Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

torsen

Guest
Pontosan erről van szó, amiről 2ndt ír.. Megvan a maga helye az alternatív energiáknak, és nem hiszem, hogy le szabadna mondani a fejlesztésükről. Persze nem állítom, hogy ezzel a Nap éjszaka is sütni fog...:) Ezek a technikák, ha komolyan vesszük őket, akkor jelenthetnek megoldást (Jajjajaj, nem az atomerőmű helyett!) ha az energiatárolás képességét is fejlesztjük, és az energiafelhasználást is racionalizáljuk. Nyilván bizonyos helyeken, ahol nagy energiasűrűségre van szükség (pl. repülés) nem lehet napelemet használni, de egy elektromos hajtású repülőgép akkuinak földi töltésére már talán. (mondom talán, és itt van a K+F lehetősége)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
torsen

<i>" A belsőégésű motork 100%-t nem tudom hol álmodtad, de a mai kb. 10-es kompresszió viszony mellett az Otto körfolyamat ELMÉLETI hatásfoka fojtás,nélkül, optimális hőmérsékleti, áramlási viszonyok mellett 60%, amiből a valóságban nagyjából 30-35% lesz. "</i>

Ne haragudj meg rám, de nem akarok olyan emberrel vitatkozni aki még mindig nem érti a különbséget a hatásfok és a kapacitás kihasználtsági tényező között....
(Vagy érted, csak nem veszed észre, hogy teljesen másról beszélünk)
 
T

torsen

Guest
Mert mi az a "kapacitás kihasználtsági tényező"? Neve alapján az, hogy egy kapacitást (lehetőséget) mennyire használsz ki! Nem? Ez alapján a csiga, ha kilóg a nyelve és azon csúszik, akkor 100% a kapacitáskihasználtsági tényezője! De attól még kurva lassú. :)

Viccet félre, értem miről írsz... Bár kíváncsi lennék, hogy egy optimális feltételek mellett üzemelő gázturbina vagy belsőégésű motor esetén el lehet-e érni azt a bizonyos 95 %-t. Pl, egy utasszállító repülőgép gt-je vajon átlagosan hány %-on üzemel? Nem támadás!Kérdés! Egyébként talán nem is értelmes a vitánk,mert a vitaindító (napelem) kvázi energiaforrás melynek kimenetére kötünk fogyasztókat, a gt vagy bm meg "végfelhasználó".
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
torsen

Kezded érteni :)

A kapacitás tényező az a szám amely meghatározza azt, hogy egy villamosenergia termelésre alkalmazott erőmű az év 8760 órájából mennyit képes termeléssel tölteni.
A paksi atomerőműben ez a szám 92%.
Egy gázturbinás erőmű is 90+%-ot tud.
Egy napelem 10%-15%-ot.
Egy szélturbina meg 15-25%-ot.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Kedves hozzaszolok!
Jeleznem, hogy ez a mostani kis "vita a vitaban" nem az, aminek latjatok. Torsen es en nem az atomenergia ellen ervelunk, nem vagyunk sotetzoldek (olyanokat eszem reggelire), egyszeruen csak latunk lehetoseget a technologiaban, meg ha tisztaban is vagyunk a korlataival. A repulogopet tech demonak tekintjuk (dronoknal akar mukodhet is idovel); ezzel egyutt nekem pl. sosem jutna eszembe napelemes repulot epiteni.

Az egesz "vita a vitaban" onnan indult, hogy fip7 a repulogep alapjan velemenyezte "eme korszakalkotó technológia csodás képességeit" (az o szavai). Ami nyilvanvaloan eros tulzas volt a reszerol negativ iranyban. Megvan a helye a napenergianak, de olyat senki nem allitott, hogy akkor ezzel kene kivaltani az alaperomuveket (szalmabab befigyelt;).


A "sötézöld" jelzőt természetesen nem rátok értettem (ha rátok értettem volna, akkor úgy is címzem). Bocsi, ha félreérthető voltam. :) Csupán kihasználtam az adódó lehetőséget, hogy újból elmondjam a "mantrámat" és az ezt a topikot halált megvető bátorsággal talán olvasó fent említett csoport tagjainak orra alá dörgölhessem. :D Te még nem voltál itt, legalábbis regisztráltként nem, ezért talán nem tudod, de ez a topik eredetileg az atomerőművek és persze ezen belül Paks 2 szükségességének kitárgyalására indult. :)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Szia Wolfram,

semmi gond.:)
Gondoltam, hogy leirom, hogy azonos platformon vagyunk:) Nagyon regota olvasom a HTKA-t, szoval a Paks tortenet is megvan, a nemetek "muzold" lepeseit meg a demokracia hatranyainak illusztralasara szoktam hasznalni (idiotak uralma).
Egyebkent en is bosszantonak tartom, hogy mekkora a sotetseg a fejekben, gyakran meg realos emberkek eseteben is Paks kapcsan; hiaba, a partpreferencia (erzelmi valasztas) szinte mindig felulirja a logikat:)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Egyebkent en is bosszantonak tartom, hogy mekkora a sotetseg a fejekben, gyakran meg realos emberkek eseteben is Paks kapcsan; hiaba, a partpreferencia (erzelmi valasztas) szinte mindig felulirja a logikat:)

Na ettől készülök ki én is... Az érzelmi alapú megközelítéstől, pláne ilyen horderejű (köz)ügyekben. Pl. én aztán nagyon nem vagyok "Fideszes" sőt, de ebben az ügyben támogatom őket. Pontosabban abban, hogy kell Paks 2. Az általuk levezényelt szerződéskötéssel kapcsolatban már nem ennyire határozott az álláspontom, de elfogadom (mást úgy sem tehetek...), hogy egy ekkora beruházásba bármelyik kormányzó párt is fog bele, ott szinte biztos, hogy lesz mutyi bőven...
Másban meg nem támogatom őket. De ez nem okoz nálam érzelmi válságot. :D

A németeken meg csak röhögök (atomerőmű-ügyben)... Saját magukat köpték pofán és egy csomóan fel sem fogják ezt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
Nyugati nyomásra talán végre nálunk is lehet vízlépcső a Dunán:
http://vs.hu/kozelet/osszes/totalisan-atalakittatna-a-dunat-az-eu1-0803#!s1
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Wolfram:

Egy darabig probaltam magyarazni "liberalis" ismeroseimnek, hogy minek kene a fo es valodi kritikanak lennie Paks kapcsan "liberalis" oldalrol (a mutyizas, a stilus, ahogy ezt a Fidesz eloadta, a titkolozas), aztan feladtam.
Tok mindegy, hogy mit linkel az ember, szerintuk az atom csak rossz lehet.

A "liberalis"-t azert irtam idezojellel, mert nalunk egyik partformacio sem az, aminek hivja magat...
Valahol borzaszto, hogy nincs olyan politikai formacio, amelyik az emberek ertelmesebbjet kepviselne; ez a demokracia atka.
 
T

torsen

Guest
Valahol borzaszto, hogy nincs olyan politikai formacio, amelyik az emberek ertelmesebbjet kepviselne; ez a demokracia atka.

...mert a választási győzelmet agyhalottak szavazatai osztják ki, és ezeknek egyre gyorsabban nő az arányuk...
A hazai IQ spektruma innen lefelé terjed:
https://vimeo.com/11690875
https://vimeo.com/11931684

Sajnos saját tapasztalatom ezekkel a videókkal teljesen egybecseng.


Amúgy teljesen egyetértek, kell Paks, (de <i>szerintem</i> kell kiegészítő jelleggel alternatív energia), viszont gyalázatos, ami ezt a beruházást (mint minden államit) körüllengi: titkolózás, ami rögtön adja a mutyi "látszatát" (hogy aztán van-e mutyi vagy nincs, azt már mindenki pártpreferencia szerint "hiszi".)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Torsen:

"...mert a választási győzelmet agyhalottak szavazatai osztják ki, és ezeknek egyre gyorsabban nő az arányuk..."

Ez kulonben erdekes kerdes.
Kicsit gondolkodtam azon, hogy sajat kortarsaim mennyire mondananak vajon baromsagot? Azt tippelnem, hogy a humanosok jo esellyel, kulonosen igy "kamera elott".

Ami izgalmas a dologban, hogy ettol fuggetlenul en is komoly szakadekot latok a generaciok kozt; nem is feltetlenul tudasban, hanem motivaltsagban, tudasvagyban. Ebben biztosan a rendszervaltasnak is szerepe volt.

A vicces az, hogy a kutatosok szerint viszont emelkedik az IQ (Flynn-effektus). En ezt hipotetikusan tevesnek gondolom, tippem is van ra, hogy mi az oka az anomalianak (a feldolgozas sebessege nott).


Paks: egyertelmu, hogy valamikor kellene nyitni alternativ iranyba is, viszont szerintem egyelore itthon zero adottsagunk van hozza.

A Paks koruli mutyi meg ugy undorito, ahogy van.

PS: (A videokat ismerem, nagy kedvenceim;)))
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
OFF:

Kétlem, hogy az IQ szint emelkedne, ugyanis csak nem olyan régóta léteznek adaptív tesztek. Ezek azért jobb eredményt adnak.
(<i>Az előzőekből kevés teszt sor volt így lehetett rá gyakorolni így az eredmény sem volt olyan pontos, ezért nehéz összevetni azok eredményét a maiakkal)</i>
90-110 között van a normál, ez a tesztkitöltők 50%-re jellemző adat.
A 100 pedig ennek az 50%-nak az átlaga. Ezt tekinthetjük egy átlag ember IQ-jának.
Ezt nem okoskodásból írom, hanem azért, mert szerintem nem mindenki tudja, hogy <b>az IQ</b> az nem egy állandó hanem <b>egy viszonyszám</b>. Azt jelzi, hogy TE, hogy állsz a többiekhez képest.
E miatt pedig minden teszt eredmény kb. csak abban az időpontban érvényes amikor megírják.
Pl.: Ha most 105 az IQ-d, de az országban a kitöltők egyre butábbak , és te újra kitöltöd a tesztet 10 év múlva, akkor könnyen lehet, hogy 110-s IQ-t fog mérni miközben valójában,önmagában nézve nem lettél okosabb. Csak másokhoz képest :)

Amúgy én is csak azért tudok most ennyit erről, mert pár napja nem bírtam aludni és szóba került ez az IQ-s dolog és kicsit utána néztem.

ON:

<i>"Paks: egyertelmu, hogy valamikor kellene nyitni alternativ iranyba is, <b>viszont szerintem egyelore itthon zero adottsagunk van hozza.</b>"</i>

Egyelőre??? Miért, milyen változás állhat be? Vulkanikus lesz a talaj, megsokszorozódik az átlag szélsebesség, vagy sivatagi szintű lesz a napsütéses órák száma és intenzitása, vagy talán megsokszorozódik a Duna vízhozama és a folyó esése megnő? :)

10000 év múlva se lesz semmilyen adottságunk ezekhez a technológiákhoz, szerintem. Addig meg kicsit fejlődünk még, remélem :)

Viszont ha már megújulók.
A folyóinkban rejlő lehetőségeinket (<i>erről már írtam itt</i>) és a talajhőnkben rejlő <b>fűtési</b> lehetőségeinket viszont jobban ki kellene aknázni. Ezekben van potenciál, még ha nem is túl sok.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 322
26 521
113
Véleményem szerint a termonukleáris energiával működő alap erőművek jelentik majd hosszú távon a megoldást, addig pedig csak "erőlködés" az alternatív energia termelés, maximum a csúcs erőműveket tudják kiváltani részben, mivel csak töredékét képesek megtermelni a szükségleteknek, ezért még egy ideig marad az atomerőmű, mint alaperőmű.
 
T

torsen

Guest
Viszont ha már megújulók.
A folyóinkban rejlő lehetőségeinket (<i>erről már írtam itt</i>) és a talajhőnkben rejlő <b>fűtési</b> lehetőségeinket viszont jobban ki kellene aknázni. Ezekben van potenciál, még ha nem is túl sok.

Pár éve volt nálunk egy izlandi mérnökcsapat, geotermikus témában akartak tanácsot adni... az eredményről nem tudok semmit, esetleg valaki?

Egy pillanatra megint műszaki IQ:
<b>Harmadéves</b> járműtechnikai szakirányos mérnökhallgató lóg a hosszabbítóval megtoldott <b>nyomatékkulcson(!)</b> és meghúzás irányba próbálja a gépkocsi bal első féltengely anyát <i>lazítani</i>. Kérdésemre, hogy hallott-e már jobb-, és balmenetről értetlenül néz rám, majd folytatja a csavar meghúzását. A délutáni gyakorlat, csávó 130 kg, és az előző napi buli piaszaga még dől belőle. Előző alkalommal féktárcsa nélkül(!) rakta össze az első futóművet, még az sem zavarta, hogy bizonyos dolgok baromi bénán állnak. Hazazavartam...megsértődött...arra hivatkozott, hogy ő költségtérítéses hallgató...erre én, hogy akkor sokkal jobban kellene figyelnie, hogy kapjon valamit a pénzéért...részemről a féléve ugrott...
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
A Magyarországon üzemelő geotermikus fűtőművekkel rendelkező cégek közül tudtommal a legnagyobb, legismertebb a tőzsdén is jegyzett Pannergy. E cég vesztesége 2014-ben 541, 2013-ban 826, 2012-ben 463 millió Ft. 2015. I. negyedévben is csak a devizahitelek "árfolyamnyeresége miatt lettek nyereségesek, nem az alaptevékenységből. Miközben eddig több, mint 20 milliárd Ft-ot ruháztak be, aminek valamikor meg kellene térülnie. Ők 2000 m körüli mélységből 80-100 fokos vizet hoznak fel, amivel áramtermelés szóba sem jöhet.

E téren a legújabb elképzelés, hogy Battonyánál 36 milliárd Ft-ból akarnak egy áramtermelő geotermikus erőművet építeni. 3500-4000 méteres fúrással 240 fokos vizet szeretnének fakasztani. Ezzel az a gond, hogy a Pannergy 1800-2400 méteres kútjaiból csak 68-105 fokos víz jön és amikor az Alföldön megpróbált több olajtársaság palagázt kitermelni, akkor 3700 méteren 200, 6000 méteren 280-300 fokos hőmérsékletet mértek. Tehát a 3500-4000 méterről 240 fokos víz nagyon optimista elképzelés. Márpedig áramtermelésre a víz (gőz) hőmérséklet 100 fok feletti része számít csak, tehát 200 fokos közegből mér közel 30 %-kal kevesebb áram nyerhető, mint a 240 fokosból. A másik gond, hogy eleve 35 %-os beruházási támogatással, az atomerőművinél 3-szor magasabb garantált átvételi árral és tartósan extrém alacsony kamatkörnyezettel számolnak ahhoz, hogy igen hosszú megtérülési idő alatt kifizetődő legyen a beruházás.

Gazdaságosan, agyontámogatás nélkül ma Magyarországon úgy hasznosítható a geotermikus energia, hogy ahol eleve van termálvíz, vagy új termálkutat fúrnak idegenforgalmi/gyógyászati célra, ott a hulladékhőt érdemes hasznosítani. De a tisztán energetikai célú geotermikus nagyberuházások nem térülnek meg.

Ráadásul a víz visszatáplálást is meg kellene oldani. ami sok energiát visz el és drága.

Természetesen a gazdaságosan hasznosítható geotermikus energia kerekítési hibának is kicsi a teljes energiaigényünkhöz képest.
 
T

torsen

Guest
Köszi. Bíztató...:)
Akkor marad az a antianyag energia háztartási felszabadításán és fluxuskondenzátoros tárolásán alapuló, decentralizált, felhő alapú, vezeték nélküli- mikrohullámon transzportált- energiaháló ... No meg Paks II.:)
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Kedves Fip7!

(Gyors leszek, mert hijan vagyok most az idonek)

"Kétlem, hogy az IQ szint emelkedne, ugyanis csak nem olyan régóta léteznek adaptív tesztek. Ezek azért jobb eredményt adnak.
(Az előzőekből kevés teszt sor volt így lehetett rá gyakorolni így az eredmény sem volt olyan pontos, ezért nehéz összevetni azok eredményét a maiakkal)"

Jogos a ketseged, azonban ennek nem feltetlen van koze a tesztek "minosegehez". A legegyszerubb modja az osszehasonlitasnak, ha egy mai fiatallal toltetsz ki egy regebbi tesztet "azonos" kornyezetben/kulturaban (mondjuk ez is problemas, de erted, mire gondolok).

Az uj tesztek sem kepesek csodakra sajnos (abba nem belemenve, hogy mi is az IQ, meg mit is merunk es annak mi koze van a "valos" teljesitmenyekhez, stb.)

A meresek egyik komoly problemaja a "kultura-fuggetlenseg" volt (most is az szelsoseges esetekben, akarki akarmit mond).

"mert szerintem nem mindenki tudja, hogy az IQ az nem egy állandó hanem egy viszonyszám. Azt jelzi, hogy TE, hogy állsz a többiekhez képest.
E miatt pedig minden teszt eredmény kb. csak abban az időpontban érvényes amikor megírják."

Ez kb. igy van; azonban - a fentebb jelzett korlatokkal egyutt - megis adhat "abszolut" eredmenyt is (azzal egyutt, hogy fenntartasokkal kell kezelni az eredmenyt, azonban ez magara az IQ tesztre is igaz).


"Paks: egyertelmu, hogy valamikor kellene nyitni alternativ iranyba is, viszont szerintem egyelore itthon zero adottsagunk van hozza."

Egyelőre??? Miért, milyen változás állhat be? Vulkanikus lesz a talaj, megsokszorozódik az átlag szélsebesség, vagy sivatagi szintű lesz a napsütéses órák száma és intenzitása, vagy talán megsokszorozódik a Duna vízhozama és a folyó esése megnő? :)"

Talan nem a megfelelo szot hasznaltam, amikor az "adottsagot" emlitettem. Arra gondoltam, hogy maga a technologiai fejlodes hozhat olyan (akar teljesen uj) eredmenyeket, amelyekkel alternativ megoldasokat hatekonyabban ki lehet hasznalni a mostaniakhoz kepest. Ugyanigy az aktualis tarsadalmi/gazdasagi/technologiai, stb. helyzet is befolyasolja az alternativak "eletkepesseget" (ez pont az alternativ eroforrasok idiota "tultolasan" latszik jelen helyzetben).

"Viszont ha már megújulók.
A folyóinkban rejlő lehetőségeinket (erről már írtam itt) és a talajhőnkben rejlő fűtési lehetőségeinket viszont jobban ki kellene aknázni. Ezekben van potenciál, még ha nem is túl sok. "

A folyoink kapcsan korlatozottak a lehetosegeink; a sotetzoldek bekavarnanak megint jo esellyel. A talajho futesre hasznalhato, aramtermelesre kb. ertelmetlen.

Majd jovok, ha lesz idom:)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Wolfram:

Egy darabig probaltam magyarazni "liberalis" ismeroseimnek, hogy minek kene a fo es valodi kritikanak lennie Paks kapcsan "liberalis" oldalrol (a mutyizas, a stilus, ahogy ezt a Fidesz eloadta, a titkolozas), aztan feladtam.
Tok mindegy, hogy mit linkel az ember, szerintuk az atom csak rossz lehet.

Ha valakit az érzelmei (a "hit") elvakítanak, ott már nincs mit tenni... Mondjuk, az tény, hogy az érzelmek komolyabb "hajtóerő", mint bármilyen racionális logika. Ugyanis az érzelmek képesek igazán szélsőséges, akár a saját valódi érdekeikkel szembeni tettekre is sarkallni az embereket. És pont ezt lovagolják meg sokan...

Valahol borzaszto, hogy nincs olyan politikai formacio, amelyik az emberek ertelmesebbjet kepviselne; ez a demokracia atka.


Amíg az alap emberi tulajdonságok egy részét, az evolúciós versengés során hasznos, de mára, a "minél jobb társadalmi struktúrához" már károssá vált ösztönöket ki nem tudjuk kapcsolni, addig a demokráciában van talán a legnagyobb gátja az önkényuralomnak, a nagyon szűk és bebetonozott kör hatalmának. Szóval, szar, de talán a legjobb jelenleg. Persze, csak akkor, ha van némi kulturális háttér, "érettség" is hozzá, mert anélkül veszett fejsze nyele (pl. Líbia, Irak, stb...)



Viszont ha már megújulók.
A folyóinkban rejlő lehetőségeinket (<i>erről már írtam itt</i>) és a talajhőnkben rejlő <b>fűtési</b> lehetőségeinket viszont jobban ki kellene aknázni. Ezekben van potenciál, még ha nem is túl sok.

Nekem továbbra sem szimpi ez a folyószabályozásos, vízlépcsős móka... Nem mélyedtem el a témában, ezért nem is értek hozzá, de szerintem ökológiailag nagyobb árat kéne fizetni, mint amekkora haszna lenne gazdaságilag... Szerintem nem éri meg.



Véleményem szerint a termonukleáris energiával működő alap erőművek jelentik majd hosszú távon a megoldást, addig pedig csak "erőlködés" az alternatív energia termelés, maximum a csúcs erőműveket tudják kiváltani részben, mivel csak töredékét képesek megtermelni a szükségleteknek, ezért még egy ideig marad az atomerőmű, mint alaperőmű.


Hááát, én is fúziós erőművekben "hiszek". Vagyis szeretném, ha működnének, akkora pozitív energiamérleggel, ami valóban hasznosítható is erőművi célokra. De ez még a jövő zenéje. Legkorábban 5 év múlva (ha hiszünk a Lockheed nagyon-nagyon optimista jóslatának) lehet működő prototípus. És csak onnantól lehet komolyan venni a technológiát.



Köszi. Bíztató...:)
Akkor marad az a antianyag energia háztartási felszabadításán és fluxuskondenzátoros tárolásán alapuló, decentralizált, felhő alapú, vezeték nélküli- mikrohullámon transzportált- energiaháló ... No meg Paks II.:)

Így van, ha alaperőműről beszélünk, akkor ma pont ennyi az alternatíva kishazánkban. :)
 
D

danielblack

Guest
Nincs hír valami új akkumulátorról? Jó lenne már egy elektro auto :D merci gyárba vagyok, és kész katasztrófa, hogy egy dízel kipufogó legalább 30 kg és elektronikus szelepektől, az ilyen olyan bonyolult katalizátorokig minden szarral tele vannak tömve.... És ez csak a kipufogó.... A modern autóknál jelenlévő bonyolult hajtásláncokról nem is beszélve...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 784
113
A mostani akkutechnika is jó. Az egyetlen egy baja, hogy lítium alapú, ami ritkaföldfém, így az akkuk ára nagyon magas.
De vannak előrehaladott kísérletek alumínium alapú akkumulátorokkal is, ha azok hozzák az elvárt eredményt, akkor árban komoly csökkenésre lehet majd számítani.

Illetve a szuperkondenzátorok fejlesztése is jól halad. Ezek nem válthatják ki az aksikat, viszont az energia visszatáplálásnál fontos szerepük lehet, hiszen szinte bármekkora teljesítményt képesek fölvenni és leadni nagyon rövid időn belül. Továbbá nagyon sok ciklust kibírnak, már a maiak is általában 100000-et tudnak.