Becslések szerint legalább 100 000 tonna orosz üzemanyag semmisült meg az ukrán dróncsapások során. A megtámadott üzemanyag-raktárakat eredetileg a biztonság kedvéért a föld alá építették, de pénzmegtakarítás céljából a felszínre helyezték őket. Most lehet, hogy újra el kell mélyíteni őket.
2024 augusztusában ukrán drónok megtámadtak két üzemanyagraktárt az oroszországi rosztovi régióban – „Bázis No. 7" (más néven "Atlasz") a Kamensky kerületben és "Flagman" (korábban "Kavkaz") Proletarszkban. A támadások óriási károkat okoztak.
Az @MT_Anderson által közzétett műholdfotók a Flagman sérülésének mértékét mutatják – 15 üzemanyagtartály megsemmisült, 3 részben megsérült, további 33 állapota pedig ismeretlen. Az Atlaszban legalább 3 tartály megsemmisült.
A létesítmények a Rosrezerv orosz állami ügynökség tulajdonában vannak, az üzemelteti őket, és Oroszország Déli Katonai Körzetének üzemanyag-ellátására szolgálnak. A vasúton szállított repülőgép-üzemanyagot, gázolajat és egyéb gyúlékony és kenőanyagokat tárolnak.
Mindegyik tartály 5000 köbméter üzemanyaggal rendelkezett. A Flagmannek 32, míg az Atlasnak 64 ilyen tartálya volt. A pusztítás mértéke alapján valószínű, hogy Flagmanben 90 000 tonna, az Atlasban pedig további 15 000 tonna üzemanyag semmisült meg.
Ez megegyezik az 1000 Il-76 szállítógéphez vagy a teljes orosz tankflotta legalább 30-szori feltöltéséhez szükséges üzemanyag mennyiségével. A közvetlen pénzügyi veszteségeket több mint 7 milliárd rubelre (77,8 millió dollárra) becsülik csak az üzemanyag miatt, valamint további veszteségeket az elveszett berendezések miatt.
A megrongálódott berendezéseket nem lehet könnyen pótolni, mivel a rosztovi régióban nincs olyan alternatíva, amely kielégíthetné a Déli Katonai Körzet igényeit. Ha nem javíthatók, akkor az üzemanyagot jelentős költséggel más régiókból kell szállítani.
A két üzemanyagraktárt 1962-ben építették a kubai rakétaválság vészhelyzetére reagálva, amikor a szovjet kormány úgy vélte, hogy a NATO-val való háború küszöbön áll. Mivel ezek katonai célpontok lennének, a föld alá temették őket, hogy megvédjék az ellenséges támadásoktól.
A föld alatti tartályokat gyakorlatilag bombabiztosra tervezték, függőleges alacsony hengeres szerkezetekből álltak, beton alappal, betonlappal borítva. Az egyetlen föld feletti elem a tartályok feltöltésére használt szerkezet volt.
Az idő múlásával azonban a földalatti tároló állapota a szikes talaj és a talajvíz beszivárgása miatt leromlott. 2003-ban új vészhelyzeti biztonsági követelményeket vezettek be, amelyeknek egyik létesítmény sem tudott megfelelni. Javításukat és korszerűsítésüket túl költségesnek ítélték.
Ennek eredményeként az Atlas létesítmény 2019-ben a felszínre költözött – új, modern felszerelésű tartályokat vezettek be. A Kaukázus 2000-től hasonló lépést tett, 15 évbe telt, míg elpusztította.
Szinte bizonyosan az ukrán támadási hullám miatt az orosz kormány részben feloldotta a föld alatti üzemanyagtárolás tilalmát. Az újonnan közzétett irányelv mentesíti az orosz védelmi minisztérium és más biztonsági minisztériumok alá tartozó létesítményeket. /vége
Forrás:
https://x.com/ChrisO_wiki/status/1832510338580849104