Láthatod a betett anyagokból hogy miért.. Ezért kellene a CANDU is, hogy a Mecskben kibányászott ércet minimális előkésztítéssel reaktorba lehessen tolni..Ebben csak az a röhej,hogy valójában még 2010 elött lett kiválasztva az orosz erőműajánlat,mint nyertes pályázó.És akkoriban a vajda ágált erősen ellene......
Viszont azt is láthatod hogy a legerősebb hátszél is kevés ahhoz hogy olyan projectet lehessen egyeseknek csinálni, ami kiemelkedően gazdaságtalan, (csak a befektető , tulajdonos politikus-oligarcháknak éri meg, mint a napelem és szélgenerátor) Persze itt is kötött fix, a nemzetközi árakat felülmúló árakon kellene a fűtőelemeket átvenni. Ahogy írtam már a bányászat 3X rosszabb haszonnal működik az alacsony urántartalom miatt mint a nemzetközi szin... akkor miért csinálnánk?
Inkább sokkal olcsóbb külföldről hozatni már kész fűtőelem rudakat..
Ha meg a hazai fűtőelem drága az egységnyi megtermelt villamosenergiára vonatkoztatva - akkor az emelt áru "atomvillany" használatát megint a lakosság és főleg a vállalkozók fizetnék meg, ennek már hagyománya van az EU-ban és Magyarországon is..
Az EU-s villanyáram ár fellegekbe küldésével szemben semmit nem tehetünk, mert egy központi valamilyen? akarat.
Viszont ez az uránbánya saját ötlet kivitelezés lett volna profit (no nem a magyar népé) realizálás szempontjából.. A bánya befektetőknek még több hasznot hozott volna hosszútávon mint pld egy autópálya koncesszió..
Nagyon komoly érv - megoldhatatlan probléma..Hát ez azért nem komoly érv, ahol 1 t kiégett fűtőelem elfér, ott van helye 10 tonnának is. Nem egy túl nagy térfogat. A kezdettől fogva szükséges nagy nehézvízkészlet már nagyobb (anyagi) probléma, de nézzük a jó oldalát: mi is üzemeltethetnénk neutrínódetektort
Nézzük meg, hogy eddig kb mennyi, nagy aktivitású fűtőelem hulladék keletkezett :
Körülbelüli számítás:
A felhasználó által megadott adat alapján, amely szerint 1000 MW-ra kb. 18 tonna kazetta jut selejtként, a Paks I atomerőmű négy reaktorának teljes üzemideje alatt keletkező fűtőelem-hulladék mennyisége a következő:
- 1. blokk (41 év): 41 év × 440 MW × (18 tonna / 1000 MW) = 324,72 tonna
- 2. blokk (39 év): 39 év × 440 MW × (18 tonna / 1000 MW) = 308,88 tonna
- 3. blokk (37 év): 37 év × 440 MW × (18 tonna / 1000 MW) = 293,04 tonna
- 4. blokk (36 év): 36 év × 440 MW × (18 tonna / 1000 MW) = 285,12 tonna
Tehát a Paks I reaktoraiból eddig összesen kb. 1200 tonna kiégett fűtőelem hulladék keletkezett.
Ha CANDU-ztunk volna akkor ennek 10 X ese, 12 000 tonna kiégett elemen üldögélnénk..
Roppant szigorú előírások vannak a tárolásra , mélyre vágott föld alatti biztonsági tárolókba kell ezeket elhelyezni. Onnan most visszatermelhetjük a régi Paksi kiégett kazettákat, az orsz átveszi, és ad helyette ilyen felújított kazettát persze a felújítási költséget kazettákban levonja.. de így is ingyen, a selejt átalakul ismét fűtőelemmé.
Megjegyzem, hogy már jelenleg is gond h nincs elég hely a selejt tárolásra, nemhogy CANDU mennyiséget is tudjuk fogadni..
Hogy milyen szigorúak a tárolási előírások (itt az EU-ban) , a következő posztban írok..