Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 615
3 271
113

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 090
10 278
113
Ez a biogázazás nagyon gáz....

 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
542
4 929
93
Nem nagy támogatója vagyok a termőföldekre telepített napelemparkoknak, de eddig csak arról vót nagybaszó, hogy a napelemparkok mennyire jók.

Ez a cikk valamiért mást állít. Igaz nem írja, hogy miért is vesztességes, de egy napelempark mitől lenne vesztességes. Biztosan nem cukrot árultak.

"Nem jött be a kínaiaknak a 220 hektár somogyi termőföldre telepített napelempark, most megveheti az MVM"


Ha egy 220 hektáros napelemparkról kiderül, hogy vesztességes, akkor szerintem a többi is csak mesterségesen lehet nyereséges.

Egy kis felvilágosítást kérek, mi lehet a dolog mögött?
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 793
93
Nem nagy támogatója vagyok a termőföldekre telepített napelemparkoknak, de eddig csak arról vót nagybaszó, hogy a napelemparkok mennyire jók.

Ez a cikk valamiért mást állít. Igaz nem írja, hogy miért is vesztességes, de egy napelempark mitől lenne vesztességes. Biztosan nem cukrot árultak.

"Nem jött be a kínaiaknak a 220 hektár somogyi termőföldre telepített napelempark, most megveheti az MVM"


Ha egy 220 hektáros napelemparkról kiderül, hogy vesztességes, akkor szerintem a többi is csak mesterségesen lehet nyereséges.

Egy kis felvilágosítást kérek, mi lehet a dolog mögött?
Simán működik piaci alapon is ha megfelelő a finanszírozás. Nyilvàn itt nem fix kamatra vették fel, amikor alacsony volt a kamatkörnyezet. Amúgy nem irreálisan drágán építették első blikkre.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 100
3 055
113
A múltkori vita melléklete.....2023 11. hó......8 napot nem voltam itthon...a 12 kw-s termelése eddig 375 kw...fogyasztás 720 kw.....már most be kellene fizetnem 25.000 ft ha nem éves szaldó lenne...( ebben benne van 9 alkalom amikor töltöttem a hybridet)......dec-febr.....full kuka lesz....Szóval nagyon nagy mákunk van ezzel az éves szaldóval....
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 008
113
A múltkori vita melléklete.....2023 11. hó......8 napot nem voltam itthon...a 12 kw-s termelése eddig 375 kw...fogyasztás 720 kw.....már most be kellene fizetnem 25.000 ft ha nem éves szaldó lenne...( ebben benne van 9 alkalom amikor töltöttem a hybridet)......dec-febr.....full kuka lesz....Szóval nagyon nagy mákunk van ezzel az éves szaldóval....
légy erős
nincs olyan hogy ingyen áram
olyan van hogy más fizeti
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 965
36 288
113

Lantos Csaba: 2029 előtt nem nagyon lesznek új szélerőművek az országban​

Viszont lesz vízszivattyús áramtároló a napelemek energiájának tárolására...

 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113

Lantos Csaba: 2029 előtt nem nagyon lesznek új szélerőművek az országban​

Viszont lesz vízszivattyús áramtároló a napelemek energiájának tárolására...

Érdekes hogy náluk ez lemaradt, pedig szerintem fontos:
“Lantos Csaba a napelemes kapacitásokra is kitért a meghallgatáson, jelezte, hogy átnézték a teljes hazai hálózatot, a 93 százalékát pedig 2024-től megnyitják az új telepítéseknek. Jelenleg már 245 ezer háztartás rendelkezik napelemmel, a kormány pedig az önfogyasztásra szeretné rábírni a fogyasztókat – írja a Világgazdaság.

Termeld magad, tárold magad
– foglalta össze az intézkedés lényegét Lantos Csaba. Ennek érdekében jelenik meg az új Napenergia Plusz pályázat 75 milliárd forintos keretösszeggel. A támogatás azok számára nyílik meg, akik újonnan telepítenének kapacitásokat, de nemcsak napelemet, hanem akkumulátort is. Az állam a bekerülés kétharmadát fedezi, ekkora az állami támogatás aránya.”

Ennek már ideje volt…

Akit meg érdekel Lantos Csaba az info rádión:
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo and Aladeen

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 080
4 056
113
A múltkori vita melléklete.....2023 11. hó......8 napot nem voltam itthon...a 12 kw-s termelése eddig 375 kw...fogyasztás 720 kw.....már most be kellene fizetnem 25.000 ft ha nem éves szaldó lenne...( ebben benne van 9 alkalom amikor töltöttem a hybridet)......dec-febr.....full kuka lesz....Szóval nagyon nagy mákunk van ezzel az éves szaldóval....
Lemondhatsz róla! Kérheted a bruttót!
Senki nem vitatja, hogy jó a napelemeseknek az éves szaldó! Ha nem így lenne, nem lenne most több mint 230.000 háztartásban napelem.
Akiknek a többsége saját költségén, esetenként hitelre vásárolta a rendszert.
Hogy miért? Mert azt ígérték, hogy a saját költségen telepítőknél marad az éves szaldó. Nem 1 hónapig, nem fél évig, hanem határidő nélkül!
Aztán jött az elmeroggyant Lantos Csaba Tik-Tok videója, amiben valószínűleg részegen bejelentette, hogy beszántják az éves szaldót, pár hónap múlva, tekintet nélkül az addig befektetett pénzek megtérülésére. És ezt aztán a kormány is megerősítette.
Tették ezt olyan EU szabályra hivatkozva, ami ebben a formában nem létezik, sőt ami pont az ilyen agyament ötletek megakadályozását célozza!
Persze a nemzeti inzultáció hívőknél ez megint be is talált, ahogy minden más hazugság is!
Természetesen nem várom el, több más napelemessel egyetemben, hogy életünk végéig maradjon az éves szaldó.
De a minimum, hogy a megtérülésig maradjon! Egyébként ha jól tudom, az inverter és a napelemek élettartama nem véges, és a cseréjükkel egyébként automatikusan meg is szűnik a korábbi szerződés, tehát az éves szaldó is!
Nekem egyébként az "ingyen" áram, a 4Kw-os rendszer 2,3 millióba került.
És ha létre jön az erre is épülő szivattyús kiegyenlítő rendszer, akkor ez az állam számára egy hosszú távon, nyereségesen fenntartható áramtermelő kapacitás lesz!
 
  • Vicces
  • Szomorú
Reactions: bel and blitzkrieg

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 376
8 985
113
Lemondhatsz róla! Kérheted a bruttót!
Senki nem vitatja, hogy jó a napelemeseknek az éves szaldó! Ha nem így lenne, nem lenne most több mint 230.000 háztartásban napelem.
Akiknek a többsége saját költségén, esetenként hitelre vásárolta a rendszert.
Hogy miért? Mert azt ígérték, hogy a saját költségen telepítőknél marad az éves szaldó. Nem 1 hónapig, nem fél évig, hanem határidő nélkül!
Aztán jött az elmeroggyant Lantos Csaba Tik-Tok videója, amiben valószínűleg részegen bejelentette, hogy beszántják az éves szaldót, pár hónap múlva, tekintet nélkül az addig befektetett pénzek megtérülésére. És ezt aztán a kormány is megerősítette.
Tették ezt olyan EU szabályra hivatkozva, ami ebben a formában nem létezik, sőt ami pont az ilyen agyament ötletek megakadályozását célozza!
Persze a nemzeti inzultáció hívőknél ez megint be is talált, ahogy minden más hazugság is!
Természetesen nem várom el, több más napelemessel egyetemben, hogy életünk végéig maradjon az éves szaldó.
De a minimum, hogy a megtérülésig maradjon! Egyébként ha jól tudom, az inverter és a napelemek élettartama nem véges, és a cseréjükkel egyébként automatikusan meg is szűnik a korábbi szerződés, tehát az éves szaldó is!
Nekem egyébként az "ingyen" áram, a 4Kw-os rendszer 2,3 millióba került.
És ha létre jön az erre is épülő szivattyús kiegyenlítő rendszer, akkor ez az állam számára egy hosszú távon, nyereségesen fenntartható áramtermelő kapacitás lesz!
Ha te, ezt a rendszert azért építtetted és finanszíroztad, hogy az állam számára hozz létre egy "hosszú távon, nyereségesen fenntartható rendszert", akkor jól mellé lőttél.
Ez a rendszer, csak és kizárólag a te számodra lesz,ha nem is nyereséges, de mindenképp megfizethető árú energiatermelő berendezés.
Szóval hálát, vagy oklevelet ne várj az államtól ezért.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 080
4 056
113
Ha te, ezt a rendszert azért építtetted és finanszíroztad, hogy az állam számára hozz létre egy "hosszú távon, nyereségesen fenntartható rendszert", akkor jól mellé lőttél.
Ez a rendszer, csak és kizárólag a te számodra lesz,ha nem is nyereséges, de mindenképp megfizethető árú energiatermelő berendezés.
Szóval hálát, vagy oklevelet ne várj az államtól ezért.
Akkor idézek tőlem: "De a minimum, hogy a megtérülésig maradjon!" (az éves szaldó)
Tehát nem az állam számára hoztam létre, hanem hogy kiváltsam a 7X árú földgázt a fűtésből. Azt a gázt, ami itthon csak mutatóban található meg, ezért importra szorulunk, bármi áron!
És azzal a nappal, ami viszont nálunk az Alföldön elég sok órát szokott sütni.
Nem várok köszönetet az államtól, ezektől meg pláne. Majdnem sikerült is "megköszönniük" a szaldó beszántásával, hogy az állam helyett fektettem be az energia termelésbe, energia takarékoskodásba...., és hogy ennyivel is kevesebb pénzt kell áldozniuk a "rezsicsökkentett" ár fenntartásába, amit végső soron mindenki megfizet, adók formájában!
Egyébként Lantos Csaba is elismerte, hogy a rezsicsöki csak félrevezetés.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 157
26 854
113
Paks kamu. Ott semmilyen atomerőmű nem épül. Azt gondoltam volna pár éve, hogy a Budapest-Belgrád vasútvonal a mindennek a teteje, amit meg mernek csinálni, mert a túlárazás ott a semmiért cserébe olyan extrém durva, amire nincs példa az USA-ban se, pedig ott van korrupció hozzánk képest, azt a szintet, mint az amerikaiak infrafejlesztés-költségben még nagyon nem értük el. Kivéve a Budapest-Belgrádot. Az egy egészen amerikai szintű projekt.

De amit látok évek óta Pakson és tudok arról a beszállítókkal kapcsolatos belső pletykák alapján (igazából nem történik ott semmi, így vagy úgy mondanak vissza melókat állítólag, stb.) az mindent visz. Ott már nem is akarnak építeni semmit szerintem, csak a teljes költséget, vagy döntő részét lenyúlni valahogy. Majd fizetik az unokáink is, de ez már nem érdekli őket. Bárki aki azt hinné, hogy valamikor majd lesz egy új atomerőmű Pakson az nagyon nem érti mi történik ott. Ott nem épül semmi, pontosabban most indult el a végjáték, amikor falból még nekiláttak gödröket ásni, aztán majd egy jól lerendezett EU-NATO színjátékkal blokkolják az egészet akkor, amikor a teljes beruházás költségének javát már a saját számláikon tudják +az oroszok is ki vannak fizetve a színjátékhoz asszisztálásért. Minden lényeges dolog áll ott, vagy húzódik mint a rétestészta anélkül, hogy ipari építkezés hagyományos keretei között magyarázható legyen. Ami ott megy az nem valódi építkezés, arra csak az a magyarázat, hogy egész Paks egy ürügy valami másra.

Végső soron ez mindegy, mert amit írtam azzal több ezren tisztában vannak, mégis lényegtelen. Igazából senkit nem érdekel, de ebben nincs meglepetés, mert olyan pénzről beszélünk, hogy soha nem lesz közbeszéd része. Valahogy mindenkinek csurran-csöppen onnan. Ha nem is hetvenharminc, de kilencventíz is bőséges pénzeső! Ahogy a Budapest-Belgrád vasút fölöslegessége is az függetlenül attól, hogy mibe kerül nekünk, mert mi fizetjük. Az a baj, amikor valaki azt hiszi, hogy lesz egy új atomerőmű, ami valamennyit kivált majd a nemzetbiztonsági szempontból már most katasztrofális arányú importból.