Nem érdemes felhúzni ennyire magadat
Nem én írok hülyeségeket, hanem te nem érte... a te okfejtéseddel vannak gondok. Egy atomerőmű építését egyszerre kell nézni műszaki, gazdasági, politikai, geológiai stb stb szempontból. Egyszerre. Nem lehet kiragadni egy-egy szempontot. Eleve atomerőmű építését ugye nem is lehet közvetlenül számítani, csak a meglévő projektek adnak némi kiindulópontot.
Ok, ez eddig szép rizsa és bullshit, érvek számok, semmi.
- Ott van a finn Olkiluoto erőmű. A 8,5 M euró az nem a túlfutott költséget mutatja, hanem inkább a valós költségét egy atomerőmű építésének. Az alapján Paks2 15 M euró lesz legalább.
Fajlagos ár. Nem tetszik érteni a jelentését? Az mutatja a valós költséget. A finn erőmű fajlagos árával Paks 2 kb. 20%-kal lenne drágább, de te feltaláltad az alternatív matematikát is.
- Az amcsi Vogtle erőmű bővítése két 1200-as reaktorral most tart 16-22 M eurónál. Paks 2 ez alapján ...
- 30 éve nem épült új atomerőmű az USA-ban. Ez az első. Tudod, az első Fr. erőmű példa. Ha 30 évig nem csinálsz valamit, akkor a tudás elveszik. Lásd, amikor az Apollo program tervet hajkurászták és a múzeumba mentek megnézni, hogy mit alkottak az elődök, mert senki nem tervezett moon landert úgy 50 éve.
- A Westh. csődbe ment...
- A 25 mrd kb. semmire alapuló becslés, mert rohadtul nem tartanak itt, amennyire látom csak antinuki barmok böfögték be.
- A költség dollárban úgy néz ki, hogy kb. Paks felett lesz úgy 30%-kal. Ha ennyi gond van, akkor naná.
Namármost a Rosszatom nincs csődben, futó projektjei vannak és nem 30 éve épített utoljára atomerőművet, konkrétan nemrég beüzemelt idő és költségkereten belüli erőműve is van referenciának. Te meg egyelemes példából extrapoláltál a végtelenbe egy olyan országból ahol a munkabérek a csúszások miatt sokszor magasabbak és az építés költségét a PÉNZÜGYI okokból eredő költséggel össze lettek mosva. Mondjuk ki, megint epic fail meg szezon és fazon keverése. Ahogy eddig is.
- A brit Henkley most tart valami 25-30M eurónál 2 db 1600-asért, úgy hogy még el sem kezdték. Az alapján Paks 2 lehet 20M euró is.
Azt talán a Rosszatom építi? Kb. annyira jártál utána, hogy a nevét sem tudtam rendesen leírni...
Egyébként ez okozza azt, hogy 60 éves élettartam mellett 30 év feletti a megtérülés és nem 22-28 év. Ez még mindig azt jelenti, hogy a tervezési élettartam kb. 55%-nál lesz 0 körül. Apró hiba az, hogy szél és naperőművek ezt támogatott áramárral sem tudják, nem adnak zsinóráramot és melléjük kell ugyanakkora telepítési költséggel más erőmű, tehát valójában azok telepítése dupla annyiba kerül.
Akkor miről is beszélünk..?
Persze lehetne talán találni kedvezőbb projekteket is, de a rosszabb esetekből kell kiindulni. Főleg, hogy nálunk a költségnövekedéshez minden adott. Túlságosan is.
Igen, persze. A fix áras fővállalkozói szerződés mellett.
Ami a bontást illeti az egyreaktoros Yankee Rowe-ot fél milliárd euróért bontották - így 50%-kal drágábban mint gondolták - még azért nincs teljesen befejezve. A szintén egyreaktoros Crystal River 3-at egymilliárd euróért. Kb annyiért amennyiért építették... Nem sok jót jelent az sem, hogy még sehol a világon nincs végleges tároló még most sem. És mennyit is kéne becsülni, hogy mennyibe is kerül 70 év múlva az elbontás
?
Remek. És azokat a projekteket meg nem nézted meg, ahol az erőmű árának töredékéből volt a bontást. Anno adtam linket hozzá. Ezt hívják szemezgetésnek (cherry picking).
A naperőmű és szélerőmű bontási költsége persze 0. Ja nem, azokat ott hagyják szétrohadni. Ez ám a környezetvédelem...
Kicsit vicces, hogy egy atomerőművet meg le kell bontani, ahol a reaktor még azt is túléli, ha rázuhan egy repülő. Tehát igazából, ha őrizve otthagynák, semmiféle gondot nem okozna. Csak érdekes módon az atomerőművi standardok és elvárások valahogy mégis mások. A nagyvilág meg teli van elhagyott vegyi üzemekkel, bányákkal és ipartelepekkel. Azoknál miért nincs kötelező bontás? Szép kettős mérce...
Az egész építés meg tömve van brutális buktatókkal:
- A hely lehet hogy földrengésveszélyes némileg, aminek nem tudjuk lesz-e következménye később.
Röviden. Faszt. Tudjuk, hogy Mo. mennyire földrengésveszélyes. Ennek ellenére Paks 1-es is megerősítették úgy, hogy 7-est bírjon. Úgy, erre semmiféle példát nem tud adni a tudomány , hogy itt valaha volt-e ekkora. Szerinted mondjuk Százhalombatta méretezve van 7-esre? Ha alatta lenne akkor ott olyan dolgok szabadulnának el, hogy beszarsz. Ehhez képest, te az atomtól rettegsz.
Megint, miért van az, hogy atomerőművet repülőgép rázuhanására kell méretezni, de egy vegyi üzem lehet a szabadban és 0 kontémenttel.
- Munkaerőhiány van, miközben egy atomerőmű építési költségeinek vagy 25%-a a bér.
Ja értem. Bezzeg csak az atomerőmű épülhet drágábban, de más állami erőműre ez a kitétel nem vonatkozik. Hadd ne ecseteljem micsoda ember próbáló meló a szélerőmű és naperőmű építés, ahol ugyanazt a szar piszlicsáré munkafolyamatot manuálisan kell ismételni sok ezerszer.
- A kormány simán felülírja a szakmai szempontokat hogy gyorsítsa az építést, ami miatt építési problémák és azok javítása lehet, illetve jelentősen csökkenhet az amúgy se gyors építés hatékonysága.
Te tényleg azt hiszed, hogy egy kivitelező cégnek majd dirigál a kormány, amikor garanciát kell adni az elvégzett munkára? Ez olyan, mint a US Navy felülírná a CVN-nél azt, hogy a kivitelező mit csináljon, amikor a kivitelező vállal garanciát. Ezen felül akkor a kormány az engedélyezési és átvételi törvényben szabályozott folyamatokat felülírja?
Akkor most ismerted be, hogy itthon nincs jogállami keret..? Epic.
- A Duna nemrég bizonyította be, hogy kb arra kell felkészülni, hogy egyáltalán nem is lesz víz benne. (Persze lesz, de az erőmű szempontjából nem nagyon számíthatunk rá.)
Nem, azt bizonyította be meg nem értett zsenikém - láthatólag értelmezni sem sikerült - hogy történelmi mély vízállás mellett is Paks 1 képes üzemelni, ahogy tervezték. A villamos kimenet csökkent, mert a gőzköri véghőmérséklet csökkent. A reaktor termikus üzemét nemigen befolyásolta ez. Egyébként valahol kurva vicces, hogy 30 év alatt egyszer volt ilyen és károgsz.
- Ismert, hogy vagy a projektköltség akár 5-10%-át el tervezik lopni.
Ja értem. De csak, ha atomot építünk. Van erre forrásod? Vagy csak atomból lopnak, de tabu minden más projekt?
- Nem tudjuk, hogy az ismert ár az valós kereskedelmi ár, vagy kértek még cserébe valamit az oroszok. Esetleg egyéb úton, pl gázárba, mégis többet kérnek érte.
A konteó topikok kettővel odébb vannak.
Rengeteg egyéb költség léphet fel:
- Áramhálózat fejlesztése
- Környék infrastruktúrájának erőteljes romlása az építkezés miatt
- Lehet plusz légvédelemmel kéne bővíteni a hadsereget az erőmű védelméhez (bár lehet hogy van valami most is)
Mi van?
Paks 2 a kieső Paks 1-et fogja pótolni. az 5 és 6 blokk anno a módszerváltás miatt nem valósult meg, nem volt rá pénz. Az üzem többi részét úgy építették meg, hogy ezzel eleve számoltak, a trafókertnél is tudtommal.
Egyébként, ha a szél és nap balfasz erőműveket basznák le, na akkor kéne csak grid fejlesztés, mert olyan gradienseket vinne be a hálózatba, hogy ihaj...
Környék infrastruktúrájának romlása? Arra az 1 db főútra gondolsz az erőmű közelében? Vagy az M6-ra, ami kong az ürességtől?
A nagyobb elemeket meg hajón szállítják oda. Kopik a Duna felülete vagy mi?
A gáz azért számít, mert vagy 4 milliárd köbméter tárolója van Magyarországnak. 10 M az éves fogyasztás.
És ez mire akar érv lenni? Egyébként a tározó kapacitáshoz kitárolási limit is tartozik, de oda se neki...
Jó eséllyel a napelem filléres lesz, így még nem is túl hatékony metánelőállítás esetén felforgathatja a technológia az energiapiacot.
Mi a faszom? Fejtsed már ki ez a marhaságot. Előállítod a metánt mivel? Random termelő villamos erőművel? És aztán a metánt hol használod fel? Azzal termelnél áramot? Az összhatásfokot kiszámoltad legalább basic szinten, hogy ez mekkora marhaság?
A napelem kb. az anyagköltség közelébe kezd tendálni és csak a támogatás miatt éri meg letenni. Támogatás nélkül 0 db napelemes rendszer épülne piaci alapon.
Szóval ha nem ez a hitvány kormányunk lenne, hanem lenne valamiféle politikai-társadalmi megegyezés az atomenergiáról, megfelelően megvizsgálnák a lehetőségeket (Paks 1 hosszabbítása, ki tudna építeni nekünk erőművet stb) és az jönne ki hogy építeni kéne Paks 2-őt, akkor is alapvetően nullszaltóval érdemes csak számolni. Haszon max másodlagos haszonként jelentkezhet, vagyis hogy 60 évig lenne normális - se nem túl alacsony, se nem túl magas - áron áram az ország számára.
A kormány valóban hitvány, de nem Paks 2 miatt. Hogy te mitől van hitvány, asszem kezdjük látni...
Röviden.
Eltakarodhatnál a francba hülyeségeiddel. Elegem van az ostoba műszaki és természettudományos analfabétákból akik fullba tolják a propagandát.
Megint nem tudtál leírni semmi értelmeset.
Balázs világosan elmondta többször is, hogy milyen érvek mentén van értelme ezt a vitát folytatni. Erre te..? Ehh... Nem megyek bele, nem hiányzik ez kora reggel.
Mostanra nyilvánvaló, hogy még segítséggel sem vagy képes áttörni a feletted húzódó intellektuális üvegplafont.
Én inkább úgy jellemezném, hogy analfabéta.