Na ez az ami kurvára nincs így!
Arról nem beszélve, hogy az sem mindegy, hogy mikor adom, és veszem. Itt most nem napszakra gondolok, hanem hogy melyik évtizedben. Ha a magyar rendszerigény most növekszik, akkor most van igény több áramra. Tehát telepíteni kell! Nem kicsit, nagyon.
Ha MOST nincs erre pénze az államnak, akkor támogatni kell valahogy a beruházni akarókat, mert különben 10 év múlva ér ide a delej.
A KÁT a megtérülési garancia.
Ha valaki a KÁTra úgy tekint, mint az áram árára, az egy idióta.
Az meg megint nem mindegy, hogy az állam hogyan fossa össze magát a külker mérleg alakulásától.
Azzal teljesen egyetértek, hogy mivel az importunk a többi környező országhoz képest kimagaslóan nagy (30 % körül), ezért égető szükség lett volna már erre az 1990 es években gondolni..
Felültünk az EU-s , ukrajnai atomerőműs energia használati tervnek (2016-os vágyálom) és gyorsított atomerőmű építés helyett ismét Ukrajna felé építettünk energia kapacitást (a meglévők mellé + 1000 MW-ot, amin most sem jön semmi lényeges)
Csak az nem lesz mindegy hogy milyen üzemanyaggal menjen..
A KÁT árára mint kötelezően fixen átveendő és kifizetendő energia ár, amelyet muszály kifizetni,a nagykereskedelmi ár egyik alkotórésze (ha süt a nap), egy erőművi fizetendő árként tekintek rá, akár idiótaság akár nem. A magyar belföldi nagyker ár mivel egyetlen hálózat viszi körbe az országban a villanyt, az összes belföldi erőművi termelés valamint import árak súlyozott átlagából adódik össze.
Ezért nem reális az az állítás, csak politikusi állításhogy a lakosság paksi áramot kap, ezért állja meg az 5 Ft os rezsiztetett áramár a helyét.
Ha a hálózaton irányítani válogatni lehet majd az elektronokat, hogy az atomvillany csak a háztartásba folyhasson akkor hiszem ezt el..
Viszont abban igazad van hogy a napközbeni, negyedórás árszinvonal nagyker ár bolond módra ugrál
-20 és akár 200 Euró / 1 Mwh érték között, magyarra lefordítva
az áramszolgáltatónak is fizetnek hogy vegye az áramot a hálózatról,
(extraprofittal adja el akár 1 napon belül). Ez - 7,60 Ft os áramártól akár 80 Ft os nettó nagyker ár is lehet a magyar elosztó hálózaton akár egy nap alatt is, ahonnan a nagykereskedőink veszik az áramot..
Hogy ezen hullámszerűen mikor nyer egy áramszolgáltató az idő függvényében ez egy másik kérdés.. az időtényező a hullámzása miatt hosszabb nem egynapos időtartamot nézve viszont kiegyenlítődik igy alakul ki egy energiahálózati átlagár..
Ide felteszek egy ábrát amely mutatja a belföldi hálózatunk áramárának napon belüli ingadozását,ez pld 2013 év 29 hete, ezen rajta van a zöldenergia termelése, a fosszilis és atomerőművivel együtt.. erre rájon az átlag 30 % import ár is.
Ezek összessége mutatja a piros , belföldi nagyker ár jelleggörbe ugrálását. Az alsó piros terület az atomerőmű teljesítményünk. Látszik hogy a bezöldülés miatt rángatni kell az atomerőművi termelést is. Sejtem hogy ilyenkor nem a szabályzórudak ugrálnak hanem a Duna vizét túlfűtjük, mert muszály..
Ez az ábra olyan energiahelyzet szempontjából, mint egy állatorvosi ló a betegségeivel.. Kimutatja, hogy a "bezöldülés" milyen abnormális helyzetet teremt az árak területén is - az energia piacon. Mivel ez egy nagyobb téma az elemzést később folytatom..