[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 873
113
Ha sikerulne az oroszoknak békés úton megoldani a szíria helyzetet, ami az utolsi infok szerint (Kerry-Lavrov tárgyalások Genfben) "jó úton" halad - kozelednek az orosz és az amerikai álláspontok- jelentosen none a politikai tekintélyuk.......
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 046
113
cinikus
Itt nem volt szó arról, hogy az oroszok és az amerikaiak közvetlen lövik egymást (ezt szerintem elég kevesen is feltételezik), hanem amerikai támadásról és másik oldalon orosz eredetű fegyverekről beszéltünk.
Csak Sztálint tudom idézni (aktualizálva): "Hány MiG-31-ese van Szíriának?!" :D
De a 31-est behelyettesítheted Pancirokkal is, lévén 100 Tomahawkot 100, egymástól távol eső célra is lehet indítani. Szóval a felvetésetek nagyon-nagyon elméleti. A szír elnök rendkívül boldog lenne, ha annyi technikája lenne, amennyit így hirtelen elképzeltetek. :)
Mellékesen szerintem akitől 50-60 méterre "eldurran" egy Tomahawk, az nem nagyon fog azon örömködni, hogy milyen jól megúszta. Annak ugyanis sanyi - és ezt egy Pancir vagy egy MiG-31 egy sem ússza meg annyival, hogy csak poros lesz.

Ha sikerulne az oroszoknak békés úton megoldani a szíria helyzetet, ami az utolsi infok szerint (Kerry-Lavrov tárgyalások Genfben) "jó úton" halad - kozelednek az orosz és az amerikai álláspontok- jelentosen none a politikai tekintélyuk.......
Szerintem ezt (a lényeget) a G20-on már lezsírozták a legmagasabb szinten. Kerry és Lavrov a "tárgyalások" során szvsz. nagyjából pókereznek, mert a színjáték a végeredményt nem befolyásolja: utána persze a sajtótájékoztatón Kerry keménykedik (ez az amerikaiaknak meg Szíriának, Iránnak, Észak-Koreának szól), Lavrov meg hozza a formáját <i>(Felmerült már valakiben, hogy mennyire jó diplomata egyébként?)</i> és ennyi. (Esetleg a részleteket egyeztethetik.) A kérdés eldőlt, lévén a szírek (Aszadék) úgy táncolnak - késsel a torkukon -, ahogy Putyin fütyül.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Másik Putyini államról alkot kép a világba ezzel is gyökeresen változik. Míg az USA-ról alkotott kép tovább romlik. Mégis Obama megúsz egy olyan háborút ami az amerikai gazdasági érdekeket nem szolgálja.
Eu olcsó gázhoz jutása USA gazdaságának se érdeke.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
TERCOM-ot nem olyan egyszerű zavarni se egy földsánccal se egy odaépített lakótömbbel, de akár mondhatnék egy mesterséges hegyet is(ezt már azért a CIA talán észlelné, főleg ha esetleges cél közelében készüle egy ilyen). Tomahawk elég autonóm, sok van belőle és pontos,viszont lassú és nehezen észlelhető banánköztársaságok számára(Szíria azért ennél komolyabb állam, de egy Tomahawk-salvo szír ellentámadást váltana ki azonnal).
 
M

molnibalage

Guest
Szerinted ha az amcsi hajókat stb lövik az oroszok fegyvereivel, akkor a rendszereik leszednek minden támadót legyen szó repülőről vagy 2,5 machhal 10 méteren repülő P-800-asról és minden másról.

Joker barátom az a baj, hogy a mennyiség és a minőség szorzatát nem veszed figyelembe. Az új orosz fegyverekből kis túlzással mutatóba van mennyiség, vagy még úgy sem.

Ha viszont az amcsik támadnak pl tomahawkokkal, amik szubszónikusak, vagy vadászgépekkel, azokat szerinted már lehetetlen leszedni bármivel is ami orosz.

Ezek szerint az értő olvasás nehéz. Egy 100-200-as nagyságú Tomahawkos salvot néhány modernebb légvédlemi rendszert nem fog meg, mert

ad1. összesen nincs rajtuk annyi rakéta

ad2. nincs annyi, hogy egyláltalán a célpontok közelében legyenek

ad3. terepviszonyok, reakció idő és az integrált légvédelem teljes szétesése.

Így már érthető? A 100-200-as salvoból néhányat mázlival talán, de a többivel semmit nem tudnak kezdeni. Ez meg a fing a szélben kategória.

Egyébként én meg soha nem láttam még lelőtt BGM-109-ről bizonyítékot, pedig azért használták már egy-két helyen, bár ott nem volt Patsir.

Egy jenki CSG légvédelme sem legyőzhetetlen, de egy cirka 3 rétegű és több száz rakétával, AWACS supporttal operáló erőt nem fogsz te fél tucat-tucat rakétával zavarba hozni...

Valahol szomorú, hogy ennyi fejtágítás után ezt el kell magyarázni. Megint...
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom a TERCOM mennyire érzékeny pl új tereptárgyakra, akár felfújhatókra. De a lelövés még mindig egy opció, ha nem is zavarási módszer.

Szerintem semennyire, ugyanis a domborzat főbb jellegzetességei alkotják a referencia pontokat és nem felfújható tereptárgyak, aminek visszaverődése kvázi 0 egy hegycsúcshoz képest...
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom, hogy mennyire lenne működőképes a kommunikáció egy támadás esetén, de nem elképzelhetetlen, hogy radar-infókat kapjanak az oroszoktól a szírek vagy zavarással az oroszok besegítsenek.

Az oroszok Szíria felett semmivel sem tudnak hozzájárulni ahhoz, hogy a légi helyzetkép ismert legyen. A BGM-109 vezérlését is elég nehéz zavarni, mert a TERCOM + INS + GPS kombó azért elég ütős és mint mondtam, nincsenek sem Szíriában sem Szíria felett. Még, ha lennének, akkor sem igen menne. A TERCOM lényege az, hogy szinte zavarhatatlan, hiszen egy ismert és eltárolt térkép háló képéhez képesti viszonyítási pontokkal törénő pozíció korrigálás. Mióta van GPS támogatás, azóta már a magasság és időmérés is szanszosan elég a korrekcióhoz, nem kell távolabbi referencia pont sem és a rendszer még többszörösen túlbiztosított.

És ez még csak egy fegyer. A "bazárral" jövő többi fegyverrel mit csinál a szír védelem...? HARM, JSOW, JASSM, amit akarsz... Ja, mindez műholdas és egyéb felderítéssel kombinálva, tehát a jenkik oldalán van egy "mindent látó szem" hálózat, a szír oldalon meg kb. semmi...

Rendszerszinten a szír ellenállás a vicckategória a jenkik képességeihez képest. A szír haderő állapota és fegyverzete a '80-as éveket idézi, amit már akkor is szétcincált az IAF... A kevés Pantsir és Tor figyelembe veendő csúcs fenyegetés, de a nagy összképen és az integrált légvédelem szétesésénk ezek nem változtatnak...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Erről beszéltem, az amerikai az szép az jó, azt mázlival ha lelőhetetled de akkoris csak az esetek 1%-ában szerinted. Ehez képest az orosz az szar gané de még abból sincs csak fél tucat. Amúgy honnan az infó, hogy mennyi orosz fegyvert szállítottak oda? Lelőtt tomahawkról meg lehet ha azért nincs infó, mert olyanokra engedik nagyrészét, akik AK-47-tel és RPG-vel vannak felszerelve.
 
M

molnibalage

Guest
Urak......most nem a támadással kellene foglalkozni , hanem a helyzet békés úton valo megoldásárol, ami ugye a benyújtott orosz vegyifegyver javaslatot jelenti. Azt hittem,hogy itt mindenki a béke pártján áll. :)))

Ami, mint kiderült valjóban nem is orosz és nem is jenki ötlet volt. :)
 
M

molnibalage

Guest
Mellékesen szerintem akitől 50-60 méterre "eldurran" egy Tomahawk, az nem nagyon fog azon örömködni, hogy milyen jól megúszta. Annak ugyanis sanyi - és ezt egy Pancir vagy egy MiG-31 egy sem ússza meg annyival, hogy csak poros lesz.

Hááát... Örök kérdés repszimes és modellező körökben, hogy egy 1000-2000 fontos bomba ölési zónája mekkora különböző eszközök ellen.

Ekkora távolságból szerintem stukturálisan egyben maradna a cucc, a nagy kérdés az, hogy az érzékenyebb eszközök mennyit érezének meg a nyomáshullámból és az, hogy a szétrepülő bombadarabok eltalálnának e valamit, mert ezen puhatestűeket fix, hogy átütnék.

A II. Vh alatt a britek (?) használtak valami háztömrombolónak hívott bombát, ami a több tonnás kategóira volt. Az akkori épületeknél volt 50-60 méteres rombolási hatása. Persze azóta a robbanóanyagok is mások, de a nagyságrend figyelemre méltóan kicsi. Ezért nagyon durva a PGM. Vietnám alatt négyesével is szórták az Mk-84-et úgy, hogy 4-8 gépes kötelékek mértek csapást. Még a Sivatagi Vihar alatt is ezerszám dobálták a buta bombákat.

Ehhez képest amit egy sorozat Mk-84 tud és annak puszítási zónája, az ma kiváltható egy rakás cél ellen négy darab SDB-vel... és egy szem csapásmérővel.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem is. Feltételezem, hogy már sikerült mindent jól kiüríteni, szétszórni és elrejteni.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
Molni amire gondolsz az a HC-4000 Lbs.
Érzékeny eszközöknek nyilván nem jó de én speciel simán odafeküdnék egy gödörben 60 méterre...
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 046
113
Hááát... Örök kérdés repszimes és modellező körökben, hogy egy 1000-2000 fontos bomba ölési zónája mekkora különböző eszközök ellen.

Ekkora távolságból szerintem stukturálisan egyben maradna a cucc, a nagy kérdés az, hogy az érzékenyebb eszközök mennyit érezének meg a nyomáshullámból és az, hogy a szétrepülő bombadarabok eltalálnának e valamit, mert ezen puhatestűeket fix, hogy átütnék.
Egyetértek: ennyi pont elég ahhoz, hogy a következő feladatra ne tudjon felszállni egyhamar, márpedig ez a fentebb vázolt szituban azt jelenti, hogy később sem fog felszállni, mert addigra végleg hazavágják.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
ehh megint kimaradt egy csomó... szóval vagy 8000-es High Capacity. Utóbbi 2 db 4000esből építve. az 1800 kg os tömegből ~1500kg Amatol.
 

hunter

Member
2013. május 7.
126
0
16
<blockquote rel="joker">Nem tudom a TERCOM mennyire érzékeny pl új tereptárgyakra, akár felfújhatókra. De a lelövés még mindig egy opció, ha nem is zavarási módszer.

Szerintem semennyire, ugyanis a domborzat főbb jellegzetességei alkotják a referencia pontokat és nem felfújható tereptárgyak, aminek visszaverődése kvázi 0 egy hegycsúcshoz képest...</blockquote>

Már ez sem teljesen igaz, mert a csalikat fémszállal vagy egyszerű szögvisszaverőkkel látják el sőt a több érzékelős fegyverek becsapására még hőforrásuk is van !

A TERCOM valóban nem zavarható, de mozgatható cél ellen nem is hatékony. Ezért tervezték a robotrepülős támadást repülőgépes csapással kiegészíteni. A legújabb (ál)hír szerint egy speciális egység a vegyi fegyver raktárak egy részét már áttelepítette !
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 596
19 653
113
hunter szerintem az komolyan fel sem merült. hogy vegyifegyver raktárra mérjenek csapást. a célpontok minden esetben a katonai infrastruktúra fontosabb elemei : légvédelem, kommunikációs központok, repterek főbb közlekedési csomópontok.
A másik fele hogy az ún fordulópontok mellett a célpont radar vagy IV képe is be van táplálva azonosítás céljából. szted minden potenciális célpont mellé felhúznak 3 hasonlót?
 
M

molnibalage

Guest
Már ez sem teljesen igaz, mert a csalikat fémszállal vagy egyszerű szögvisszaverőkkel látják el sőt a több érzékelős fegyverek becsapására még hőforrásuk is van !

A TERCOM több referenciapontot hasonlít. Ha nem ezek közelében van - honnan tudnád, hogy mi a referencia pont - akkor ezeket eleve nem is veszi figyelembe, hiszen nem azon a környéken keres a szenzor...

A szövisszaverő primitív eszközök meg nemigan vágnak haza olyan dologatk, mint az AGM-88 legújabb változata, aminek <b>alakfelismerő </b>képessége van. Kicsit túl jó a felbontás ahhoz, hogy ilyen bamba trükkel te elérj bármit...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 873
113
Úgy néz ki meg is egyeztek(forgatokonyv szerint)
http://hungarian.ruvr.ru/2013_09_14/John-Kerry-Oroszorszag-es-az-Egyesult-Allamok-megegyeztek-a-sz-riai-vegyi-fegyverekrol/
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 873
113
http://hungarian.ruvr.ru/2013_09_14/Kerry-elismerte-hogy-a-sz-riai-ellenzek-rendelkezik-vegyi-fegyverrel/
http://hungarian.ruvr.ru/2013_09_14/Az-Egyesult-Allamok-megkoszonte-Putyinnak-a-sz-riai-targyalasok-otletet/