Ez a fordítás segít több embernek megérteni(remélem) az ún. "ukrán-orosz" konfliktust, ami nagyon nem az.
A Nyugat "becsapta és keresztre feszítette" Ukrajnát:
Az orosz külügyminisztérium szóvivőjével készített interjú legfontosabb megállapításai - magyarul (
@Nemerson linkelte angolul)
Az RT felkereste Maria Zakharovát, hogy megvitassa Oroszország Nyugattal való konfrontációjának mélyebb okait.
"A nyugati állítások, miszerint Moszkva arra készül, hogy lerohanja Ukrajnát, csak egy aspektusa annak a hamis valóságnak, amit megpróbál eladni a világnak" - mondta Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője az RT-nek egy keddi exkluzív interjúban.
Azt állítja, hogy ennek a folyamatnak a legnagyobb áldozata maga Ukrajna, amely azért szenved, mert az USA belerángatta a játszmáiba, amelyek csak Amerika önző érdekeit segítik elő.
Zakharova megosztotta gondolatait a Nyugattal kialakult politikai válságról, a németországi RT DE elleni nyomásgyakorlásról és más fontos kérdésekről is.
Az alábbiakban az interjúja legfontosabb megállapításai következnek:
1. Oroszország nem fogja eltűrni a "nyugati hazugságokat".
"Amikor az Oroszországról szóló tudósításokról van szó, a nyugati média a saját kormányaik céljaival összhangban halad, felkorbácsolva a közvélemény támogatását a további konfrontációhoz" - mondta Zakharova.
Ez egy nyilvánvalóan "összehangolt kampány", amelynek célja az emberek "Gázlángozása" (agymosása) és nem különbözik attól, ami a "Wag the Dog" című filmben történt.
Magyarázat:
"
A gaslighting a tartós manipuláció és agymosás egyik formája. Hatására az áldozat kétségbe vonja önmagát, majd elveszíti saját érzékelésének, identitásának és önértékének érzését. Az a személy, aki használja ezt a fajta manipulációt, kirívó hazugságokat és az igazság szélsőséges eltúlzását alkalmazza eszközeiként."
Erről a filmről beszél Zakharova.:
Így készül a főáramú propaganda! Részlet a Wag the Dog (Amikor a farok csóválja) című filmből
Az orosz diplomata által említett egyik legfinomabb példa
a közelmúltban egy "állítólag hétköznapi" háromgyermekes ukrán anyáról szóló történet volt, aki puskát és katonai felszerelést vásárolt, hogy harcoljon az orosz csapatok ellen. Erről idén több nyugati hírügynökség is beszámolt.
"A nő valójában 2020-ban, jóval a mostani eszkaláció előtt csatlakozott Ukrajna úgynevezett területi önvédelmi erőihez" - írja a Deutsche Welle német állami műsorszolgáltató ukrán változata. Bizonyítékok vannak arra, hogy a nő évek óta aktív ukrán nacionalista körökben. De életrajzának ezen részleteiről nem számoltak be a nyugati olvasóknak.
Az egyoldalú és gyakran egymásnak ellentmondó információk áradata, amelyet a közönséghez juttatnak el, "teljes őrület" - mondta Zakharova.
"A hírek hasonló, célozgatásokkal és valótlanságokkal való telítése a múltban többször is előfordult, például amikor az Egyesült Államok a 2003-as iraki invázióra vagy Líbia 2011-es bombázására készült" - tette hozzá.
"A nyugati társadalom hozzászokhatott az ilyen típusú médiameghamisításokhoz. Valószínűleg felfogták, hogy mi történik, és azt gondolják, hogy ezzel a globális méretű csalással nem lehet mit kezdeni, de mi nem értünk egyet. Nem akarunk a görbe tükrök birodalmában élni. Nem fogjuk eltűrni ezeket a végtelen hazugságokat. Tudjuk, hogy csak egyszer kell elveszíteni" - mondta Zakharova.
2. A Nyugat a saját érdekében áldozattá tette Ukrajnát
"Az Ukrajna körüli jelenlegi amerikai-orosz patthelyzet legnagyobb áldozata maga Ukrajna" - mondta az orosz diplomata.
"Az országot egy puccsista összeesküvés célpontjává tették, amelynek végső célja az volt, hogy elszakítsák az országot Oroszországtól"
"Ez akadályozta Moszkva gazdasági integrációs törekvéseit a posztszovjet szomszédokkal, és "lehetetlenné tette a normális energetikai együttműködést" Oroszország és európai vásárlói között. - tette hozzá.
Washington a helyzet nyilvánvaló nyertese, érvelt Zakharova.
"Lelassította versenytársát, Oroszországot. Emellett "politikai zsarolással" lehetőséget teremtett a saját LNG cseppfolyósított földgáza számára. És sikerült előmozdítania katonai érdekeit a kontinensen, beleértve az ukrán területet is" - érvelt.
"Eközben az ukránok szegényebbek és kevésbé biztonságosak lettek, ellentétben azzal, amit ígértek nekik "- tette hozzá a tisztviselő.
"[Ukrajna nyugati uszítói] becsapták, megerőszakolták, majd keresztre feszítették" - mondta Zakharova.
"Egyáltalán nem érdekli őket, mi történik az ukrán néppel".
Az orosz tisztségviselő hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában történtekről szóló, gyakran szarkasztikus megjegyzései ellenére "legbelül" "őszintén sajnálja", hogy az országnak milyen kárt okoztak Washington játszmái.
3. A NATO egysége mítosz
"Az USA ugyanezt az "önző" bánásmódot tartja fenn néhány legközelebbi szövetségesével, például Németországgal szemben" - mutatott rá Zakharova.
Elmondása szerint Washington "oroszországi rémhírterjesztő" taktikát alkalmazva csavarta meg Berlin karját, hogy lassítsa le és esetleg törölje az Északi Áramlat-2 gázvezetéket. Az RT DE, az RT német nyelvű testvércsatornájának németországi akadályozása Németország részéről, valamint az amerikai törekvés a közbeszéd nyugati ellenőrzésének fenntartására, ártott Berlin és Moszkva kapcsolatainak - érvelt a tisztviselő.
Berlin gyakorlatilag megtiltotta az orosz csatorna németországi sugárzását, arra hivatkozva, hogy a Szerbiában kiadott engedélye nem érvényes az országban. Zakharova az interjúban azt mondta, hogy ez egyszerűen nem igaz. Miután nem sikerült megoldani a helyzetet, Moszkva megtorlásul kirúgta a Deutsche Welle-t, de hajlandó a de-eszkalációra, ha Németország beleegyezik - mondta a diplomata.
Moszkva álláspontja egy orosz mondásra fut ki, amely lényegében azt jelenti, hogy "azt kapod, amit adsz".
"Washington elutasító hozzáállása Németországgal szemben nyilvánvaló volt abban, ahogyan egyes amerikai nagykövetek az országba vezényelték a német tisztviselőket a hivatali ideje alatt" - mondta Zakharova. Példaként említette Richard Grenellt, aki Donald Trump korábbi amerikai elnök alatt szolgált.
"Miért engedi Berlin, hogy az USA így beszéljen vele?
Nos, valószínűleg az amerikai csapatok németországi jelenléte is szerepet játszik" - vetette fel.
Az olyan országok, mint Oroszország és Kína nem engedik meg az ilyen tiszteletlenséget, ami megmagyarázhatja, hogy az USA miért van ellentétben ezekkel a nemzetekkel - tette hozzá.
De az amerikai arrogancia és önzés az, ami aláássa az érdekeit szolgáló intézményeket, mint például a NATO-t. Washingtonnak minden olyan alkalommal, amikor a szövetséges nemzetek ellenzik a programját, mint amikor Franciaország és Németország megtagadta, hogy részt vegyen az iraki invázióban, befolyást kell gyakorolnia.
"Amikor valamiféle egységet hoznak fel, az egy mítosz, amit eladnak nekünk. Még ott is, ahol ez az egység valóban létezik, azt a Nagy Testvér kényszerítésével és zsarolásával - gazdasági, pénzügyi, olykor humanitárius - érik el" - mondta.
"Ez nem a hasonlóan gondolkodó felek, elvtársak, partnerek egysége. Ez egy erőszakkal megvalósított egység."