[BIZTPOL] Tajvan-Kína konfliktus (1949 - ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Kína és környéke tényleg nem észak atlanti, de abban nem vagyok biztos hogyha az USA területét támadáséri akkor 5. cikkely alapján nem kellene mennie az egész NATO-nak. Az jó kérdés, hogy mi számít az USA területének: Hawaii biztos az, Guam - talán, japán bázisok - nem tudom...
Az EU egyébként nem fog bedőlni: szerintem sem egységesebb, sem szétesettebb nem lesz. Ennél szorosabb integrációra 27 nagyon különböző taggal nincs esély. Az egyes országok külön-külön meg mind szarabb helyzetbe kerülnének - igazából a mostani langyos víz mindenkinek jó, legalábbis elég jó ahhoz, hogy ne "rúgja fel a kádat". Az EU elműködget az még évtizedekig kb. úgy ahogy most van - személy szerint én elvagyok a mostani EU-val: minden hibája ellenére is inkább jobb, hogy van, mintha nem lenne.
Franciák, angolok meg akinek kedve van hozzá játszon birodalom építősdit - minket hagyjanak ezzel békén. :)

Wiki alapján az 5-ös és 6-ös cikkely - Észak-atlanti szerződés:

5. cikk

A Felek megegyeznek abban, hogy egyikük vagy többjük ellen, Európában vagy Észak-Amerikában intézett fegyveres támadást valamennyiük ellen irányuló támadásnak tekintenek és ennél fogva megegyeznek abban, hogy ha ilyen támadás bekövetkezik, mindegyikük az Egyesült Nemzetek Alapokmányának 51. cikke által elismert jogos egyéni vagy kollektív védelem jogát gyakorolva, támogatni fogja az ekként megtámadott Felet vagy Feleket azzal, hogy egyénileg és a többi Féllel egyetértésben azonnal megteszi azokat a intézkedéseket - ideértve a fegyveres erõ alkalmazását is -, amelyeket a békének és biztonságnak az észak-atlanti térségben való helyreállítása és fenntartása érdekében szükségesnek tart. Minden ilyen fegyveres támadást és ennek következtében foganatosított minden intézkedést azonnal a Biztonsági Tanács tudomására kell hozni. Ezek az intézkedések véget érnek, ha a Biztonsági Tanács meghozta a nemzetközi béke és biztonság helyreállítására és fenntartására szükséges rendszabályokat.

6. cikk

Az 5. cikk alkalmazása szempontjából egy vagy több Fél ellen irányuló támadásnak kell tekinteni fegyveres támadást

  • a Felek egyikének területe ellen Európában vagy Észak-Amerikában, vagy a Felek egyikének joghatósága alá tartozó, az észak-atlanti térségben a Ráktérítőtől északra fekvő szigetek ellen vagy a Felek egyikének hajói vagy repülőgépei ellen ugyanebben a térségben;
  • a Felek egyikének fegyveres erői, hajói vagy repülőgépei ellen, ha a fenti területeken vagy azokon kívül bármilyen más olyan európai területen tartózkodnak, amelyen az egyik Fél a Szerződés hatálybalépésekor megszálló erőket tart

A Baktérítőben tévedtem. Valamiért azt hittem, hogy pl. a Karibi térség brit- és francia szigetei valamint Francia Guyana is része a történetnek (de pl. Falkland már nem), de tévedtem. Már ezek sem. Akkor marad a Kanári-szigetek például ...

Most a nagyon aprajafalva francia- és brit szigetekkel a Karibi térségben, Csendes-Óceán -on avagy éppen Óceániában úgy vannak, hogy:

- igazából nem fontos. Nincs stratégiai jelentősége és viszik csak a pénzt. Amennyiben pl. népszavazáson el akarnának válni vagy éppen valaki megszállná, akkor úgy volnának vele, hogy "ha megnyerte, hadd vigye". Minek vigyenek oda még hadsereget meg hadakozni a helyiekkel egy raklap pénzért. Alapjáraton viszont "elférnek". Olyan sokat azért nem kérnek enni. Ki tudja lehet találnak arrafelé valamit és még "jól jöhet" ...

- Nincs stratégiai jelentősége, de bányászat miatt (pl. nikkel, urán ilyesmi) enyhe plusszos. Akkor azért "masszírozzák" a helyieket békés eszközökkel, hogy ne akarjanak menni,

- Van valamekkora stratégiai jelentősége. Akkor általában állomásoztatnak valamekkora katonai erőt. Pl. egy USA Guam esetén grundolnak köré egy katonai szövetséget is a védelme érdekében.

- Lakatlan, nincs stratégiai- vagy gazdasági jelentősége és amúgy a lőtéri kutyát nem érdekli. Akkor azt akként is kezelik ...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Aladeen

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Ebben semmi gyűlölet nincs.

Ha kínai gyűlöletnek lenne gravitációja te minimum egy komolyabb bolygó lennél. Redreg pedig az egyik fekete lyuk.

Kína szerintem tévedésből repked be mindig Tajvan légterébe?
Évtizedekig tudták hol húzódik a határ, az utóbbi időben mindig eltévednek...

Legalább két tucatszor írtuk már le csak ebben a fórumban többen, hogy ezekből a "légtérsértésekből" egyetlenegy sem légtérsértés. A kínai gépek csak az önkényesen megállapított tajvani légvédelmi azonosítási zónába lépnek. Az ADIZ kijelölés totál önkényes és semmilyen nemzetközi jogi joghatással nem bír. A tajvani ADIZ pedig még a kínai szárazföld fölé is belóg és természetesen átfedésben van a kínai ADIZ-zal.
Az a helyzet, hogy "ADIZ sértésért" már akkor siránkozhatna mindkét fél, ha a másik harci repülői egyáltalán felszállnak. De ha kilépnek a saját légterükből és elérik a szoros felezővonalát, akkor már biztosan. Csak a kínaiak nem tudják és nem is akarják telesírni a nyugati sajtót minden alkalommal, amikor ezt tajvani, amerikai, japán, koreai, stb... gépek teszik. Az meg csak a szokásos hazudozás, hogy ezt úgy írják meg a sajtóban, mint a légtér megsértését.
Szóval évtizedek óta rendszeresen repülnek egymás azonosítási zónáiban, mert hogy az valójában nemzetközi légtér és teljesen jogszerűen megtehetik. Csak a nyugati sajtó azóta csinál ebből hisztit, hogy Amerikából kiadták az utasítást, hogy Kínát főgonoszként kell beállítani.

adiz-image01.gif


Természetesen a kínai gépek nem eltévedtek.
Mint ahogy Tajvan sem csak véletlenül, tüzijáték rakéta helyett szerez be a kínai célpontokat elérni képes robotrepülőket nagy számban. Illetve nem csak véletlenül tévesztették el a méretarányokat, amikor a változatól, robbanófejtől függően 600-800 km-es hatótávolságú, kifejezetten szárazföldi célpontok ellen való Xióngfēng IIE-t megcsinálták és amikor az 1500-2000 km-es hatótávolságú, Pekinget elérni képes, statégiai, első csapásmérő változatot kialakították, illetve az 1500-2000 km hatótávolságú, szuperszonikus robotrepcsijük kifejlesztették.

Amikor az amerikaiak első csapásmérésre szánt, közép-hatótávolságú, ballisztikus rakétáinak Törökországba, Olaszországba, Angliába telepítésre válaszul a szovjetek hasonló rakéták telepítését kezdték meg Kubába, a jenkik nem csak repülőgép kötelékeket reptettek 100-200 km-re a kubai partoktól (mint ahogy teszik most ezt a kínaiak Tajvanal), hanem blokád alá vették a szigetet, valóban megsértegették a kubai légteret az U-2 és RF-8A gépeikkel, éles atomfegyverekkel repkedtek és csónakáztak Kuba körül és majdnem kirobbantották a 3. világháborút.
Pedig Kuba egy önálló ország, míg Tajvan majdnem minden ország szerint Kína része.

Mert hogy az éremnek 2 oldala van. Tajvan elkezdte gyártani a Xióngfēng III-at 2007-től, a Xióngfēng IIE-t és a légi indítású Wànjiàn-t 2011-től, az 1500-2000 km-re növelt hatótávolságú továbbfejlesztett Xióngfēng IIE- és Yúnfēng-et legkésőbb 2018-2019-től. Most meg vettek hozzájuk ATACMS – Block IVA-t és egy nagyobb adag SLAM-ER-t. Egyik sem az a tipikus védekező fegyver. Tajvan önvédelméhez aligha szükségesek.
Ha valaki ilyet tesz egy atomhatalom tőszomszédságában, az ne csodálkozzon, ha a másik fél komolyabb harci gép kötelékei rendszeresen sétarepülést tartanak 100-200 km-re a sziget partjától. Nyilván demonstratív jelleggel és nem eltévedés miatt.

Az megvan, hogy szinte nem telik el úgy nap, hogy amerikai katonai gépek ne röpködnének kicsit sem baráti szándékkal néhány ország közelében? Holott az érintett országok nem pakolják körbe Amerikát mélységi célpontokat elérni képes, stratégiai, első csapásmérő fegyverekkel.

Kína ipari anyagi lehetőségei messze nagyobbak. Tajvan csak az USA-tól tud fegyvereket venni azt is csak az utóbbi pár évben.
A saját fejlesztésű vadászgépük fejlesztésébe (F-CK-1) is azért fogtak, mert vagy 20-30 éven át szinte egy nagyobb repülőgép gyártó sem állt velük szóba "nehogy Kína feldühödjön!"
A 90-es években kaptak Mirage-2000-est aztán 20 évig kb. senki nem állt velük szinte szóba, néha az USA csurgatott valamit, hogy ne gatyásodjanak le teljesen.

Meg vettek légvédelmi rendszert Svájcból, aknaszedő hajót és torpedókat a németektől, tengót a hollandoktól, könnyű és kézifegyvereket 9 országból. A franciákat az ausztrál tengó üzletnél sem zavarta, hogy Kína mit gondol. Vietnámnak, Indiának is Kína véleményétől függetlenül szállítanak fegyvereket oroszok, franciák, izraeliek, amerikaiak, meg úgy nagyjából mindenki, aki ebben üzletet lát. Szóval csak pénz és akarat kérdése, hogy akár hazai, akár külföldi forrásból pótolni tudják a tajvaniak az elhasználódó technikát.
@Roni is helyesen jegyezte meg hogy Kínának 38 gépet reptetni nem üzlet, csak azért, hogy felszálljon egy tajvani készültségi géppár. A kínai gépek összértéke legalább 50-szer akkora volt, mint a tajvani készültségi géppáré.
Aztán meg miért is lenne az olyan jó Kínának, hogy az elhasználódás miatt korszerűbbre, nagyobb harcértékűre cserélik a tajvani gépeket?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 454
36 501
113

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
Ha kínai gyűlöletnek lenne gravitációja te minimum egy komolyabb bolygó lennél. Redreg pedig az egyik fekete lyuk.



Legalább két tucatszor írtuk már le csak ebben a fórumban többen, hogy ezekből a "légtérsértésekből" egyetlenegy sem légtérsértés. A kínai gépek csak az önkényesen megállapított tajvani légvédelmi azonosítási zónába lépnek. Az ADIZ kijelölés totál önkényes és semmilyen nemzetközi jogi joghatással nem bír. A tajvani ADIZ pedig még a kínai szárazföld fölé is belóg és természetesen átfedésben van a kínai ADIZ-zal.
Az a helyzet, hogy "ADIZ sértésért" már akkor siránkozhatna mindkét fél, ha a másik harci repülői egyáltalán felszállnak. De ha kilépnek a saját légterükből és elérik a szoros felezővonalát, akkor már biztosan. Csak a kínaiak nem tudják és nem is akarják telesírni a nyugati sajtót minden alkalommal, amikor ezt tajvani, amerikai, japán, koreai, stb... gépek teszik. Az meg csak a szokásos hazudozás, hogy ezt úgy írják meg a sajtóban, mint a légtér megsértését.
Szóval évtizedek óta rendszeresen repülnek egymás azonosítási zónáiban, mert hogy az valójában nemzetközi légtér és teljesen jogszerűen megtehetik. Csak a nyugati sajtó azóta csinál ebből hisztit, hogy Amerikából kiadták az utasítást, hogy Kínát főgonoszként kell beállítani.

adiz-image01.gif


Természetesen a kínai gépek nem eltévedtek.
Mint ahogy Tajvan sem csak véletlenül, tüzijáték rakéta helyett szerez be a kínai célpontokat elérni képes robotrepülőket nagy számban. Illetve nem csak véletlenül tévesztették el a méretarányokat, amikor a változatól, robbanófejtől függően 600-800 km-es hatótávolságú, kifejezetten szárazföldi célpontok ellen való Xióngfēng IIE-t megcsinálták és amikor az 1500-2000 km-es hatótávolságú, Pekinget elérni képes, statégiai, első csapásmérő változatot kialakították, illetve az 1500-2000 km hatótávolságú, szuperszonikus robotrepcsijük kifejlesztették.

Amikor az amerikaiak első csapásmérésre szánt, közép-hatótávolságú, ballisztikus rakétáinak Törökországba, Olaszországba, Angliába telepítésre válaszul a szovjetek hasonló rakéták telepítését kezdték meg Kubába, a jenkik nem csak repülőgép kötelékeket reptettek 100-200 km-re a kubai partoktól (mint ahogy teszik most ezt a kínaiak Tajvanal), hanem blokád alá vették a szigetet, valóban megsértegették a kubai légteret az U-2 és RF-8A gépeikkel, éles atomfegyverekkel repkedtek és csónakáztak Kuba körül és majdnem kirobbantották a 3. világháborút.
Pedig Kuba egy önálló ország, míg Tajvan majdnem minden ország szerint Kína része.

Mert hogy az éremnek 2 oldala van. Tajvan elkezdte gyártani a Xióngfēng III-at 2007-től, a Xióngfēng IIE-t és a légi indítású Wànjiàn-t 2011-től, az 1500-2000 km-re növelt hatótávolságú továbbfejlesztett Xióngfēng IIE- és Yúnfēng-et legkésőbb 2018-2019-től. Most meg vettek hozzájuk ATACMS – Block IVA-t és egy nagyobb adag SLAM-ER-t. Egyik sem az a tipikus védekező fegyver. Tajvan önvédelméhez aligha szükségesek.
Ha valaki ilyet tesz egy atomhatalom tőszomszédságában, az ne csodálkozzon, ha a másik fél komolyabb harci gép kötelékei rendszeresen sétarepülést tartanak 100-200 km-re a sziget partjától. Nyilván demonstratív jelleggel és nem eltévedés miatt.

Az megvan, hogy szinte nem telik el úgy nap, hogy amerikai katonai gépek ne röpködnének kicsit sem baráti szándékkal néhány ország közelében? Holott az érintett országok nem pakolják körbe Amerikát mélységi célpontokat elérni képes, stratégiai, első csapásmérő fegyverekkel.



Meg vettek légvédelmi rendszert Svájcból, aknaszedő hajót és torpedókat a németektől, tengót a hollandoktól, könnyű és kézifegyvereket 9 országból. A franciákat az ausztrál tengó üzletnél sem zavarta, hogy Kína mit gondol. Vietnámnak, Indiának is Kína véleményétől függetlenül szállítanak fegyvereket oroszok, franciák, izraeliek, amerikaiak, meg úgy nagyjából mindenki, aki ebben üzletet lát. Szóval csak pénz és akarat kérdése, hogy akár hazai, akár külföldi forrásból pótolni tudják a tajvaniak az elhasználódó technikát.
@Roni is helyesen jegyezte meg hogy Kínának 38 gépet reptetni nem üzlet, csak azért, hogy felszálljon egy tajvani készültségi géppár. A kínai gépek összértéke legalább 50-szer akkora volt, mint a tajvani készültségi géppáré.
Aztán meg miért is lenne az olyan jó Kínának, hogy az elhasználódás miatt korszerűbbre, nagyobb harcértékűre cserélik a tajvani gépeket?
kissclipart-rambo-facebook-likes-clipart-like-button-facebook-d8e786235a461458.png
 
T

Törölt tag 2361

Guest
mar ujabb rekord van.

China sends 52 jets into Taiwan defence zone in another record incursion​

The defense ministry said it scrambled aircraft to broadcast warnings after 36 fighter jets, 12 H-6 nuclear-capable bombers and other planes entered its southwest air defence identification zone (ADIZ).
Last year, a record 380 Chinese military jets made incursions into Taiwan’s defense zone, and the number this year as of early October has already exceeded 600.


meddig birjak majd ezt a ideg jatekot ott, meg valameik felnek nem szakad szet a cernaja?
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 454
13 881
113
mar ujabb rekord van.

China sends 52 jets into Taiwan defence zone in another record incursion​

The defense ministry said it scrambled aircraft to broadcast warnings after 36 fighter jets, 12 H-6 nuclear-capable bombers and other planes entered its southwest air defence identification zone (ADIZ).
Last year, a record 380 Chinese military jets made incursions into Taiwan’s defense zone, and the number this year as of early October has already exceeded 600.


meddig birjak majd ezt a ideg jatekot ott, meg valameik felnek nem szakad szet a cernaja?
Ezzel nem kell foglalkozni ez egy faszság, de jó vele riogatni a buta népet.
mainstream média hecc kampány
Kb a balti tengeri orosz repülőgép elfogással egyenértékű, nemzetközi vízeken, nemzetközi légtérben.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and enzo

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113