Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 863
15 267
113
Speciel a mosogatógép elég zöld dolog. Nagyságrenddel kevesebb vizet és valszeg kevesebb energiát is zabál pölö, mint ha kézzel mosogatnál.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Fajlagosan érthette legfeljebb és a fűtéssel együtt. Tisztán direkt villamos fogyasztással fűtés nélkül biztosan nem.
Kizárt, hogy a villamos fogyasztás csökkenjen. Még lokálisan sem, nemhogy globálban. Minden trend arra mutat, hogy a villamos fogyasztók mennyisége (még azzal együtt is, hogy [főként marketing szinten]energiatakarékosság felé mozognak a gyártók) rohamosan nő. A már modern társadalmakban is egyre több eszköz lesz "okos" ami további fogyasztást fog jelenteni, az igazán durva a 3. világ lesz, ami meredeken fogja felhúzni a globális fogyasztási görbét.
Villamosenergia termelés szempontjából ez a meredeken növekvő igény egy rémálom lesz, főleg úgy, hogy a megújulók képtelenek stabil zsinóráramot biztosítani.
Itt jön be a ződek végtelen ostobasága, mert ha nyomják is a vacak nap meg szél erőműveket legalább ne akadályoznák az atomerőművek építését, főleg mert azok nélkül az egész sem használhatóság sem környezetvédelem szempontjából nem ér semmit.
Felfoghatatlan számomra ez a fajta ostobaság.

+ Ha véletlenül megtörténik a csoda és az elektromos autók hirtelen használható tömegtermékké válnak, akkor gyakorlatilag a gridnek jelen formájában vége. De nem csak annak. Akkora blackoutok lesznek hogy mindenki megemlegeti.
 
M

molnibalage

Guest
Kizárt, hogy a villamos fogyasztás csökkenjen. Még lokálisan sem, nemhogy globálban. Minden trend arra mutat, hogy a villamos fogyasztók mennyisége (még azzal együtt is, hogy [főként marketing szinten]energiatakarékosság felé mozognak a gyártók) rohamosan nő. A már modern társadalmakban is egyre több eszköz lesz "okos" ami további fogyasztást fog jelenteni, az igazán durva a 3. világ lesz, ami meredeken fogja felhúzni a globális fogyasztási görbét.
Villamosenergia termelés szempontjából ez a meredeken növekvő igény egy rémálom lesz, főleg úgy, hogy a megújulók képtelenek stabil zsinóráramot biztosítani.
Itt jön be a ződek végtelen ostobasága, mert ha nyomják is a vacak nap meg szél erőműveket legalább ne akadályoznák az atomerőművek építését, főleg mert azok nélkül az egész sem használhatóság sem környezetvédelem szempontjából nem ér semmit.
Felfoghatatlan számomra ez a fajta ostobaság.
A fajlagos úgy csökken, hogy a lakosság száma nő, de az ipari termelés fő fogyasztói egy idő után ezzel már nem tartanak lépést a fejlett országokban. Ettől még az összfogyasztás nő, csak a fajlagos nem álá MiG-25 hajtóműve. A fajlagos fogyasztása csökken M2,2 felett (így fejből), de mivel a fajlagost meg kell szorozni mással is az abszolút fogyasztása ettől még nő.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
A fajlagos úgy csökken, hogy a lakosság száma nő, de az ipari termelés fő fogyasztói egy idő után ezzel már nem tartanak lépést a fejlett országokban. Ettől még az összfogyasztás nő, csak a fajlagos nem álá MiG-25 hajtóműve. A fajlagos fogyasztása csökken M2,2 felett (így fejből), de mivel a fajlagost meg kell szorozni mással is az abszolút fogyasztása ettől még nő.
Termelés és grid szempontjából az összfogyasztás (illetve pillanatnyi fogyasztás) számít. A fajlagos szép dolog, de csak szép számokat lehet vele alkotni. Fajlagosan jók vagyunk, de 9-16-ig otthon nincs áram...
 
M

molnibalage

Guest
Termelés és grid szempontjából az összfogyasztás (illetve pillanatnyi fogyasztás) számít. A fajlagos szép dolog, de csak szép számokat lehet vele alkotni. Fajlagosan jók vagyunk, de 9-16-ig otthon nincs áram...
Igen, ez a baj ezzel. A linkelt Varró László féle videó is arról szól, hogy nincs olyan reális forgatókönyv, ami ne arról szólna, hogy a világ energiafogyasztása brutálisan nő. A világnak az 1/3-a ma gyakorlatilag az 1960-as európai vagy USA fogyasztást sem éri el, mert kb. hozzáférésük sincs a gridhez.

Ennek fényében nap/szél felkent hittérítőnek lenni nettó kreténség.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Szerintem a cikkben a professzor nem csak a villamos energia fogyasztásról hanem összességében az energia fogyasztásról beszélt.
Világ szinten biztosan nő, de én Európán belül azt is el tudom képzelni, hogy abszolút mértékben csökkenjen az energia fogyasztás!
Csak egy példa:
Egy 1980's évek végén épült, 100 nm-s családi ház téli gázszámlája, a külső hőmérséklettől függően simán van havi 100-150.000 Ft télen.
Ha egy ugyan ilyen ház kap egy 15 cm-s Dryvit rendszert+ablak cserét+20 cm-s födém szigetelést, akkor a téli gázszámla vissza eshet havi 40-50.000 Ft-ra is.
Vagyis simán harmadára eshet a gázfogyasztás.
És azért hazánkban, de az egész EU-ban bőven vannak még olyan épületek ahol az energia hatékonyságot érdemben lehetne javítani.
Az új szabvány szerinti lakások és házak meg ennél az említett példánál sokkal hatékonyabbak.
De ugyan ilyen hatékonyság növekedés van a közlekedés terén is.
És e mellet az EU-ban a szaporulat csökken is. Szóval ha nem pótolja az EU migrációval a népszaporulat csökkenést, és tovább halad az energia hatékonyság növelésének az útján, akkor simán lehetséges az, hogy az EU-ban az energia felhasználás abszolút mértékben is csökkenjen!
Legalábbis én így látom.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Szerintem a cikkben a professzor nem csak a villamos energia fogyasztásról hanem összességében az energia fogyasztásról beszélt.
Világ szinten biztosan nő, de én Európán belül azt is el tudom képzelni, hogy abszolút mértékben csökkenjen az energia fogyasztás!
Csak egy példa:
Egy 1980's évek végén épült, 100 nm-s családi ház téli gázszámlája, a külső hőmérséklettől függően simán van havi 100-150.000 Ft télen.
Ha egy ugyan ilyen ház kap egy 15 cm-s Dryvit rendszert+ablak cserét+20 cm-s födém szigetelést, akkor a téli gázszámla vissza eshet havi 40-50.000 Ft-ra is.
Vagyis simán harmadára eshet a gázfogyasztás.
És azért hazánkban, de az egész EU-ban bőven vannak még olyan épületek ahol az energia hatékonyságot érdemben lehetne javítani.
Az új szabvány szerinti lakások és házak meg ennél az említett példánál sokkal hatékonyabbak.
De ugyan ilyen hatékonyság növekedés van a közlekedés terén is.
És e mellet az EU-ban a szaporulat csökken is. Szóval ha nem pótolja az EU migrációval a népszaporulat csökkenést, és tovább halad az energia hatékonyság növelésének az útján, akkor simán lehetséges az, hogy az EU-ban az energia felhasználás abszolút mértékben is csökkenjen!
Legalábbis én így látom.
A villamos energia felhasználása összességében durván nőni fog, független a fűtéskorszerűsítéstől és az ezzel összefüggő energiahatékonyságtól. Ha jellemzően csak villannyal fűtenénk, akkor talán, de tényleg csak talán látszana valami az igénygörbén, de nem venne ettől sem negatív irányt, csak talán a meredeksége csökkenne valamelyest, de nem szignifikánsan. Az új fogyasztók nem csak egy adott fogyasztócsoport felhasználási volumenében hanem, hanem új igények felmerülésében, a felhasználási sűrűségben stb. is mind mind növelő tényezők.
A probléma ezzel van, ezt meg kell termelni, el kell osztani és szabályozni kell. A jövőkép ezzel kapcsolatban számomra elég sötét a mostani hozzáállást tekintve. Már tervezés alatt kellene legyen Paks 3-4 is, hogy 2050-re mi legyünk aki majd fújja a passzátszelet kkeu-ban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
notaricon

Én a teljes energia fogyasztásról írtam, nem külön a villamos energiáról. Ebbe meg a gáz, szén, üzemanyagok mind bele tartoznak.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Speciel a mosogatógép elég zöld dolog. Nagyságrenddel kevesebb vizet és valszeg kevesebb energiát is zabál pölö, mint ha kézzel mosogatnál.
Szo-szo, úgy kb ötven éve még gyakori volt Európában hogy edényben vizet melegítettek. Ez történhetett sparhelten fazékban, vagy egy vörösréz kb 20literes tartályban amit beepitettek a kemencében vagy cserepkalyhaba. Annak melege melegitette fel benn a vizet, fűteni/főzni mindenképp kellett így ez semmibe se került. Környezetkímélőbb es olcsóbb modszer mint bármilyen mosogatógép. Nem volt ez olyan régen. Persze ez már elavultnak számít és nem kényelmes, ma már mosogatni kézzel sem az. Gyakorlatilag valook lenne egy ilyen gondolat a mai világban mikor a vasárnapi ebéd is sok helyen a zacskós leves,lapfagyasztott pipifasirt,zacskós rizs, vagy mirelit hasab a menü rossz esetben menurendeles.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 863
15 267
113
Na most egy A+ energiaosztályú mosogatógép megcsinálja ugyanezt egy teljes 12 edények szettre 10-15 liter vízből meg úgy kWh áramból. Ráadásul olyan tisztára, hogy azt semmilyen ember nem csinálja utána.

Ha folyóvíz mellett kézzel mosogatsz, az kb 15 liter víz - percenként.

Én nem vagyok zacskós leves párti, spar helyet is láttam, de a mosógatógép tényleg jó dolog, baromi kényelmes is és pláne jó pont hogy a környezetet se terheled vele annyiban. Mert lényegében azzal mosogat, amivel te egyébként is tennéd, meg van benne az alján sima só (gondolom a vízkő ellen). És nem ezzel kell tölteni az időt, ami lássuk be, csak egy nyűg, mert haszna nincs. Régen kézzel is mostak, és se nem jobb, se nem kényelmes.
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Szo-szo, úgy kb ötven éve még gyakori volt Európában hogy edényben vizet melegítettek. Ez történhetett sparhelten fazékban, vagy egy vörösréz kb 20literes tartályban amit beepitettek a kemencében vagy cserepkalyhaba. Annak melege melegitette fel benn a vizet, fűteni/főzni mindenképp kellett így ez semmibe se került. Környezetkímélőbb es olcsóbb modszer mint bármilyen mosogatógép. Nem volt ez olyan régen. Persze ez már elavultnak számít és nem kényelmes, ma már mosogatni kézzel sem az. Gyakorlatilag valook lenne egy ilyen gondolat a mai világban mikor a vasárnapi ebéd is sok helyen a zacskós leves,lapfagyasztott pipifasirt,zacskós rizs, vagy mirelit hasab a menü rossz esetben menurendeles.

A nyolcvanöt éves nagyanyám pont így szokott mosogatni:)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
M

molnibalage

Guest
Na most egy A+ energiaosztályú mosogatógép megcsinálja ugyanezt egy teljes 12 edények szettre 10-15 liter vízből meg úgy kWh áramból. Ráadásul olyan tisztára, hogy azt semmilyen ember nem csinálja utána.

Ha folyóvíz mellett kézzel mosogatsz, az kb 15 liter víz - percenként.

Én nem vagyok zacskós leves párti, spar helyet is láttam, de a mosógatógép tényleg jó dolog, baromi kényelmes is és pláne jó pont hogy a környezetet se terheled vele annyiban. Mert lényegében azzal mosogat, amivel te egyébként is tennéd, meg van benne az alján sima só (gondolom a vízkő ellen). És nem ezzel kell tölteni az időt, ami lássuk be, csak egy nyűg, mert haszna nincs. Régen kézzel is mostak, és se nem jobb, se nem kényelmes.
15 l/perc? Azért ne túlozzunk.

Az literes kancsómat, ha fullra töltöm, akkor 5 sec alatt megy bele 1 liter az kb. 12 l/perc. Ezzel a térfogatárammal bármit tennék alá kb. méterekre fröcskölne a víz. Az öblítés és mosogatás alatt 1 liter / perc, ha megy el.

Kézi mosogatás mellett az öblítés viszi el a legtöbb vizet. Maga mosás nagyon kevés vízzel letudható. Nekem legalábbis megy.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Most csakazértis lemértem, másfél liter / perc szerintem nem elég öblíteni, inkább annk 2-3x-osa kell. Azonkívül kézi mosogatásnál valószínűleg meleg vizet használsz, amihez energia kell. Ha 9-12 személyes mosogatógépnyit elmosol, biztos ott fogsz szarozni egy félórát. Azonkívül hely is kell hozza, ahova borogass. A mosogatógép is olyan, mint a többi, azért van, hogy megkönnyítse a dolgod, mint a fúrógép vagy a repülő és hogy ne b*ssz el annyi időt mint amennyire egyébként analóg módban szükséged lenne hozza. Uh megyek is és bekapcsolom a mosogatógépet, legjobb találmány, első gép volt amit megvettem a lakásba.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Ha nem folyó vízben mosogatsz az kb 10 liter kb 50 fokos víz, plusz mellette az oblites úgyis folyoban lesz, szóval a régi módszer sem túl jó a modern szerek mellett mert oblites nélkül nem uszod meg.
 
M

molnibalage

Guest
Most csakazértis lemértem, másfél liter / perc szerintem nem elég öblíteni, inkább annk 2-3x-osa kell. Azonkívül kézi mosogatásnál valószínűleg meleg vizet használsz, amihez energia kell. Ha 9-12 személyes mosogatógépnyit elmosol, biztos ott fogsz szarozni egy félórát. Azonkívül hely is kell hozza, ahova borogass. A mosogatógép is olyan, mint a többi, azért van, hogy megkönnyítse a dolgod, mint a fúrógép vagy a repülő és hogy ne b*ssz el annyi időt mint amennyire egyébként analóg módban szükséged lenne hozza. Uh megyek is és bekapcsolom a mosogatógépet, legjobb találmány, első gép volt amit megvettem a lakásba.
Én nem azt írtam, hogy nem jó a mosogató gép, csak a 15 l/perc érték az, ami nevetséges. A kerti locsoló szívattuk dolgoznak ehhez közeli térfogatárammal a legkisebbek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Szerintem a cikkben a professzor nem csak a villamos energia fogyasztásról hanem összességében az energia fogyasztásról beszélt.
Világ szinten biztosan nő, de én Európán belül azt is el tudom képzelni, hogy abszolút mértékben csökkenjen az energia fogyasztás!
Csak egy példa:
Egy 1980's évek végén épült, 100 nm-s családi ház téli gázszámlája, a külső hőmérséklettől függően simán van havi 100-150.000 Ft télen.
Ha egy ugyan ilyen ház kap egy 15 cm-s Dryvit rendszert+ablak cserét+20 cm-s födém szigetelést, akkor a téli gázszámla vissza eshet havi 40-50.000 Ft-ra is.
Vagyis simán harmadára eshet a gázfogyasztás.
És azért hazánkban, de az egész EU-ban bőven vannak még olyan épületek ahol az energia hatékonyságot érdemben lehetne javítani.
Az új szabvány szerinti lakások és házak meg ennél az említett példánál sokkal hatékonyabbak.
De ugyan ilyen hatékonyság növekedés van a közlekedés terén is.
És e mellet az EU-ban a szaporulat csökken is. Szóval ha nem pótolja az EU migrációval a népszaporulat csökkenést, és tovább halad az energia hatékonyság növelésének az útján, akkor simán lehetséges az, hogy az EU-ban az energia felhasználás abszolút mértékben is csökkenjen!
Legalábbis én így látom.
Azért ehhez kell egy új gázkazán is. Viszont nekem kérdéses hogy mekkora ökolábnyoma (vagy mije) lesz a rengeteg szigetelőanyagnak, de a fellendülés elején berakott 15-25 éves műanyag ablakokat is már elkezdték kiszórni. Még senkivel sem találkoztam aki ezekből kiszedte volna az üveget, gumit, vasalatot és mindezt szakszerűen szétválogatta volna.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
15 l/perc? Azért ne túlozzunk.

Az literes kancsómat, ha fullra töltöm, akkor 5 sec alatt megy bele 1 liter az kb. 12 l/perc. Ezzel a térfogatárammal bármit tennék alá kb. méterekre fröcskölne a víz. Az öblítés és mosogatás alatt 1 liter / perc, ha megy el.

Kézi mosogatás mellett az öblítés viszi el a legtöbb vizet. Maga mosás nagyon kevés vízzel letudható. Nekem legalábbis megy.
Pontosan. Folyóvízzel nem illik mosogatni. Egyszer kiszámoltam hogyan olcsóbb, mosogatógéppel vagy kézzel, nem volt olcsóbb mosogatógéppel, csak kényelmesebb. Persze az olcsóság nem egyenlő az energiatakarékossággal, és az energiatakarékosság sem a környezetvédelemmel. Természetesen nem oda akarok kilyukadni hogy mindenki térjen vissza a sparhelthez, csupán akkoriban (emberi léptékben nem olyan rég) volt egy sparhelt egy konyhában. Most főzőlap 1200w sütő 800, mikró 850w, páraelszívó 800w, mosogatógép szintén 800w, amikor ez mind együtt megy csak úgy pörög a villanyszámla. Nálam nincs gáz bekötve, minden elektromos, bojlertől a keringető szivattyún át a konyhai rádióig, eddig minden évben nőtt a számlám, jelenleg valami 18500/hó, de lehetetlen megmagyaráznom az oldalbordámnak hogy miért...