W
Wilson
Guest
A legfelsőbb tábornokok baljós jelekkel lépnek le a szíriai török hadsereg ellen
A törökországi szíriai katonai műveletekért felelős tábornokok nyugdíjba menekültek az Idlibben fokozódó feszültség közepette, ami kérdéseket vet fel az ankarai szíriai politikával kapcsolatban.ADEM ALTAN/AFP a Getty Images
2021. szeptember 29
Törökországot megzavarták a múlt héten azok a jelentések, amelyek szerint öt Szíriával kapcsolatos misszióban szolgáló tábornok le akar mondani , köztük a Szíriában zajló összes török hadműveletekért felelős parancsnoki központ vezetője és további kettő a Szíriába telepített kommandós erők élén.
Egy meg nem nevezett védelmi minisztériumi tisztviselő azt mondta az állami Anatólia hírügynökségnek, hogy csak két tábornok kérte nyugdíjba vonulását „ egészségügyi és családi okok miatt ”, és kéréseiket teljesítették. "A két tábornok nyugdíjba vonulási kérelmének a török fegyveres erőkön belüli rendkívüli [és jele] problémaként való bemutatását erőfeszítésnek tekintik a török fegyveres erők hiteltelenítését célzó felfogás létrehozására" - idézték a tisztviselőt.
Ennek ellenére a bőséges hadműveleti tapasztalattal és fényes karrierrel rendelkező, érdemes hadvezérek hirtelen nyugdíjazási kérelmei rendkívül szokatlanok a török hadsereg mélyen gyökerező hagyományaiban, különösen a kritikus küldetések közepette. Az ilyen számadatok korai nyugdíjazási kérelmeit úgy tekinthetjük, mint a feletteseikkel való egyet nem értés gesztusát vagy a kormányzati politikák elutasítását.
Törökország szíriai katonai beavatkozásával összefüggésben a következő okok valószínűnek tűnnek:
- A kormány szíriai politikája - vagy annak hiánya - annyira összeegyeztethetetlenné vált a szíriai operatív valósággal, hogy a parancsnokok ezzel nem tudnak megküzdeni a helyszínen.
- A kormány Szíriával kapcsolatos politikája és politikai irányelvei jelentős veszélybe sodorták a török katonák biztonságát.
- A katonai parancsnokokat és egységeiket egyre jobban zavarja a műveletek intenzitása és gyakorisága.
- Az általános kockázat egyre nő Törökország számára Szíriában, különösen Idlibben,mivel ez a radikális iszlamista lázadók utolsó fellegvára.
Legutóbb három török katona halt meg szeptember 11-én, amikor egy páncéltörő irányított rakéta eltalálta páncélozott járművüket Idlib város és Binnish közötti úton.
Az Idlibről szóló török-orosz megállapodások eddig lehetővé tették Törökország számára, hogy fenntartsa katonai jelenlétét a térségben. Hatékonyan gátat szabott a nagyszabású támadásoknak a szíriai kormányerők részéről a tartomány visszafoglalására. Recep Tayyip Erdogan török elnök a tervek szerint szeptember 29 -én találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal Szocsiban, amely csúcstalálkozó fordulópontot jelenthet Szíriában Törökország számára, és komoly következményekkel járhat a török belpolitikában. Oroszország ezúttal úgy tűnik, "szívesen gondoskodna" hat török katonai előőrs kiürítéséről Idlib és Saraqib közötti területen keletre, ezzel utat nyitva a szíriai kormányerőknek, hogy keletről és északkeletről vonuljanak Idlib felé, és végül visszafoglalják azt. Egy ilyen lépés azt jelentené, hogy Moszkva már nem látja szükségét annak, hogy együttműködjön Törökországgal Idlibben, és a török katonai jelenlétet Idlibtől északra korlátozná.
A török hadsereg személyzeti menedzsmentjével kapcsolatos vitákat tovább lendítették a beszámolók arról, hogy rekordszámú ezredes kényszerül korengedményes nyugdíjba - körülbelül 200 -an a Legfelsőbb Katonai Tanácsban augusztusban és körülbelül 600 -an a tavalyi tanácsban.
Az ezredesi rangú létszámhiány már régóta kérdés a védelmi minisztérium számára, de a megtett intézkedések rendkívül igazságtalan eljárásokat eredményeztek. A katonatisztek szolgálati ideje 2016 -ban 28 évre korlátozódott, és a tábornokká való előléptetéshez most a Legfelsőbb Katonai Tanács döntése szükséges, kortól és szolgálati időtől függetlenül. Azok, akiket nem léptetnek elő, már 40 éves korukban nyugdíjba vonulhatnak, és önkéntes nyugdíjazásuk ellenére 50 éves korukig várniuk kell a nyugdíjra. Állítólag több száz ezredest érintett a politika, akik legalább 20 éves katonai szolgálat után 50 éves korukig anyagi eszközök és társadalombiztosítás nélkül maradtak. Számuk minden évben növekedni fog, ha ezt a tisztességtelen eljárást nem orvosolják.
A fiatal ezredesek nyugdíjba vonulásával a török hadsereg elveszíti a legtermékenyebb korú tisztjeit, még akkor is, ha úgy tűnik, nehezen talál magas rangú tiszteket a kritikus állásokra. Ehelyett talán a minisztériumnak olyan törvénymódosításokra kell összpontosítania, amelyek hosszabb ideig tartják a tiszteket alacsonyabb rangban, és megakadályozzák, hogy az automatikus előléptetések révén túl gyorsan előrejussanak a ranglétrán.
Eközben a katonaság régóta kialakított kirendelési és előléptetési rendszerében bekövetkezett változások felvetették a kérdéseket, vajon Erdogan kormánya végez-e titkos tisztogatásokat, hogy helyet teremtsen a lolojalistáknak.
A hadsereg már a 2016 júliusi sikertelen puccskísérlet után is hatalmas tisztogatásokat és megrázkódtatásokat élt át. Az ellentmondásos törvénymódosítások megszüntették a parlamenti felügyeletet és a katonai-kormányzati kapcsolatok egyéb ellenőrzését és egyensúlyát, és ezzel abszolút elnöki ellenőrzést hoztak létre. És amióta Erdogan 2018 -ban átfogó végrehajtó hatalmat vállalt, a hadsereg egyre inkább átpolitizálódott és belekeveredett a napi politikai vitákba.
Erdogan kormánya többször is bebizonyította, hogy a katonaságban bekövetkező változások megkérdőjelezhetetlen ellenőrzését keresi, nem pedig a befogadó reformfolyamatot, amely kompromisszumokon alapul és nyilvános vitára nyitott, beleértve az ellenzék nézeteit is. Ennek eredményeképpen a hadsereget továbbra is a napi politika lármájába vonják be. Végső soron a viták nemcsak a hadsereg morálját és motivációját károsítják, hanem a hadműveleti hatékonyságot is.
Top generals step down in ominous sign for Turkish military in Syria
Top generals in charge of Turkey’s military operations in Syria have sought retirement amid escalating tensions in Idlib, fueling questions over Ankara’s Syria policies.
www.al-monitor.com