Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 781
18 004
113
Hohó, ilyet seha nem mondanék, csak nagyon behatárolja a gőzkörfolyamatot, ha 55 fokos külső levegőbe működik egy hűtőtorony és akkor a gőzciklus alsó nyomása és hőmérséklete lesz határos. Attól még működik.

Sőt, tengervízzel működő hőcserélőben is lehe hűteni a gőzt, csak drágább a korrózió miatt. Senki nem mondta, hogy csak édesvízzel oldalható meg, csak a hatásfok és ár változik tőle.
Most azt kívánod sugallni, kedves Balázs, hogy nem gondoltam arra, hogy erre nem gondolsz!? :)

Ezt csak mint érdekesség szúrtam be.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 562
64 873
113
A nagyváradi erőműben 2015 tavaszán jártam. LM6000-es aeroderivatív gázturbinára cserélték le a volt Láng Gépgyár építette széntüzelésű hűerőmű gőzturbináit, amelyek a két évvel ezelőtti ottjártamkor még üzemeltek (mivel ekkor csinálta a kivitelező az LM6000-esnek a betonozást. Teljesen izolált rendszer. Vicces, de a nyolc évvel ezelőtti munkahelyem pedig a távhő rekonstrukcióhoz szükséges csöveket szállította, már akkor. Pedig akkor még sehol se volt a gáztrubinás erőmű.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 781
18 004
113
http://www.alternativenergia.hu/energiatarolos-napelempark-epul-bekescsaban/81392

És még mindig ez a lemez. A zōdenergia egyes egyedül csak azoknak éri meg, akiknek az ügyvédi irodája intézte a pályázatokat, akika támogatást elnyerték a pénzt és akik a karbantartást majd elvégzik... (halk bazmegezés az elmutyizott pénz miatt)

Egy beszakadt szénpiacon, egyre brutálisabb hatékonyságú nem-konvenciónális gáz és olajtermelés mellett futunk a megújulók után.. (fejvakarás)
 
M

molnibalage

Guest
http://www.alternativenergia.hu/energiatarolos-napelempark-epul-bekescsaban/81392

És még mindig ez a lemez. A zōdenergia egyes egyedül csak azoknak éri meg, akiknek az ügyvédi irodája intézte a pályázatokat, akika támogatást elnyerték a pénzt és akik a karbantartást majd elvégzik... (halk bazmegezés az elmutyizott pénz miatt)

Egy beszakadt szénpiacon, egyre brutálisabb hatékonyságú nem-konvenciónális gáz és olajtermelés mellett futunk a megújulók után.. (fejvakarás)
7760 USD/kWe. Hát ez aztán kurvára megéri 0,09 load factor mellett.... Ez a világ eddigi legdrágább atomerőművének fajlagos telepítési költségének kb. 140%-a... 0,09 load factor mellett...

Pusztán mennyiségre nézve a termelt áram ára úgy 15-20-szorosa...

Ez az állami támogatással futatott lopás kategóriája...

A cikk még az energia-kapacitás fogalmakkal is hadilábon áll. 6 MW-os tároló kapacitás. Anyám... 6 MWh. Kemény, kb. néhány órai tároló kapacitás... Azt meg sem kérdezem, hogy a töltés és kisütés teljesítmény gradiense milyen lehet, mert szerintem megfulladék a röhögéstől. Már, mintha amúgy nem..

Az 7760 USD/kWe azt is mutatja, hogy az energiatárolás mekkora faszság. Sima PV erőműként 1600-1800 USD/kWe-ből illene kijönnie... Vagy csak kurvrára lopnak ebből is...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Kb egy éve még feljött ez az ITER téma itt a fórumon, akkor a Skunk Works egy hasonló(?) fejlesztéséről volt egy hír, amit nagyon sorozatgyártásra alkalmasnak állítottak be és 1-2 éven belűl, hogy piacon lesz. Arról valami hír?

Hát most az van, hogy rájöttek, a kezdeti hurráoptimizmus első körben nem nagyon fog működni. Szóval a teherautóra pakolható méretű egyelőre felejtős, de a munka folyik tovább.
https://www.nextbigfuture.com/2017/...-about-100-times-larger-than-first-plans.html

A piacra kerülést amúgy 2024-re mondták anno, de én már akkor is szkeptikus voltam ezzel. Ha meg is tudják csinálni, akkor is inkább úgy 2030 magasságában várnám.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and 2ndt

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
7760 USD/kWe. Hát ez aztán kurvára megéri 0,09 load factor mellett.... Ez a világ eddigi legdrágább atomerőművének fajlagos telepítési költségének kb. 140%-a... 0,09 load factor mellett...

Pusztán mennyiségre nézve a termelt áram ára úgy 15-20-szorosa...

Ez az állami támogatással futatott lopás kategóriája...

A cikk még az energia-kapacitás fogalmakkal is hadilábon áll. 6 MW-os tároló kapacitás. Anyám... 6 MWh. Kemény, kb. néhány órai tároló kapacitás... Azt meg sem kérdezem, hogy a töltés és kisütés teljesítmény gradiense milyen lehet, mert szerintem megfulladék a röhögéstől. Már, mintha amúgy nem..

Az 7760 USD/kWe azt is mutatja, hogy az energiatárolás mekkora faszság. Sima PV erőműként 1600-1800 USD/kWe-ből illene kijönnie... Vagy csak kurvrára lopnak ebből is...


Molni, irnal errol a toltes-kisutes gradiensrol? Mik a problemak? Koszi.
 
M

molnibalage

Guest
Molni, irnal errol a toltes-kisutes gradiensrol? Mik a problemak? Koszi.
Mit kell erről írni? Meddig tart feltölteni egy 800 vagy 2400 mAh-s kis szaros akksit? 1 óra. Mi van közbe? Kurva meleg lesz.

Na, akkor képzeld el ezt GWh-s léptékben. Tehát még ezt a nevetséges tároló kapacitás is korlátozott teljesítménnyel lehet tölteni és kisütni. Ha meg jól egymásra pakolod őket, akkor még hűteni is kell...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Mit kell erről írni? Meddig tart feltölteni egy 800 vagy 2400 mAh-s kis szaros akksit? 1 óra. Mi van közbe? Kurva meleg lesz.

Na, akkor képzeld el ezt GWh-s léptékben. Tehát még ezt a nevetséges tároló kapacitás is korlátozott teljesítménnyel lehet tölteni és kisütni. Ha meg jól egymásra pakolod őket, akkor még hűteni is kell...

Pont ezt, amit irtal, csak reszletesebbre szamitottam:) Koszi, ettol fuggetlenul.
A kisutes idotartamat kell valamilyen modon korlatozni az elettartam erdekeben?
 
M

molnibalage

Guest
Pont ezt, amit irtal, csak reszletesebbre szamitottam:) Koszi, ettol fuggetlenul.
A kisutes idotartamat kell valamilyen modon korlatozni az elettartam erdekeben?
Igen, a felső korlát az, hogy ne gyulladjon ki az egész... :)

Hogy azon túl mi van azt , nem tudom.
 
M

molnibalage

Guest
Kivancsi lennek, hogy nez ez ki a gyakorlatban a szethajpolt Tesla-fele PoweWall meg a hasonlo termekeik kapcsan.
Szarul. A powerwall nem más, mint egy agyonhypolt és felülárazott akksitelep, csak nem ólomaksikkal, hanem picit újabb technikával. Ettől még pont olyan szar és alkalmatlan a célra.
 
M

molnibalage

Guest
http://index.hu/tech/2017/11/15/hihetetlen_attores_jon_az_elektromos_autozasban/
...800 kilométerre elegendő, egy perc alatt feltölthető aksikat szabadalmaztat...
De most komolyan... nemár. Vagy lemaradtam valamiről mikor átírták a fizikakönyvet?
Tüntetni kellene amellett, hogy kisebb súlyú szabálysértésnek számítson, ha valaki újságírót bántalmaz.
A szabadalomnak nem kell működnie, a pisával működő belsőégésű motors is levédhetem.

Azért megnézném én is ezt. 1 liter gázolaj vagy benzin energiatartalma kb. 10 kWh. A kocsi igen megendegőden fogasszon 6 litert 100 km-en 30% hatásfokkal.
8*6*10 = 480 kWh, de ebből ami hasznos az kb. 160 kWh. Ha ezt egy óra alatt töltöm be, akkor 160 kW a teljesíményt.

Mi franctól nem fog ez szétolvadni, ha a töltés hatásfoka még 90% is? Mert ez 16 kW fűtés, egy családi ház kifűthető ezzel -20 fok ban. Egy kis akupakk ettől hogyan nem gyullad ki? A szaros AAA-s elemem töltés közben elmenne kézmelegítőnek.

Ezek tényleg hülyének néznek mindenkit. Persze, amíg az emberiség cirka 95%-a természettudományos analfabéta...

Az újságíró nem tehet arról, hogy hülyeség továbbít. Nem az újságíró jelentette ki azt, amit. Bár szó nélkül elhitte...
 
T

torsen

Guest
http://index.hu/tech/2017/11/15/hihetetlen_attores_jon_az_elektromos_autozasban/

...800 kilométerre elegendő, egy perc alatt feltölthető aksikat szabadalmaztat...

De most komolyan... nemár. Vagy lemaradtam valamiről mikor átírták a fizikakönyvet?


Tüntetni kellene amellett, hogy kisebb súlyú szabálysértésnek számítson, ha valaki újságírót bántalmaz.

Nem kötözködés, de ha akku, akkor inkább kémia óra...

Viszont, fejszámolás után: 800km hatótáv legalább 100kWh villamos tárolókapacitás. Ha percek alatt tölthető (tegyük fel 5 perc) akkor a töltési teljesítményre 1200kW jön ki. Ha ez 230V-os hálózatból jönne, akkor az cca. 5200A. A töltési időt tekintve a méretezés alapja egy 10A/négyzetmilliméter lehetne, ami feltételez egy 520 nmm-es vezetéket, aminek az átmérője cca 80mm. Szép számok! Villamos hálózati támogatás?