Az átlagos magyar fogyasztás 5.200 MW körüli. Az átlagos nappali fogyasztás is bőven 6.000 MW alatt van, de dél körül és kora délután, amikor a naperőművek csúcson járnak jellemzően az 4.800-5.400 MW sávban van a fogyasztás, mert az emberek nincsenek otthon. Minden idők csúcsfogyasztása 7.361 MW, de az téli érték (a téli csúcsok a magasabbak), amikor a napelemek kerekítési hiba szintjén termelnek. A nyári csúcs fogyasztás eddig 6.940 MW volt, de az is kora este, amikor az emberek hazamentek munkából és bekapcsolnak mindent, ami elektromos, a klímákat is. Ekkor már a napelemek minimálisan termelnek, még nyáron is, amikor későn sötétedik.
Paksnak alaperőműként mindenképpen mennie kell, gazdasági, ellátásbiztonsági és technikai okok miatt egyaránt. Ez 2.000 MW. Vannak olyan kapcsolt erőművek (gázosak) amiknek fűtési időszakban mindenképpen menniük kell a távfűtés biztosításához és a melegvíz miatt legalább csökkentett részteljesítményen nyáron is. A napon kívül van még egy nagyobb adag egyéb kötelezően átveendő erőművi termelés is. Főleg biomassza, meg egy kis szél, biogáz, miegyéb. Mátra szintén gyengén szabályozható alaperőmű, az (lenne) a normális, ha egyenletesen járatják. Most 400-500 MW-nyi blokk működik még ott. Ha ezeket levonjuk, akkor a nappali fogyasztás naperőművi termelési csúcs idején jellemző értékből, akkor marad kevesebb, mint 2.000 MW, vagy az alatti érték, mielőtt alaperőművet kellene visszaterhelni, vagy kényszerexportba futnánk.
Sajnos valamiért nem engedi a képfeltöltést, de ha a következő linken mondjuk kiválasztjuk 2023.07.23-át (00:15 - 23:45):
https://www.mavir.hu/web/mavir/ener...-szaldo-brutto-uzemiranyitasi-meresek-alapjan
Akkor jól látható hogy a már meglévő kapacitással is 1.800 MW körüli kényszerexportba futottunk. Úgy, hogy ekkor Mátra épp vissza volt terhelve kb. 100 MW szinten, azaz az egyik kisebb blokk üresben járt és értelmetlenül fogyasztotta a lignitet és szennyezett. Annyiban csalóka a kép, hogy a rendszerterhelésként már a háztartási méretű kiserőművi termeléssel csökkentett fogyasztást adja meg, ezért van a dél körüli minimum fogyasztás 3.600 MW körül. A valóságban ez kb. 1.500-1.600 MW körüli háztartási naptermeléssel több lehetett. De a lényeg azért látszik: már most messze túl vagyunk a saját magunk által kiszabályozható kapacitáson.
Nézzük meg ugyanezt a problémát a szabályozási tartalékok irányából! A szélerőműveket engedélyezését 2011-ben azért állították le 300 MW kapacitás körül, mert kb. ennyi fért bele a szabályozás rugalmasságába úgy, hogy tényleg maradjon még manőverezési mozgástér. Azóta a szabályozható kapacitásunk csak csökkent. Ennek a kvázi rugalmassági tartalék 300 MW-nak már a 18-szorosát közelítjük beépített naperőművi teljesítményként.
A teljes szabályozási tartalék kapacitás minimum 750-800 MW körüli. Ebből a most FCR-nek, korábban primernek nevezett másodperces kapacitás minimum 50 MW. A most aFRR-nek, korábban szekundernek nevezett perces (vagy újabban 30 másodperces) kapacitás jellemzően 200 MW körüli. A most mFRR-nek, korábban terciernek nevezett 15 perces (vagy újabban 12,5 perces) kapacitás pedig a legnagyobb hazai blokk méretéhez igazodva 500 MW. Jellemzően ennél a minimumnál azért némileg nagyobb a tényleges szabályozási kapacitás, de nem túl sokkal. A beépített naperőművi kapacitás már nagyjából 5-szörösen meghaladja a teljes szabályozási tartalékunkat is.
Valójában a naperőműveket termelése okozta ingadozást már jó ideje az import-export szaldóval (is) szabályoztatjuk, ami jellemzően még egy 1.500 - 2.500 MW közt mozgó, átlagosan a naperőművi termelésünk nélkül 2.000 MW körüli puffert jelent addig, amíg a környező országok szabályozási kapacitása elviseli, hogy az ő szabályozási tartalékaik jó részét is mi használjuk fel. Azonban már ezen a pufferen és a teljes szabályozási tartalékunkon is együttesen túl vagyunk, amit a már említett 1.800 MW körüli kényszerexport jól mutat.
Na és akkor most erre a helyzetre képzel el valaki még további 12 ezer MW kapacitás bővítést, ami önmagában több mint duplája a teljes bruttó rendszerterhelésünk átlagának. Csak mert kiszámolták, hogy akkor valami elmeháborodott EU-s zöld kvótát teljesítünk az éves "megújulónak" csúfolt termeléssel. Hogy ez műszakilag kivitelezhető-e, működtethető-e, gazdaságos-e, az semmilyen mértékben nem számít.
Erre már nincsenek szavak. Olyan mértékben vagyunk túl a józan ész határin.