Nagyon, de nagyon fájdalmas az egész komment, mert a leggyakoribb és legostobább bullshittelést látom csak benne.
Először is, továbbra is állítom (és bizonyítottam növekvő beépített teljesítményekkel és növekvő arányú VE termeléssel), hogy az elmúlt nagyjából 10 évben minden vezető gazdasági hatalom (USA, KÍna, Japán, Németország, UK, Franciaország) esetén jelentősen nőtt (és nőni is fog) a megújulók és azon belül az időjárásfüggők aránya a VE termelésben. Neked csak kerekítési hiba, más oldalról viszont komoly politikai egyeztetések és vállalások (lásd EU), támogatások, növekvő befektetői szándék és bizalom, konkrét folyamatosan növekvő óriási beruházások, letett rendszerek, növekvő termelési arány, és természetesen sok megoldandó és megoldható hiba és probléma (amikre tanulságos volt a kaliforniai példa). De mindennek nemzetközi szinten óriási hatása van és lesz, mert a folyamat elején járunk.
Uramjézus....
- Ahogy már írtam egy kézen megszámolható azon országok száma, ahol a szél + nap 10% felett van.
- Ahol ez az arány el van érve ott a világon legmagasabb az áram ára (Dánia, Németország) és a világon legmagasabb az importfüggőség a grid stabilitásához. A sok ömlengés közepette ezekről megint élből megfeledkezel. = Vastagbetűs propaganda vagy rózsaszín köd ült a szemedre és agyra, ami kizárja a realitás érzékelését.
- Vállalásokat lehet tenni, aminek eredménye akár több száz mrd USD/EUR bukta. Lásd Németország. Ott is próbálják leépíteni az egészet, mert kiderült - pedig évek óta nyilvánvaló - hogy totálisan bukta az egész még akkor is, ha lenne atomenergia mellette. Annak kivezetésével nem bukta, hanem orbitális katasztrófa az egész.
- Azt is megmutattuk számokkal, hogy nincs az a fajta műszaki haladás, amivel az alapvető problémájuk megszüntethető lenne még akkor sem, ha lényegében ingyen épülnének ezek az erőművek. Tudod, a load factor. Erőműveket húzol fel arra, hogy az évben egyenértéken számolva 75-90%-ban ne termeljenek semmit. Nem olcsón.
- Nem a folyamat elején járunk, mert Németországban kb. 15 éve teljesen agyatlanul nyomták az egészet. Az eredmény ismert. A világ legdrágább műszaki kísérletével és politikai hátszelével bizonyították azt, amit a 2007-es adatokkal egy felkészültebb TDK-zó hallgatónak illene bizonyítani, hogy "STOP BALFASZOK, MERT EZ KATASZTRÓFA". A trendeket is látva nincs az az árcsökkentés és piaci áram ára, ami belátható műszaki fejlődési időn belül értelmessé tenné az egészet. Tudod, az a "then miracle happens" című kép illik ide amit nem túl rég linkeltek. Erre a csodára van minden felkent zöld pap és papnő. De ilyen csoda nincs.
- Hanyadjára linkeljük az isten szerelmére az adatokat...? De tényleg. Mikor állnak már le a magadfajta felkent zöldpapok? Mert ez már régen túl van az irritáló szinten, ahogy n+1-re is hajtogatjátok a bullshit halmokat és műszaki és közgazdasági ökörségeket.
Természetes, hogy ilyen óriási nemzeti energiarendszereket nem lehet átállítani kb. egy évtized alatt nagyobb arányú megújulóra, és (még) sok helyen alacsony az arányuk.
De, lehet. A németek 15 év alatt letettek több beépített kapacitást szél+nap-ból, mint a csúcsigény. A probléma az, hogy ennek kurvára semmi értelme az n+1-szer ismertetett okok miatt. Cserébe embertelenül drága, felelőtlen és veszélyes is, ha a gridfejlesztést kispórolod belőle. A francia termelés is kb. 15 év alatt lett nuki alapon. A dolog nagyon egyszerű, nem faszságokra kell költeni a pénzt. Jaaaaaaaaaaaaaa, hogy kormányra kerülni pro-nukleárisan nem lehet a gyök2 szavazók miatt? Éljen soká...
Különösen, hogy nap- és széltechnológiák még újak a játékban, és nem a 70-es, 80-as években volt a telepítési csúcsuk a világban, mint a nukleáris reaktoroknak.
A szélenergia hasznosítása 800 éves, csak nem villamosáram termelésben... Csodát ettől sem kell várni, de egyesek valamiért mégis ezt teszik...
De a folyamat elindult, halad előre és nem lehet csak úgy leállítani/lassítani mint nálunk.
A legfőbb ökör ország (Németo.) éppen lassítja és több fejlett országnak eszébe sincs követni őket a szakadékba. Norvégia, Fr, Dél-Korea, Oroszország és több erős középhatalom is erősen pro-nuki és kb. telibeszarja a zöldhypeot sőt, inkább LFTR erőművet fejleszt, Kína ebben is élen jár. Na erről ennyit...
Ezért lenne célszerű, ha mégiscsak szánnál némi időt a tervezési dokumentumok, rövid és hosszútávú előrejelzések, kötelező érvényű jogszabályok és más általad nem vagy szelektíven használt dokumentumok tanulmányozására még akár a semmibe vett megújulók esetén is.
Nagy szavak. A jelenlegi legolcsóbb erőművekkel számolva is az jön ki, hogy kurvára semmi értelme felhúzni ezeket a szarokat, piaci alapon életképtelenek, környezetvédelmi funkciójuk nemhogy nincs, de még károsak is ott, ahol nukit szénnel pótolják, de még enélkül is marginális. Senkit nem érdekel, hogy a CO2 emissziós erőművek termelése kismértékben csökken, ha az externáliákkal a teljes környezeti terhelés mégis magasabb. Cserébe a grid instabil, telibaszod a tájat erőművekkel, amik szeletelik a madarakat, szétbarmolják a széljárásokat, zavarják a légiforgalmi és hajózási radarokat, stb.
Mint, ahogy felhívom a figyelmet arra is, hogy ezek közt a célkitűzések közt országonként jelentős differencia van.
Leszarom a kitűzéseket. A német példa azt mutatja, hogy ha nukiellenes vagy és zöldhívő, akkor inkább jobb, ha csendben maradsz, mert az eredménye a felvázolt zöld jövőnek nem vonzó, hanem katasztrófa. Ezek után még továbbra is hittéríteni nálam instant gépszíj lerepüléshez vezet. Nem érzed azt, hogy az őrület sajátos formája az, hogy ugyanazt a marhaságot lemásolod, mint a németek és más eredményt vársz? Mégis mitől....?
Hidd el, nem tehetek róla, hogy nem akarod megérteni, hogy trendeket nem lehet egyetlen egy időpontra vonatkoztatott és egyetlen mutatóval jellemezni, márpedig te folyamatosan ezt erőlteted! Egyébként ügyesen!
Hidd el, nem én tehetek róla, hogy a kapott adatokat és modelleket képtelen vagy megérteni.
Azt hogy a jenkiknél szénerőműveket cserélték le gázra, ami mellé picit szél és napot tettek le. Azt sem érted meg, hogy a francia grid atomstabil, exportál olcsó atomáramot méregdrága kiegyenlítő áramként és 10-15-ször tisztább a francia áram, mint a német.
És ezen semmilyen trend nem képes változtatni, az sem, ha 1500-1800 USD/kWe helyett 300-500 USD/kWe lenne az ára ezeknek a vackoknak, mert a load factor és random termelés miatt még a csúcskapacitás 50%-át sem szabadna beépíteni ezekből a szarokból. A német és K-E-i grid csak azért nem omlott még össze többször, mert a németek paraziták mindenkin a szomszédban és a faszuk teli van a fasz germánokkal, akik még nagy pofával a szomszédokra mutogatnak, hogy mekkora hülyék. Olvasd már vissza topikot kérlek, de hogy lásd kivel van dolgod, elég ezeket a kommeneteket első körben.
http://www.mediafire.com/file/m4p26vwpjcbdn2a/link.txt/file
A másik, hogy olyan dolgokat próbálsz elvárni (költségek) most a vitában, amelyekről régebben néhány aspektusban már ejtettünk szót, illetve ebben a konkrét vitában (növekednek és milyen arányban a megújulók) egy új lap. DE igen van rá bőséggel forrás, mert szükséges ezek növelése, például:
https://oilprice.com/Latest-Energy-...l-Renewable-Investment-With-1266-Billion.html A lényeg, hogy tavaly világszinten 280 milliárd dollárt toltak megújuló energiákba és a trend növekvő.
Az, hogy mennyi pénzt basznak el értelmetlen dolgokra az nem a haladás fokmérője. Lásd kirptopénz, dotcomlufi és ingatanpiaci lufi címszavak alatt.
Egyébként én is szívesen olvasnék tőled például arról, hogy hogyan változott és hol tart a nukleáris energiába fektetett források aránya mondjuk 1954 vagy csak 1980 óta (hisz ez azért régebbi technológia), vagy (csak hogy feszítsük tovább a kereteket) hogy a harrisbourgi, majaki, csernobili, fukushimai, a tokaimurai stb. nukleáris haváriáknak és baleseteknek milyen közvetlen és közvetett (például természeti és társadalmi károk) költségei voltak és vannak.
Mindenre nincs időm. Csernobil és a gyök2 műszaki és természettudományos analfabéta lakosság + gerinctelen politika + zöldmozgalmak végtelen erőszakosságának köszönhető, hogy egyáltalán megtörténhetett a német "fordulat" (muhaha).
USA: jó érvelés átváltani az energiamixen belüli arányokra és behozni a palagázt, de a Te ábrádon is látszik, hogy a megújulók jönnek fel az elmúlt évtizedben (és én ezt állítottam). Persze a folyamatosan növekvő teljesítményű és termelésű nap- és szélerőművek mögé oda lehet vagy kell tenni a kapcsolt, gyorsan indítható, viszonylag alacsony költségű gázos rendszereket, attól függően hogy milyen a helyi, regionális vagy országos rendszer és működése.
Ez már most letörni látszik, mert a német bukta ott is ismétlődik, mert a fizika és a költségek tudják a dolgukat. Csodák nincsenek.
Kína: ha vetted volna a fáradtságot, hogy ne csak arra koncentrálj, hogy hogy döngölj a sárba (bár a behaluzás jó szó, tetszik), elolvashattad volna mi van az ábra alatt.
Bocs, de elegem van az önjelölt prófátából. Ha valaki ostobaságot sulykol, akkor leírom, hogy hol téved. Mivel orbitálisat tévedsz, ezért nem az én hibám, hogy földbedöngölés a vége, hanem házhoz mész a pofonért. Az meg nem azok hibája, akik
értik és művelik témát.