Igen, a recsegve-ropogva összeomló cári birodalom helyén támadt hatalmi vákuumból pattant ki Ukrajna ötlete, ahogyan még egy sor más államé is. Ez a történelmi földcsuszamlások velejárója, időnként egészen meglepő államok jönnek létre szinte a semmiből. Ahol a térség domináns hatalmai alapjaikat megrengető válságba kerülnek, ott néha egészen minimális önálló identitás megléte is önálló államokat hívhat életre.
És nézzenek oda, így jött létre szintén 1917-ben a Krími Népköztársaság is, amely nem keverendő össze a jóval maradandóbbnak bizonyuló Krími autonóm Szovjet Szocialista Köztársasággal! Csakhogy Ukrajnával ellentétben a Krímnek jelentős, önálló történelmi múltja volt, hiszen a Krími Tatár Kánság több, mint 300 éven át többé-kevésbé független, sőt, néha igencsak önfejű állam volt.
Érdekes, hogy az Ukrajna önállóságáért aggódók ezt mennyire nem szokták emlegetni, ahogyan azzal sem foglalkoznak, hogy a krímiek mennyire NEM akarnak Ukrajnához tartozni...
Egyébként azokban a zavaros, világháborúvégi időkben volt egy Galíciai Szovjet Szocialista Köztársaság is, említsük meg, ha már Ukrajna zavaros és sekélyes múltjában vájkálunk.
Nekünk is volt pár ilyen, a legismertebb az ún. Lajtabánság.
És egyébként igen, Szíria és Irak sem kivétel, csak azokat nem Moszkvában, hanem Párizsban meg Londonban rajzolgatták meg.
És hogy szépen zárjuk a kört, az USA nagyobbik felét is csupa vonalzóval megrajzolt, mesterséges államok alkotják, amelyek egy részét vérrel és vassal hódított meg Washington, ahogyan anno Moszkva a maga birodalmának határvidékeit is.
Ha a történelmet és a politikát pusztán ama bizonyos erősebb kutyák végtelen játszadozásának tekintjük, akkor egyszerűen értelmetlenné válik a "jog" mint kifejezés, mint elv, és értelmét veszti az arról folyó eszmecsere is, hogy mihez van joga akár Moszkvának, akár Washingtonnak, akár Kijevnek, akár Budapestnek - a válasz mindig az lesz: Joga bárkinek arra van, amire ereje és lehetősége van.
De ha a "jog" mögött feltételezünk némi morális tartalmat, kölcsönösséget és empátiát, akkor nem nagyon vitathatjuk, hogy az USA-nak és a NATO-nak pont annyi keresnivalója van Ukrajnában, mint Oroszországnak vagy Kínának Mexikóban vagy akár Texasban.