Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
Vajon tényleg 18-19 fokra fűtenek a skandinávok vagy ez csak nagyotmondás? Személy szerint nekem ok de a kölkök meg az asszony szerintem szétfagynának. Azt amit megspórolnék a gázon kb el is költeném a gyógyszertárban…

Hat, biztosan jobban birjak alkatilag a hideget azok, akik eleve fagyos eghajlaton nonek fel, ez nem is kerdeses, de hogy ezt milyen okbol kellene a magyaroknak atvenni, azt senki nem erti, max. ez a vegtelenul pofatlan es arrogans bunko.
Ez ugyanaz a primitiv, gatlastalan tempo, mint amikor valamelyik brusszeli parazita azt magyarazta, nem kell allandoan mosni a ruhaidat, csak szelloztesd ki... ha meg nem cinikus bunko, akkor meg sokat elarult a szemelyes higieniajarol - biztos nem ulnek mellette Brusszelben. :eek:
 

Kecske

Well-Known Member
2020. május 24.
226
1 144
93
Vajon tényleg 18-19 fokra fűtenek a skandinávok vagy ez csak nagyotmondás? Személy szerint nekem ok de a kölkök meg az asszony szerintem szétfagynának. Azt amit megspórolnék a gázon kb el is költeném a gyógyszertárban…
2007-ben készült téli szobahőmérsékletől reprezentatív felmérés svédeknél, és az egészségügyi minisztériumuk ajánlása jelenleg is minimum 20 fok.

w95aoZk.png


Átlag 22 fok, kicsi szórással, szóval ők is emberből vannak.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
2007-ben készült téli szobahőmérsékletől reprezentatív felmérés svédeknél, és az egészségügyi minisztériumuk ajánlása jelenleg is minimum 20 fok.

w95aoZk.png


Átlag 22 fok, kicsi szórással, szóval ők is emberből vannak.
A 18 az huvos, mese nincs. Ha nagyobb hazad van, akkor altalaban alacsonyabb az atlagos hofok - peldaul nyaraloban szinte biztosan, sok maskepp is lett tervezve -, de egy lakasban kizarom, hogy 18 fokban erezne jol magat valaki.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 078
15 620
113
Anyám, borogass:

ebben speciel igaza van:

Käser egyébként jelezte: ő a mai atomenergia-technológia "bevallott ellenzője", mert

több száz generációra hagyunk olyan hulladékot, amelyet véleményem szerint egyszerűen nem lehet felelősen tárolni. Ez egy erkölcsi dilemma.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 519
10 113
113
ebben speciel igaza van:

Käser egyébként jelezte: ő a mai atomenergia-technológia "bevallott ellenzője", mert

több száz generációra hagyunk olyan hulladékot, amelyet véleményem szerint egyszerűen nem lehet felelősen tárolni. Ez egy erkölcsi dilemma.
A "felelős" jelző szerintem manapság az öntökönlövő idióta szinonímája
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
ebben speciel igaza van:

Käser egyébként jelezte: ő a mai atomenergia-technológia "bevallott ellenzője", mert

több száz generációra hagyunk olyan hulladékot, amelyet véleményem szerint egyszerűen nem lehet felelősen tárolni. Ez egy erkölcsi dilemma.
Dehogy van igaza, okorseget beszél.
Az amerikai erőművek eddigi TELJES hulladéka (60+ év!) elfér egyetlen Walmart területén.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
ebben speciel igaza van:

Käser egyébként jelezte: ő a mai atomenergia-technológia "bevallott ellenzője", mert

több száz generációra hagyunk olyan hulladékot, amelyet véleményem szerint egyszerűen nem lehet felelősen tárolni. Ez egy erkölcsi dilemma.
Zárni kell az üzemanyag ciklust. Az oroszoknak már sikerült… BRESZT-OD-300.
Ezt kéne inkább utánuk csinálni nem pedig erkölcsi dillemázni.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 604
5 336
113
Zárni kell az üzemanyag ciklust. Az oroszoknak már sikerült… BRESZT-OD-300.
Ezt kéne inkább utánuk csinálni nem pedig erkölcsi dillemázni.
Ez nem újdonság. Már a '70-es években is voltak ilyen reaktorok. Az oroszoknál, franciáknál biztosan, de talán máshol is. Csak mindenhol bezárták őket rövid idő után. Ha jó tudom leginkább azért, mert az olvadt fém hűtőközeg erősen korrodálta a reaktorokat.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A 18 az huvos, mese nincs. Ha nagyobb hazad van, akkor altalaban alacsonyabb az atlagos hofok - peldaul nyaraloban szinte biztosan, sok maskepp is lett tervezve -, de egy lakasban kizarom, hogy 18 fokban erezne jol magat valaki.
Nekem van ismerősöm, (nő), Hamburg mellett van saját háza, 18 fokot tart, mindenki annyira fűt.
Angliában lakik a párom húga, angol férj, két kisgyerek, 17-18 fokra van fűtve a ház, szerintük mindenki annyira fűt. Mondjuk azokban a szar házakban meg is értem, egyrétegű ablakok, hőszigetelést hírből sem ismerik, hülye egy ország. Bár így is szeretek ott lenni.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 669
9 373
113
Ez nem újdonság. Már a '70-es években is voltak ilyen reaktorok. Az oroszoknál, franciáknál biztosan, de talán máshol is. Csak mindenhol bezárták őket rövid idő után. Ha jó tudom leginkább azért, mert az olvadt fém hűtőközeg erősen korrodálta a reaktorokat.

Gyorsneutronos reaktorok .De a végleges teljes üzemanyag ciklus zárást elvileg még senki nem tudta megcsinálni így sem. A legközelebb az oroszok járnak hozzá a "Proriv" (áttörés) project révén és a sok évtizednyi gyorsneutronos reaktor üzemeltetési tapasztalat miatt. Jelenleg csak nekik üzemel a világon energiatermelő gyorsneutronos reaktoruk. Több is. A BN-600 és a BN-800 Belojarszkban. Az első ilyen energiatermelő reaktort a világon is ők fejlesztették ki, a BN-350-et, amely a mai Kazahsztán területén, Aktauban üzemelt 1973-1999-ig. Utána egy évvel kezdett a francia Phenix, majd megépült a SuperPhenix is, ami 1985-től 1998-ig üzemelt. A SuperPhenix-et igazából az ág is húzta. A műszaki gondokon kívül a politika sem tett jót neki: meg is RPG-zték például. Továbbá sokszor kellett leállítani. Volt, hogy a hóvihar okozta terhelés miatt beszakadt a turbinacsarnok teteje 1990-ben, így 1992-ig nem tudott energiát termelni, amíg a javítás után meg nem szereztek minden szükséges engedélyt az újraindításhoz.
A reaktor a bezárásáig 53 hónapot töltött (elsősorban alacsony teljesítmény üzemű) energiatermeléssel, 25 hónapig hibaelhárító szerelések miatti megállással és 66 hónapot különböző politikai hátterű leállásokkal (rengeteg tüntetés, RPG-zés,stb).
1998-ban ismét volt egy vészleállása, ami után bezárták.
Az oroszoknál 1980-ban kezdte az energiatermelést a BN-600. Ez már Belojarszkban található, ami ma is Oroszország része. A BN-600 jelenleg is üzemel, ha jól tudom, akkor 2025-ig kapta meg az üzemidő hosszabbítási engedélyt. A jelenlegi vizsgálati eredmények alapján, beadásra kerül az újabb üzemidő hosszabbítási engedélykérelem, amiben 2040-ig engedélyezné az üzemeltetését a BN-600-nak.A reaktor típusánál a számok a reaktor villamos teljesítményét jelzik.
A BN-800-at szintén Belojarszkban helyezték üzembe, 2015-ben. A BN-1200 építés alatt áll, és elvileg azt vásárlási szándék esetén exportálják is. A BN-reaktorok folyékony nátrium hűtésűek. A Breszt folyékony ólomhűtésű lesz. 2021-ben kezdték építeni.
Kimondottan azzal a céllal, hogy zárják a nukleáris üzemanyag ciklust.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 604
5 336
113
Gyorsneutronos reaktorok .De a végleges teljes üzemanyag ciklus zárást elvileg még senki nem tudta megcsinálni így sem. A legközelebb az oroszok járnak hozzá a "Proriv" (áttörés) project révén és a sok évtizednyi gyorsneutronos reaktor üzemeltetési tapasztalat miatt. Jelenleg csak nekik üzemel a világon energiatermelő gyorsneutronos reaktoruk. Több is. A BN-600 és a BN-800 Belojarszkban. Az első ilyen energiatermelő reaktort a világon is ők fejlesztették ki, a BN-350-et, amely a mai Kazahsztán területén, Aktauban üzemelt 1973-1999-ig. Utána egy évvel kezdett a francia Phenix, majd megépült a SuperPhenix is, ami 1985-től 1998-ig üzemelt. A SuperPhenix-et igazából az ág is húzta. A műszaki gondokon kívül a politika sem tett jót neki: meg is RPG-zték például. Továbbá sokszor kellett leállítani. Volt, hogy a hóvihar okozta terhelés miatt beszakadt a turbinacsarnok teteje 1990-ben, így 1992-ig nem tudott energiát termelni, amíg a javítás után meg nem szereztek minden szükséges engedélyt az újraindításhoz.
A reaktor a bezárásáig 53 hónapot töltött (elsősorban alacsony teljesítmény üzemű) energiatermeléssel, 25 hónapig hibaelhárító szerelések miatti megállással és 66 hónapot különböző politikai hátterű leállásokkal (rengeteg tüntetés, RPG-zés,stb).
1998-ban ismét volt egy vészleállása, ami után bezárták.
Az oroszoknál 1980-ban kezdte az energiatermelést a BN-600. Ez már Belojarszkban található, ami ma is Oroszország része. A BN-600 jelenleg is üzemel, ha jól tudom, akkor 2025-ig kapta meg az üzemidő hosszabbítási engedélyt. A jelenlegi vizsgálati eredmények alapján, beadásra kerül az újabb üzemidő hosszabbítási engedélykérelem, amiben 2040-ig engedélyezné az üzemeltetését a BN-600-nak.A reaktor típusánál a számok a reaktor villamos teljesítményét jelzik.
A BN-800-at szintén Belojarszkban helyezték üzembe, 2015-ben. A BN-1200 építés alatt áll, és elvileg azt vásárlási szándék esetén exportálják is. A BN-reaktorok folyékony nátrium hűtésűek. A Breszt folyékony ólomhűtésű lesz. 2021-ben kezdték építeni.
Kimondottan azzal a céllal, hogy zárják a nukleáris üzemanyag ciklust.
Egyenlőre még nem készült két egyforma gyorsneutronos reaktor. Az új orosz reaktornál még a hűtőközegen is változtatnak. Ez nekem azt mutatja, hogy ez még mindig erősen fejlesztés alatti technológia.
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 669
9 373
113
Egyenlőre még nem készült két egyforma gyorsneutronos reaktor. Az új orosz reaktornál még a hűtőközegen is változtatnak. Ez nekem azt mutatja, hogy ez még mindig erősen fejlesztés alatti technológia.

Kettő külön konstrukció, kettő külön telephelyen(Belojarszk,Szeverszk). A Breszt energiatermelési és kutatási céllal épül,a Proriv programhoz. A BN pedig energiatermelési célból. A BN-is egy komplett fejlődési úton halad, felhasználva az előző változatoknál szerzett tapasztalatokat a következő fejlesztésénél. Ahogyan például azt a "hagyományos" atomerőművek közül például a VVER-családnál lehet látni. Elég messzire jutottak a lokalizációs torony nélküli első 440-esektől (például az örmény atomerőmű) a Kurszk-2 kiépítésen épülő VVER-TOI reaktorokig. A biztonság és a villamos teljesítmény területén egyaránt. A BRESZT-en kívül épül még másik helyen az MBIR-is. Ez kimondottan kutatóreaktor lesz, az 1969 óta üzemelő BOR-60 típusú gyorsneutronos kutatóreaktort váltja le.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
Nekem van ismerősöm, (nő), Hamburg mellett van saját háza, 18 fokot tart, mindenki annyira fűt.
Angliában lakik a párom húga, angol férj, két kisgyerek, 17-18 fokra van fűtve a ház, szerintük mindenki annyira fűt. Mondjuk azokban a szar házakban meg is értem, egyrétegű ablakok, hőszigetelést hírből sem ismerik, hülye egy ország. Bár így is szeretek ott lenni.
Mondom, házban lehetséges, mert az jóval nagyobb légtér,de egy lakásban nem hiszem, hogy egy nem északi teruleten 18 fok lenne a kellemes...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 811
30 773
113
Nekem van ismerősöm, (nő), Hamburg mellett van saját háza, 18 fokot tart, mindenki annyira fűt.
Angliában lakik a párom húga, angol férj, két kisgyerek, 17-18 fokra van fűtve a ház, szerintük mindenki annyira fűt. Mondjuk azokban a szar házakban meg is értem, egyrétegű ablakok, hőszigetelést hírből sem ismerik, hülye egy ország. Bár így is szeretek ott lenni.
Azért mert a szarevő németekhez asszimilálódott, gondolom whatsappon hív me az ingyenes, de legalább a minőség szar. Én is voltam így, ugyancsak Németországba, azt hittem a pisi belémfagy a lakásban, gyorsan mentem is dolgomra.
Itthon nálam is 23 fok van, májusig nem is lesz kevesebb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Arra írtam, hogy a Yucca Mountain lerakót akarják használni ilyen célra. Jelenleg valami 64km hosszú járatrendszerre tervezték az egészet, és már most látszik, hogy nem lesz elegendő nagy, pedig már most irdatlan pénzek elmentek a programra. A lerakást bonyolítja, hogy magát az egyes konténerek sem csak magukból a sugárzó anyagból állnak, hanem hatalmas védelemmel kerülnek le a föld alá.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
Arra írtam, hogy a Yucca Mountain lerakót akarják használni ilyen célra. Jelenleg valami 64km hosszú járatrendszerre tervezték az egészet, és már most látszik, hogy nem lesz elegendő nagy, pedig már most irdatlan pénzek elmentek a programra. A lerakást bonyolítja, hogy magát az egyes konténerek sem csak magukból a sugárzó anyagból állnak, hanem hatalmas védelemmel kerülnek le a föld alá.
Az összes eddigi elfér egy Walmartban, lasd "Nuclear Now" (Oliver Stone, 2022).
 
  • Hűha
Reactions: enzo

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 994
16 179
113
Kispályások vagytok. Annyi napelemet kell telepíteni, hogy felhős éjszaka is termeljen áramot, a benne lévő intabil elemek bomlási sugárzásából.
Tavaly nyáron éjjel multiméterrel mértem 4,4 kWp napelem éjjeli energiatermelését, a környezeti sugárzásból eredendően. Érdekes hogy éjjel 10 -12 között van ennek minimuma ezután hajnalig fokozatosan emelkedik az energia szint függetlenül h van e felhő vagy sem.. és csúcsban sincs annyi hogy bármit működtetni tudjon a műszeres érzékelésen kívül.