Annyit tennék hozzá, hogy annak idején a két , energiaellátás bővítési lehetőség mérlegelése párhuzamosan futott egymással. Előzetes energiahálózat fejlesztési , ma már futurisztikusnak tűnő fejlesztési terveket, hálózati ábrákat is láttam a 80-as években, pld. a Debrecen - Békéscsaba - Szeged irányban az akkor meglévő , 120 kV-os távvezeték rendszert 400 kV-osra cserélik, és a trafóállomások helyenként rajta 120/20 kV feszültségszintről 400 / 120 kV ra bővítve.... Tehát már akkor gondoltak arra hogy jelentős energia fogyasztás növekedés is elképzelhető lesz itt Magyarországon..."A magyar energia rendszerhez csak annyit, hogy eredetileg a 4 db 440MW-os blokkok felépítése után az eredeti tervekben az akkori Paks-2 részeként még 4 db 1.000MW-os blokkot terveztek, így az össz teljesítmény 5.640MW lett volna. Ezzel a teljesítménnyel már elég szépen ellettünk volna sokáig. Most nem vakarnánk a fejünket, hogy a beígért ukrán 2.000MW-al mi lenne."
Ebből a mai napig 30 év alatt, nem létesült 400 kV-os összeköttetés Békéscsaba -Debrecen között.. Évtizedekig húzódott a Püspökladány - Biharkeresztes vasútvonal villamosítása is, mintha a "rendszer-gengszter váltás" felért volna egy elhúzódó, kisebb gazdasági válsággal is..
Tehát a kormányunk elé került döntésre a két távlati energia bővítési terv, és ők az Ukrán vezeték építést választották. A döntés oka lehetett hogy a Szovjetúnió felé akartuk a párthűséget bizonyítani valamint a szovjet atomenergia rendszer igen olcsó energia ellátást biztosított volna az ukrajnai atomerőművekből.
Mint kiderült ez pont olyan délibábos elképzelés volt, mint a mostani ukrajnai villamos energa import tervünk.
Akkor a SZU dobta fel a talpát, tehát semmilyen igéret onnan nem lett érvényesíthető, most meg Ukrajna lett impotens energia ügyben + fellökte sokszorosan annak árát, mindegy hogy honnan veszzük az import villanyt.
Így jelenleg Magyarországnak van a legnagyobb kiépített teljesítménye arra. Ha Szabolcsbákán kiépült volna a második trafósor 750 kV / 400 kV-os szintre , a 750 kV-os vezeték akkor érte volna el a névleges 2000 MW átviteli kapacitást. Az EU 2016-os tervben ez szerepelt + a meglévő 1 db 400 kV-os + a 2 X 220 kV-os rendszer kapacitása, igy a tervben összesen 2 880 MW átviteli kapacitás - lett volna kihasználható. Ez a terv a lengyelek és románok részére az összeköttetések rekonstrukcióját , új DC távvezeték építését, de ők úgy látom jogosan - óvatosabbak voltak Ukrajnával kapcsolatosan, ezt nem kapkodták el..
Az energia biztosítása az stratégiai fontosságú kérdés térségünkben (arra nem gondolok h mi történik ha nincs vagy csökken az import) mert saját termelésünk nem ad lehetőséget önellátásra sem szénhidrogénekből sem villamos energiából. Árgus szemekkel leshetjük, hogy pld ez év jan 1 től mi is szállítunk oda villanyt a szűk áram és pénzügyi keretünkből, valamint Zelenszkij ezt segélynek fogja-e tenkinteni annak kifizetése helyett.. Ugyanez a helyzet a szénhidrogénekkel is , hogy mikor fog csapot zárni - külső utasításra.Ennek a témának a taglalása picit off az ukrán topikban.
Az ottani energia helyzet sajnos nagymértékben befolyásolja a magyar gazdasági helyzetet a kiépített "köldökzsinórok" révén. Ott persze ilyen részletességgel ezt nem lehet kitárgyalni..
Nem az energetikával foglalkozó szakemberek batták el ezt a dolgot, hanem a politikusok. Valahogy őket sikerült külföldről meggyőzni, hogy semmi értelme önellátásra törekedni, ha külföldről be lehet szerezni bármit. Villamos energiát, élelmiszert..... Felültek ennek a hangzatos szólamnak, ráadásul teret engedtek az első ránézésre is külföldről pénzelt érdekcsoportok propagandájának, amit a szabad szólásszabadság jegyében elkövettek, hogy hülyék azok, akik nem veszik igénybe a külföldi "olcsó" dolgokat.
Rászállhattak valódi szakemberekre, szabályos lejárató kampányt csinálhattak bárki ellen, aki józan hangon próbálta elmagyarázni a valós helyzetet.
A politikai befolyásolás mindíg felülírja a szakemberek által készített tanulmányokat a döntésekkor..Pld Ausztriában az atomerőmű szó maga az Őrdög, ezért nemcsak hogy nem kapcsolják be a 6 év alatt, 1978 ra elkészült atomerőművüket, hanem az összes szomszédos atomerőművet tartalmazó országokat állandóan perekkel cseszegetik.. Itt magyarban ugyanez a szó a vizi és víztázozós erőműveket illeti a Zöldek szerint - ami az osztrákok Szent Zöld Tehene, tele is van most velük az országuk..
Ezek után Galla Miklós jut eszembe: " Maaargit, maga normális?? "