Civil fegyvertartás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
Pont ez az, jelenleg a támadómat ököllel sem tehetem vízszintbe, mert engem varrnak be.
Ez szerintem tévedés, vagy félreértelek. Tudom, hogy a bírói gyakorlat sokat árnyal, de azért mégis:

21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.

Amennyire én tudom, gyakorlatban ez úgy fest, hogy ha megtakarnak, vagy bemennek a lakásodba, vagy valami egyértelmű sérelmet követnek el, akkor adhatsz nekik. (Én személy szerint mondjuk sérelmezem, hogy meg kell várnom, hogy megüssenek, hogy odacsaphassak.)
 
M

molnibalage

Guest
Ez szerintem tévedés, vagy félreértelek. Tudom, hogy a bírói gyakorlat sokat árnyal, de azért mégis:

21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.

Amennyire én tudom, gyakorlatban ez úgy fest, hogy ha megtakarnak, vagy bemennek a lakásodba, vagy valami egyértelmű sérelmet követnek el, akkor adhatsz nekik. (Én személy szerint mondjuk sérelmezem, hogy meg kell várnom, hogy megüssenek, hogy odacsaphassak.)
Minden alkalmas élet kioltására, puszta kézzel is lehet, de ha tollat valakinek a szemgödrében állítok és felnyomom az agyáig, akkor belehal... Ha nem sorolja fel a jogszabály, hogy mi minősül ennek, akkor ez egy totálisan gumitörvény...
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt and fip7

eevil

Active Member
2015. július 3.
240
70
28
Ha nem sorolja fel a jogszabály, hogy mi minősül ennek, akkor ez egy totálisan gumitörvény...
Egyrészt igazad van, ezért is kezdtem a bírói gyakorlat említésével, másrészt pedig értelmetlen elvárás minden heggyel, éllel, zúzóerővel, stb. rendelkező használati tárgyat listázni.

Szerintem a jogalkotó itt szándékosan hagyatkozik a bíró józan eszére. Sajnos azonban találkoztam már olyan büntetőbírával, akiről azt sem tudtam volna biztosan megmondani, hogy irástudó. A jelenlegi jogszabálynak ez az Achilles-sarka, amit teljesen jogosan kritizálhattok. Szerintem a jelenlegi magyar jog jó lehetne, ha szakértő bírák alkalmaznák (és kirúgnák a fenébe az általam említett sertéseket).

Akit érdekel, akkor az önvédelemmel kapcsolatos részek a 15. §, 22. §, 23. §, 164. §, 166. §, 459. §. Azt hiszem, ezeken felül nincs más.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt and fip7

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Egyrészt igazad van, ezért is kezdtem a bírói gyakorlat említésével, másrészt pedig értelmetlen elvárás minden heggyel, éllel, zúzóerővel, stb. rendelkező használati tárgyat listázni.

Szerintem a jogalkotó itt szándékosan hagyatkozik a bíró józan eszére. Sajnos azonban találkoztam már olyan büntetőbírával, akiről azt sem tudtam volna biztosan megmondani, hogy irástudó. A jelenlegi jogszabálynak ez az Achilles-sarka, amit teljesen jogosan kritizálhattok. Szerintem a jelenlegi magyar jog jó lehetne, ha szakértő bírák alkalmaznák (és kirúgnák a fenébe az általam említett sertéseket).

Akit érdekel, akkor az önvédelemmel kapcsolatos részek a 15. §, 22. §, 23. §, 164. §, 166. §, 459. §. Azt hiszem, ezeken felül nincs más.

A Btk bogarászása egy ügyben bőven kevés.
Lapozgassátok a Btk magyarázatot, ami részletesen taglalja a paragrafusokat.
Azonkívül a bíró nem kizárólag törvényt veszi elő ítélethozatalkor hanem az LB-Kúria iránymutatásait, jogegységi döntéseket, BH-kat, amelyek terjedelme igencsak meghaladja Btk-ét.
A világon nincs olyan ország ahol minden esetet szabályoztak büntető kódexben, nem is lehetséges. Ezért ettől még messze nem gumi, így óvakodnék az ilyen kijelentésektől.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and eevil

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 232
15 942
113
A beszélgetés első felében szó van a hazai lőfegyverviselés kérdéséről. Elvi dolgokról is, meg arról, hogy a rendőrség ott tesz keresztbe a dolognak, ahol tud.

 
  • Tetszik
Reactions: eevil and wolfram

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Hozzáértőkhöz egy kérdés.
Miért jobb ha kilőnek egy gázpalackot, mintha felrobban. Nem ugyanaz a hatás?

Az Origo szerint a helyszínen két gázpalackot találtak, egy acetiléntartály pedig szinte robbanáspontig felhevült - emiatt kihívták a TEK mesterlövészét is a helyszínre.

http://888.hu/article-oriastuz-budapesten-mesterloveszeket-vezenyeltek-a-helyszinre

Nem. Leereszt, és ha begyullad akkor a résen kiömlő gáz lángnyelvén kívül más veszélyforrás nincs, szépen leereszt. Ha meg az egész robban, az egy aeroszolbomba erejét hozza.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Hozzáértőkhöz egy kérdés.
Miért jobb ha kilőnek egy gázpalackot, mintha felrobban. Nem ugyanaz a hatás?

Az Origo szerint a helyszínen két gázpalackot találtak, egy acetiléntartály pedig szinte robbanáspontig felhevült - emiatt kihívták a TEK mesterlövészét is a helyszínre.

http://888.hu/article-oriastuz-budapesten-mesterloveszeket-vezenyeltek-a-helyszinre


Nagyjából válaszoltak a többiek.

Kicsit rövidebben leírom a lényeget: Ugye a gázpalackoknál a hőhatására megnő a nyomás a palackban (ami jelentősen túl van biztosítva kb 3x értékre) és a megnövekedett nyomás a lényeg, amitől bekövetkezik a fizikai robbanás. Ugye a paláston látható ha a lánggal érintkezett, csak azt nem fogod tudni, hogy mikor következik majd be a robbanás. A mesterlövész pedig pont erre van, mivel a kilövésnél nem robban fel a palack, hanem a golyó által ütött lyukon a nyomás távozik így elmúlik nem hasad fel a palást és nem lesz bumm.

De erre is vannak szabályok, mikor, mit, hogyan.

A különbségek:




Ha kicsit jobban érdekel a téma, akkor:

http://www.heol.hu/heves/kek-hirek-bulvar/mesterloveszek-tuzeltek-a-robbanasok-elott-495303
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 983
113
Csak nem gondolkozik is a cseheknél valaki? Elég ritka jelenség európai politikusok között.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 983
113
A 2012-es fegyvertörvény tartalmazta volna a tárnélküli huzagolatlan csövű sörétes fegyverek otthonvédelemre való engedélyezését, de ez az utolsó percben kiderült belőle.
Ahogy fennebb egy videóban a Kaliber magazin főszerkesztője(?) mondta, Magyarországon a fegyvertörvényeket a rendőrség hozza, mert senki nem olvassa át őket, csak kérnek egy véleményezést a tervezetről, aztán amit kihúznak az kimarad belőle. Amíg ez így lesz, addig a 197 új lőtérre sem lesz aki járjon, hacsak nem sörözni akar a klubházban.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 450
23 645
113
Ahogy fennebb egy videóban a Kaliber magazin főszerkesztője(?) mondta, Magyarországon a fegyvertörvényeket a rendőrség hozza, mert senki nem olvassa át őket, csak kérnek egy véleményezést a tervezetről, aztán amit kihúznak az kimarad belőle. Amíg ez így lesz, addig a 197 új lőtérre sem lesz aki járjon, hacsak nem sörözni akar a klubházban.


Sajnos tényleg így van!
A politikus nem ért hozzá, kér egy szakvéleményt a minisztériumtól és ott a fegyvertartás ellenes osztályvezetők készítenek egy tanulmányt (szakszerűen, tényekkel alátámasztva) hogy miért nem. És ez megy már 26 éve, függetlenül attól hogy ki van kormányon.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 838
30 983
113
Ezekkel a törvényekkel nem tudom, hogy hogyan képzelték el a lőteres dolgot. Lehet ha abból sem lesz semmi, vagy ha lesz is nem megy oda senki max egyszer évente amikor épp ehez lesz kedve. A honvédelmi miniszternek ha ez eszébe jutott és pénzt szerzett rá meg támogatást a komrány részéről akkor át kell rugódnia egy engedékenyebb fegyvertartési törvényt lakásvédelmi-, sport- és hobbifegyvereknél, félresöpörve a rendőrségi akadályozást.