Amúgy a gázigény a lakossági fűtést nézve a nagyon problémás.
Itt kezdtem számolgatni ezt-az és elég vad dolgok jöttek ki.
A legnagyobb tartály, amit ismerek azok a 80 ezer m2-es strat. kőolajtartályok.
Ez viszont lehetne szigetelt is.
Na, ha feltesszük, hogy nagyot álmodunk és a központi fűtési rendszereknél valamennyi hőt el akarunk tárolni ezekben, akkor mi jön ki.
A fűtési rendszereknél eleve kell egy dT, ami alá nem lehet menni. Tehát hiába van sok hőmennyiség 40C fokos vízben, ha egy fűtési rendszer 55C fokon megy...
De tegyük fel, hogy 50C fokos a fűtési rendszer, akkor 55 fokos alsó tartályhő esetén még működhet NAGY hőcserélő jól.
Amíg még süt a Nap, akkor azok teljesítményét közel 100% hatásfokban vízfűtésére fordítjuk a PV-vel előállított áramot.
Egy 80 ezer m3-es tartályban levő víz elvi max hőtároló képessége 75-55C fok között kb. 1 850 000 kWh. Ez sima c*m*dT.
Ez mennyi jól szigetelt lakás hőigényét fedné le? Nekem az absz. minium volt 1800 kWh egy egész fűtési szezonban, de volt 2400 kWh is, HO nélküli időben.
De egy szigetelt panel is kb. ezt tudja.
Ez kb. 770 lakásé összesen. Így nézve az ötlet hülyeségnek tűnik.
Éves mértékben nem tárolhatjuk a hőt benne, eszementen drága lenne.
DE, viszont ha úgy nézzük, hogy nyáron, amikor óccó a hő, mint a lómáj akkor tartja a hőt könnyedén feltolod az évszak elején maxra úgy, hogy az első hidegebb időt max hőmérsékleten várja. Ami akár 90 fok is lehet. (Bírja ezt a hőtágulást egy tartály...? Lövésem sincs.)
Igen, akkor a hőveszteség is nagyobb, de a hő gyak. lineárisan több van benne. Aztán ahogy fogy a tárolt hő, a hővesztés is csökken.
Ez a központi fűtésnél bekeverve tudna hőt vinni a rendszerbe. Okt elejétől nov. elejéig, ameddig még süt a Nap ÉS nincs annyira hideg, akkor úgy nézve, hogy a napi hőigény SZIGETELT lakásonként 10 kWh táján, ha van, akkor ez már elég decens. A fűtési időszak elején a PV elég szépen tudná tartani a tartály hőmérsékletét, ameddig az első tartósan felhős idő nem jön, mint most volt.
A rendszer előnye, hogy pont akkor csökkenti a fűtés gázigényét, amikor egyszerre pörög fel a hő és áramigény is, amikor este hazaérnek az emberek.
Mert hiába kellemes a hőszivattyúnál az, hogy 10 fokos külső hőnél kb. 3-szor több hő jön ki, mint amit áramban beleteszünk, de napközben süt csak a Nap, amikor otthon max. egy picit lehet előfűteni a lakást, ami részben pazarlás, hiszen nincs otthon senki... De ez még, ha rosszabb hatásfokkal, de kisimítja a gázigényt este, hogy legalább ne egyszerre pörögjön fel a CCGT erőmű és a városfűtés.