[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
...miért nem ment 2 Mi-24 vele, mint ahogy a nagykönyvben meg van írva?
Ez engem is elgondolkodtatott. A TOW-t kilőhette volna egy fordulóval a kísérő mi-24, amit a felvételen is látni. Nem értem a dolgot. Biztosan meg volt az oka, amiért nem csinált hegyvölgyet a TOW helyére. Abba bele se gondolok, hogyan került hozzájuk a fegyver...?

A hírek engem is nagyon megleptek. Tegnap óta igyekszem a helyükre tenni a dolgokat. A következőkre jutottam:

Törökország okai a tűzparancsra:
- Többszöri szándékos orosz légtérsértés gyors berepülésekkel
- Oroszország beleköpött a török illegális olajbizniszbe
- Oroszország beleköpött a térségben alakuló török erőközpontba

Nógrádi feldobta a kérdést, hogy helyi, vagy központi parancsról lehet-e szó? Én erősen kétlem, hogy az orosz jelenlét miatt ne lenne 24 órás vezérkari készültség a NATO-tag törököknél. Azon sem lepődnék meg, ha Incirlikben "állandósulttá válna az alváshiány" az orosz belépés óta.

Szerintem már eleve légtérsértéssel rakták össze az orosz repülési tervet. Mindenki tudja, hogy nem kell a szomszédba menniük egy kis bunkóságért, ha borsot törhetnek a NATO orra alá. Elképzelhetőnek tartom, hogy a mig több körben többször lépett be pár másodpercre. Szándékosan.

A rövid idegesítések nem adnak időt arra, hogy a légtérsértőt török oldalon érje a találat. Szerintem a török pilóta török légtérben lévő orosz gépre tüzelt, ami viszont a találat idejére már rég messze szír oldalon járt. Ennyi a történet. A sajnálatos, hogy mindkét pilóta életét vesztette pár állat keze által. Így nem lehet elsőkezi információt szerezni a mig útjáról. (Emberileg is sajnálatos, de lássuk be, hogy nem cukorkát mentek szórni a szír gyerekeknek.)

Következtetések:
Orosz oldalról széleskörű megtorlás következik. Főként gazdasági intézkedések. De szerintem tenni fognak róla, hogy a törökök ne tudjanak ismét velük foglalkozni. Én arra tippelek az kelet-ukrán munkásságuk után itt is megcsodálhatjuk a GRU szabotőr csoportok eredményességét. Ha pedig a törökök a keleti országrész jelentős kurd kisebbségével vannak elfoglalva a házuk táján, nem érnek majd rá Szíriával és az olajbiznisszel foglalkozni. A gépet lelövő türkmén/szír/kitudjami irregulárisoknak pedig meg vannak számlálva a napjai, mert ezek után biztosan tenni fognak az orosz egységek megfelelő kíséretéről.

Ha igazam lesz, akkor a kurdoknál tevékenykedő magyar missziókra oda kell majd figyelni.

Ellenvélemény?
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
War in Syria: Latest News and combat footage on November 23-24.
https://www.youtube.com/watch?v=h3U0i8i85kA
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="mcsaba">
Az orosz verzió szerit egyáltalán nem volt légtérsértés.

Plusz az orosz verzió szerint meg sem próbáltak kapcsolatot létesíteni. Ahhoz képest már fent van a neten a felvétel.</blockquote>

Aki szándékosan átküldi a légierejét a szomszédos Irakba és Szíriába az ISIS ellen harcoló kurdokat bombázni, az ne legyen már ilyen érzékeny egy 17 másodperces véletlen légi határsértésre, amikor ellene nem is történt támadás. Inkább azt próbálja már megmagyarázni, miért nyújt Törökország légi támogatást az ISIS-nek NATO-tagként, vagy esetleg az ISIS-t már felvették a NATO-ba, csak én lemaradtam valamiről?!</blockquote>

Csak az gond ezzel, hogy a türkmen felkelők nem az ISIS-hez tartoznak. Értem én, hogy mostantól ez lesz a propaganda, hogy Törökország = ISIS, de azért ez nem ilyen egyszerű. Miközben tényleg lehetne beszélni a törökök olajbizniszéről ezt teljesen el fogja fedni ez a leegyszerűsített narratíva, hogy ők maguk az ISIS.
</blockquote>

Ahhoz képest, hogy szerinted nem az ISIS-hez tartoznak, ugyanazt a kormányt akarják megdönteni ugyanazokkal az eszközökkel. Ráadásul az én hsz.-em nem a türkmenekről szólt, hanem Törökország politikai vezetésének szerepéről és hozzáállásáról. Ne legyenek már olyan túlérzékenyek, ha ők is beavatkoznak egy szomszédos ország belügyeibe katonai eszközökkel, és ne hivatkozzanak a saját szuverenitásukra se, ha ők maguk is sorozatosan megsértik a szomszédok szuverenitását. </blockquote>

Ilyen erővel akkor a kurdok is ISIS. Ők is az Aszad-kormány megdőlésében érdekeltek, sőt az egész Szíria nevű képződmény megdőlésében. Csak azért nem lőnek egymásra mert nem határosak. A szomszédok szuverenitásának megsértéséről meg jobb ha az oroszok sem papolnak túl sokat.</blockquote>

Nem tudom, honnan szerzed az értesüléseidet, de a kurdok régen kiegyeztek a szíriai kormánnyal a nekik beígért belső önrendelkezésért cserébe, tehát akkor se harcolnak a kormányerők ellen, ha találkoznak. A szomszédok Törökország általi szuverenitás-sértéséről meg nem az oroszok papolnak, hanem én személyesen írtam le a saját véleményemet.
Tehát még egyszer: aki szándékosan megsérti másnak a szuverenitását, az ne hisztériázzon és lövöldözzön mint egy vadnyugati pisztolyhős, ha a másik oldalról is megtörténik ugyanez, pláne ha véletlenül, és nem szándékosan.
</blockquote>

Nem tudom honnan szerzed az értesüléseidet, de ilyet a szíriai kormány soha nem mondott. Nyugodtan linkeld be a szíriai kormány közleményét, hogy a kurd területeket kiengedik Szíriából, de ha nem tudod akkor ez csak a képzeleted játéka.

Az oroszok meg eddig deklaráltan mindenkit terroristának tekintettek aki nincs az Aszad-kormánnyal, a kurdokat. Hirtelen lett ekkora nagy a kurd barátságuk, csak azért mert most tőlük remélnek valamit a tegnapi miatt. Még csak nem is azért, mert a kurdok sorsa érdekelné őket, csak azért hogy hátha kihasználhatják őket a törökök ellen.</blockquote>

Nyugodtan linkeld be, hol írtam, hogy "kiengedik Szíriából".
Belső önrendelkezésről volt szó.
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
Remelem levakarjak az egrol azokat a cigany f16osokat mihants szir legterbe ernek!csak 1 centit hatolnanak be...tuzparancs!!!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
<b>SOS hír: S-400 rendszerrel erősítik orosz légvédelmet Szíriában!</b>

Kissé soknak érzem oda az S-400-at, elég volna nekik S-300PM(U) is, sőt a kisebb magasságokra valami mobilabb Tor, Pantsir, SA-13. Az is elgondolkodtatná a törököket eléggé, főleg a korszerű változatok.
Szerintem inkább a közvélemény meghökkentésére szolgálna, és (biztonsági) kockázatos is.
 

varga dima

Well-Known Member
2011. március 3.
2 173
2 918
113
<blockquote rel="varga dima"> Sojgu orosz védelmi miniszter: S-400-t telepítenek Hmeimim légibázisra.

Ez várható volt.</blockquote>

Ha jól látom, S-400 rakétájának 250 km hatósugara, 72 rakéta, egyszeri 36 cél......Most szinte minden török-amerikai gép folyamatos célkeresztben lesz.....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 849
81 350
113
Ma jelent meg
CUoH-SQWcAAyEdg.png
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
<i>Ha már a törökökre nem lőhetnek vissza, az oroszok - bár ezt egyelőre csak helyi források írják - szerdán elkezdték bombázni a török határ szír oldalán tevékenykedő türkmén milíciákat, akik bevallották, hogy ők lőtték le az ejtőernyőn himbálódzó pilótákat. </i>
http://index.hu/kulfold/2015/11/25/torokorszag_tullott_a_celon_a_szu-24-gyel/
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="varga dima"><b>SOS hír: S-400 rendszerrel erősítik orosz légvédelmet Szíriában!</b>

Kissé soknak érzem oda az S-400-at, elég volna nekik S-300PM(U) is, sőt a kisebb magasságokra valami mobilabb Tor, Pantsir, SA-13. Az is elgondolkodtatná a törököket eléggé, főleg a korszerű változatok.
Szerintem inkább a közvélemény meghökkentésére szolgálna, és (biztonsági) kockázatos is.
</blockquote>

Lehet, hogy ez nemcsak a törököknek szól, hanem már mindenkinek, hiszen Törökország NATO-tag, és azért van a környéken más is, aki időnként átrepül Szíriába - na nem éppen városnéző sétarepülésre.....
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Ha olyan nagy a kurdbarátság az oroszok körében eddig miért nem fegyverezték őket? Véletlen egybeesés, hogy aznap jut eszükbe amikor a törökök lelövik a gépüket? Szó sincs itt igazi kurdbarátságról, csak ágyútölteléknek kellenének nekik, hogy bosszút álljanak helyettük, mert ők nem mernek visszaütni.

Én drukkolok, hogy legyen a kurdoknak saját állama, de annak nem az a módja, hogy orosz fegyverekkel nekimenjenek a NATO tag Törökországnak, ez nem nekik lenne jó csak a gyáva ruszkiknak. A kurdok érdeke nem ez, hanem az hogy a megvessék magukat a szíriai és iraki kurdisztában és kész tény elé állítsák a szíriai és iraki kormányt, hogy az már az övék. Az iráni és törökországi kurdisztán kérdése csak hosszútávon és csak diplomáciával megoldható a számukra.

Az oroszok nem igazi barátaik, csak kihasználni akarják őket, amit ők ajánlanak nekik az nem a kurdok érdekét szolgálná, hanem csak az oroszok bosszúját. A kurdok érdeke az, hogy elfogadják a hirtelen jött orosz barátok fegyvereit, de csak azért hogy bebiztosítsák magukat az Aszad-rezsimmel szemben és nem azért hogy a gyáva ruszkik helyett bosszút álljanak a lelőtt gépük miatt.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 468
17 840
113
<blockquote rel="Python">https://www.youtube.com/watch?v=GPmmtrMJyHs

A békés türkmén falvak lakói, akik csak terelgették a nyájaikat, amikor gonosz oroszok lebombázták őket... </blockquote>

Ez nem a két orosz pilótáról készült videó. Ez egy októberi videó. Ha megnézed a gép lelövéséről készült felvételt ott kis időre feltűnnek az ejtőernyőjüket kinyitott pilóták is. Az orosz pilóták ejtőernyőjének színe fehér volt, ez meg piros (vagy narancssárga). Szóval ez nem róluk készült.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
<blockquote rel="boki"><blockquote rel="varga dima"> Sojgu orosz védelmi miniszter: S-400-t telepítenek Hmeimim légibázisra.

Ez várható volt.</blockquote>

Ha jól látom, S-400 rakétájának 250 km hatósugara, 72 rakéta, egyszeri 36 cél......Most szinte minden török-amerikai gép folyamatos célkeresztben lesz.....</blockquote>


https://www.rt.com/news/323379-s400-russia-syria-airbase/
 
T

Törölt tag 1526

Guest
<blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="emel"><blockquote rel="ulippo"><blockquote rel="mcsaba">
Az orosz verzió szerit egyáltalán nem volt légtérsértés.

Plusz az orosz verzió szerint meg sem próbáltak kapcsolatot létesíteni. Ahhoz képest már fent van a neten a felvétel.</blockquote>

Aki szándékosan átküldi a légierejét a szomszédos Irakba és Szíriába az ISIS ellen harcoló kurdokat bombázni, az ne legyen már ilyen érzékeny egy 17 másodperces véletlen légi határsértésre, amikor ellene nem is történt támadás. Inkább azt próbálja már megmagyarázni, miért nyújt Törökország légi támogatást az ISIS-nek NATO-tagként, vagy esetleg az ISIS-t már felvették a NATO-ba, csak én lemaradtam valamiről?!</blockquote>

Csak az gond ezzel, hogy a türkmen felkelők nem az ISIS-hez tartoznak. Értem én, hogy mostantól ez lesz a propaganda, hogy Törökország = ISIS, de azért ez nem ilyen egyszerű. Miközben tényleg lehetne beszélni a törökök olajbizniszéről ezt teljesen el fogja fedni ez a leegyszerűsített narratíva, hogy ők maguk az ISIS.
</blockquote>

Ahhoz képest, hogy szerinted nem az ISIS-hez tartoznak, ugyanazt a kormányt akarják megdönteni ugyanazokkal az eszközökkel. Ráadásul az én hsz.-em nem a türkmenekről szólt, hanem Törökország politikai vezetésének szerepéről és hozzáállásáról. Ne legyenek már olyan túlérzékenyek, ha ők is beavatkoznak egy szomszédos ország belügyeibe katonai eszközökkel, és ne hivatkozzanak a saját szuverenitásukra se, ha ők maguk is sorozatosan megsértik a szomszédok szuverenitását. </blockquote>

Ilyen erővel akkor a kurdok is ISIS. Ők is az Aszad-kormány megdőlésében érdekeltek, sőt az egész Szíria nevű képződmény megdőlésében. Csak azért nem lőnek egymásra mert nem határosak. A szomszédok szuverenitásának megsértéséről meg jobb ha az oroszok sem papolnak túl sokat.</blockquote>

Nem tudom, honnan szerzed az értesüléseidet, de a kurdok régen kiegyeztek a szíriai kormánnyal a nekik beígért belső önrendelkezésért cserébe, tehát akkor se harcolnak a kormányerők ellen, ha találkoznak. A szomszédok Törökország általi szuverenitás-sértéséről meg nem az oroszok papolnak, hanem én személyesen írtam le a saját véleményemet.
Tehát még egyszer: aki szándékosan megsérti másnak a szuverenitását, az ne hisztériázzon és lövöldözzön mint egy vadnyugati pisztolyhős, ha a másik oldalról is megtörténik ugyanez, pláne ha véletlenül, és nem szándékosan.
</blockquote>

Nem tudom honnan szerzed az értesüléseidet, de ilyet a szíriai kormány soha nem mondott. Nyugodtan linkeld be a szíriai kormány közleményét, hogy a kurd területeket kiengedik Szíriából, de ha nem tudod akkor ez csak a képzeleted játéka.

Az oroszok meg eddig deklaráltan mindenkit terroristának tekintettek aki nincs az Aszad-kormánnyal, a kurdokat. Hirtelen lett ekkora nagy a kurd barátságuk, csak azért mert most tőlük remélnek valamit a tegnapi miatt. Még csak nem is azért, mert a kurdok sorsa érdekelné őket, csak azért hogy hátha kihasználhatják őket a törökök ellen.</blockquote>

Nyugodtan linkeld be, hol írtam, hogy "kiengedik Szíriából".
Belső önrendelkezésről volt szó.
</blockquote>

Én még olyat se hallottam tőlük, hogy belső önrendelkezésről beszéltek volna, de mindegy is mert a kurdoknak már gyakorlatilag teljes önrendelkezése van a szíriai területük felett. Ha Aszad el akarná hozni nekik a belső önrendelkezést, akkor azt mondanák neki, hogy kösz de maradunk a teljes önrendelkezésnél.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
"Az oroszok tekintélyét különösen megtépázta, hogy közvetlenül a gép elvesztése után kvázi <b>menekülő utat adtak a török kormánynak. Az orosz hadügyminisztérium első közleményében azt állította, hogy a gépüket a földről, szír területről lőtték le</b>. Nagyon furcsa lenne, ha az oroszok nem látták volna, hogy ki és honnan lőtt a gépükre. Sokkal valószínűbb, hogy hagyták volna a színfalak mögött rendezni a dolgot, ha a törökök a háttérben sajnálkozva azt mondják, hogy véletlenül lőtték le a gépet. Akkor talán az oroszok ráfogták volna a felkelőkre az egészet. <b>A török kormány azonban büszkén vállalta, hogy ők lőtték le a gépet.</b> Így még hülyét is csinált magából az orosz kormány."

http://444.hu/2015/11/25/ez-a-feszultseg-robbantotta-fel-az-orosz-gepet
Egyértelműen hagytak egy kibúvót, lehetőséget adva a törököknek és a NATO-nak a kihátrálásra és egyben állítottak egy csapdát is, hogy ha nem élnek vele akkor kiderüljön a provokálási szándék.
Ebből nyilvánvalóan látszik, hogy pöckölgetik a maci orrát próbálgatva, hogy nem plüssmaci-e gumiorral?
Meg fognak lepődni.
 

vendeg2

Well-Known Member
2015. február 6.
513
471
63
van egy izraeli kollégám, ex IDF-es, ma megkérdeztem, hogy mit gondol az esetről erre azt mondta, hogy ezt a géplelövést bárkivel el lehetett volna játszani, még izraellel is de nem az oroszokkal. Azt mondta, hogy a törököknek teljesen elment az esze. Gondoltam, egy másik nézőpont ...
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 849
81 350
113
Putyin:
A Szu-24 incidens után nem zárhatók ki hasonló incidensek és akkor Oo-nak reagálni kell ugyanúgy vagy másképp....