Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 188
10 661
113
Édes istenem, a valóság igen erősen kamuzásba csomagolva.
Persze, hogy enerigamennyiségre exportőr GER, ha kényszerexport is van, amikor ők fizetnek.
Az ellátásbiztonság az, amikor évi 250+ órában te fizetsz, hogy vegyék az áramot miközben minden szabályozható kapacitás a fékre lép?

Majd aztán SOS import kell, amikor minden nyélgázon megy? Persze, ha többet exportálnak a fenti módon, hogy ne legyen blackout, akkor lehet kummantani azt, hogy export mennyisége = ellátásbiztonság van, csak az ember, aki nem teljesen hülye ezt lehet, hogy nem hiszi le.

Mert nem éves energiamérleget kéne nézni mr habeck.

mQiSG76.png
Márpedig amikor Európában szélkerék fog a napelemfarmokon tükröződni.
Mivel az ész megáll és a napelemteleptő lobbi miatt apolitikus erkölcsileg ingatag:

Az én munkahelyem tömegével készít városi energiahatékonysági, intelligens város meg klímavédelmi tanulmányokat, egy hosszú szünet után megint bent lehettem egy egyeztetésen, mikor a napelemre azt mondtam hogy az csak áttolja az egészet a hálózatra és azon élősködik a telepítő, hihetetlen hörgés volt. Próbáltam magyarázni az este 8-as meg a téli fogyasztási csúcsokról, senkit nem érdekelt, a mellettem ülő villamosmérnök kolléga annyit mondott: -Hagyjad. Nem értik és nem is akarják.
Mindenesetre most megint nem kell szerintem ilyenre mennem egy darabig. Pedig küzdöttem hogy bekerüljön az anyagba településre érkező folyón/patakokon vizszint és vízhozam mérés, ami riasztja az önkormányzatot és a katasztrófavédelmet. A városi időjárás radarra úgysincsen esélyem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 094
113
Ez a tiszai atomerőmű túltolt ötlet.
Azt magyar fogyasztási görbe nem teszi lehetővé P1+2 egyidejű full zsinór üzemét sem, nemhogy még egy atomerőművét.
Csak az elmúlt hónapban két paksnyi zsinóráram volt a napi minimumigény. Ez van most, az elektromos autók és az elektromos fűtés tömeges elterjedése előtt:
2a45468f-bea4-4063-a708-b0ba12f028cf.png

Ha ezen a ponton választanunk kell, akkor a gázról az elektromos áram irányába érdmes eltolni a lakossági fűtést, mert az alternatíva a kőszén lenne és akkor aztán lenne szmog az összes magyar településen ősztől-tavaszig. Szóval mire megépülni a harmadik, tisztai atomerőmű, addigra már késő is lenne, mert a gázt most kell kiváltanunk, ha ez így megy tovább!

Elektromos autózás, elektromos fűtés megkerülhetetlen energiaigényt teremt egy tiszai atomerőműnek.
Úgy kb. ötvenszer lett elmagyarázva. P1 továbbéltetése, ha végre elkészül P2 az is igazából legfeljebb 1-2 blokkal képzelhető el.
Ember, már TAVALY le kellett terhelni P1-et a napelemek miatt. Amiből egyesek 6 GW-ot álmondna ka rendszerbe.
A meglévőt is el kellene engedni. Ha nem lenne fideszes haverok biznisze, akkor be se kerülhetett volna a rendszerben ekkora hülyeség!
A mai magyar oktatási input és output mellett erre ember se lenne jelen állás szerint.
SMR-e még annyira se. Majd dolgozunk vendégmunkásokkal! Van bőven elszívható ukrán szakember például!
Viszont itt jön képbe az SMR. Mivel azok lényegében term. cirkulációjú tengó reaktorok civil változatai.
Egy tengó teljesítménye jól szabályozható? Igen. Na, akkor foga az menni a griddel is. Akár le is lehet állítani őket szinte, mert amikor egy tengó éppencsak araszol 5 csomóval, akkor kvázi 0 áram kell a 30+ csomós száguldáshoz képest.

Ezt a nagy blokkok nem tudják. Sehogy.
P2 1200 MW kimenethézez képest kb. 500 MW a mininmum, de az olyan fos és olyan durván lezúzza a pénzügyi és élttartam mutatókat, hogy a műszaki alkalmasság nem racionalitás. Viszont az SMR egészen más ezen a téren.


Na, akkor ebből skálázva annyit teszel le, ami jólesik. A beruházási költség induláskor nem 1 mrd dollár nagyságrend, hanem inkább 10-100. Kurvára nem mindegy. És a túltolt napenergia mellé is elférnek, mert képesek azok menetrendi és évszakos problámit orovosolni. A nagy erőművi blokkok meg nem.
Törvényt hozni, hogy a hálózat nem köteles átvenni a napenergiát olcsóbb. De ugyanakkor nem utasítom el, csak drágábbnak tűnik jóval a beruházás, mint valamilyen klasszikus gyorsindítású rendszer!
Ez ebben a formában értelmezhetetlen, de ha lesznek / vannak politikai korlátozásai és közvetlen anyagi vetülete, akkor a mai 900 MW-nál több nem indokolt. Főleg, hogy a mai 900 MW kapacitás mellett is kb. 60 év múlva következne az, ami németeknél, már települést kéne rombolni. Nem nagy kapacitás kéne, hanem szuperkritikus blokk, mert akkor a hatásfok lehetne 43% tája is.
Kell valami, ameddig nincs elég atomenergiánk, ezt lehet a leggyorsabban kivitelezni, azok közül a lehetőségek közül, amik rendelkezésünkre állnak. Nyolcszor 250MW kapacitás egy jól szabályozható belső tartalékot teremtene a rendszernek.
A szénerőművek egyik baja, hogy bár alkalmasak valamennyire a szabályozásra, de inkább napi menetrend tartása az, amire jók. Ez a napenergia bizonyos szintje mellett még OK. De egyiket sem kéne túltolni.
A napi import kiváltására kellene. Az egy eléggé jól tervezhető történet!
Az igazán jó SZET az, ahol ELEVE lenne vízierőmű és hozzácsapod ezt. Csak ehhez olyan adottságok kellene, mint Ausztriában van. Ami itthon nincs.
Bármilyen zsinóráramtermelés mellé jó egy SZET. Magyarországon pedig féltucat helyen megvannak az adottságok!
Ezt sajnos senki nem tudja megmondani. Az olajár is normalizálódott valamennyire az olajválságok után, de soha nem tért vissza a régibe.
Ahogy az USA Irán viszony sem. Az orosz-EU viszony és ideológiai alapú gázvásárlás nem tudni meddig marad fennt, de az előbbi 40 éves viszonyt nézve itt mindenki szava legfeljebb vélemény. Semmi több. 4 évre nem tud senki előrejelezni semmi sem, egyik "bizpolmajdénjólmegmondom" ember sem.
Én is azt mondom, hogy a gáz kiváltására kell készülni! Rövid távon ezt szénnel tudjuk, hosszabban pedig atommal.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and bel
M

molnibalage

Guest
Csak az elmúlt hónapban két paksnyi zsinóráram volt a napi minimumigény. Ez van most, az elektromos autók és az elektromos fűtés tömeges elterjedése előtt:
És amikor ez a PILLANATNYI igény megszűnt, akkor áruld már el, hogy a pár óra alatt 5,5-6GW tájára mászást hogyan képzeled el?
Az megvan, hogy az év folyamán sokszor meg 3,5GW tájára? Ott mit csinálsz?

Az erőművek alsó szabályozási határa, ami nem atom 50% táján van, de már az sem gazdaságos.

Hányszor kell még elmagyarázni?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 094
113
És amikor ez a PILLANATNYI igény megszűnt, akkor áruld már el, hogy a pár óra alatt 5,5-6GW tájára mászást hogyan képzeled el?
Az megvan, hogy az év folyamán sokszor meg 3,5GW tájára? Ott mit csinálsz?
Ez az állandó igény most. Nem tudom észrevetted e, de nem csökken ez évtizedek óta, hanem folyamatosan nő.
Az erőművek alsó szabályozási határa, ami nem atom 50% táján van, de már az sem gazdaságos.
Hányszor kell még elmagyarázni?
Ez van, de a napi fogyasztáskülönbség miatt ez mindenképp a rendszer része lesz, akármit is magyarázol. Ki kell takarítani a rendszerből minden olyan tényezőt, ami ezt súlyosbítja és egyszerűsíteni azzal, hogy a napi zsinóráramtermelést a leggazdaságosabb technológiára az atomra bízzuk. A fölött pedig kell egy megoldás. Részben, máshogy szabályozva ehhez még a napenergia is hozzá tud járulni, de nekünk a gáz hijján a szén marad alapvetően. Csak ezzel tudunk operálni. Ez van nekünk itthon.

Akkor pedig ezzel kell. Ha földhöz vered magad, akkor is, mert a mostani árak nem tarthatóak. Nincs álmodozás, hiába teszed! Fel kell készülni a gáz kiváltására, vagy az EU/NATO trojkából való kiugrásra. Bár nem hiszem, hogy bármilyen kedvezőbb árat ki tudnánk ez utóbbival alkudni az oroszoktól hosszú távra, úgyhogy a gáznak mennie kell a rendszerből. Legalább annyira az áramtermelésből, mint a lakossági fűtésből! Csak az utóbbinál, egészségügyi okokból fogva nem alternatíva a kőszénre átállás, a lakásokat elektromos fűtésre kell áttervezni, amihez majd mégtöbb zsinóráram kell majd, de szerencsére fog kiegyenlítődést is hozni a renszerbe az este megugró fogyasztással!
 
M

molnibalage

Guest
Ez az állandó igény most. Nem tudom észrevetted e, de nem csökken ez évtizedek óta, hanem folyamatosan nő.

Ez van, de a napi fogyasztáskülönbség miatt ez mindenképp a rendszer része lesz, akármit is magyarázol. Ki kell takarítani a rendszerből minden olyan tényezőt, ami ezt súlyosbítja és egyszerűsíteni azzal, hogy a napi zsinóráramtermelést a leggazdaságosabb technológiára az atomra bízzuk. A fölött pedig kell egy megoldás. Részben, máshogy szabályozva ehhez még a napenergia is hozzá tud járulni, de nekünk a gáz hijján a szén marad alapvetően. Csak ezzel tudunk operálni. Ez van nekünk itthon.

Akkor pedig ezzel kell. Ha földhöz vered magad, akkor is, mert a mostani árak nem tarthatóak. Nincs álmodozás, hiába teszed! Fel kell készülni a gáz kiváltására, vagy az EU/NATO trojkából való kiugrásra. Bár nem hiszem, hogy bármilyen kedvezőbb árat ki tudnánk ez utóbbival alkudni az oroszoktól hosszú távra, úgyhogy a gáznak mennie kell a rendszerből. Legalább annyira az áramtermelésből, mint a lakossági fűtésből! Csak az utóbbinál, egészségügyi okokból fogva nem alternatíva a kőszénre átállás, a lakásokat elektromos fűtésre kell áttervezni, amihez majd mégtöbb zsinóráram kell majd, de szerencsére fog kiegyenlítődést is hozni a renszerbe az este megugró fogyasztással!
A probléma az, hogy te villamosipari és rendszerirányítási szakembereknek mondasz ellent.
Csak neked ez nem tűnik fel.
Keresd meg magad ezen a görbén.

dunning-kruger-hatas.png
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 094
113
A probléma az, hogy te villamosipari és rendszerirányítási szakembereknek mondasz ellent.
Csak neked ez nem tűnik fel.
Keresd meg magad ezen a görbén.
Inkább próbáld meg azt kritizálni amit írtam...

Nem bonyolult dolgok. Növelni kell az atomenergia arányát (3 erőműs rendszer), sokkal több zsinóráram kell, ha átállunk a gázról a lakossági fűtésnél a legkevésbé problémás elektromosra és az elérhető szenünkre átállni az energiatermelésben.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 013
113
  • Az Északi Áramlatnál konkrétan igen, de általában véve mindegy, hogy miért nem vásárolhat gázt vagy olajat az EU az oroszoktól.
  • Nem tudom mennyire túlzó, de a megfelelő technológia hiánya okozhat alapvető gondot a minél nehezebben kinyerhető fossziliseknél. Visszavetheti a termelést. Ami elég súlyos következmény és nem egyik napról a másikra jelentkezik.
  • Már távolabb van ettől a topiktól, ugyanakkor érdemes rész, hogy a zöldeneregia terjedése - aminél nem is arról van szó hogy megold minden problmát - nem lassul a mostani globális energiakrízis miatt.
Van értelme a cikknek, itt is jópáran belefutnak az említett hibákba.
Áthozom ide az ukrán dühöngőből...

Most már kezdek kíváncsi lenni, hogy mi az a "megfelelő technika hiánya".

Emlékeim szerint mind az NS1 és alvezetékeibe (OPAL és társai) a Siemens/RR/stb. cuccai politikai döntés miatt kerültek be a orosz cuccokkal (pl. a HMS és társai) szemben.

A legmodernebb fúrási technika kint volt kb. 2004-től (ekkortól kezdtek újra fúrótornyokat építeni. Ismerősi körben voltak páran szibériai, kazah tornyokon, 20 éves átlagéletkorral) jöttek be nyugati cégek - pl. Cat és társai, hozták a legújabb módszereket. 2012-től fogva követem az orosz gáz/olajpiacot, akkortól kezdve évente kb. 33 milliárd $ ment eszközökbe. Vicc, hogy 93-2005 között nem volt új torony létesítése.

Azóta meg elég sok mindent vittek oda, plusz fejlesztettek az orosz oldalon is. Nem hiszem, hogy a kőzetrepesztés, eltérített fúrás a világ legnagyobb olajkitermelőjénél gondot okozna, vagy nem lenne elég szakember hozzá. Az API kódok közül rengeteg kijött orosz (meg kínai) nyelven is.

Off-shore kitermelés már trükkösebb.

A komplett Up- meg Downstream gépészet Ázsiából jön - igen, még a német vagy az amerikai vevőkhöz is, mert árban/kapacitásban verhetetlenek. Ezen cégek kb. 95% kínai és indiai, a maradék dél-koreai - egyikük sem rohant szankciózni.

Kínai oldalon gyakorlatilag korlátlan acélgyártó és szakember kapacitás van, API 5L-es cső ott sem probléma, plusz az állami vállalatok Kínában más dimenzióbab mozognak, van tér a PoS2 gyorsítására - aminek a vége Shanghai-ban lesz. Nem véletlen, hogy beindult az amcsi szarkavarás Kazahsztánban és Mongóliában - ahogy az orosz is, viszont Mongólia egyre inkább kínai "alvállalkozó"...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 013
113
zqUMCuv.png


Alakul ez elvtársak, alakul. Ami nincs rajta képen, az olyan üzemek, ahol fél vagy negyed kapacitással, de valahogy megy a bolt. Szerettem volna búcsúzóul 2 kovácsoló üzemet auditálni az olaszoknál. Írták, hogy egyik nap az egyik üzem dolgozik fél napot, másik nap a másik, mindketten este.

Komolyabb kovácsdarabot nem gyártanak már, csak olyat, ahol a hőkezelést el tudják intézni a rendelkezésre álló idő alatt. Ez azt jelenti, hogy egy darabig innen sem lesz reaktorhoz edényfenék vagy bármi más, vastagfalú kovácsolt móka...
 
M

molnibalage

Guest
zqUMCuv.png


Alakul ez elvtársak, alakul. Ami nincs rajta képen, az olyan üzemek, ahol fél vagy negyed kapacitással, de valahogy megy a bolt. Szerettem volna búcsúzóul 2 kovácsoló üzemet auditálni az olaszoknál. Írták, hogy egyik nap az egyik üzem dolgozik fél napot, másik nap a másik, mindketten este.

Komolyabb kovácsdarabot nem gyártanak már, csak olyat, ahol a hőkezelést el tudják intézni a rendelkezésre álló idő alatt. Ez azt jelenti, hogy egy darabig innen sem lesz reaktorhoz edényfenék vagy bármi más, vastagfalú kovácsolt móka...
Így különösen vicces lesz az energiahelyzet lereagálása, mert ha valaki PV-t szeretne csak tetőre tenni, ahhoz is acélszerkezet kellhet, de a tervezés alatt álló hulladékhő visszanyerő rendszerekhez még, ha csak "biliacél" kell, de abból is hiány lesz, akkor lehet tervezgetni, ha anyag nem lesz...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 013
113
Így különösen vicces lesz az energiahelyzet lereagálása, mert ha valaki PV-t szeretne csak tetőre tenni, ahhoz is acélszerkezet kellhet, de a tervezés alatt álló hulladékhő visszanyerő rendszerekhez még, ha csak "biliacél" kell, de abból is hiány lesz, akkor lehet tervezgetni, ha anyag nem lesz...

Itt elmondja a német "energetikai és ipari miniszter", hogy nem lesz csőd a magas energia miatt, ha a termelő cégek időben leállítják a termelést...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 224
24 325
113
Hát, tegnap én is megrendeltem fotovoltaikus rendszeremet a családi házra,...sajnos egyre rosszabbak a kilátások, látva a töketlen szlovák kormány "válságkezelő" lépéseit - ha egyáltalán vannak olyanok.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Csudaszép torzítása ez a valóságnak, ahol a támogatott árat vetik össze a nem támogatottal. Más országban is van támogatás, de hát azt nem teszik bele.
Amúgy csudajó, hogy én aki figyel arra, hogy ne szar ingatlanban lakjon fogja finanszírozni az adóból azt, hogy legyen annak gáz, aki meg szart a korszerűsítésbe...

Elképesztően fájdalmas azt látni, ahol szigetelt panel(ok) néznek farkasszemet a nem szigetelttel.
Ott is dettó ez felállás.

Lásd itt.

Talán lehetett volna szigetelni, szigetelni, és szigetelni. Meg kicsit emelgetni az árakat, hogy a paraszt kevesebbet autózzon és magától is szigeteljen.
(funnny: párom az örökségéből vett egy 31m2-s lakást Budán, tavasszal. Már ment ugye az ukrán háború mikor az első lakógyűlésen volt, ott tudta meg hogy nyáron homlokzatfelújítás lesz, de nem hőszigetelnek mert az soha nem térül meg a nyugger többség szerint. Na, most nézném a fejüket hogy jó-e hogy megspórolták azt a pénzt másra, mert akkor gecire öntudatosak voltak)


Fun fact, szüleimnél is ez volt. Ők szigeteltek volna, a többi 5 lakás a 6-ból meg nem.
Hát, most lehet örülni ennek is...