[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Erről valami forrás? En eddig 25-30km-s maximumról tudok, ami kb a csöves tüzérségi átlag max. Felette már rakéta póthajtásúak vannak.
Vannak források, de elő kell kotorni őket. Korábban a beleokoskosás és az érdektelenség miatt egyszerűen nem közöltem le a kutatásaim eredményét mert így minek. Nagyon kevés a nyilvánosságra hozott információ is ezekről a fejlesztésekről, mindenki fejleszt keleten és nyugaton, de hétpecsétes titokként őrzik hogy hol tartanak. Erre álljon itt példaként a Raytheon Technológies Excalibur oldala és egy rongyrázó video 2020 májusából ahol az US Army azzal dicsekszik, hogy 65 km távolságra lőnek egy találatot méteres pontossággal. Mindenki lázasan fejleszt a világon, de hallgatnak róla mint a sír. Ez van.


Itt a video
Excalibur Round Precision Hit From 65 kilometers at U.S. Army Yuma Proving Ground

Egyébként a nyugati elemzésekből szakmai oldalakon (akik közel ülnek a tűzhöz és a hírszerzési adatokhoz) tudom, hogy az egész világ vadul fejleszti az ilyen lőszereket. Persze nagyon kevés az ilyen bennfentes oldal és cikk. A többieknek nincs információja ezekről, csak amit a gyártó cégek hivatalosan kitesznek. A Raytheon oldalán sem reklámozzák, hogy tud az 70 km távolságra is lőni már vagy 1 éve. Keleten és nyugaton is 120 km a fejlesztési kívánalom az előzetesen számolt kalkulált paraméterek alapján, tehát a fejlesztők adatai alapján az ami még reálisan elérhető, ezért az van kitűzve.

Mint láthatod nem a levegőbe beszéltem, hanem konkrétszakmai oldalak információit ismertettem. Elő kell hogy kotorjam őket később.

Egyébként az oroszok ORLAN-10 -es felderítő és célkijelölő drónja (modulos és egyébként akár automata rádiós relé csillagpontként vagy GSM cellaként is üzemeltethető) vezérlőjét is mutató videot is találtam (egy laptopról üzemel és egyszerre 4 db drónt kezelhetsz róla, "természetesen" egy rakás információ ki van takarva a képernyőről. Láttál már ilyen vezérlőről felvételt ? Mert ez is szigorúan titkos, és csak egy orosz katonai műsornak engedték meg, hogy pár másodpercnyi részben kitakart felvételt bemutassanak működés közben persze a hazai közönségnek. Hogy ez nem csak mese, ezek a fejlett eszközök valóban léteznek és használják őket megfelelő modulokkal a hadseregben. Ezekkel végzik a lézeres célkijelölést is, pld. szíriában többször használták őket. Amúgy valahol saját konfliktusoknál is használatosak felderítésre, pld. egy ilyen lelövése után (azeri konfliktus talán ?) megjelent a következő, és hiába üldözték egy MI-24 -el és lőttek rá, hihetetlen védelmi manőverezés hegyeket végrehajtva képtelenek voltak lelőni 20-30 perc üldözés után sem ! Simán meglépett !!! :eek::D Szóval az ORLAN-10 sokkal komolyabb cucc annál mint első ránézésre látszik. A törökök ezt több tucat török katona halottban tapasztalták is 2020 elején, a "lázadók" szintén többezer halottban. Hiába hozták a törökök rádió zavaró önjáró egységeiket, az sem használt.

Sajnos most több elérhető információm nincs a Krasznopolról, kérd meg @boki - t hogy ássa fel az orosz netet friss információkért. Nem dobálóznak vele, de talán van egy kevés. (ha lesz időm majd feltúrom az eltett linkjeimet a témáról, de most éppen nem aktuális, amúgy meg a nagygépen vannak, én meg telefonról vagyok)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Vannak források, de elő kell kotorni őket. Korábban a beleokoskosás és az érdektelenség miatt egyszerűen nem közöltem le a kutatásaim eredményét mert így minek. Nagyon kevés a nyilvánosságra hozott információ is ezekről a fejlesztésekről, mindenki fejleszt keleten és nyugaton, de hétpecsétes titokként őrzik hogy hol tartanak. Erre álljon itt példaként a Raytheon Technológies Excalibur oldala és egy rongyrázó video 2020 májusából ahol az US Army azzal dicsekszik, hogy 65 km távolságra lőnek egy találatot méteres pontossággal. Mindenki lázasan fejleszt a világon, de hallgatnak róla mint a sír. Ez van.


Itt a video
Excalibur Round Precision Hit From 65 kilometers at U.S. Army Yuma Proving Ground

Egyébként a nyugati elemzésekből szakmai oldalakon (akik közel ülnek a tűzhöz és a hírszerzési adatokhoz) tudom, hogy az egész világ vadul fejleszti az ilyen lőszereket. Persze nagyon kevés az ilyen bennfentes oldal és cikk. A többieknek nincs információja ezekről, csak amit a gyártó cégek hivatalosan kitesznek. A Raytheon oldalán sem reklámozzák, hogy tud az 70 km távolságra is lőni már vagy 1 éve. Keleten és nyugaton is 120 km a fejlesztési kívánalom az előzetesen számolt kalkulált paraméterek alapján, tehát a fejlesztők adatai alapján az ami még reálisan elérhető, ezért az van kitűzve.

Mint láthatod nem a levegőbe beszéltem, hanem konkrétszakmai oldalak információit ismertettem. Elő kell hogy kotorjam őket később.

Egyébként az oroszok ORLAN-10 -es felderítő és célkijelölő drónja (modulos és egyébként akár automata rádiós relé csillagpontként vagy GSM cellaként is üzemeltethető) vezérlőjét is mutató videot is találtam (egy laptopról üzemel és egyszerre 4 db drónt kezelhetsz róla, "természetesen" egy rakás információ ki van takarva a képernyőről. Láttál már ilyen vezérlőről felvételt ? Mert ez is szigorúan titkos, és csak egy orosz katonai műsornak engedték meg, hogy pár másodpercnyi részben kitakart felvételt bemutassanak működés közben persze a hazai közönségnek. Hogy ez nem csak mese, ezek a fejlett eszközök valóban léteznek és használják őket megfelelő modulokkal a hadseregben. Ezekkel végzik a lézeres célkijelölést is, pld. szíriában többször használták őket. Amúgy valahol saját konfliktusoknál is használatosak felderítésre, pld. egy ilyen lelövése után (azeri konfliktus talán ?) megjelent a következő, és hiába üldözték egy MI-24 -el és lőttek rá, hihetetlen védelmi manőverezés hegyeket végrehajtva képtelenek voltak lelőni 20-30 perc üldözés után sem ! Simán meglépett !!! :eek::D Szóval az ORLAN-10 sokkal komolyabb cucc annál mint első ránézésre látszik. A törökök ezt több tucat török katona halottban tapasztalták is 2020 elején, a "lázadók" szintén többezer halottban. Hiába hozták a törökök rádió zavaró önjáró egységeiket, az sem használt.

Sajnos most több elérhető információm nincs a Krasznopolról, kérd meg @boki - t hogy ássa fel az orosz netet friss információkért. Nem dobálóznak vele, de talán van egy kevés. (ha lesz időm majd feltúrom az eltett linkjeimet a témáról, de most éppen nem aktuális, amúgy meg a nagygépen vannak, én meg telefonról vagyok)

Ami videót linkeltél az nem @duckdodgers által is mondott póthajtásos lőszert mutatja be? Én úgy vettem észre, hogy ez a már jól ismert puskaporos indítású és levegőben rakétarásegítéses már jól ismert muníció. Abban amúgy egyetértek maximálisan, hogy a drónok mélységi felderítésével kapcsolódik össze az, hogy ezek a fejlesztéseknél ennyire előtérbe kerülnek. Amíg csak a frontvonal környékén néhány tüzérfelderítő katona kuksolt, addig elég volt a hagyományos csöves hatótávolság is. A különleges egységek által végzett mélységi felderítésre meg elég volt a légierő vagy a nagy hatótávolságú rakéta indítók tartása.
Ahogy Szíriában, Líbiában és Karabahban új taktika jelent meg a modern csatatereken és a drónok már 50-100 km-es mélységben is behatolnak felderítő repüléseik során az ellenség légvédelmének megroppantása után, már tömeges igény van megszórni a pihenésre hátra húzott egységeket, fegyvereket, vagy épp az épp újra töltés alatt álló légvédelmi ütegeket.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Vannak források, de elő kell kotorni őket. Korábban a beleokoskosás és az érdektelenség miatt egyszerűen nem közöltem le a kutatásaim eredményét mert így minek. Nagyon kevés a nyilvánosságra hozott információ is ezekről a fejlesztésekről, mindenki fejleszt keleten és nyugaton, de hétpecsétes titokként őrzik hogy hol tartanak. Erre álljon itt példaként a Raytheon Technológies Excalibur oldala és egy rongyrázó video 2020 májusából ahol az US Army azzal dicsekszik, hogy 65 km távolságra lőnek egy találatot méteres pontossággal. Mindenki lázasan fejleszt a világon, de hallgatnak róla mint a sír. Ez van.


Itt a video
Excalibur Round Precision Hit From 65 kilometers at U.S. Army Yuma Proving Ground

Egyébként a nyugati elemzésekből szakmai oldalakon (akik közel ülnek a tűzhöz és a hírszerzési adatokhoz) tudom, hogy az egész világ vadul fejleszti az ilyen lőszereket. Persze nagyon kevés az ilyen bennfentes oldal és cikk. A többieknek nincs információja ezekről, csak amit a gyártó cégek hivatalosan kitesznek. A Raytheon oldalán sem reklámozzák, hogy tud az 70 km távolságra is lőni már vagy 1 éve. Keleten és nyugaton is 120 km a fejlesztési kívánalom az előzetesen számolt kalkulált paraméterek alapján, tehát a fejlesztők adatai alapján az ami még reálisan elérhető, ezért az van kitűzve.

Mint láthatod nem a levegőbe beszéltem, hanem konkrétszakmai oldalak információit ismertettem. Elő kell hogy kotorjam őket később.

Egyébként az oroszok ORLAN-10 -es felderítő és célkijelölő drónja (modulos és egyébként akár automata rádiós relé csillagpontként vagy GSM cellaként is üzemeltethető) vezérlőjét is mutató videot is találtam (egy laptopról üzemel és egyszerre 4 db drónt kezelhetsz róla, "természetesen" egy rakás információ ki van takarva a képernyőről. Láttál már ilyen vezérlőről felvételt ? Mert ez is szigorúan titkos, és csak egy orosz katonai műsornak engedték meg, hogy pár másodpercnyi részben kitakart felvételt bemutassanak működés közben persze a hazai közönségnek. Hogy ez nem csak mese, ezek a fejlett eszközök valóban léteznek és használják őket megfelelő modulokkal a hadseregben. Ezekkel végzik a lézeres célkijelölést is, pld. szíriában többször használták őket. Amúgy valahol saját konfliktusoknál is használatosak felderítésre, pld. egy ilyen lelövése után (azeri konfliktus talán ?) megjelent a következő, és hiába üldözték egy MI-24 -el és lőttek rá, hihetetlen védelmi manőverezés hegyeket végrehajtva képtelenek voltak lelőni 20-30 perc üldözés után sem ! Simán meglépett !!! :eek::D Szóval az ORLAN-10 sokkal komolyabb cucc annál mint első ránézésre látszik. A törökök ezt több tucat török katona halottban tapasztalták is 2020 elején, a "lázadók" szintén többezer halottban. Hiába hozták a törökök rádió zavaró önjáró egységeiket, az sem használt.

Sajnos most több elérhető információm nincs a Krasznopolról, kérd meg @boki - t hogy ássa fel az orosz netet friss információkért. Nem dobálóznak vele, de talán van egy kevés. (ha lesz időm majd feltúrom az eltett linkjeimet a témáról, de most éppen nem aktuális, amúgy meg a nagygépen vannak, én meg telefonról vagyok)
Engem a technikai részletek érdekelnek ;)
Erős a gyanúm, hogy ezek a lőszerek valamilyen póthajtást használnak. A 120 km hatotávú eszközök esetében említenek is valahol ramjetet. Orosz vonalon van jó kapcsolatom köszi :D
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and Vogon

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Engem a technikai részletek érdekelnek ;)
Erős a gyanúm, hogy ezek a lőszerek valamilyen póthajtást használnak. A 120 km hatotávú eszközök esetében említenek is valahol ramjetet. Orosz vonalon van jó kapcsolatom köszi :D
Szíriában tavaly Krasznopollal kenték el a törökök száját de nagyon. Azzal lőtték ki a trélereken is a harckocsikat. Vittek még le az oroszok rádióelektronikai zavarókat is ha jól tudom. Kb. 10db tehergéppel ment a le a technika és két géppel vittek le profi katonákat akik irányították az egész akciót. (ezek nyilvános visszakereshető adatok)

Erdogan meg ismert mit művelt: "megtámadták" az ő nato katonáit, szíriában :D, azonnal fusson mindenki "megvédeni" őket (persze nem ment senki), az US azonnal hozzon és állítson fel Patriot ütegeket a török határon (egyet sem küldtek), lelőttek egy szír gépet mélyen az országban (F-16 -ról a határzónából), és ment a jakveszékelés a török katonai áldozatok miatt, akik "véletlenül" mélyen szíriában estek el (egyébként meg nem is lőtték volna ki öket ha Erdogan szól hogy hol vannak (ahogy a szerződésben szerepel). A szerencsétlenek nem tudtak elbújni épületek közt sem, hiába próbáltak. Ebben az akcióban 30 felett haltak meg török katonák. A "lázadók" az más, azokat számolatlanul küldték Allahhoz bejelentkezni.

Ez a vége csak amolyan emlékeztető a másfél évvel ezelőttiekre. Krasznopolból szerintem csak régieket vittek le, ha netán a törökök kezébe kerülne pár darab, az már elavult technológia. Amit határozottan tudok az még a "lázadók" "drón gyárának" megsemmisítése személyzettel együtt. Azóta elhanyagolható számú és komolyságú drón támadás érte a Hmeimimi bázisukat. Problem solved.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Szíriában tavaly Krasznopollal kenték el a törökök száját de nagyon. Azzal lőtték ki a trélereken is a harckocsikat. Vittek még le az oroszok rádióelektronikai zavarókat is ha jól tudom. Kb. 10db tehergéppel ment a le a technika és két géppel vittek le profi katonákat akik irányították az egész akciót. (ezek nyilvános visszakereshető adatok)

Erdogan meg ismert mit művelt: "megtámadták" az ő nato katonáit, szíriában :D, azonnal fusson mindenki "megvédeni" őket (persze nem ment senki), az US azonnal hozzon és állítson fel Patriot ütegeket a török határon (egyet sem küldtek), lelőttek egy szír gépet mélyen az országban (F-16 -ról a határzónából), és ment a jakveszékelés a török katonai áldozatok miatt, akik "véletlenül" mélyen szíriában estek el (egyébként meg nem is lőtték volna ki öket ha Erdogan szól hogy hol vannak (ahogy a szerződésben szerepel). A szerencsétlenek nem tudtak elbújni épületek közt sem, hiába próbáltak. Ebben az akcióban 30 felett haltak meg török katonák. A "lázadók" az más, azokat számolatlanul küldték Allahhoz bejelentkezni.

Ez a vége csak amolyan emlékeztető a másfél évvel ezelőttiekre. Krasznopolból szerintem csak régieket vittek le, ha netán a törökök kezébe kerülne pár darab, az már elavult technológia. Amit határozottan tudok az még a "lázadók" "drón gyárának" megsemmisítése személyzettel együtt. Azóta elhanyagolható számú és komolyságú drón támadás érte a Hmeimimi bázisukat. Problem solved.
A Koalicija IS rakéta póthajtású lőszert használ, ahogy a Krasnopol és a Kitolov
 
  • Tetszik
Reactions: boki and Vogon

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
A Koalicija IS rakéta póthajtású lőszert használ, ahogy a Krasnopol és a Kitolov
Itt a lézeres követöfej a lényeg az elején, attól lesz pontos. (már ha élő a célkijelölés, és követi a célpontot. Valahol láttam leírást és rajzokat a "befogásról". Vannak paréterek amiknek stimmelni KELL ! Pld. a "befogási kör" a végfázisban, tehát egy adott pontosságot tartania kell a röppálya irányítatlan szakaszán. Legnagyobb meglepetésemre az irányítás csak a becsapódás előtt 1 - 2 kilométerrel éled fel, addig passzívan repül a lőszer. Így utólag érthető, mert spórolni kell a szervók működtetésén. A teljes röppályán az irányítás túlságosan sok energiát használna, és súlyban is nagyon növelné a lőszer passzív tömegét.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Itt a lézeres követöfej a lényeg az elején, attól lesz pontos. (már ha élő a célkijelölés, és követi a célpontot. Valahol láttam leírást és rajzokat a "befogásról". Vannak paréterek amiknek stimmelni KELL ! Pld. a "befogási kör" a végfázisban, tehát egy adott pontosságot tartania kell a röppálya irányítatlan szakaszán. Legnagyobb meglepetésemre az irányítás csak a becsapódás előtt 1 - 2 kilométerrel éled fel, addig passzívan repül a lőszer. Így utólag érthető, mert spórolni kell a szervók működtetésén. A teljes röppályán az irányítás túlságosan sok energiát használna, és súlyban is nagyon növelné a lőszer passzív tömegét.
kb a szakmám a lőszerek, tudom hogyan működnek :D:D:D
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and jani22

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem az irányítás volt a lényeg.
Amikor jött, hogy egy ágyú 90-120 km-es lőtávval fog rendelkezni, akkor @duckdodgers direkt azért kérdezett rá, hogy hibrid hajtású, mert őt ez érdekelte.
Lehet csinálni egyébként GPS koordináta alapján is méter pontos lőszert, ha épp nem tudod megfesteni a célpontot... csak valahogy bemérted a helyét érzékelőkkel.
A videón is látható, hogy a kilövés után nem csak villanás és füst, de izzik a lőszer hátulja. Önsúlyát arra is felhasználja, hogy ne veszítsen a kilövés után annyit a kezdősebességéből, mint egy hagyományos lőszer. Nyilván ennek a technológiának a saját korlátai mellett megvan az a vitathatatlan előnyei, ami ahogy Leonidas is mondta, felértékelődött azok után, hogy tömegesen megjelennek egy légvédelmet kijátszó szerencsés UAVnak köszönhetően a front mögötti térségben célpontok.
 
  • Tetszik
Reactions: duckdodgers™

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
kb a szakmám a lőszerek, tudom hogyan működnek :D:D:D
Jó, és ezt én honnan tudjam ? :p Akkor legalább te érted miről írtam. :D

Különben meg 40km felett minden intelligens tüzérségi lőszer póthajtásos, az excalibur is. Akkor azt is tudod, hogy a cél az, hogy olyan méretben készítsék el ezeket az intelligens lőszereket, hogy a rendszerben lévő eszközökből kilőhetőek legyenek azok lényeges módosítása nélkül. Ezek a lőszerek azért jóval olcsóbbak mint egy a pályáján végig manőverező rakéta.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113

OFF

Nálam most érte el az ingerküszöböt, hogy kezd érdekelni a dolog. Már nem először olvasom azt külföldiül, hogy Erdogan és Putyin Afganisztánról tárgyal. Aki nyomon követi az Afganisztán topicot vagy máshonnan BIZTOS infoja van, az tudna nekem mondani egy gyors elemzést, hogy mit akar a szultán?
Amióta velünk meg a pakikkal be akart menni Kabul repterére, azóta valami becsípődése van. És ő nem szokott a hiábavalóságért szerelmes lenni.

ON
Piac szerzés, építőipari munkák, pénzintézetek létrehozása, repülőtér ellenőrzése, ami által elég sok mindent tudnak kontrollálni. Ilyesmik.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Piac szerzés, építőipari munkák, pénzintézetek létrehozása, repülőtér ellenőrzése, ami által elég sok mindent tudnak kontrollálni. Ilyesmik.

Aha! Köszi!
Amúgy a török építőipar állítólag világszínvonalú. Leginkább azért nem engedik be közvetlenül az EU-ba az ottani cégeket, mert hamar agyon csapná az őshonos állatfajtákat a vén kontinensen. És nem csak Magyarországon, Nyugaton is féltik a pártok a saját kedvenc kivitelező cégeiket. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Aha! Köszi!
Amúgy a török építőipar állítólag világszínvonalú. Leginkább azért nem engedik be közvetlenül az EU-ba az ottani cégeket, mert hamar agyon csapná az őshonos állatfajtákat a vén kontinensen. És nem csak Magyarországon, Nyugaton is féltik a pártok a saját kedvenc kivitelező cégeiket. :)
Passz. Azt tudom, hogy napelemeket szerelni Magyarországról mentek oda. Pedig az se egy etvasz. Vagy nem olyan nagy durranás mégsem, vagy drágábbak, mint a magyar.
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Hát akkor @duckdodgers részemről a intelligens tüzérségi lövedélek a Krasznopol fejlesztéseivel együtt itt és a topicjával együtt lezárom. Ha bármilyen linkre vagy információra lenne szükségetek, akkor azt keressétek ki magatoknak. :D:D (Sándor György után szabadon) Amúgy sem bírom már 1,5 éve Assadot. Sem Erdogant. Putyin majd elrendezi őket, én meg csak nézni szeretném páholyból. Amúgy is majd' 10 éve foglalkoztam a szír háborúval. A kurdok is egyék meg amit főztek maguknak. Libanon labilissá válásával most kitörhet egy újabb háború is, azokat meg az iráni bratyizás miatt nem bírom. Még a végén megszeretem az amikat... :D:D
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Remélem senkit nem fogok elszomorítani.


Nem tudom, kinek melyik féllel és mi a baja, nekem ezzel kapcsolatban volt a nyáron egy vitám Pogánnyal. Én antiszociális ember vagyok, érzelmileg képtelen vagyok a háborúzó felekhez közel kerülni. Objektíven a tények érdekelnek és azokat próbálom elemezni és a magam szűk lehetőségei között előre jelezni.
Ezzel a mai hírrel kapcsolatban is az véleményem, hogy várjuk ki a végét, olyan gyönyörűen lett megfogalmazva, hogy elsírom magam, de láttam már karón varjút.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU and enzo

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Remélem senkit nem fogok elszomorítani.


Nem tudom, kinek melyik féllel és mi a baja, nekem ezzel kapcsolatban volt a nyáron egy vitám Pogánnyal. Én antiszociális ember vagyok, érzelmileg képtelen vagyok a háborúzó felekhez közel kerülni. Objektíven a tények érdekelnek és azokat próbálom elemezni és a magam szűk lehetőségei között előre jelezni.
Ezzel a mai hírrel kapcsolatban is az véleményem, hogy várjuk ki a végét, olyan gyönyörűen lett megfogalmazva, hogy elsírom magam, de láttam már karón varjút.
Üzlet. Ennyi az egész. Mondtam hogy Putyin elrendezi. Ha megnézed jobban azt a térképet, Erdogan maradhat kurdokat irtani. Assad rendben. Kapnak néhány bonuszt , pld. oroszországi terroristák szíriai állásainak adatait, lassan fogynak ahogy eddig. Líbiában egy kis bónusz, Azeriben is, kis politikai változás az ukrajnai török hozzáállásra, egy kis baksis Afganisztánból. Nem olyan bonyolult ez. Üzlet. Nincs itt semmi látnivaló. Jó volt az üzlet, 1 nap alatt változott minden. Nem az első sem a második eset. Az ideológiákat felejtsd el. Ja, és a közvetlen szerződésekről nem is beszéltünk, S400, atomerőmű építés, olaj és gáz, stb.
 
  • Szomorú
Reactions: formosa1

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Hát akkor @duckdodgers részemről a intelligens tüzérségi lövedélek a Krasznopol fejlesztéseivel együtt itt és a topicjával együtt lezárom. Ha bármilyen linkre vagy információra lenne szükségetek, akkor azt keressétek ki magatoknak. :D:D (Sándor György után szabadon) Amúgy sem bírom már 1,5 éve Assadot. Sem Erdogant. Putyin majd elrendezi őket, én meg csak nézni szeretném páholyból. Amúgy is majd' 10 éve foglalkoztam a szír háborúval. A kurdok is egyék meg amit főztek maguknak. Libanon labilissá válásával most kitörhet egy újabb háború is, azokat meg az iráni bratyizás miatt nem bírom. Még a végén megszeretem az amikat... :D:D
Nem igazán értem, miért címezted külön nekem, de rendben van :) Technikai jellegű felvetéseim voltak, mivel elég sokat olvastam és olvasok a témában. Sokat olvastam a németek elképesztő montrumairól és persze a sajnálatos módon elhunyt szuperzseni Gerald Bull (egy esős estén párszor csúnyán hátbalőtte magát egy hangtompítós 22-essel... csúnya öngyilkosság ;((( ) munkáiról is. Tudjuk hogy anno a Bull által tervezett GC-45 is rakétapóthajtású lőszerrel érte el a 40 km-es lőtávot ami a 70-es években elképesztő érték volt tekintve hogy sem a NATO, sem a VSZ tarsolyában nem volt ilyen képességű eszköz. De az is nyilvános adat hogy még a jelenlegi élvonalat képviselő PzH-2000 is megáll a 40 km alatt.
 
W

Wilson

Guest
W

Wilson

Guest

A legfelsőbb tábornokok baljós jelekkel lépnek le a szíriai török hadsereg ellen​

A törökországi szíriai katonai műveletekért felelős tábornokok nyugdíjba menekültek az Idlibben fokozódó feszültség közepette, ami kérdéseket vet fel az ankarai szíriai politikával kapcsolatban.
ADEM ALTAN/AFP a Getty Images segítségével

ADEM ALTAN/AFP a Getty Images

2021. szeptember 29

Törökországot megzavarták a múlt héten azok a jelentések, amelyek szerint öt Szíriával kapcsolatos misszióban szolgáló tábornok le akar mondani , köztük a Szíriában zajló összes török hadműveletekért felelős parancsnoki központ vezetője és további kettő a Szíriába telepített kommandós erők élén.
Egy meg nem nevezett védelmi minisztériumi tisztviselő azt mondta az állami Anatólia hírügynökségnek, hogy csak két tábornok kérte nyugdíjba vonulását „ egészségügyi és családi okok miatt ”, és kéréseiket teljesítették. "A két tábornok nyugdíjba vonulási kérelmének a török fegyveres erőkön belüli rendkívüli [és jele] problémaként való bemutatását erőfeszítésnek tekintik a török fegyveres erők hiteltelenítését célzó felfogás létrehozására" - idézték a tisztviselőt.

Ennek ellenére a bőséges hadműveleti tapasztalattal és fényes karrierrel rendelkező, érdemes hadvezérek hirtelen nyugdíjazási kérelmei rendkívül szokatlanok a török hadsereg mélyen gyökerező hagyományaiban, különösen a kritikus küldetések közepette. Az ilyen számadatok korai nyugdíjazási kérelmeit úgy tekinthetjük, mint a feletteseikkel való egyet nem értés gesztusát vagy a kormányzati politikák elutasítását.
Törökország szíriai katonai beavatkozásával összefüggésben a következő okok valószínűnek tűnnek:
  • A kormány szíriai politikája - vagy annak hiánya - annyira összeegyeztethetetlenné vált a szíriai operatív valósággal, hogy a parancsnokok ezzel nem tudnak megküzdeni a helyszínen.
  • A kormány Szíriával kapcsolatos politikája és politikai irányelvei jelentős veszélybe sodorták a török katonák biztonságát.
  • A katonai parancsnokokat és egységeiket egyre jobban zavarja a műveletek intenzitása és gyakorisága.
  • Az általános kockázat egyre nő Törökország számára Szíriában, különösen Idlibben,mivel ez a radikális iszlamista lázadók utolsó fellegvára.
Valójában Idlib helyzete jelentősen megnőtt az elmúlt hetekben. A régió fejleményei azt sugallják, hogy az Idlibben több mint 30 katonai állomáson bevetett török csapatok ezreinek egyre nehezebb megtartani pozícióikat. Az orosz és szíriai harci repülőgépek intenzívebb légitámadása, valamint a folyamatos szíriai katonai megerősítés Sarakib környékén szinte lehetetlenné tette a térségben tartózkodó török katonai előőrsök megfelelő működését, a logisztikai ellátás biztosítását, a beteg vagy sebesült katonák evakuálását vagy a kritikus utak járőrözését.

Legutóbb három török katona halt meg szeptember 11-én, amikor egy páncéltörő irányított rakéta eltalálta páncélozott járművüket Idlib város és Binnish közötti úton.

Az Idlibről szóló török-orosz megállapodások eddig lehetővé tették Törökország számára, hogy fenntartsa katonai jelenlétét a térségben. Hatékonyan gátat szabott a nagyszabású támadásoknak a szíriai kormányerők részéről a tartomány visszafoglalására. Recep Tayyip Erdogan török elnök a tervek szerint szeptember 29 -én találkozik orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal Szocsiban, amely csúcstalálkozó fordulópontot jelenthet Szíriában Törökország számára, és komoly következményekkel járhat a török belpolitikában. Oroszország ezúttal úgy tűnik, "szívesen gondoskodna" hat török katonai előőrs kiürítéséről Idlib és Saraqib közötti területen keletre, ezzel utat nyitva a szíriai kormányerőknek, hogy keletről és északkeletről vonuljanak Idlib felé, és végül visszafoglalják azt. Egy ilyen lépés azt jelentené, hogy Moszkva már nem látja szükségét annak, hogy együttműködjön Törökországgal Idlibben, és a török katonai jelenlétet Idlibtől északra korlátozná.

A török hadsereg személyzeti menedzsmentjével kapcsolatos vitákat tovább lendítették a beszámolók arról, hogy rekordszámú ezredes kényszerül korengedményes nyugdíjba - körülbelül 200 -an a Legfelsőbb Katonai Tanácsban augusztusban és körülbelül 600 -an a tavalyi tanácsban.
Az ezredesi rangú létszámhiány már régóta kérdés a védelmi minisztérium számára, de a megtett intézkedések rendkívül igazságtalan eljárásokat eredményeztek. A katonatisztek szolgálati ideje 2016 -ban 28 évre korlátozódott, és a tábornokká való előléptetéshez most a Legfelsőbb Katonai Tanács döntése szükséges, kortól és szolgálati időtől függetlenül. Azok, akiket nem léptetnek elő, már 40 éves korukban nyugdíjba vonulhatnak, és önkéntes nyugdíjazásuk ellenére 50 éves korukig várniuk kell a nyugdíjra. Állítólag több száz ezredest érintett a politika, akik legalább 20 éves katonai szolgálat után 50 éves korukig anyagi eszközök és társadalombiztosítás nélkül maradtak. Számuk minden évben növekedni fog, ha ezt a tisztességtelen eljárást nem orvosolják.
A fiatal ezredesek nyugdíjba vonulásával a török hadsereg elveszíti a legtermékenyebb korú tisztjeit, még akkor is, ha úgy tűnik, nehezen talál magas rangú tiszteket a kritikus állásokra. Ehelyett talán a minisztériumnak olyan törvénymódosításokra kell összpontosítania, amelyek hosszabb ideig tartják a tiszteket alacsonyabb rangban, és megakadályozzák, hogy az automatikus előléptetések révén túl gyorsan előrejussanak a ranglétrán.

Eközben a katonaság régóta kialakított kirendelési és előléptetési rendszerében bekövetkezett változások felvetették a kérdéseket, vajon Erdogan kormánya végez-e titkos tisztogatásokat, hogy helyet teremtsen a lolojalistáknak.

A hadsereg már a 2016 júliusi sikertelen puccskísérlet után is hatalmas tisztogatásokat és megrázkódtatásokat élt át. Az ellentmondásos törvénymódosítások megszüntették a parlamenti felügyeletet és a katonai-kormányzati kapcsolatok egyéb ellenőrzését és egyensúlyát, és ezzel abszolút elnöki ellenőrzést hoztak létre. És amióta Erdogan 2018 -ban átfogó végrehajtó hatalmat vállalt, a hadsereg egyre inkább átpolitizálódott és belekeveredett a napi politikai vitákba.
Erdogan kormánya többször is bebizonyította, hogy a katonaságban bekövetkező változások megkérdőjelezhetetlen ellenőrzését keresi, nem pedig a befogadó reformfolyamatot, amely kompromisszumokon alapul és nyilvános vitára nyitott, beleértve az ellenzék nézeteit is. Ennek eredményeképpen a hadsereget továbbra is a napi politika lármájába vonják be. Végső soron a viták nemcsak a hadsereg morálját és motivációját károsítják, hanem a hadműveleti hatékonyságot is.