<b>Mac</b>
Köszi, de ezeket az alap paramétereket eddig is tudtam.
A szubszonikus fegyverek hatótávolsága remek, de ki fog 1000-2000 km-ről tengeri ütközetet vívni?
Senki, ezeknek a hatótáv előnye ott jön ki, ahol fix (többnyire szföldi) célpontokra kell csapást mérni, lehetőleg jó messziről.
Ott, ahol az orosz hajók/flották közvetlenül összecsaphatnak az ellenfelükkel az zömében a közeli és kisebb léptékű tengeri régiók Oroszország körül (Fekete-, "Földközi"-, Balti- vagy épp Északi-tenger), ott meg jó, ha lesz 200-300 km a flották között - lásd, amikor Szíriánál anno felsorakozott a két flotta egymással szemben.
Az orosz haditengerészeti irányított rakétafegyverek specializáltan csak hajók ellen vannak, ebből hozott újat a Kalibr, amely univerzálisan bevethető fegyver.
De ettől még messze nem lesz hatékonyabb 300 km távolságon egy Brahmossal szemben konkrétan hajók ellen - vajon 0,8 M vagy 2,5-3,5M lehet a hatékonyabb ekkora távolságból.
Miután a gyors rakétákhoz a hatékony tolóerő érdekében jelentősebb fogyasztás is párosul, így semmi meglepő sincs abban, hogy ezek a fegyverek ugyanakkora vagy nagyobb tömegűek, mint a „takarékos” szubszonikusoké. Naná, de ezek hajók ellen specializált fegyverek, így ebben a szerepkörben messze a legjobbak – értelemszerűen a hatótávolságukon belül.
Itt maximum arról lehet vitázni, hogy mi éri meg jobban: multifunkcis fegyvereket vagy célspecifikusan kihegyezett, specializált eszközöket hadrendbe állítani.
Mivel az USA haditengerészete – az angolszász katonai tradícióknak megfelelően – jelentős méretű, ezért nekik a sok hajóra olcsó eszköz kellett, ami lehetőleg több mindenre is jó lehet.
A szovjeteknél ab ovo specializált rendszereket hoztak létre, egyébként a HH végéig pont ez figyelhető meg szinte mindenben.
Ugyanakkor felhívnám arra a figyelmet, hogy a szovjet majd mostani orosz haditengerészet bevethető mennyiségben számottevően elmaradt az USA haditengerészeti erőitől, ezért a kevesebb – és most már a kisebb – hajókat is ütős fegyverrel szerelték fel. Ahogy a NATO minőséggel kompenzálta a VSZ számbeli fölényét, az oroszok a haditengerészeti hajók elleni fegyverrendszerekben dobtak egy nagyot (Onix, Yakhont, Brahmos) – és természetesen jóval drágábbat.
Az meg tényleg már csak lábjegyzetként írom, hogy nem árt azt sem végiggondolni, hogy konkrétan mi is az orosz haditengerészet elsősorban deklarált feladata majd utána ránézni a térképre.