Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Izé, ejnye no, akkor is mikor süt a nap (és fúj a szél) a németeknél?
Hü..ének lenni mindenkinek szíve joga de te kezdesz csúnyán visszaélni vele ? Az , hogy a Német hülyék az az ő bajuk , hogy bezártak 65mWnyi atomerőmű kapacitás az is ! És soga nem állítottam , hogy a németek féle zöld buzulásnak van értelme tehát ne akard úgy előadni mintha én ezt állítottam volna ! Leírtam sokszor pont a tekedvedért nem fogom mégegyszer ! Keress vissza és olvasva próbáld meg megérteni ! Nem biztos, hogy menni fog de hátha !
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
7 062
31 596
113
és ezen a második linken meg lehet szemlélni a valós lehetőségeket: lehet zöldnek lenni vízzel, ld. norvégia
ehhez nem kell más mint hegy és víz
lehet zöldnek lenni atommal és vízzel, ld svédek
lehet zöldnek lenni atommal és még atommal, ld. fransziák
de nem lehet zöldnek lenni nappal és széllel, mert a nap és a szél fosszilist takar
a valóságtagadás nem tesz jót a cihének..
Gondoltam ránézek így éjjel a térképre erre meglepően látom, hogy Ciprus kb világbajnok szinten 1023g/kWH CO2 kibocsátással termel éppen

Kicsit utánanézve meg is van miért, ugyanis az energiatermelésért három fűtőolajos erőmű felel, némi nap és szél mellett, csak hát azok meg éjjel nemigen tudnak termelni

De az előző adatsorra ránézve azt is látjuk, hogy még napközben sem megy be igazán 580 g/kWH alá
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Jön a tél.
Meg kell kötni azokat a fix áras gázszerződéseket.
Ez a biztos, a jövőbe senki se lát.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 604
26 453
113
Bezzeg Romániában! A Balcsira is mehetne, meg a Tisza-tóra is egy....meg a Dunára... :rolleyes: Akkor is tud termelni, a víz kifogyott alóla.
Hát ezt már sokan próbálták aztán az első komolyabb vihar összekócolta stringeket ! De a fagyott vízfelszínt se szereti a rendszer ! Kíváncsivá tesz elektromos téren is DC-töl a KIF-ig nem látok stabil évtizedekig időtàlló megoldást ! Sok hűhó semmiért ! 1500mW az uszkve szűk 3000ha vízfelület azért az már nem kicsi ! A Nyêki tavak kb 400ha a viszonyítás miatt !
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 777
18 013
113

"...Az mindenesetre biztosan leszögezhető: Oroszország bizonyos részein komoly pluszköltségeket eredményezett az áremelkedés a mezőgazdasági betakarítás alatt. Fontos arra is kitérni, Oroszország szeptember első 20 napjában már nagyjából 30 százalékkal csökkentette tengeri dízel- és gázolajexportját az augusztusi adatokhoz képest. Moszkva tavaly 4,82 millió tonna benzint és csaknem 35 millió tonna gázolajat exportált..."

Mintha lenne valami gixer a hajókkal, biztosításokkal - nem szeptember óta. Akkor itt valami megint nem stimmel, mert ez a bekedzés azt mondja, nem tud exportálni, vagyis rajta maradnak a finomított termékek. Ha beszorult a termék, akkor túlkínálatos - mivel valahol készletezni kell, erre a legolcsóbb a vasúti tartálykocsi - ha meg hiány van, akkor nagyon pörgött az export. Akkor most mi van?

Plusz tavaly, tavalyelőtt nem volt gond a betakarításnál - széles nagy export közepette!?

Sőt, ezzel a logikával a szaúdiaknál is gxiernek kellene lennie... Ha ott nincs ugyanezen okból, akkor miért van az oroszoknál?

Aztán amit megint nem értek, azok az amcsi palaolajosok, akiknek a 90$-s olajár a pirosbetűs ünnep - hónapok óta emelkedik az olaj ára, gyakorlatilag már minden palaolajos kút bőven nyereséges és nem nyitották meg a kutakat, mert a cikk szerint hiány van USA-ban is, ami miatt a dízel/benzin ára felment.

Amit meg totál nem értek:

"A globális üzemanyagéhség, a recessziótól való félelem, valamint a szaúdi és orosz kitermelés csökkentése a Brent-típusú nyersolaj hordónkénti árát 90 dollár fölé tolta..."

Ez akkora hülyeség, mint ide (Shanghai) Lacháza. Amikor recesszió kezdődik, akkor csökken a beruházási hitelezés, sok termelőegység leáll, vagyis lecsökken az kőolaj iránti kereslet. Ez azt jelenti, hogy a tárolók lassabban ürülnek, viszont a kutak termelnek, így készletezési gond adódik, ami lenyomja az olaj árát - plusz felnyomja a tankerek költségét, mivel mindenki rohan kiadó tankert venni és olcsón megtankolni.

"..Pletser Tamás, az Erste Bank olaj-gázipari elemzője szerint az biztos, a globális dízelpiac tovább szűkül, ugyanakkor Oroszország idén júniusban napi 1,3 millió hordó dízelt exportált, míg a teljes finomított termékexport meghaladta a 2 milliót. Szerinte a termékexport-tilalom naponta 250 millió dollár bevételkiesést jelent Oroszországnak. Úgy véli, nagy bajban lehet az orosz finomítói szektor, hiszen ilyen döntést kellett hozniuk a hazai piac kiegyensúlyozására..."

Brittek írnak már energetikai vonalon is, vagy mi a szösz?

Egy finomítót nem állítasz le, főleg nem akkor, amikor csúcsra járt a piac. Az fel sem merül, hogy így jutalmazzák a hűséges országokat, dízel, benzin nyet Európába, majd az Eurázsiai Únió átexportálja a tökkel ütött EU-nak, így mindketten pénzhez jutnak. Amit a cikkíró elfelejt, az az egyre gázabb állapotban lévő amerikai finomító infrastruktúra. USA - igen, USA - igazából komolyan vehető finomítot a 80-as évek óta nem épített, 40 éves szarokat toldoznak, foltoznak - mert az aktuális manáger így akar megfelelni az "intézményi befektetőknek". Itt-ott egy-két dolgot kicserélnek, de semmi. Ezeket a finomítókat addig hajtják, amíg lehet - vagy valaki meg nem hal (volt pár robbanás az évek során).

Az igazán új és modern finomítók már Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában (India/Kína/Malajzia brutálisat ment) meg az oroszoknál vannak. Ezek korlátlan mennyiségben (nem egy üzem évi 1 millió tonna feletti) veszik fel a jóárasított orosz kőolajat, majd helyben hasznosítják, illetve pofán marzzsal adják tovább az EU-ba.

Arról meg már nem is írok, hogy a drága energia milyen szinten hajtja fel az inflációt. Fura, hogy a norvégok nem akarnak "szolidaritást vállalni" és mélyen világpiaci ár alatt kisegíteni Európát. Csak nem azért, mert dán/norvég érdek a minél hosszabb ideig tartó háború és minél mélyebb sebek az EU és Oroszország között - pár F-16-os csak hab a tortán?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 829
5 959
113
Az igazán új és modern finomítók már Dél-Amerikában, Afrikában, Ázsiában (India/Kína/Malajzia brutálisat ment) meg az oroszoknál vannak. Ezek korlátlan mennyiségben (nem egy üzem évi 1 millió tonna feletti) veszik fel a jóárasított orosz kőolajat, majd helyben hasznosítják, illetve pofán marzzsal adják tovább az EU-ba.

Az 1 millió tonnás az versenyképtelen kis finomító. Százhalombatta 8 millió, Pozsony 6 millió tonna kapacitású. :) A legnagyobb indiai finomító 60 millió tonnát dolgoz fel évente, de Európában egyszerűen nincs szükség ekkora finomítókra.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 236
10 780
113
"- Itt, ahol most állunk, az új reaktor fog állni. Ott, kicsit jobbra tőlünk a használt fűtőelemek pihentető medencéje lesz és ott kicsit balra, pedig nyolc év múlva már a vezérlőterem lesz, és onnan fogják bekapcsolni a hálózatba Paks II-t, újságíró elvtárs!
  • Értem. Tehát akkor nyolc év múlva termelni fog az erőmű, írhatom így?
  • Igen, újságíró elvtárs.
  • Köszönöm.
  • Mit is tetszett mondani, hogy hívják az újságíró elvtársat?
  • Örkény István.
  • A Csillag patika tulajdonosának a fia?
  • Igen.
  • A nagyságos úré?
  • Igen.
  • Na, akkor önnek elmondhatom, nagyságos úr. Nyolc év múlva a lófasz fog itt folyni, nem az elektromos energia."
(diétás magyar múzsa Örkény átdolgozása, az eredeti a dunaujvárosi kohókról szólt. Ozymandias kedvéért megjegyzem hogy Örkény acélt csapolt a kohókból, ami elég ritka a világban)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 597
36 975
113
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
2 073
9 471
113
...az eddigi telepítések révén eddig nagyjából 5300 megawattnyni napenergiás fotovoltaikus létesítmény van Magyarországon. Ebből 2000 megawatt háztartási méretű, míg 3300 megawatt körüli az üzleti, kereskedelmi naperőművi portfolió.

Az előrejelzések szerint 2030 körülre ez további 12 ezer megawattra bővülhet, és ebbe a sorba illeszkedik be a Kecskeméten megépülő naperőmű is, amely a jövőképhez 23,8 megawattal járul hozzá