Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
és lehet mondani erre hogy okoskodás, nem úgy van
de úgy van
a gyakorlat igazolja az elméletet:
és ezen a második linken meg lehet szemlélni a valós lehetőségeket: lehet zöldnek lenni vízzel, ld. norvégia
ehhez nem kell más mint hegy és víz
lehet zöldnek lenni atommal és vízzel, ld svédek
lehet zöldnek lenni atommal és még atommal, ld. fransziák
de nem lehet zöldnek lenni nappal és széllel, mert a nap és a szél fosszilist takar
a valóságtagadás nem tesz jót a cihének..
Azért nézz utána mennyi fosszilis erőműve van Norvégiának ! Itt van előttem egy tender 500mW PV erőmű építésre Svédországban úgyhogy a már észak Németország is necces ! De biztosan hülyék a Svédek !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
De elfogadhatlan az a nemzetgazdasági helyzet, hogy a villamos áram 30%-át külföldről kell vegyük. Ráadásul ez csak egy része a fosszilis fogyasztásunknak.
Pedig a villamos áram importhányad továbbra sem fog igazán csökkeni. Főleg hogy 2030-ra áram fogyasztásban 50%-os emelkedést várnak a mostani 40-ről évi 60 TWH évente. Annyira elöregedett az erőmű állomány, hogy a tervezett új blokokkal is majd hogy nem csak szinten fogjuk tartani az import hányadot. Persze ezt is csak akkor ha Paks 1 kap ismét üzem idő hosszabbítást. Az eddig bejelentett beruházásokkal már az is egy csoda lenne ha hosszútávon sikerülni 20% alá bevinni ezt az értéket. Az elektromos átállás amit már kierőszakoltak a közlekedésben és most épp azon dolgoznak, hogy kierőszakolják a fűtési rendszerekben (németeknél már be van tiltva a gázkazán) iszonyatos mértékben fogja megnövelni az villamos energia felhasználást. Csodák nincsenek… az emberek továbbra is fogyasztani akarnak nem pedig életmódot váltani. Ha mindehhez ha nem tudjuk biztosítani a megfizethető áramot az elképesztő társadalmi feszültséghez fog vezetni.
Visszatérve az áram import függőség csökkentésére mert ez volt az eredeti felvetésed mindez a progresszív zöldek szerint már megvetendő maradi hozzáállás:
“Az EU és így Magyarország által is célul tűzött 2050-es klímasemlegesség elérésének egyik feltétele azonban éppen annak a valóságot már régen nem fedő gondolkodásnak a meghaladása, hogy az országok szigetszerűen működnek az európai energiarendszerben, és minden időpillanatban vagy tetszőleges időhorizonton a belső keresletet belső kínálatból kell fedezni. A klímasemlegességet az EU országai csak együtt, egy hatékonyan működő villamosáram-piaccal és összekapcsolt infrastruktúrával képesek elérni, biztosítva, hogy a különböző forrásokból, különböző országokban versenyképesen és zölden előállított áram mindenhova eljusson.”

Ez a mainstream energia politika és a mi döntéshozóink is ennek a megvalósításán dolgoznak. Nincs idehaza akarat az importhányad csökkentésére.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
Azért nézz utána mennyi fosszilis erőműve van Norvégiának ! Itt van előttem egy tender 500mW PV erőmű építésre Svédországban úgyhogy a már észak Németország is necces ! De biztosan hülyék a Svédek !
ott a link, rákattintasz, látod realtime a kapacitást és a termelést is
nyilván van solar is svédben meg máshol is más, csak jelentősége nincs
a víz valóban megújuló és valóban co2 mentes és tök jó dolog
ha van vized és hegyed
és arra is jó lehet hogy a szelet kibalanszold vele mert a vizet lehet tárolni és akkor engedni ha nem fúj, észszerű korlátok között
ha viszont nincs vized és hegyed akkor az egyetlen járható és zöld út mind elméletben mind a gyakorlatban az atom
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
Értem, hogy az oroszfanok nagyon felültek az orosz propagandának, amiben Moszkva azt próbálta erősíteni, hogy Európa leválaszthatatlan az orosz energiáról.
érdemes megfigyelni, hogy az oroszok és az összes többi fosszilis díler elsősorban a napelemek terjesztésében érdekelt, ez biztosítja számukra hogy hosszú távon is el tudják adni a füstölő xarjukat
nem, a hálózat nem tárol semmit, az akkus tárolás meg mindegy milyen léptékben és mindegy kire rálőcsölve a költségeit is egy rossz vicc
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
érdemes megfigyelni, hogy az oroszok és az összes többi fosszilis díler elsősorban a napelemek terjesztésében érdekelt, ez biztosítja számukra hogy hosszú távon is el tudják adni a füstölő xarjukat
nem, a hálózat nem tárol semmit, az akkus tárolás meg mindegy milyen léptékben és mindegy kire rálőcsölve a költségeit is egy rossz vicc
Óóó dehogy!
Az oroszok abban érdekeltek, hogy piacvezetőként el tudják adni a nukleáris technikájukat, meg mellé a terhelésváltozásokra a dinamikus indítású GT erőművekbe a gázt, korlátlan mennyiségben. Mi a fő vonal itt a topicban? Pontosan ugyan ez.
Kiragadott adatokkal bizonygatjuk hogy mennyire hülye mindenki, aki nem atomba, meg gázban gondolkodik.
Kiragadott, mert aki csak műszaki oldalról próbálja bizonygatni az igazát, az sosem veszi figyelembe sem az emberek igényeit, sem geopolitikát. Márpedig az energetika nemzetgazdasági szinten nagyon is politikai kérdés.
A GT erőművek piszok jól ellennének az atommal mixben. Azonban minden beépített PV teljesítmény rontja az eladható gáz mennyiségét az oroszoknak.
Nyilván a németek is túltolták a zöldítést. Igazság szerint nem az a lényeg, hogy túltolták, hanem, hogy nem építették meg a fejlesztésekkel párhuzamosan az azt lehetővé tevő infrát. Ez most változni látszik, mivel meglesz - horribilis összegekből - az észak-déli transfer vezeték.
Az akkus technológia terjedése elkerülhetetlen. Az elektromobilitás terjedésével ugrásszerű fejlődik az akkumulátor technológia. Ráadásul minden formájú elektromos motort használó mobil eszközbe bele kell kerülnie az akkunak, legyen az hagyományos elektromos, hibrid, vagy akár hidrogén hajtású gép.
Egyszerűen nem tehetik meg azt a luxus, hogy a fékezés energiáját ne tárolják el. Ehhez pedig innentől folyamatos lesz az akku technológia fejlesztése.

Ami meg kicsiben működik, azt pillanatok alatt felskálázzák ipari méretekre is.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
Azonban minden beépített PV teljesítmény rontja az eladható gáz mennyiségét az oroszoknak.
az elméletet a 15 % - 85 %-kal már leírtam
elemi matek, semmi nem cáfolja
a gyakorlatot is linkeltem, megnézhető élőben a németeknél, igazolja az elméletet
a pv nem rontja az eladható gáz mennyiségét, hanem garantálja a jövőbeli gáz vásárlást mert minden telepített pv teljesítmény 85 %-át ki kell balanszolni leginkább gázzal
a többi meg a zöld hitélethez tartozik
mondják hogy a sötét középkorral is az volt a probléma hogy a hitélet rátelepedett a reálvilágra
nem változott azóta se semmi, csak nem katedrálisokat építünk hanem szélkelepeket
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
az elméletet a 15 % - 85 %-kal már leírtam
elemi matek, semmi nem cáfolja
a gyakorlatot is linkeltem, megnézhető élőben a németeknél, igazolja az elméletet
a pv nem rontja az eladható gáz mennyiségét, hanem garantálja a jövőbeli gáz vásárlást mert minden telepített pv teljesítmény 85 %-át ki kell balanszolni leginkább gázzal
a többi meg a zöld hitélethez tartozik
mondják hogy a sötét középkorral is az volt a probléma hogy a hitélet rátelepedett a reálvilágra
nem változott azóta se semmi, csak nem katedrálisokat építünk hanem szélkelepeket
Ha meg nem lenne 15% PV akkor mind a 100% gázzal kéne kiváltani ! És 15%al kissebb károsanyag kibocsátás az már jelentős! Szerintem! De leírom esment a gáz erőművek nem a PV miatt kellenek hanem mert NINCS más ! A PV erőművek által csak a gázfogyasztás csökkenthető illetve az itt megtakarított üzemidővel az élettartam kitolható ! Ennyi nem több aki többet beleképzel az saját magát csapja be !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 517
10 105
113
az itt megtakarított üzemidővel az élettartam kitolható ! Ennyi nem több aki többet beleképzel az saját magát csapja be !
Azt mondják az okosok, hogy az elindítás, leállítás, folyamatos teljesítmény-változtatás többet vesz el az élettartamból, mint a több egyenletes működés. Éa a hatásfokot is rontja.
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
Ha meg nem lenne 15% PV akkor mind a 100% gázzal kéne kiváltani ! És 15%al kissebb károsanyag kibocsátás az már jelentős!
nem, nem jelentős
nézzük, e percben:
a lengyelek tolják a szenet szénnel, csekély nappal széllel kombinálva, 701 gramm co2/kw
a németeknél borongós az idő kevés a nap a szél picit több, 422 gramm
ha eszement módon süt és fúj egyszerre a lengyelek le tudnak menni 500-600 gramm köré, a németek akik a fogyasztásuk nagyságrendjével kb egyező kapacitást építettek már ki napból és szélből külön külön is (!) le tudnak menni 200 alá
de éves átlagban ebben a 400-as tartományban maradnak
a zöldnek nevezhető - a térképen zöldként is ábrázolt - 100 gramm alatti tartományban kizárólag a skandinávok és a fransziák képesek tartósan bennmaradni
a 15 % jelentősége nem az a 15 % csökkentés (szélnél ez lehet 40-50 % is, de azzal se lehet zöldnek lenni)
az a jelentősége hogy ahhoz a 15 %-hoz oda kell tenni azokat a fosszilisokat ami az éves átlagban 85 %-ot leadják, atomot nem lehet odatenni mert azt nem lehet minden reggel lekapcsolni amikor a napnak sütni méltóztatik este meg bekapcsolni amikor lemegy
a napelem a legkártékonyabb környezetszennyező amit ismerünk, mert a fosszilisról legalább a laikus is megérti hogy füstöl, a napelemről viszont nem és el lehet adni neki aljas politikai érdekek kiszolgálására a zöldpropagandát
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ha meg nem lenne 15% PV akkor mind a 100% gázzal kéne kiváltani ! És 15%al kissebb károsanyag kibocsátás az már jelentős!

Kolléga arra próbál utalni PV + gázerőmű helyett atom kellene.
Mert akkor az 100%-kal kisebb károsanyag kibocsátás.
De tény, hogy atom se megoldás mindenre, kell mellé szabályozható kapacítás, abból le tud csipni 15%-ot a PV.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Kolléga arra próbál utalni PV + gázerőmű helyett atom kellene.
Mert akkor az 100%-kal kisebb károsanyag kibocsátás.
De tény, hogy atom se megoldás mindenre, kell mellé szabályozható kapacítás, abból le tud csipni 15%-ot a PV.
Értem. Az atom az alaperőműnek a legjobb de csak akkor rentábilis ha a kapacitását kihasználják. A hullàmzó energia igények miatt kellenek a csúcserőművek ! A többit is már leírtam.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
nem, nem jelentős
nézzük, e percben:
a lengyelek tolják a szenet szénnel, csekély nappal széllel kombinálva, 701 gramm co2/kw
a németeknél borongós az idő kevés a nap a szél picit több, 422 gramm
ha eszement módon süt és fúj egyszerre a lengyelek le tudnak menni 500-600 gramm köré, a németek akik a fogyasztásuk nagyságrendjével kb egyező kapacitást építettek már ki napból és szélből külön külön is (!) le tudnak menni 200 alá
de éves átlagban ebben a 400-as tartományban maradnak
a zöldnek nevezhető - a térképen zöldként is ábrázolt - 100 gramm alatti tartományban kizárólag a skandinávok és a fransziák képesek tartósan bennmaradni
a 15 % jelentősége nem az a 15 % csökkentés (szélnél ez lehet 40-50 % is, de azzal se lehet zöldnek lenni)
az a jelentősége hogy ahhoz a 15 %-hoz oda kell tenni azokat a fosszilisokat ami az éves átlagban 85 %-ot leadják, atomot nem lehet odatenni mert azt nem lehet minden reggel lekapcsolni amikor a napnak sütni méltóztatik este meg bekapcsolni amikor lemegy
a napelem a legkártékonyabb környezetszennyező amit ismerünk, mert a fosszilisról legalább a laikus is megérti hogy füstöl, a napelemről viszont nem és el lehet adni neki aljas politikai érdekek kiszolgálására a zöldpropagandát
Nézz már egy hazai napi energia görbét és utána nyilatkozz ! Mint villamos energia ipari technikus és 4 éve PV erőműveket építő én más véleményen vagyok .
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Hajrá, mondjuk Paks áráért, reprocesszációs kasszával, túltermelés esetén negatív áramárral.
De hát ugyanúgy tonna szám fog épülni, hiszen a piac szabályoz.
Ipari hülyeséget írsz ! Csak szólok ezek magán és állami beruházások! Kell PAKS II. Ez nem kérdés de még nincs és igen nyögve nyelősen készül ! A PV meg már itt van minden előnyével és hátrányával !5 év alatt annyi épült idehaza , hogy már több mint kettő PAKS II kijönne belőle !
Akkor leírom a gyengék kedvéért is ! Atom és víz + PV és CCGT . Ehhez jönnek a még meglévő de üzemidejük végét járó régi csúcserőművek ! Idehaza nem látok más megoldást!
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 458
7 267
113
De tény, hogy atom se megoldás mindenre, kell mellé szabályozható kapacítás, abból le tud csipni 15%-ot a PV.
érdemes összevetni a magyar és a franszia tényszámokat
itt is - ott is a minimálfogyasztásra van belőve az atom, mellé jön a szabályozható fosszilis ésvagy megújuló
első blikkre az látszik, hogy a fransziák valamit jól csinálnak, mert ők szinte mindig zöldek, mi meg sose
második blikkre - ha a 24 órás vagy pláne hosszabb időszakos pld. éves chartokat is megnézzük - az látszik, hogy a magyar fogyasztás sokkal-sokkal nagyobbat ingadozik arányaiban mint a fransziáknál
nálunk az elmúlt egy éves összesített fogyasztás 41 %-át adta paks, a fransziáknál az éves fogyasztás 78 %-a az atom
na ez a különbség az amit a zöldtudományoknak vizsgálniuk kellene mert itt van a zőcség kulcsa nagyjából mindenkinek akinek nincs hegye és vize, mit csinálnak a fransziák jól, tán energiaigényes iparágak fogyasztását irányítják a völgyidőszakokba tán attraktív éjszakai áram tarifákat alkalmaznak, nemtom
és lassan jön az elektromos autók kora, kva gyorsan le kellene szoktatni ezeket a napközbeni tankolásról és megoldani velük a vezérelt árammal töltést ami ma még se technikailag se jogilag nem is megoldott
Nézz már egy hazai napi energia görbét és utána nyilatkozz ! Mint villamos energia ipari technikus és 4 éve PV erőműveket építő én más véleményen vagyok .
álláspontunkat üléspontunk határozza meg
én mint villanyszámla fizető kevéssé vagyok toleráns a véremet szívó ilyen-olyan piócákkal szunyogokkal kullancsokkal effélékkel kapcsolatban
megértem hogy azoknak is kell valamiből élni úgyhogy ha lehet simán csak próbálnám agyoncsapni őket, de ha meg is akarják magyarázni hogy milyen jó nekem ha hizlalom őket akkor picit felmegy a pumpa
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
érdemes összevetni a magyar és a franszia tényszámokat
itt is - ott is a minimálfogyasztásra van belőve az atom, mellé jön a szabályozható fosszilis ésvagy megújuló
első blikkre az látszik, hogy a fransziák valamit jól csinálnak, mert ők szinte mindig zöldek, mi meg sose
második blikkre - ha a 24 órás vagy pláne hosszabb időszakos pld. éves chartokat is megnézzük - az látszik, hogy a magyar fogyasztás sokkal-sokkal nagyobbat ingadozik arányaiban mint a fransziáknál
nálunk az elmúlt egy éves összesített fogyasztás 41 %-át adta paks, a fransziáknál az éves fogyasztás 78 %-a az atom
na ez a különbség az amit a zöldtudományoknak vizsgálniuk kellene mert itt van a zőcség kulcsa nagyjából mindenkinek akinek nincs hegye és vize, mit csinálnak a fransziák jól, tán energiaigényes iparágak fogyasztását irányítják a völgyidőszakokba tán attraktív éjszakai áram tarifákat alkalmaznak, nemtom
és lassan jön az elektromos autók kora, kva gyorsan le kellene szoktatni ezeket a napközbeni tankolásról és megoldani velük a vezérelt árammal töltést ami ma még se technikailag se jogilag nem is megoldott

álláspontunkat üléspontunk határozza meg
én mint villanyszámla fizető kevéssé vagyok toleráns a véremet szívó ilyen-olyan piócákkal szunyogokkal kullancsokkal effélékkel kapcsolatban
megértem hogy azoknak is kell valamiből élni úgyhogy ha lehet simán csak próbálnám agyoncsapni őket, de ha meg is akarják magyarázni hogy milyen jó nekem ha hizlalom őket akkor picit felmegy a pumpa
Egy pár észrevétel Franciaország atomerőmű nagyhatalom és telistele van óriási hegyekkel és völgyekkel tehát az egész már a kiindulási ponton hibázik . Ehhez jön , hogy a Franciaországot körülvevő országok bármennyi áramot átvesznek főle Svájc és Németország! Tehát az atomerőműveik nyugodtan járhatnek fullon és mivel jelentősen több atomenergiát tudnak használni (hiszen a felesleget egyből exportálják vagy völgytározókba tárolják) nem kell az atomerőműveik esetleges dszabályozásáért aggódni !
Mint áramszámla fizetőnek meg külön kötelességed megköszönni a KÁT/METÁR rendszerben lévőknek , hogy jórészük maradt a szerződésében és jelentősen hozzájárult, hogy finanszírozni lehessen a rezsicsökkentést ! Szívesen !
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby