Két gazdasági hír.
A első úgy lenne "magyarázható" hogy e gabona a Ukrán Köztársaságé. Mert ezen nincs mit magyarázni.
E gabona a Ukrán Köztársaságé /magánszemélyei szövetkezetei vállakozásaié!
https://www-pravda-com-ua.translate...tr_sl=uk&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc
A Luhanszk régióból származó 200 000 tonna gabonát Oroszországba exportálták - Gaidai
Iryna Balachuk – 2022. augusztus 25., csütörtök, 11:49
5677
Fotó: pixabay.com
Az orosz hódítók mind a 200 000 tonna gabonát, amit a luhanszki területen összegyűjtöttek, Oroszországba vitték.
Forrás : A Luhanszki Regionális Katonai Igazgatóság vezetője, Szerhij Gaidai, utalva Ljubov Bezkorovainura, a Luhanszki megye Agráripari Fejlesztési Osztályának igazgatóhelyettesére a Telegramban
Gaidai közvetlen beszéde : „Az Agroton szántóföldjein összegyűjtött 200 000 tonna gabonát Luhansk régióból Oroszországba exportálták.
A megszállt területen maradásra kényszerült gazdák szerint a régió mezőgazdaságának helyzete katasztrofálishoz közelít."
Részletek : Bezkorovaina szerint a luhanszki régió idén minden év legnagyobb termésére számított, sőt a 2021-es rekordév túlszárnyalását is remélte. Az „Agroton” PJSC megfigyelése azt mutatta, hogy egyes táblákon a hozam elérte a 60 t/ha-t.
Megjegyezte, hogy a gazdák nagy munkát végeztek a termésnövelés érdekében, de most az ukrán gabonát a megszállók betakarítják.
Bezkorovaina hozzátette, hogy sok mezőgazdasági vállalkozás vezetője Ukrajna biztonságos régióiba távozott, és újra regisztrálta vállalkozását. De vannak olyanok is, akik elmentek együttműködni Oroszországgal, és elárulták partnereiket.
Különösen a régió szociális támogatójaként működő "Nibulon" LLC-t és az "Agroton" PJSC-t egy krasznodari vállalkozó vette át, amelynek jegyzett tőkéje 2000 rubel.
Bezkorovaina szerint az Agrotonnak 20 ezer tonna tavalyi terméséből maradt az év elején. Jelenleg további 200 ezer tonnát takarítottak be a luhanszki mezőgazdasági vállalat szántóföldjein, de mindezt Oroszországba exportálták.
Ugyanígy a megszállók ellopták a "Nibulon" összes termékét.
Gaidai tájékoztatása szerint a luhanszki régió agráriumai jelenleg olyan nemzetközi szervezetekkel működnek együtt, amelyek nyomon tudják követni az ellopott gabona szállításának teljes útvonalát. Ezeket az információkat a nemzetközi bíróságokhoz továbbítják.
Az OVA vezetője arról is beszámolt, hogy pillanatnyilag néhány táblán még van téli vetemény, mert pénz nélkül nem hajlandók dolgozni.
Ezenkívül egyes területeken szinte lehetetlen a földet megművelni és a termést betakarítani, mert az oroszok elvitték az összes új felszerelést. Az "Agroton"-tól különösen 40 gépkocsi-szállítási egységet vittek el. Gaidai megjegyezte, hogy a berendezést GPS segítségével követték nyomon.
https://www-epravda-com-ua.translat...tr_sl=uk&_x_tr_tl=hu&_x_tr_hl=hu&_x_tr_pto=sc
Az uniós szankciók miatt gyakorlatilag leállt az orosz tengeri szénexport – közölte a Bloomberg
2022. augusztus 25., csütörtök, 14:19 -
Dana Gordiychuk
6475 megtekintés
Az orosz szén tengeri exportját gyakorlatilag leállították, mert az Európai Unió megtiltotta, hogy az ötödik szankciócsomag keretein belül bárhová kiszolgálja az orosz szén szállítását a világon.
Erről a Bloomberg számolt be a helyzetet jól ismerő beszélgetőpartnerekre hivatkozva.
Az ügynökség kiderítette, hogy a JSC "Suek", a legnagyobb orosz bányászati vállalat, amely termikus szenet állít elő, augusztus közepe óta nem tudta exportálni. A beszélgetőpartnerek szerint a biztosítási és viszontbiztosítási piacot az EU-ból, Nagy-Britanniából és Svájcból származó cégek uralják, így a hajótulajdonosok nehezen találnak biztosítási fedezetet a szállításra.
Négy hónapos átmeneti időszak után augusztus 10-én lépett életbe az orosz szén és egyéb áruk blokkba történő behozatalára vonatkozó uniós tilalom. Korábban ennek magyarázatában az Európai Bizottság kifejtette, hogy a szankciók azt is megtiltják az uniós szolgáltatóknak, hogy finanszírozási és biztosítási szolgáltatásokat nyújtsanak minden ilyen orosz eredetű termék szállításához.
Bár az orosz szénvállalatok jóval az embargó életbe lépése előtt elkezdték Ázsiába terelni a volument, a hajótulajdonosok jellemzően nagyobb biztosítóknál viszonozzák kockázataikat, amelyek augusztus óta nem tudják fedezni az ilyen exportot.
A vállalatok más kínálati lehetőségeket is keresnek, de ezek drágábbak lesznek, és némi időbe telik az alkalmazkodásuk, ami még magasabb árakhoz vezet.
Oroszország a világ három legnagyobb szénexportőre között van, a globális készletek mintegy 17%-át irányítva. Ugyanakkor a szénipar az orosz gazdaság csak mintegy 1%-át teszi ki.
Ahogy Oroszország Ázsiába, köztük Indiába terelte a szenet, az olyan exportőrök, mint Ausztrália, elkezdték ezeket a mennyiségeket Európával helyettesíteni. Ez hozzájárult az árak növekedéséhez, amelyek az elmúlt évben már megtízszereződtek.
Emlékeztetünk :
Augusztus 10. óta az Európai Unió és Nagy-Britannia leállította az orosz szénimportot, válaszul Oroszország Ukrajna elleni háborújára.
Az Európai Unió április 8-án tette közzé az ötödik szankciócsomagot, amely magában foglalja az augusztustól életbe lépő szénembargót, valamint számos kivétellel a kikötők bezárását az orosz hajók előtt.
Különösen 2022 augusztusától tiltják a szén és más szilárd fosszilis tüzelőanyagok EU-n belüli vásárlását, importját vagy szállítását, amennyiben azok Oroszországból származnak vagy Oroszországból exportálják őket.