[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 830
6 685
113
A román gazdaság is utolérte a járvány előtti önmagát.
  • Az áldozat az államadósság 35 -> 50% kerek 2 év alatt.
  • Kockázat az infláció ami megeszi a magas gazdasági növekedést és a külföldi adósságállományt extrém megnöveli lejben.
  • Kockázat a nagy külker deficit egyébként is, de mivel Euróban vásárolnak, de otthon lejben adnak el így ez további forrásokat igényel az infláció miatt, dupla probléma.
  • A Román Jegybank mégsem avatkozik be elég dinamikusan, mint pl a magyar teszi a kamatok emelésével.
  • A gazdasági elemzők nagy növekedést várnak, de áldozatok árán fog sikerülni és a román növekedés EU és KE szinten is visszaszorul nem jönnek automatikusan a kirívó növekedési számok.
  • Kockázat az EU második legalacsonyabb átoltottsági aránya, már ősztől gond lehet. Egyik gazdaság sem viselne el még egy bezárást nem csak a román, de míg egész Európa oltakozik és min 60% körül-fölött tart, a mioritikus hazában ennek a fele van meg, a populáció többsége oltatlan. Abban bíznak, hogy a vendégmunkások valójában külföldön vették fel az oltásokat, de a számok így sem jönnek ki. A betegek száma már most meredeken emelkedik.
  • Kockázat az elszállt olajfinomító a tenger mellett, még hónapokig állni fog, a forgalmat behozatallal kell kipótolni ami erősen rontja a külker hiányt a nagyon magas üzemanyag árak miatt, ez 20Mrd Euro felett lesz idén ami megnöveli a keresletet az Euro iránt ami kockázat az inflációra.
  • Jó hír a mezőgazdaság rekord teljesítménye, de a román mezőgazdaság nem képes többszörösen feldolgozott termékeket előállítani (csak példa : a magyar mezőgazdaság például mélyhűtött és konzerv kukorica és zöldborsó termékekben a világpiac egyik legnagyobb szereplője). Az élelmiszeripar a legnagyobb külker hiányt összehozó tényező odaát. A román belső fogyasztás még mindig nő, bár nem olyan dinamikusan mint pár éve, így a GDP növekedéshez sem fog olyan jelentősen hozzájárulni.
  • Jó hír hogy az állam bevételei magasak, megnőttek, de ennek nagy része a halasztott ÁFA befizetésekből adódik, a Covid miatt a gazdasági szereplők egy része idénre kérte halasztani a befizetéseket, ezek dőlnek most az államkasszába, nem a növekedés motorjai indultak be ennyire. Jól látható ez abból, hogy az államháztartási hiány magas lesz idén ( up to 7%) , az államadósság nem tud csökkenni, holott a gazdasági növekedés és a bevételek is magasak. Gyakorlatilag felélik , illetve elviszi az infláció. A magyar államadósság már most nagyot esett.
  • Jó hír hogy az EU Covid alapja talán szeptemberben megnyílik idén, de a felzárkóztatások, a gazdaság újraindításait előmozdító "lehetőség teremtések" eredményei nem fognak egyből jönni, azok 5-10 év kifutásúak és erősen függnek a piaci szereplők döntéseitől. Szóval kellene már most az autópálya, a vasút, a megfelelő jogi környezet, a direkt képzések az egyetemeken stb stb.

Sokat lehetne még az indikátorokat sorolni, de megint túl sok leszek, szinte semmi nem áll jól odaát, csak egy egy mutató néz ki jól és állandóan csak arról beszélnek, de látható hogy amögött is megbújik nem egy két probléma. Az idei év még nem de 2022 az igazság éve lesz és újraosztja a gazdasági lapokat az egész világon. Az jól látható, a mostani negyedéves jelentésből is, hogy a spirál elindult Romániában és a gazdaságot már jövőre megtekeri annyira, hogy el kell kezdeniük beszélni reformokról és (bokros) csomagokról, a nyugdíjrendszerről, a közalkalmazotti bérekről puhítva a népet. Jelentős további eladósodásról szó sem lehet majd, mert az magától is növekedni fog nemhogy még növelnék bevásárlásokkal, arról fog szólni minden, hogy azt hogyan fékezzék. Fura helyzetbe kerülhetnek, mert csak előre menekülhetnek, ha nem építenek autópályát és vasutat akkor nem jön a tőke ami hozná a profitot is, de lassan kiürül az ország így a pálya és vasút egyre kisebb népességet szolgál ki amire egyre kevesebb jelentős beruházó repül rá. Ráadásuk kizárt, hogy nem növekedne a hitelek költsége is, Romániát egyszerűen nem lehet ilyen feltételekkel majd befektetésre ajánlott hitelkockázati mutatókkal megtartani, le kell minősíteni.

További Himars-Patriot-Korvett-Piranha-F16 bevásárlások ha lesznek is csak mutatóban, minden más, jelentős bevásárlás az ország gazdaságának koporsójában jelentene újabb marék szögeket, egyszerűen nem lesz miből előteremteni a jelentős katonai beszerzések árát, azok hiteldíjai is az egekben lesznek. A politikai meg az ijesztgetés persze mindent felülír, de szinte kizárt még egy 4Mrd-os katonai kiadás mint a Patriot volt, az 1-et sem engedhetik meg maguknak. A legvalószínűbb, hogy egy kicsivel többet és jócskán használtat akarnak majd beszerezni azokból amik nekünk szép sorban érkeznek, aztán vagy sikerül tempóban ezt tartani vagy nem . Jelentős (gazdasági is) zavarokat okozhatnak a környék fegyverbeszerzései amire reagálni kellene a románoknak.

Szóval "elkezdődött" :)

Kár, hogy olyan gyakran cserélődnek náluk a vezető politikusok, így nem tudjuk kit fognak fejbe lőni ezúttal...
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: papajoe and kamm

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 693
22 421
113
Nézzétek el nekem, ehhez nem értek, de tényleg van még gőzmozdony is tartalékban mert annak sem áram, sem dízel nem kell?
Egy gőzmozdonyhoz szén és víz kell. Az előbbi még hagyján, de az utóbbi nem. Régen ott volt mindenhol a víz utántöltő. Most hol van még?
products-131219.jpg
 
K

kamm

Guest
A mostani kormány technokrata, nem is vesznek semmit ha feltűnt esetleg valakinek (ami jön az korábbi), próbálják azt csinálni ami segíti az országot de ők is teli vannak botránnyal, meg akkkkkkkora a szembeszél, hogy már fűrészelik alattuk a pódiumot, szedik elő a kompromittáló eseményeket. Romániában nagyon gyakori a kormányváltás ami nem tesz jót, valójában annak hogy megtanuljon valaki végre országot vezetni ... ( valljuk be őszintén mi is pórul járunk ha pl egy mátészalkai tanfelügyelő, Margó néni ül a bársonyszékbe mert annak az XY pártnak nincs nemzetközi tapasztalatú meg tudományos pályát leíró szakembere ) ... no ez Rom-mániában gyakori.

A korábbi berendezkedés ahol a Dancila nagyasszony nyökögve szerepelt a nemzetközi fórumokon mert ő sem tudott angolul, de még a románba is belekeveredett néha, olyan Medgyessy Péter módján, aztán a Dragnea aki meg talán most szabadult a börtönből. Na nekik jobban ment az ország tönkretétele, igazi urambátyám mód ment az ország pénze a zsebekbe.
Mondjuk Nastase alatt is ment a mutyi... nem veletlenul mondom, hogy sosem volt egy allamalapito, orszagalkoto nep, nem is az ma sem.
Ellobecolnak meg par evtizedet, remelik, hogy lesz mindig valakinek az uszonyaba kapaszkodni, de mar latszik, hogy elobb-utobb eljon az igazsag pillanata, amikor bele kell allni a kemeny, huzos reformokba avagy mennek a levesbe (plane, ha eppen rossz segget nyalnak majd.)
Ebul szerzett...
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Bíró Béla romániai újságíró írása, részletek:
'A román hatalom számára egyrészt kapóra jött az ismét kiújult orosz–amerikai konfliktus. Hagyományos taktikai érzékükkel késedelem nélkül felajánlották „életüket és vérüket” a kétségtelenül erősebb félnek. És ez magabiztosságukat mértéktelenül megnövelte. Nem csak az amerikai fegyverek védelme alá helyezték államukat, de dinamikus fegyverkezési kampányba is kezdtek. Annak ellenére, hogy az ország rohamosan eladósodik. Közismert tény, hogy a korábbi évek – európai összehasonlításban is kiemelkedő – GDP növekedése a – hosszabb távon fenntarthatatlan – fogyasztáson alapult. Lelkesen teljesítjük az amerikaiaknak a GDP 2 százalékára vonatkozó fegyverkezési igényét. A költségeket természetesen csak kölcsönökből teremthetjük elő, de efféle nemes célokra a nemzetközi pénzintézetek lelkesen adakoznak. Románia rövidesen a térség legkorszerűbb amerikai fegyverekkel felszerelt katonai hatalmává válhat.
Ráadásul az európai fejlemények is a román nacionalizmus malmára hajtják a vizet. A katalán válság az Európai Unió államaiban (gyakorlatilag kivétel nélkül) nem csak fokozta, de legitimálta is a kisebbségellenességet. Az autonómia eddig sem tartozott az Unió „szenvedélyei” közé. A katalán autonómia függetlenségi törekvései ezt az ellenszenvet tovább fokozták. A brüsszeli bürokrácia is elutasítja a több mint egymillió aláírással megtámogatott kisebbségvédelmi kezdeményezést.

Románia tehát ebben az aspektusban is euroatlanti trendek fő vonalába illeszkedik.

A történelmi idő a II. világháború vége és a Szovjetunió szétesése közti periódusban jelentékeny változások nélkül folyt. A hidegháború, a két meghatározó nagyhatalom közti atomfegyverekre alapozott egyensúly (legalábbis látszatra) megállította a történelmi stopperórát.
Az Amerikai Egyesült Államok kizárólagos világhatalommá válása, az ún. egypólusú világ létrejötte azonban egyszerre ismét elindította. Kiderült, hogy a szovjet-amerikai egyensúly leple alatt a világ más tájain olyan „láthatatlan” változások halmozódtak fel, melyek lassan kezelhetetlenekké válnak.
A kínai–amerikai versengés kétségtelenné teszi, hogy a következő évtizedekben elkerülhetetlennek tűnő politikai földrengés alapvetően átrendezheti a nemzetközi viszonyokat. Új katonai és gazdasági szövetségek fognak kialakulni. Hogy Európa ebben a konfliktusban hol foglal helyet, ma még bizonytalan. A német–kínai gazdasági kapcsolatok Amerika számára sem sok jót ígérnek.

Óriási a kockázata annak, hogy Románia ebben a konfrontációban elkerülhetetlenül a rossz oldalra sodródik. Egy kínai–orosz–európai „szörnyszövetség” Romániát „kínos” helyzetbe hozhatja. Trianon századik évfordulója ideális alkalom lehetett volna arra, hogy országunk egyfajta – a székely autonómiára alapozott – kiegyezéssel elejét vegye annak, hogy a nagyhatalmak a román–magyar ellentétekre alapozva ne oszthassák meg a térséget, s implicite Romániát."
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Az alábbiak ismeretében tényleg érthetetlen Románia mire költi a gazdaság növekedéséből adódó bevételeit, illetve mire ment el 15%-nyi államadósság amivel nőtt 2 év alatt az adósságuk.
A Covid válság miatt bajba jutott gazdaság megsegítésére elköltött GDP arányos keret:
  • Magyarország: GDP 10,5%-a, világranglista 20. helyezett
  • Románia: GDP 3,2%-a, a világranglista 107. helyezettje (Kongó, Afganisztán, Szváziföld, Mali kategóriája ... )
Bezzeg Románia ...
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 334
58 228
113
Az alábbiak ismeretében tényleg érthetetlen Románia mire költi a gazdaság növekedéséből adódó bevételeit, illetve mire ment el 15%-nyi államadósság amivel nőtt 2 év alatt az adósságuk.
A Covid válság miatt bajba jutott gazdaság megsegítésére elköltött GDP arányos keret:
  • Magyarország: GDP 10,5%-a, világranglista 20. helyezett
  • Románia: GDP 3,2%-a, a világranglista 107. helyezettje (Kongó, Afganisztán, Szváziföld, Mali kategóriája ... )
Bezzeg Románia ...



Nem fordítva?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Az alábbiak ismeretében tényleg érthetetlen Románia mire költi a gazdaság növekedéséből adódó bevételeit, illetve mire ment el 15%-nyi államadósság amivel nőtt 2 év alatt az adósságuk.
A Covid válság miatt bajba jutott gazdaság megsegítésére elköltött GDP arányos keret:
  • Magyarország: GDP 10,5%-a, világranglista 20. helyezett
  • Románia: GDP 3,2%-a, a világranglista 107. helyezettje (Kongó, Afganisztán, Szváziföld, Mali kategóriája ... )
Bezzeg Románia ...

Churchill egyszer azt mondta: "Én annak statisztikának sem hiszek, amit saját magam hamisítottam."

Megint kiemelünk egy számot. Mi köze a 3,2%-hoz a román államadósság emelkedésének? Abban például nincs benne az ÁFA befizetés elhalasztása. Én javaslom, hogy olvassátok el az eredeti cikket is! Ott van a krónikásban az is. Van egy táblázat is, amelynek első oszlopa közvetlen támogatás, a másodikba pedig minden más likviditást segítő intézkedés beletartozik (GDP%-ban mérve).

Magyarország: 10,5%+4,2%= 14,6%-a a GDP-nek.
EU-átlag: 3,8%+6,8%=10,6%-a a GDP-nek.
Románia: 3,2%+4,2%=7,4%-a a GDP-nek.


A különbség még így is markáns. De az adósságuk megugrása sokkal jobban magyarázható. Én nem hiszek az olyan cikkekben, hogy azt ellopták, elszerencsétlenkedték és azért az eltűnt. Az eredeti Profit.ro-s cikk arra született, hogy rávilágítson, hogy a bürokrácia csődje miatt a közvetlen kiutalások, támogatások lassúak és az államigazgatásra mennyire nem lehet számítani baj esetén. És kényszerhelyzet a cégek számára, hogy az adóhalasztást vették igénybe, mert ahhoz nem kellett egyénre szabott elbírálás.
Az én kérdésemre viszont nem adott választ még az eredeti cikk sem. Mi lesz akkor, ha ősszel megint berobban a járvány, mint tavaly is a nyári minimális számok után letarolt ősszel mindent? A román cégeknek meg egy újabb kemény helyzet közepette kell elkezdeni nem a szokásos adót befizetni, hanem az elhalasztottat is... A beoltottságuk meg alacsony.
Megjegyzem nálunk sincs több mozgástér egy újabb válságkezelésre. Aki nem oltatta be magát, az jó lenne, ha megtenné, mert vakcina annyi van, hogy úszni tudunk benne. De a hezitálók miatt már egy jó ideje nem tudunk érdemben előre lépni. (Nem csodálkoznék, ha 1-2 hónapon belül újra védettségi igazolással lehetne sok helyre menni.)
 
  • Tetszik
Reactions: enzo
W

Wilson

Guest

Lányokat is futtatott egy multicég HR-menedzsere​


Sajátos módját választotta egy gyorsétteremlánc egyik felső vezetője, hogy kibővítse a feltehetőleg amúgy sem alacsony keresetét – írja a kolozsvári Főtér. A multicég humánerőforrás-menedzsere a szokásos állásinterjúin prostitúcióra közvetített ki nőket.

A rendőrség és az ügyben eljáró ügyészség arról számolt be, hogy még áprilisban kezdtek nyomozni a 34 éves férfi ellen, aki a kiszivárgott információk alapján a McDonald’s alkalmazottja. Alapos volt a gyanú, hogy lányokat „szerződtetett”, hogy pénzért árulják magukat. Az ügyészség szerint legalább négy lányt bírt rá prostitúcióra.

Többségében rendkívül rossz életkörülmények között élő, hátrányos helyzetű lányokat környékezett meg a menedzser. Kiskorúak is voltak köztük, egy 15 éves, egy 16 éves és egy 17 éves lány is. A negyedik áldozata 22 éves volt.

A nyomozók szerint a férfi az egyik lányt a cég adatbázisából, a gyorsétterembe munkára jelentkezők közül választotta ki, majd győzte meg az anyagi előnyökkel. Álláskereső lányok hirdetéseit is böngészte, és többi áldozatát azok közül választotta ki, akik bébiszitterként vagy idősgondozóként szerettek volna dolgozni.

 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Már megjelentek a nagy gazdasági növekedés mellett a kétkedő hazai (román) hangok is:
„Ne hazudjunk magunknak: a kizárólag fogyasztáson alapuló növekedés nem egészséges növekedés. A növekedésünk a termelésen kellene alapuljon, s főleg az exportra történő termelésen. Nagy probléma a fogyasztásnak ez a robbanásszerű növekedése, mely az importot növeli, ahelyett, hogy hazai termékekre irányulna, s így felborítja a fizetési mérleg egyensúlyát”.
Megy ez szépen lefelé ...
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Összeugrott a román politikum, hogy miért nem ott helyben mentek neki Ádernek. Így utólag ez már csak vihar a kanálban. Áder jól szólt, elmondta amiért odahívták, de elmondta azt is amit akart.
 

elnor

Member
2020. október 28.
36
50
18
Romania will never answer officially to Trianon fantasy. First, the treaty which sets the border is signed in Paris in 1947. Second, if Romania will answer diplomatically will make this a diplomatic dialogue. Not answering and ignoring it means is solely a Hungarian internal debate.

The head of parties can chat what they want but whoever will be in charge of Foreign Affairs will not answer to Trianon references and will ignore it. It happens from a decade already, I am surprised you didn't noticed yet.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 879
20 124
113
Romania will never answer officially to Trianon fantasy. First, the treaty which sets the border is signed in Paris in 1947. Second, if Romania will answer diplomatically will make this a diplomatic dialogue. Not answering and ignoring it means is solely a Hungarian internal debate.

The head of parties can chat what they want but whoever will be in charge of Foreign Affairs will not answer to Trianon references and will ignore it. It happens from a decade already, I am surprised you didn't noticed yet.
1947-ben? Csak 27 évet tévedett, de hát mit is várhatunk a románoktól történelmi objektivitás terén? :rolleyes:
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
485
3 134
93
Romania will never answer officially to Trianon fantasy. First, the treaty which sets the border is signed in Paris in 1947. Second, if Romania will answer diplomatically will make this a diplomatic dialogue. Not answering and ignoring it means is solely a Hungarian internal debate.

The head of parties can chat what they want but whoever will be in charge of Foreign Affairs will not answer to Trianon references and will ignore it. It happens from a decade already, I am surprised you didn't noticed yet.
My Dear, the comment is not my explanation, one of the romanian forum tell that some romanian political member hiting each other because of that ...
 

KoviUbi

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 830
6 685
113
A szőröstalpú birkapásztor a II. Vh lezáró békeszerződésre gondol, ami véglegesíti a trianon utáni és a bécsi döntések előtti területeket.

De az 1947-es szerződés nem fekteti le a konkrét határokat, csak visszautal a Trianon-i szerződésre, illetve csak a bécsi döntések előtti határokra utal, amit a Trianon-i szerződés fixál. Területileg az 1947-es csak a csehszlovák-magyar határon rendelkezik konkrétan.
Igazából, ha a szerződést annyira komolyan akarná venni román barátunk, akkor ma Kárpátalja egy orosz exklávé :D