Most igyekszem rövidre fogni. Nagyon zanzásítva egyfelől nyugaton sem minden "sunshine & happiness" más részről arra szeretnék rávilágítani, hogy pl. egy átlag orosz szemszögéből lehet másnak tűnik a nyugat, mint pl. Neked (tudom, Te az USA -ban élsz most). Továbbá az oroszokkal kapcsolatos általánosítást is szeretném háttérbe szorítani (főleg a negatívakat). Ők is hasonló emberek, mint mi vagyunk, hasonló vágyakkal és célokkal. A nyugattal való tapasztalataik viszont lehetnek homlokegyenest különbözőek, mint a tied vagy éppen nekünk, akik Közép-Európában élünk. És most természetesen nem az átlag orosz "redneck" -re gondolok, hanem kicsit általánosabban.
Dehogy.
Franciak atlag 1.5-2% korul novekedtek a jarvany elott, hollandok 1.7%, az olaszok 1-1.7% kozott, spanyolok 2% korul voltak, meg a nemetek is (akik ugye qrva magas szinvonalon futtatjak a gazdasagot es szigoru penzugypolitikat futtatnak) 0.6-0.8% korul mozogtak, a duplaja az orosz 0.3%-os erteknek 2014 ota.
Nem errol van szo. Arrol van szo, hogy elkepeszto mennyisegu cuccot kell importalniuk, euroert, nyugatrol.
Dehogynem.
Egyfelől én az EU politikailag nyugati feléről beszéltem. Az pedig konkrétan stagnálás és az 1% "alulról szagolása". Persze összességében egy Németország más súllyal esik latba, mint pl. egy Hollandia. A franciák, spanyolok és olaszok "saját jogon" (pandémia nélkül is) egy "csődtömeg". Bármelyik (főleg az olaszoké) bedőlése önmagában rántaná magával Németországot is ...
Egyik oldalról játszunk el a gondolattal, hogy mondjuk pandémia nélkül az általad említett országok milyen gazdasági növekedést produkálnának a gyarmataik nélkül (főleg franciák) vagy az EU -s vámbevételek (főleg Hollandia) stb. nélkül? És az évtized közepétől kezdve az Ő pénzpiacaikra borított euró ezermilliárdok nélkül? És a járvánnyal együtt?
Ezután kezdjünk eljátszani a gondolattal az országokkal kapcsolatban egyesével: a fentebbiek mellett mondjuk egy teljes nemzetközi elszigetelés? Folyamatos és komoly EU -s szankciókkal? Folyamatos külföldről jövő puccskísérletekkel. Szomszédos országokban a állampolgáraik elleni fizikai- és törvényi atrocitásokkal? Ezekből fegyveres konfliktusokat kezdeményezve ellenük?
Lehet, hogy mindezekkel együtt már az általad említett országokban sem lenne annyira vidám a történet ...
De pontosan erről volt szó. Ezt említetted, hogy kvázi az oroszok választják Putyint a "Mercik és Bömösök" helyett. Igen, elképesztő mennyiségű cuccot kell importálniuk euróert a nyugatról. Ugyanakkor a nyugatnak is elképesztő mennyiségű cuccot kell importálniuk az oroszoktól. Most mondok egy érdekeset: és ez így van jól ... Ezt hívják kereskedelemnek.
Hat ha lenne olyan elmeroggyant orszag, aki a kinai biztonsagi eloirasoknak megfelelo szemetet az utakra engedi.
Nezd mar meg, mennyivel csokkentek a balesetek, kulonosen a halallal vegzodoek 30 ev alatt a fejlett orszagokban... inkabb ne legyen olcso szar, ha az megint koporsonak jo maximum.
Nem ismerem szemelyesen (dkes: mármint a Dacia -t), de kepek-videok alapjan meg is kell felelnie a biztonsagi eloirasoknak, azokban nem is tul jo, de legalabb ronda es igenytelen is.
Azt most hagyjuk, hogy milyen okok vannak, hogy a "Dongfeng, Geely meg Great Wall" -et miért nem engedik nyugatra. Több oka is van, de ez most azért nem érdekes, mert az eredeti kontextus ugye nem a "nyugat választása" volt, hanem, hogy az oroszok meg ukránok mit választanak a "Mercik meg a Bömösök" helyett. Egyébként amire óvatosan utaltam is, hogy a biztonsági nyűgjeik ellenére is sokan választanák ezeket (egyre többen) - még a nagybetűs nyugaton is ...
Nem probaltak ki semmifele nyugati demokraciat. Egy hatalmas uberkorrupt mafiaorszag volt, semmilyen nyugati norma nem ervenyesult Jelcin alatt, hanem az oligarchak diktaltak mindenkinek es gatlastalanul elloptak az egesz allamot.
Az oroszoknak alapvetoen fogalmuk nincs semmifele kepviseleti demokraciarol, hiszen sosem volt benne reszuk.
Ok alapvetoen egy fejletlen azsiai feudalis rendszerbe szuletnek es semmi mas nem is ismernek.
Demokratikus mercek szerint kb ugyanilyenek az Arab-felsziget lakoi is, meg a kevesbe veresszajuak, mint mondjuk Oman, is gyakorlatilag fedualis, felulrol iranyitott huberuralmak, csak azok meg iskolazatlanok is, elteroen az oroszoktol.
Messze vagyunk meg a hullava szankciozastol. Paran ideat eroltettek, de nem ment volna at a Kongresszuson, mert a jozanabbjanak vilagos, hogy ha Putyin megbukik egy penzugyi crash miatt, akkor egyreszt kiszamithatatlanna valhat, masreszt lehet, hogy valami sokkal rosszabb elmebeteg komcsi jon vagy hasonlo.
Hat, meg kell tanulni fozni, amikor bezarnak az ettermek...
2014-re az orosz gazdasag mar regen inogott; a 2008-as valsag ota a padlon voltak az itteni kamatok, a spekulans toke elment keletre magasabb kamatokert, igy az orosz cegek nagy resze devizaban adosodott el, valami 500 milliard dollar fole kuszott az adossaguk 2014-re.
Jott az olajarzuhanas, 100+ dollarrol ~40 dollarra, amivel tokeletesen kihuztak a szonyeget az orosz gazdasag alol.
A krimi aggresszio csak elterelte a figyelmet a kozeledo valsagrol, maskulonben elsoprik Putyin et honapokon belul.
Az eredmenye viszont a szankciok lettek, amitol meg durvabban bezuhant a rubel, fele ala esett az erteke egy even belul, de igy az egeszet ra lehett fogni a nyugati erokre stb stb.
Az oroszok kétfajta nyugatot ismernek. Az egyik az ami a TV -ben/mozivásznon van - a másik pedig az amit pl. Jelcin idején megtapasztaltak. Az egyik az ami jól mutat az érintett médiumokban - a másikat a bőrükön tapasztalták.
Ugyanis a rögvalóság az, hogy az "egyszeri orosz" eszi vagy nem eszi, de nem kap(hat) mást a nyugattól, mint amit Jelcin alatt kipróbáltak. Avagy szerinted melyik nyugati entitás (ideértve akár az USA -t is) akarna egy olyan Oroszországot, ahol "valódi" demokrácia által, tele energiahordozóval és nyersanyaggal, egy brutál fejletté váló gazdaság mellett felnőne egy kvázi szuperhatalommá egyesülve az európai gazdasági- és katonai térséggel?
Tegyük a kezünket a szívünkre: egyik sem. Oroszországtól maximum az energiahordozói/nyersanyagai, a piacai és munkaereje valamint a "szabadrablás" és persze adott esetben a hús a távol-keleti húsdarálóba bőven elég lenne. Egy a "fejükre növő" új, komoly - az érdekeit érvényesíteni tudó és akaró entitás viszont nem.
Hogy mennyire vagyunk távol a "hullává szankciózástól"? Olyan értelemben messze, hogy Oroszországnak nem sikerült "hullává válnia". Persze azért nem esik jól Nekik. Kanyarodjunk vissza a hsz elején az általad említett országokhoz. Mire jutottál végül - rájuk milyen hatással lett volna egy ilyesmi? Így már szerintem ülne az a "hullává szankciózás" kitétel is - ilyesmit azok nem élnének túl ...
2014 -re melyik gazdaság nem ingott már - mondjuk itt az EU -ban? Nem véletlenül voltak akkorra az euró milliárdok a pénzpiacokon. Még így is rezgett a léc nem egy és nem kettő országnál. Aztán, ha az említettek közül akár egy bedőlt volna, akkor az vitte volna a németeket is. Na, az vidám lett volna ... Úgy egyébként az emlegetett országok hogy is állnak az adóssággal? És a cégeik? Mármint melyek nem mentek tönkre vagy nem vásárolták meg a kínaiak - azok közül rengeteg nem lett eladósodva (az USA adósság hogy is alakult mondjuk az elmúlt 10 évben?)? Inflációval hogy is álltunk az olyan EU országokban ahol saját valuta van? Az euró válság ismerősen cseng esetleg? Ezeket mind az érintett országoknak szankciók és ellenük irányuló fegyveres atrocitások nélkül sikerült összehozni egy "nagyondemokratikus" környezetben ...