4 ország már vagy meg is valósította, vagy a közeljövőben teszi meg a teljes körű környezetbarát technológiára történő átállást...
http://www.origo.hu/gazdasag/20170823-megujulo-energia-fordulat-villamos-energia.html
Értem én, hogy náluk extrém erősségű/mennyiségű valamilyen megújuló energia áramlása. Továbbá kis népsűrűségű országokról van szó, így megtehetik, hogy lemondjanak a fosszilis energiahordozókról. Főleg ha nem is áll rendelkezésre túl sok.
Azonban ha mondjuk egy Németországi értéket néznénk ami még egy 80 milliós ország esetében sem elhanyagolható mennyiségű. Egy tavaszi cikk...
http://www.portfolio.hu/vallalatok/sosem_latott_szinten_a_nemet_megujuloenergia-termeles.247945.html
Mindezt főleg nap-, és szélenergiából nyerve. A víz energia csak másodlagos szerepet játszik.
Akkor azt mondom, hogy azt a 41%-os (19,5 terrawattórás) kapacitásukat a mi országunk lakosságára vetítve nagyjából az éves áramigényünk felét lefedné.
Legalábbis Magyarországon a villamosenergia felhasználás 2014-ben 42,5 terrawatt óra felett volt.
http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/ennyi_aramot_fogyasztott_magyarorszag_tavaly.601063.html
A kérdés az, vajon miért működik náluk ez hatékonyabban. Jobbak a természeti adottságaik? Nagyobb az ország területe? Több rá a nemzeti forrás? Megvan rá a belső társadalmi igény? Jobbak a technológiai feltételeik? Előbb fogtak hozzá a jogi egyéb körülmények megteremtésének?
Nekünk nincsenek magas hegyekből lezúduló bővizű folyóink, meg viharos északi tengereink. Azonban Magyarország sem egy hatalmas és népes ország. Kevesebb embernek pedig kevesebb energia kell. Már alulról karistoljuk a 10 millát. Mi is a turizmusból szeretnénk élni részben, vagy legalábbis szeretnénk azt fellendíteni. Ahhoz pedig tiszta levegő kell. A magyar villamosenergetikai ipar és szaktudás a háború környékén még az élvonalban volt és a szociban is elég jól teljesítettünk.
Kis hazánkban 4 jellegzetes régió van ahol nagyjából állandó a szél iránya. Győr közelében vannak is szélturbinák. A napos órák száma is egyre több (gondolom az éghajlat változás miatt) főleg a déli megyékben. A házakon telepített napkollektorok száma egyre nő, még a panel programokban is felhasználják. Az egész Kárpát-medence egy geotermikusan aktív terület. Bizonyos új építésű házaknál már alkalmaznak geotermikus hőszivattyúkat.
Lehetőségek tehát vannak. A szaktudás is rendelkezésre áll, és szerintem elérhetőek a szükséges technológiák is. Azonban mégsem hallom, hogy hazánk az energetikai megújulás egyik éllovasa lenne a térségben. Miközben a még nálunk is szegényebb Albánia - elvileg kevésbé képzett társadalmú, ráadásul min. 50%-ban muszlim ország - pedig szép csendben az lett.
Persze nem azt mondom, hogy nem teszünk semmit. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016.06.09-i előadása szerint 2020-ig 14,65%-ra nőne a megújuló energiaforrások részaránya a bruttó energiafelhasználás arányában.
http://rekk.hu/downloads/events/Sz.Zs._REKK_20160609_final.pdf
Kérdés azonban, hogy vajon ez a növekedés elegendő mértékű egy 2014-2020-as időszak alatt, vagy ki lehetne hozni belőle többet is?!
Tévedés ne essék nem vagyok atomenergia ellenes. Közvetlen módon még talán környezet barátnak is mondható. Legalábbis a hagyományos szén-,lignit-,olaj-,földgáz tüzelésű erőművekhez képest mindenképp. Az ország környezete szempontjából eddig sok bajt nem okozott. Ráadásul a hazai áram ellátás több mint 50%-át adja. Persze, bővítsék csak. Azonban további erőművet nem lenne célszerű építeni ebben a kis országban. Ráadásul jelent egy bizonyos rizikófaktort is...és itt most nem az üzemszerű működésből értendőre gondolok.
Minden másért azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni és nem forintban kell érte fizetni...hanem kemény valutában.
Ráadásul a vezetékes energiaszállításban (főleg ha az keletről jön) pedig nem bízok, mert azon múlik, hogy a politika mit diktál. Ha a NATO vagy az EU még jobban összerúgja az oroszokkal a port biztos elzárják a csapokat. Kíváncsi lennék, hogy az Oroszországi szankciók bevezetése óta nem lett e drágább pl. a gáz szállítás?
Persze az amcsik a palagáz bizniszükkel ugrásra készen csak erre várnak. Emiatt is korbácsolják itt az indulatokat az Öreg Kontinensen. Viszont az meg biztos kétszer annyiba kerülne nekünk...
Szóval ezen a területen is jó lenne minél előbb, minél nagyobb arányban önellátóvá válni, ha egyáltalán lehetséges....