Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Kevesebb sértődöttséggel és fölényeskedéssel jobb lenne, mert amúgy több értékes dolgot mond és ír. Csak így nehéz kiválogatni.
Aszódi Attila megnyilatkozásait pont azért szeretem, mert nála a szakmaiságot nem hatja át a politika (pedig őt is leváltották anno), interjúvolja akár Juszt László, akár legsötétzöldebb kérdezőember, akár kormányközeli. A blogjáról nem is beszélve.
A gázszámla részét leszámítva semmi politika nem volt H.A. posztjában. Csakis technológia.
Igen érdekes az, amikor ma valaki szépen pontokba szedve cáfolja ostoba emberek hülyeségeit az "fölényeskedés". Ja értem, ez megint a "stílus" kártya. Értem én, aki hülye a témában, annak könnyű ezt előkapni.

Ahelyett, hogy kussolt volna. Ja kérem, talán a nem álljon ki és mondjon faszságot nyilvánosság előtt és akkor nem lesz földbe döngölve kőkemény műszaki realitással. Ha önként megy szopni, akkor na csodálkozzon, ha nem tetszik a bré íze. Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and alali77

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
A gázszámla részét leszámítva semmi politika nem volt H.A. posztjában. Csakis technológia.
Igen érdekes az, amikor ma valaki szépen pontokba szedve cáfolja ostoba emberek hülyeségeit az "fölényeskedés". Ja értem, ez megint a "stílus" kártya. Értem én, aki hülye a témában, annak könnyű ezt előkapni.

Ahelyett, hogy kussolt volna. Ja kérem, talán a nem álljon ki és mondjon faszságot nyilvánosság előtt és akkor nem lesz földbe döngölve kőkemény műszaki realitással. Ha önként megy szopni, akkor na csodálkozzon, ha nem tetszik a bré íze. Ennyi.
Dehogynem, a vége is nettó (párt)politika. A pontoknál meg szép csúsztatások vannak, pl. tudtommal senki nem mondott olyat, hogy előbb a párnagázt szedik ki, vagy olyat hogy a szén-dioxidot rögtön és minden vizsgálat és fejlesztés nélkül töltenék be. Fenntartom, hogy vannak benne értékes részek (bár ezeket pl. a Telex-cikk is lehozta) és igen, vet fel komoly kérdőjeleket, hogy miért most, miért a szoboszlóit, de így, ebben a formában nem az a szint. Nyilván ellenzéki oldalon élvezettel fogják idézni és szakértőként továbbra is műsorokba hívogatni, de így el fog veszni a lényeg.
 
M

molnibalage

Guest
Dehogynem, a vége is nettó (párt)politika. A pontoknál meg szép csúsztatások vannak, pl. tudtommal senki nem mondott olyat, hogy előbb a párnagázt szedik ki, vagy olyat hogy a szén-dioxidot rögtön és minden vizsgálat és fejlesztés nélkül töltenék be. Fenntartom, hogy vannak benne értékes részek (bár ezeket pl. a Telex-cikk is lehozta) és igen, vet fel komoly kérdőjeleket, hogy miért most, miért a szoboszlóit, de így, ebben a formában nem az a szint. Nyilván ellenzéki oldalon élvezettel fogják idézni és szakértőként továbbra is műsorokba hívogatni, de így el fog veszni a lényeg.
Pontosan azt vezette le, hogy mivel az kedves okos vezír azt mondta, hogy a párnagázt eladjuk, akkor elmagyarázta, hogy mit jelent. Szándékos és visszafordíthatatlan károkozást. Az sem valósítható meg, hogy azt adjuk el és a készletet nem.

Tessék értelmezni is amit ír. Ha nem megy, az nem H.A hibája...
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
M

molnibalage

Guest
A holland tőzsdén is látszik már az, hogy több nagyfogyasztó és a lakosság is kicsit tudatosabb lett. Kisebb kereslet, az ár is csökken. A kérdés az, ami az olajválságok után is volt, hogy hol és mikor lesz az új egyensúly.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
Pontosan azt vezette le, hogy mivel az kedves okos vezír azt mondta, hogy a párnagázt eladjuk, akkor elmagyarázta, hogy mit jelent. Szándékos és visszafordíthatatlan károkozást. Az sem valósítható meg, hogy azt adjuk el és a készletet nem.

Tessék értelmezni is amit ír. Ha nem megy, az nem H.A hibája...
Sehol nem láttam olyan nyilatkozatot, hogy úgy adnák el, hogy ne szívnák le és adnák el a tetejéről a mobilkészletet is.
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Ez a magas üzemanyagár kijelentést hagyjuk már.
2012 táján relatíve KÉTSZER drágább volt a benzin (a nettó átlagkereset fele, ha volt a mainak) és akkor is elég sokat autóztak és 2015-ig már meredeken nőtt az autók száma és 2016-tól meg aztán hajjaj,

Azt nézve, hogy tartósan volt 10+ éve is 400 Ft és felett a benzin ára, akkor ma az 550 Ft benzin az minden, csak nem drága lenne.
Egy mezei ár. Semmi több. Egy teljesen normális átlag ár felett lenni 15%-kal az szerintem nem nagy kilengés.
A reálkeresetekhez mére a 2012-es ár ma kb. 800 Ft-os benzin literenkénti ár lenne.

Az élelmiszerárak relatív áremelkedéséhez képest egy 600 Ft-os literenkénti ár is olyan relatív áremelkedés, amivel bárki kiegyezne az élelmiszer terén.

chart-uzemanyag0404-361488.png
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 340
113
A holland tőzsdén is látszik már az, hogy több nagyfogyasztó és a lakosság is kicsit tudatosabb lett. Kisebb kereslet, az ár is csökken. A kérdés az, ami az olajválságok után is volt, hogy hol és mikor lesz az új egyensúly.
Az emberiség nem változik, mindent elfelejt és így kénytelen lesz majd újra megélni. Legutóbb a COVID-ról hittük, hogy változtat az emberek hedonizmusán, mégis azt látjuk, hogy a veszély elmúltával/csökkenésével kettőzött lendülettel folytatja ott, ahol előtte abbahagyta.
 
M

molnibalage

Guest
Az emberiség nem változik, mindent elfelejt és így kénytelen lesz majd újra megélni. Legutóbb a COVID-ról hittük, hogy változtat az emberek hedonizmusán, mégis azt látjuk, hogy a veszély elmúltával/csökkenésével kettőzött lendülettel folytatja ott, ahol előtte abbahagyta.
Én azelőtt sem úgy éltem és most sem. Egyesek meg igen. De erre is mondtam, hogy a szolidaritás egyre tűnik el belőlem.
Mert itthon ez úgy csapódik le, hogy adómból lassan semmilyen szolgáltatás nem jön, de mindenkinek is a hóna alá nyúlnak.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A holland tőzsdén is látszik már az, hogy több nagyfogyasztó és a lakosság is kicsit tudatosabb lett. Kisebb kereslet, az ár is csökken. A kérdés az, ami az olajválságok után is volt, hogy hol és mikor lesz az új egyensúly.
1990-ben, a taxisblokád előtt 36 forint volt egy liter benzin, a fizetési szinttel korrigálva ez ma 984 forint lenne. 1991-ben a 60 forintos átlagár mai fizetésekhez képest 1230 forintot jelentene.
2020as a számítás.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 370
63 080
113
Ők megpróbálták elmagyarázni a hülyéknek mi a baj hát nem sikerült.
Magyarán, te azt mondod, hogy az atomenergiával az a legnagyobb baj, hogy igéretével ellentében nem képes termelni. Na basszus, ha valamit nem tartunk karban, akkor ne csodálkozzunk már, hogy nem működik. És ha nem működik, akkor ne csodálkozzunk, hogy nem képes stabil energiahátteret biztosítani.

Az annyia hype-olt szélenergia rendelkezésre állási mutatója a közelében sincs az atomenergetikának. Persze nem az elodázott karbantartások miatt kieső áram miatti drágulásra kellene ujjal mutogatni, hanem a működő rendszereket kellene példaként venni. A sötétzöld ideológia csapása kettős. Először ellehetetlenítik a nukleáris energiatermelést, majd az ellehetlenített erőművekre rámondják, hogy drágán nem működnek. Szép...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 131
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 131
113

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Mutasd a módszert és infrát hozzá. Az árát és hogy mikor és hol készül el.
A tízszeresére fog nőni Magyarország első Tesla akkuparkja
Szivattyús tárolós erőmű Tudom nincsenek hegyeink Pumpspeicherkraftwerk Herdecke ebben az országban még egy domb sincs. (csak ha alagutatt illetve völgyhidat kell építeni)
Ár megtérülés tudod a politika bármilyen fejlesztésnek keresztbe tehet.
Mintha vennél egy 4 hengeres 1,1 tonnás kocsit 4 literes fogyasztással, majd kijelentik, hogy te szemét, akkor mivel keveset fogyaszt a kocsid, akkor a 6 literes fogyasztáshoz képest büntetőadót vetnek ki rád vagy korlátozzák üzemedet.
Pumpspeicherkraftwerk ajánlott rész Urteil zu Netzentgelten

Amikor télen a fogyasztást sem tudod kielégíteni, akkor nincs mit tárolni. Ezzel max ápr-okt tájon tudsz játszani, utána csak dísz lenne egy tározós erőmű is itthon.
Ezért beszélünk el egymás mellett, ha ápr-okt között nem kellene földgázt elégetni (áramtermelésre) akkor mennyi lenne a megtakarítás?
Nem az a fő kérdés elérhetjük-e az energetikai függetlenséget, hanem a mértéke és az hogy törekszünk e rá vagy csak beszülünk róla, hogy jó lenne.
Fűtésre jó. Nagyon jó. Villanyra nem. Még moderált hőmérsékletű melegvíz is nagy dT-t ad a fűtéshez.
Itt nincs vita már csak az kellene, hogy ahol lehet ezzel legyen megoldva a fűtés.
Ettől még, ha leraknál 2GW szélkereket mindenhova az év nagy részében 100-200 MW-on lötyögne az egész. Nézd mega kisalföldi adatokat. Nem tudom, hogy ennek mi lenne a külker mérlege.
Nem vagyunk kommunisták, ha jön egy befektető és pont ebbe tenné a pénzét mi a gond?

Ezeket a nagy ipari üzemeknél el lehet játszani és azok megoldják maguknak, ha van ilyen, pusztán piaci alapon.
De nem sok ilyen van. Még tartósan magasabb árak mellett sem. Jó ha van, de itt én 100 MWe tartományt sem érzek reálisnak bővítés táján és load factor se lenne jó. Tárolási és áthidalási kapacitása ezeknek kevés. Ezek is önfogyasztást csökkentenének és úgy jelennek meg nemzetgazd szinten.
Passz
Alternatívhajtás nem egy nagy ipari üzemnek tűnik nekem. Nem hiszem, hogy az adottságaink sokkal rosszabbak lenének mint Dániának.