Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Az FC elfér a szgk-ban is. Már meg is veheted (Toyota Mirai) Japánban. Kísérleti üzemben mennek FC buszok is (MB, Toyota, Hyundai stb., de ők a legjobbak).Akku alig kell beléjük, az akku energiatároló képessége az beindulást gyorsítja és a tranziens üzemekben (gyors terhelés illetve elvétel) puffreli a villamos energiát, mert az FC "gyorsulása/lassulása" a közúti üzemhez lomha.
Megnézném ezt mondjuk egy érdi emelkedōn araszolós menetben, ahol folyamatosan megáll, elindulsz, maximum sebesség 8km/h. Meg mondjuk milyen kamion? Ponyvás, vagy olyan ADR-s cucc, ahol a töltetet fűteni kell mondjuk 140 fokra, stb... Alapvetōen szkeptikus vagyok ezzel az akkumlátoros módszerrel. A felsōvezetékes hibrid még mindig vállalhatóbb lenne - szerintem
 
T

torsen

Guest
Úgy értem a mindig visszatáplálást, ha techniakailag képes rá a metró.

A gridbe mindig visszanyomható az áram, mert nem egy akku, a termelők lekövetik ezeket a kis ingadozásokat, elvész a nagy masszában. Egy akkuban meg van vagy kapacitásnak hely, vagy nincs.

A metro, villamos azért érdekes mert általában egyenáramú, a nagy országos hálózat meg váltó. Így a grid alatt csak a BKV/DKV/SZKV egyenáramű hálózatát érthetjük ami a BKV-nál azért elég nagy. A nagyvasúti rendszerek legtöbbje váltóáramot használ (de pl a franciák, akik talán a legjobbak ebben, nem, 1500V egyennel mennek) ott meg a visszatáplálásnál a fázishelyesség és a frekvencia kérdése érdekes, mert a mozgó jármű által (vissza)generált váltófeszültség frekvenciája folyamtosan változik.
 
T

torsen

Guest
Megnézném ezt mondjuk egy érdi emelkedōn araszolós menetben, ahol folyamatosan megáll, elindulsz, maximum sebesség 8km/h. Meg mondjuk milyen kamion? Ponyvás, vagy olyan ADR-s cucc, ahol a töltetet fűteni kell mondjuk 140 fokra, stb... Alapvetōen szkeptikus vagyok ezzel az akkumlátoros módszerrel. A felsōvezetékes hibrid még mindig vállalhatóbb lenne - szerintem

Félreértettél. Akkus kamionban nem hszek (most). Az FC az OK.
 
T

torsen

Guest
Megnézném ezt mondjuk egy érdi emelkedōn araszolós menetben, ahol folyamatosan megáll, elindulsz, maximum sebesség 8km/h. Meg mondjuk milyen kamion? Ponyvás, vagy olyan ADR-s cucc, ahol a töltetet fűteni kell mondjuk 140 fokra, stb... Alapvetōen szkeptikus vagyok ezzel az akkumlátoros módszerrel. A felsōvezetékes hibrid még mindig vállalhatóbb lenne - szerintem

A második linkelt kamionban (Toyota) látszik, hogy mindössze 12kWh akku van benne. Nem arról megy, az puffer.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 725
4 139
113
Az elejével teljesen egyetértek. Az utolsó mondattal nem feltétlenül. Ha jól tudom az orosz metrokocsik még a felújítás után sem tudnak rekuperálni. Ha nem így van, valaki javítson ki, de egy metro ügyben nyilatkozó csávó mintha a mozgási energia elfűtéséről beszélt volna...
Azt nem tette hozzá, hogy amíg nem lesz elég vonat?
Mert addig hiába tüsszenti bele a harmadik sínbe a kraftot, ha csak régi vonat van körülötte az adott szakaszon. Mert így azok csak azt fogják észrevenni, hogy túlfeszültség van, de nem tudnak vele mit kezdeni. Ha az összes vonat panda lesz, akkor majd tudják egymást hajtani, de az még majd egy év. :D
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Holnap 10-től nyílt nap a kiskörei duzzasztónál.
"A kiskörei vízerőmű hazánk legnagyobb ilyen létesítménye: a négy turbina összteljesítménye 28 megawatt – ahogy a bemutatón elhangzott: egy közepes város egy évi fogyasztását tudja biztosítani."
"A vízlépcső elsődleges feladata a Tisza felduzzasztása, szabályozása és ezzel együtt az alföldi nagy csatornák stabil vízellátása volt, de szintén a prioritások között szerepelt a hajózhatóság biztosítása. Az energiatermelés csak harmadik szempont volt akkoriban, mintegy mellékterméke az előző két törekvésnek."
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Új szélfarmot építenek a britek a parttól 69 km-re.
http://www.origo.hu/gazdasag/20170815-szelfarm-megujulo-tenger.html
Ez már nem nemzetközi víz? Olcsóbb az engedélyezés elkerülése, mint a kábelek lefektetése? Paks2 egyik reaktorának megfelelő áramot fog termelni ha mindegyik megy 100% hatékonysággal. Szóval lesz ott vagy 20-30% átlagban, de az legalább instabilan jön, hol termel mint az állat vagy 80%-nyit, máskor meg alig vagy semmit. Az árról sajnos nem ír semmit, gondolom megvan rá az oka.

Elég jól szét vannak szórva, elég jól ki van balanszírozva, nem mellesleg ez is olyan mint Dánia, hogy lehet csak 10ktsel de "mindig" fúj a szél.

btw 2007ben UK áramtermelésének 1%volt szél, 2015ben 11%a. Elég szépen fut fel?
 
  • Tetszik
Reactions: Brimstone

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Sólyom erlánsz kettō.

Az a legnagyobb baj jelenleg odahaza, hogy megjnt egy hitelbuborékot fújunk. 10-15% önrésszel bármilyen vállalati faszságot behiteleznek. Legyen a számolás kedvért 1 egység saját tōke, 9 egység bevont. Ha jól spekulálunk, akkor lesz a termék ára 15 egység, vagyis visszafizetek a kamattal 10-et, nyerek 5-öt. Kurva jó. A bank is örül, mert hitelt tudott kihelyezni. A kormány örül, mert a holdudvar pályázatírói is gyarapodnak.

A gond akkor van, ha beüt a szar, és átmegy a játél bukóba.... Nem 15 egység, hanem 6, vagyis lógok a kamattal együtt 5 egységgel. Én leszarom, nem jött össze, a bank leszarja, mert ha tényleg nagy a gebasz, akkor megmentik, az adófizetō meg állja a többit.

A mesterségesen alacsonyan tartott kamat hátránya ez, plusz jönnek az ilyen sületlenségek, mivel mindenki pénzt akar csinálni ebben a kamatszegény környezetben és nem akar ingatlanozni.

A világ érdeke lenne, hogy ez a lufi minél elōbb durranjon ki, mert a direkt létfenntatási költségek kegyetlenül elszálltak, ez pedig a csökkenō fogyasztáson fogja lenyírni a maradékot - a többi okossággal együtt.

Nem a "mesterségesen" alacsonyan tartott kamatok a fő baj, hanem a "holdudvar". Bármibe belevág, bármit felvásárol, akármennyiért hisz saját pénzt nem/alig tol bele, a kockázat az állami banké. Ha bejön agyon kereste magát. Ha nem jön be akkor állami bank viszi el a balhét. Ha pukkanás lesz és ha ez így megy lesz akkor állami bankokat ahogy írod közpénzből fogják megmenteni. A holdudvar semmit se veszthet miközben minden kockázatot az adófizetők viselnek.

amikor beszélgetek megfelelő emberrel és rákérdezek, hogy kik veszik tömegével ezeket a 70-100-150miliós lakásokat BPn és honnan van rá pénzük mert havi 1millió bruttobol is necces az egész kettőt lehet találni mi a válasz. Holdudvarnak semmi se drága (nem mellesleg vevők nagyja készpénzes.)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 257
113
4 ország már vagy meg is valósította, vagy a közeljövőben teszi meg a teljes körű környezetbarát technológiára történő átállást...
http://www.origo.hu/gazdasag/20170823-megujulo-energia-fordulat-villamos-energia.html
Értem én, hogy náluk extrém erősségű/mennyiségű valamilyen megújuló energia áramlása. Továbbá kis népsűrűségű országokról van szó, így megtehetik, hogy lemondjanak a fosszilis energiahordozókról. Főleg ha nem is áll rendelkezésre túl sok.
Azonban ha mondjuk egy Németországi értéket néznénk ami még egy 80 milliós ország esetében sem elhanyagolható mennyiségű. Egy tavaszi cikk...
http://www.portfolio.hu/vallalatok/sosem_latott_szinten_a_nemet_megujuloenergia-termeles.247945.html
Mindezt főleg nap-, és szélenergiából nyerve. A víz energia csak másodlagos szerepet játszik.
Akkor azt mondom, hogy azt a 41%-os (19,5 terrawattórás) kapacitásukat a mi országunk lakosságára vetítve nagyjából az éves áramigényünk felét lefedné.
Legalábbis Magyarországon a villamosenergia felhasználás 2014-ben 42,5 terrawatt óra felett volt.
http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/ennyi_aramot_fogyasztott_magyarorszag_tavaly.601063.html
A kérdés az, vajon miért működik náluk ez hatékonyabban. Jobbak a természeti adottságaik? Nagyobb az ország területe? Több rá a nemzeti forrás? Megvan rá a belső társadalmi igény? Jobbak a technológiai feltételeik? Előbb fogtak hozzá a jogi egyéb körülmények megteremtésének?
Nekünk nincsenek magas hegyekből lezúduló bővizű folyóink, meg viharos északi tengereink. Azonban Magyarország sem egy hatalmas és népes ország. Kevesebb embernek pedig kevesebb energia kell. Már alulról karistoljuk a 10 millát. Mi is a turizmusból szeretnénk élni részben, vagy legalábbis szeretnénk azt fellendíteni. Ahhoz pedig tiszta levegő kell. A magyar villamosenergetikai ipar és szaktudás a háború környékén még az élvonalban volt és a szociban is elég jól teljesítettünk.
Kis hazánkban 4 jellegzetes régió van ahol nagyjából állandó a szél iránya. Győr közelében vannak is szélturbinák. A napos órák száma is egyre több (gondolom az éghajlat változás miatt) főleg a déli megyékben. A házakon telepített napkollektorok száma egyre nő, még a panel programokban is felhasználják. Az egész Kárpát-medence egy geotermikusan aktív terület. Bizonyos új építésű házaknál már alkalmaznak geotermikus hőszivattyúkat.
Lehetőségek tehát vannak. A szaktudás is rendelkezésre áll, és szerintem elérhetőek a szükséges technológiák is. Azonban mégsem hallom, hogy hazánk az energetikai megújulás egyik éllovasa lenne a térségben. Miközben a még nálunk is szegényebb Albánia - elvileg kevésbé képzett társadalmú, ráadásul min. 50%-ban muszlim ország - pedig szép csendben az lett.
Persze nem azt mondom, hogy nem teszünk semmit. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016.06.09-i előadása szerint 2020-ig 14,65%-ra nőne a megújuló energiaforrások részaránya a bruttó energiafelhasználás arányában.
http://rekk.hu/downloads/events/Sz.Zs._REKK_20160609_final.pdf
Kérdés azonban, hogy vajon ez a növekedés elegendő mértékű egy 2014-2020-as időszak alatt, vagy ki lehetne hozni belőle többet is?!
Tévedés ne essék nem vagyok atomenergia ellenes. Közvetlen módon még talán környezet barátnak is mondható. Legalábbis a hagyományos szén-,lignit-,olaj-,földgáz tüzelésű erőművekhez képest mindenképp. Az ország környezete szempontjából eddig sok bajt nem okozott. Ráadásul a hazai áram ellátás több mint 50%-át adja. Persze, bővítsék csak. Azonban további erőművet nem lenne célszerű építeni ebben a kis országban. Ráadásul jelent egy bizonyos rizikófaktort is...és itt most nem az üzemszerű működésből értendőre gondolok.
Minden másért azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni és nem forintban kell érte fizetni...hanem kemény valutában.
Ráadásul a vezetékes energiaszállításban (főleg ha az keletről jön) pedig nem bízok, mert azon múlik, hogy a politika mit diktál. Ha a NATO vagy az EU még jobban összerúgja az oroszokkal a port biztos elzárják a csapokat. Kíváncsi lennék, hogy az Oroszországi szankciók bevezetése óta nem lett e drágább pl. a gáz szállítás?
Persze az amcsik a palagáz bizniszükkel ugrásra készen csak erre várnak. Emiatt is korbácsolják itt az indulatokat az Öreg Kontinensen. Viszont az meg biztos kétszer annyiba kerülne nekünk...
Szóval ezen a területen is jó lenne minél előbb, minél nagyobb arányban önellátóvá válni, ha egyáltalán lehetséges....
 
M

molnibalage

Guest
4 ország már vagy meg is valósította, vagy a közeljövőben teszi meg a teljes körű környezetbarát technológiára történő átállást...
http://www.origo.hu/gazdasag/20170823-megujulo-energia-fordulat-villamos-energia.html
Értem én, hogy náluk extrém erősségű/mennyiségű valamilyen megújuló energia áramlása. Továbbá kis népsűrűségű országokról van szó, így megtehetik, hogy lemondjanak a fosszilis energiahordozókról. Főleg ha nem is áll rendelkezésre túl sok.
Azonban ha mondjuk egy Németországi értéket néznénk ami még egy 80 milliós ország esetében sem elhanyagolható mennyiségű. Egy tavaszi cikk...
http://www.portfolio.hu/vallalatok/sosem_latott_szinten_a_nemet_megujuloenergia-termeles.247945.html
Mindezt főleg nap-, és szélenergiából nyerve. A víz energia csak másodlagos szerepet játszik.
Akkor azt mondom, hogy azt a 41%-os (19,5 terrawattórás) kapacitásukat a mi országunk lakosságára vetítve nagyjából az éves áramigényünk felét lefedné.
Legalábbis Magyarországon a villamosenergia felhasználás 2014-ben 42,5 terrawatt óra felett volt.
http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/ennyi_aramot_fogyasztott_magyarorszag_tavaly.601063.html
A kérdés az, vajon miért működik náluk ez hatékonyabban. Jobbak a természeti adottságaik? Nagyobb az ország területe? Több rá a nemzeti forrás? Megvan rá a belső társadalmi igény? Jobbak a technológiai feltételeik? Előbb fogtak hozzá a jogi egyéb körülmények megteremtésének?
Nekünk nincsenek magas hegyekből lezúduló bővizű folyóink, meg viharos északi tengereink. Azonban Magyarország sem egy hatalmas és népes ország. Kevesebb embernek pedig kevesebb energia kell. Már alulról karistoljuk a 10 millát. Mi is a turizmusból szeretnénk élni részben, vagy legalábbis szeretnénk azt fellendíteni. Ahhoz pedig tiszta levegő kell. A magyar villamosenergetikai ipar és szaktudás a háború környékén még az élvonalban volt és a szociban is elég jól teljesítettünk.
Kis hazánkban 4 jellegzetes régió van ahol nagyjából állandó a szél iránya. Győr közelében vannak is szélturbinák. A napos órák száma is egyre több (gondolom az éghajlat változás miatt) főleg a déli megyékben. A házakon telepített napkollektorok száma egyre nő, még a panel programokban is felhasználják. Az egész Kárpát-medence egy geotermikusan aktív terület. Bizonyos új építésű házaknál már alkalmaznak geotermikus hőszivattyúkat.
Lehetőségek tehát vannak. A szaktudás is rendelkezésre áll, és szerintem elérhetőek a szükséges technológiák is. Azonban mégsem hallom, hogy hazánk az energetikai megújulás egyik éllovasa lenne a térségben. Miközben a még nálunk is szegényebb Albánia - elvileg kevésbé képzett társadalmú, ráadásul min. 50%-ban muszlim ország - pedig szép csendben az lett.
Persze nem azt mondom, hogy nem teszünk semmit. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2016.06.09-i előadása szerint 2020-ig 14,65%-ra nőne a megújuló energiaforrások részaránya a bruttó energiafelhasználás arányában.
http://rekk.hu/downloads/events/Sz.Zs._REKK_20160609_final.pdf
Kérdés azonban, hogy vajon ez a növekedés elegendő mértékű egy 2014-2020-as időszak alatt, vagy ki lehetne hozni belőle többet is?!
Tévedés ne essék nem vagyok atomenergia ellenes. Közvetlen módon még talán környezet barátnak is mondható. Legalábbis a hagyományos szén-,lignit-,olaj-,földgáz tüzelésű erőművekhez képest mindenképp. Az ország környezete szempontjából eddig sok bajt nem okozott. Ráadásul a hazai áram ellátás több mint 50%-át adja. Persze, bővítsék csak. Azonban további erőművet nem lenne célszerű építeni ebben a kis országban. Ráadásul jelent egy bizonyos rizikófaktort is...és itt most nem az üzemszerű működésből értendőre gondolok.
Minden másért azonban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni és nem forintban kell érte fizetni...hanem kemény valutában.
Ráadásul a vezetékes energiaszállításban (főleg ha az keletről jön) pedig nem bízok, mert azon múlik, hogy a politika mit diktál. Ha a NATO vagy az EU még jobban összerúgja az oroszokkal a port biztos elzárják a csapokat. Kíváncsi lennék, hogy az Oroszországi szankciók bevezetése óta nem lett e drágább pl. a gáz szállítás?
Persze az amcsik a palagáz bizniszükkel ugrásra készen csak erre várnak. Emiatt is korbácsolják itt az indulatokat az Öreg Kontinensen. Viszont az meg biztos kétszer annyiba kerülne nekünk...
Szóval ezen a területen is jó lenne minél előbb, minél nagyobb arányban önellátóvá válni, ha egyáltalán lehetséges....
A cikk is leírja azt, hogy a példában szereplő országok extrémek és szerencsések is..

Paraguay nem iparáról híres és a világ 12. legnagyobb vízhozamű folyója mellett van - A Duna átlagos vízhozamának cirka 6,5-szere és 170-180 méter magasan duzzasztva van - úgy, hogy a világ egyik legnagyobb gazdasággal bíró országával közösen húzták fel az erőművet és abból részesül arányosan. (Ja, és hitelből épült...)

Lényegében a jogi csatározások miatt, mert a folyó vízhozamának fele a határ arányosságát nézve P-é, ha nagyon egyszerűen nézed. Ennél viszont B. arányosan messze többet használ fel. Tehát P. "nagy kegyesen" belement a közös erőműbe, amibe a teljes költségeket nézve arányosan töredéket tesz be és voilá, egy kis 7 milliós országnak annyi olcsó és stabil árama van, hogy belefullad. Így kurvakönnyű 100% hidrón lenni...

Mintha USA-Kanada határon lenne egy olyan baszottnagy folyó, mint a Parana csak nem Kanada, hanem Mo. lenne a szomszéd. Akkor Mo. is lehetne 100% vízienergián. Apró hiba, hogy ilyen folyó és ilyen szomszéd nincs és nem lehet 170 méter magasan duzzasztani, mert akkor nem lenne Magyaroszág.... Ellenben az orosz hajlandó meghitelezni Paks építési költségét... Na ennyi hasonlat van a kettő között.

Izland? Na, nekik is "hatalmas" iparuk van...

Costa Rica? Dettó...

Albánia? Dettó. Rohadt fejletlen ország, aminek így relatíve nagy a hydro kapacitása. Ha osztrák szintű lenne a GDP és a GDP/elektromos energia igény, akkor Albánia kb. fasorban sem lenne...

A német példán látszik, hogy ez fajlatt ipari állam szinten mission impossible és embertelenül drága. A fenti példák azok, amikor egyedi és egyelemes mintákból extapolálnának egyesek a végtelenbe...
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and fip7
T

Törölt tag 1711

Guest
Kis hazánkban 4 jellegzetes régió van ahol nagyjából állandó a szél iránya. Győr közelében vannak is szélturbinák.

Azokat a turbinákat jó ha havonta 2-3 -szor látom mozogni.... Márpedig átlag 3 naponta megyek végig az M1-esen közöttük.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Hehe, tehát a másik hatban építhetsz ugyanakkora kapcitást másból vagy még nagyobbat, mert akkor világításra is többet költesz. Ennél sokkal jobb ötletek mellett is mentek már csődbe cégek.

Közben már annyira problémás elegendő lítium kitermelése (pedig még elektromos kocsik csak a statisztikai hibahatár egyszázada alatt vannak jelen), hogy már a nemzeti parkokban levő szupervulkánok fele kacsintgatnak, hogy az ott lerakódott lítium bányászatával jussanak levegőhöz. Az lesz aztán környezetkímélés a javából.
http://www.origo.hu/gazdasag/20170824-litium-vulkan-uledek-e-auto.html