműködéséért cserébe Kínával szemben.

"Mennyire díjaznák ezt az érintett államok és népességük (láthatjuk, hogy az ukránok is ellenállnak, de a grúzok sem lettek betörve...)."

Semennyire, de nem számít, mert letörik őket.
Megjegyzem: az Orbán kormány ismeri ezt a tervet, és ezért Magyarország úgy tud igazodni, hogy nem kell Magyarországot letörni.

"Mi a garancia arra, hogy az átadott befolyási övezetekre válaszul az oroszok tényleg besegítenének Kína ellen?"

Semmi. De ez az USA egyetlen esélye. Ha Oroszo. nem áll át az USA-hoz, akkor az USA megszűnik világhatalom lenni. Ha viszont Oo. mégis betartja az egyezséget, akkor az USA maradhat az egyik szuperhatalom a kettő közül.

"Oké, de hogyan segíthetnének az amerikaiaknak az oroszok Kína ellenében? Katonailag?"

Nem. Nem katonailag. Kereskedelmi embargóban segíthetnének. Az USA le tudja zárni az óceáni útvonalait Kínának, de a szárazföld felől csak Oo./SZU2 tudja lezárni Kínát.

"Ezt azt jelentené, hogy az orosz haderők koncentrációját keletre kéne helyezni,"

Ez folyamatban is van. Sojgu 5 új kutató-fejlesztő/ipari központ várost építtet az orosz távol keleten. Nyilván ez nem minden.

"És akkor ott a másik oldal: Kína miért hagyná ezt?"

Nem is hagyja. Ezért is volt fontos a látszat, hogy az USA és Oroszo. ellenségek.

"Kínának az az érdeke, hogy Oo. lekösse az USÁ-t Európában, és megossza az EU-t. "

Igen. Bár az EU megosztása nem feltétlenül érdeke Kínának. Ld. Brexitet ellenezte Kína.

"Ráadásul mivel gazdaságilag nem egyenértékűek, ezért tudnak is a kínaiak hatni az oroszokra. "

Igen. És?

"Az oroszok tolódnak el Kína irányába, az USA meg azon van, hogy kiszorítsa Oroszországot Európából"

Az oroszok csak azért tolódtak el Kína irányába, hogy "kizsarolják" az USA-tól a korábbi érdekszférájuk visszaadását. Az USA-nak nem érdeke Oo. kiszorítása Európából, mert akkor Oo. összeroppan és akkor Szibéria Kínáé lesz, ami az USA-nak a legnagyobb rémálom lenne.

"Ha a te érveid lennének reálisak, akkor az USA nem állt volna bele így ebbe a fegyveres konfliktusba"

Dehogynem. Mondtam már sokszor, hogy az USA a háború által adja vissza Oo.-nak a SZU-t és a SZU befolyási övezetét.

"és Európa (illetve más országok is) nem támogatnak ennyire Ukrajnát, és nem nyomnák ennyire a szankciókat meg a többit..."

Dehogynem. Az EU nem támogatja az USA+Oroszo. paktumot. Nem is támogathatja, hiszen ennek eredményeképpen az EU megszűnik létezni, amit az EU nem akar.

"Oo. jelenleg (részben) átáll a kínai UnionPayre, és növelik a földgáz szállítását Kínába..."

Ok. És?

"Azt látni, hogy az oroszok most már egyértelműen kiszorulnak Európából (több szempontból is). "

Nem számít. Háború van. Majd katonailag nyomulnak vissza.

"az orosz agresszióval felnyitódik Európa szeme, hogy költeni kell védelemre (2 %), amivel az USA nyer (meg Európa is), mert így biztosítja a NATO-t"

Na most figyelj nagyon. Ez az európai (elsősorban német) fegyverkezés oda fog vezetni, hogy az USA ki fogja kiáltani Németországot fő ellenségnek, Oroszország helyett. Oka: Németország nem Oroszo.-párti, viszont USA-ellenes.

"aminek következtében nyugodtabban tud koncentrálni Kínára... "

Na és mi lesz akkor, amikor az USA Kínára koncentrál? Elsöpri Közép-Kelet-Európát a most felbőszített Oroszország.

"Még talán az EU egysége is nőhet ezzel ami bizonyos szempontból, bizonyos mértékben"

Az EU egysége? Sosem látott módon dezintegrálódik az EU, és még csak most van beütőben az igazi gazdasági válság.

"ami ugyancsak jó az USÁ-nak, hiszen az EU vezető hatalma Németország, amihez az USÁ-t erőteljes szálak kötik..."

Jegyezd meg: Németország az USA egyik fő ellensége. 2 vesztes világháborúért várja a pillanatot, hogy revansot vegyen az USA-n.

"szakértőktől se hallom nagyon"

A szakértők nem érnek semmit, mert minden szakértőt fizet valaki, és annak a véleményét mondja.

"(azt általam vázolt dolgot viszont igen)"

Nem is jött be semmi abból, amit ezek a "szakértők" mondtak. Te viszont tedd el ezt az írást, és figyeld, ahogy pontról pontra minden bekövetkezik.
1. Nyers erővel nem lehet mindent megoldani. Ha erre épül minden terve Oo-nak, akkor bukó a dolog.
2. Persze, csak Mo. tud a SZU 2.0 "mestertervről" Oo. meg az USÁ-n kívül, más nem... Remélem, ezt viccnek szántad. :D
3. Az amerikaiak és a Nyugat a hidegháború óta nem álltak úgy bele az oroszokba, mint most. Ez kiegészült még több taggal. Ez nem a SZU 2.0-t indikálja.
4. Az USÁ-nak több szempontból fontosabb Európa, mint a szibériai nyersanyaglelőhelyek, vagy akármi más... Értékesek, tény, de nem érnek meg annyit, vagyis nem létszükségletűek nekik. Ezen kívül még ott van Afrika és Dél-Amerika is, ahol lehet nyomulni...
5. Mi mutatja azt, hogy ezzel a háborúval Oo. vissza kapja az 1991 előtti állapotát? :D
6. Gazdasági válság már globálisan fejti ki hatását, nem specifikusan az EU-ban. Oroszország jóval nagyobb szarban van.
7. Oo. egyelőre Ukrajnát sem tudja lesöpörni, nem még hogy Középkelet-Európát... :D
8. Németország nem ellensége, hanem inkább már már segítője az USÁ-nak. Miért akarnák az amerikaiak vesztüket? Nincs a németekben semmilyen revansvágy.
9. A Kína-USA meccse nem lejátszott, sőt, még csak most kezdődött el. Az USA még azért néhány szempontból erősebb, mint Kína...
10. Nem látni semmilyen nyomát a te érvelésednek a realitásban... :)
 

kriss02

Well-Known Member
2021. szeptember 13.
1 224
2 373
113
Nem jó nekik. De ez nem számít az USA-nak, mert az EU semmilyen módon nem tud az USA segítségére lenni Kínával szemben.
Sőt, az EU potenciális gazdasági szövetségese Kínának (hiszen az EU és Kína között semmiféle geopolitikai ellentét nincsen), ami meg a lehető legrosszabb kombó az USA számára.
Az EU kereskedelmének 22 %-a az USÁ-val megy, és csak 11 %-a Kínával... Dupla annyi! :D Miért adná fel ezt az USA? Mi az, hogy semmilyen módon nem segíthet? :D Az EU több szempontból közelebb áll az USÁ-hoz, mint az USA Oo-hoz, vagy Kína az EU-hoz...A következő fejezet egyébként a kínai befolyás visszaszorítása lesz Európában. Most Oo. van a terítéken. A gazdasági szempontok meghatározóak, de nem kizárólagosak.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 323
33 377
113
1. Nyers erővel nem lehet mindent megoldani. Ha erre épül minden terve Oo-nak, akkor bukó a dolog.
2. Persze, csak Mo. tud a SZU 2.0 "mestertervről" Oo. meg az USÁ-n kívül, más nem... Remélem, ezt viccnek szántad. :D
3. Az amerikaiak és a Nyugat a hidegháború óta nem álltak úgy bele az oroszokba, mint most. Ez kiegészült még több taggal. Ez nem a SZU 2.0-t indikálja.
4. Az USÁ-nak több szempontból fontosabb Európa, mint a szibériai nyersanyaglelőhelyek, vagy akármi más... Értékesek, tény, de nem érnek meg annyit, vagyis nem létszükségletűek nekik. Ezen kívül még ott van Afrika és Dél-Amerika is, ahol lehet nyomulni...
5. Mi mutatja azt, hogy ezzel a háborúval Oo. vissza kapja az 1991 előtti állapotát? :D
6. Gazdasági válság már globálisan fejti ki hatását, nem specifikusan az EU-ban. Oroszország jóval nagyobb szarban van.
7. Oo. egyelőre Ukrajnát sem tudja lesöpörni, nem még hogy Középkelet-Európát... :D
8. Németország nem ellensége, hanem inkább már már segítője az USÁ-nak. Miért akarnák az amerikaiak vesztüket? Nincs a németekben semmilyen revansvágy.
9. A Kína-USA meccse nem lejátszott, sőt, még csak most kezdődött el. Az USA még azért néhány szempontból erősebb, mint Kína...
10. Nem látni semmilyen nyomát a te érvelésednek a realitásban... :)

Szerintem se. USA kiprovokálta ezt a háborút, nem lehet nem látni, mennyire örül neki.
Nem akart SZU 2.0-t, csak Oroszországot és Kínát akarta kiszorítani EU-ból. Teljesen. Ezzel EU az USA gyarmatává válik gazdasági értelemben is. Ez volt a cél. Továbbá felgyorsítják az Európai Egyesült Államok létrehozását, ami teljes függelmi viszonyban lesz az Amerikai Egyesült Államoktól. Szovjetunió 2.0 helyett Soros-Unió. Az EU tagállamok szuverenitásának annyi, ha ezentúl a jelek szerint Brüsszel dönt mindenben. Pl. a szankciókról. Ez sokkal kényelmesebb Washingtonnak, nem kell a tagállamok kormányait egyenként egzecíroztatniuk, ott a sok NPC az EP-ben, elég azokat. Azok 70%-a úgyis a Hálózat embere vagy legalábbis erősen befolyásolva van általuk.
A franciák látták ezt, és próbáltak egy ideig ellenállni, Macron próbálta győzködni Putyint. A németek is, csak eredménytelenül.
Az orosz vezetésnél elszakadt valami, értékelésük szerint ezeket a szankciókat előbb-utóbb úgyis mind meghozta volna a Nyugat akkor is, ha nyugton maradnak. A katonai akció viszont nem úgy sült el, ahogy várták.
Amcsik viszont Ukrajnát otthagyják a szaharban... max. biztatják őket, hogy tartsanak ki és nyomják a kézi rakettákat. A célokért be lesz áldozva Ukrajna, ha az oroszok végül nagy nehezen elfoglalják, hadd vérezzen tovább mindkét fél minél tovább.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 592
113
De ha ennek a szovjet aggastyánokból álló politbürónak belerokkan a rezsimje a katonai, gazdasági és diplomáciai nyomásba akkor az orosz nép is történelmében először kipróbálhatja a demokráciát.
Jelcin alatt már kipróbálták és köszönik, nem kérnek többet belőle!
Ha Oroszország győz akkor Ukrajna is diktatúra lesz, de ha Ukrajna győz akkor Oroszország is demokrácia lesz. :)
Az első lenne a megfelelő.
Ide vezet a rengeteg befolyasolható, önálló gondolkodásra képtelen agresszív tömegember demokráciája.
Elégedett az eredménnyel?
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
Jelcin alatt már kipróbálták és köszönik, nem kérnek többet belőle!
Még soha nem próbálhatták ki. Jelcin alatt is a szovjet politbüro döntött róla egy füstös kis szobában, hogy Putyinnak adja át a hatalmat. Előre eldöntötték, aztán megszavaztatták a népet arról, ami már el volt döntve, ez nem demokrácia volt.

Az oroszok még soha nem próbálhatták ki a demokráciát, de Putyin után ismét nyílik egy lehetőségük erre. Látják most hova vezet az, amikor a korlátlan hatalom gátlástalan őrültté teszi a diktátort és nem lehet leváltani őt csak ha megölik.
 

Kijev Szelleme

Well-Known Member
2022. március 1.
981
1 740
93
Moszkva hősei most az orosz babuskák, akik rács mögé kerülnek azért, hogy megteljenek a börtönök és ne lehessen több embert lecsukni. Dicsőség a hősöknek!
220303145755-elderly-anti-war-protester-arrest-video-thumbnail-exlarge-169.jpg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 323
33 377
113
Az elmúlt 8 évet tekintve Jelcin éra az aranykor volt az orosz történelemben. Teljes gazdasági csőd Oroszország.
Ki se merik nyitni a tőzsdét mert azonnal köddé válna minden.

Az elmúlt 8 év sem hasonlítható közel sem a Jelcin érához, a most meg most van.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 551
18 325
113
Oroszország legálisan lépett ki a SZU-ból?
A kérdésfelvetés jogos, bár a Szovjetunió jogutódja maga Oroszország, és ugyebár anno nem azért szűnt meg a Szovjetunió mert a vezetőikben felgyulladt az értelem lángja, hanem mert gazdasági és politikai értelemben képtelen lett volna összetartani, magyarán még ha be is vetette volna hadsereget a "lázadó" tagköztársaságok ellen (ahogy ezt a balti államoknál meg is tette) azzal semmit nem ért volna el, csak még nagyobb társadalmi káoszba taszította volna magát Oroszországot. Ergo Oroszország nem akart kilépni, esze ágában sem volt kilépni a Szovjetunióból, csak nem tehetett ellene semmit.
 

omae

Well-Known Member
2015. július 13.
1 690
2 303
113
Megvádolták kémkedéssel.... Az ukránok igazmondását mondjuk leginkább a román igazmondással és hűséggel tudnám egy lapon említeni. Ezen felül : ha valakire ráront egy SZBU különítmény, akkor annak sok esélye nincs, szóval teljesen fölöslegesen lőtték agyon. Ha fegyvere lett volna azt már tudnánk. Szerintem egyébként készült videó is az esetről (manapság minden különleges egység videózik, a tanulságok miatt is), nem véletlenül nem mutatják. Én sokkal esélyesebbnek tartom azt, hogy a csóri hülyét bemártotta valami jóakarója és mivel szart sem tudtak volna rá bizonyítani, biztos ami tuti alapon kivégezték.
Azért pontosan tudjuk, hogy bizony a Zelenszkij rezsim is egy diktatúra. És ezt bizony az USA-ban is tudják, lásd a videoban a demokrata Tulsi Gabbard gondolatait...
Ez aztán a színvonalas ürge már ránézésre is. Te komolyan ilyenek szavára adsz?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 323
33 377
113
A kérdésfelvetés jogos, bár a Szovjetunió jogutódja maga Oroszország, és ugyebár anno nem azért szűnt meg a Szovjetunió mert a vezetőikben felgyulladt az értelem lángja, hanem mert gazdasági és politikai értelemben képtelen lett volna összetartani, magyarán még ha be is vetette volna hadsereget a "lázadó" tagköztársaságok ellen (ahogy ezt a balti államoknál meg is tette) azzal semmit nem ért volna el, csak még nagyobb társadalmi káoszba taszította volna magát Oroszországot. Ergo Oroszország nem akart kilépni, esze ágában sem volt kilépni a Szovjetunióból, csak nem tehetett ellene semmit.

Jelcin volt az, aki függetlenségi nyilatkozatot tett, mielőtt a SZU formálisan is megszűnt volna. Majd megegyezett a belarusz és ukrán elnökkel, hogy megalakítják a FÁK-ot.
De igen, a SZU széthullása elkerülhetetlen volt, a komcsi ideológia diszkreditálódott, a nacionalizmus pedig erőre kapott mindenütt.