A magyar uránérc kitermelés ötlete azért még így utólag is nagyon sok tisztázandó kérdést von maga után.
Arról egyáltalán nem lehet beszélni - hogy a magyar hatóságok működése hátráltatta volna a bányanyitást , hiszen eleve ez egy erős, miniszterelnöki hátszéllel indult még 2012 ben
Idézek a Kormány 1210/2012. (VI. 26.) Korm. határozatából a mecseki uránbányászat újraindításáról:
Minisztereknek kiadott, rövid határidejű utasításai:
" gondoskodjon a külföldi tulajdonú Wildhorse Energy Limited Australia által alapítandó vegyesvállalatban a magyar állam tulajdonában lévõ Mecsek-Öko Környezetvédelmi Zrt., a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt. és – jelképes értékkel – az MVM Magyar Villamos Mûvek Zrt. (a továbbiakban: MVM Zrt.), illetve az MVM Zrt. döntése alapján a Paksi Atomerõmû Zrt. részvételérõl"
"gondoskodjon a mecseki uránbányászat újraindításának gazdaságossági, egészségügyi, társadalmi, valamint – környezetvédelmi szervezetek bevonásával – környezetvédelmi és természetvédelmi szempontú megvalósíthatóságát, a kitermeléshez szükséges feltételeket, továbbá az uránérc egyéb értékes nyersanyag-tartalmát megvizsgáló tanulmány elkészítésérõl"
"Az összes résztvevő minisztert, hogy a 2. pont szerinti tanulmány eredményérõl, valamint – amennyiben a mecseki uránbányászat újraindítása a
2. pont szerinti tanulmány alapján gazdaságos – ezzel összefüggésben a Mecsek-Öko Környezetvédelmi Zrt., továbbá a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt. a további beruházáshoz szükséges vagyonelemeinek az 1. pont szerinti vegyesvállalatba mint leendõ bányavállalkozóba történõ bevonásáról készítsen elõterjesztést a Kormány részére.
Aláírás : Orbán Viktor sk.
Tanulmányokat készítettek a WildHorse-val, de :
A tanulmányok elvileg a következő évre elkészültek, ám azokat a helyi médiumok kérésére sem adták ki. „Mivel
a tanulmány a magyar kormány kérésére készült, azért a Wildhorse Energy nem dönthet egyedül arról, hogy mikor és milyen mélységben publikája a tanulmány eredményeit”
No innen kicsit "beégett" szagú a project , mert olyan szintű ez a titkolódzás - hogy
a tanulmányt a Környezetvédelmi és más hatóságoknak sem sem adták ki!
Menjünk kicsit előrébb az időben:
"A 2005-ben alapított, 0 fős
Magyar Urán Resources Kft. (korábban Hercules Energy, Wildhorse Hungary, illetve Wildhorse Energy Hungary Termelő és Szolgáltató Kft.)
főtevékenysége az urán- és tóriumérc-bányászat. Tulajdonosa a kővágószőlősi ROTAQUA Geológiai-, Bányászati-, Kutató-, Mélyfúró Kft. és a GOLDMINCO Környezetvédelmi, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. A cégnek évek óta nincs bevétele, az adózott eredménye tavaly -17 millió forint volt. "
Engedélyezési eljárásnak kétszer futottak neki 2016-ban - két elutasítást kaptak.
Indokok:
Első körben a Baranya Megyei Kormányhivatal mondott nemet az uránbányára, másodfokon pedig a Pest megyei. Az indoklás szerint azért nem támogatták a beruházást, mert „a tervezett uránbánya felszín alatti bányaterülete, vágatai és létesítményei szinte teljes egészében a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet országos jelentőségű, védett természeti területe alatt helyezkednek el változó mélységben. Két helyszín pedig konkrétan érinti a Tájvédelmi Körzet felszíni, országos jelentőségű védett természeti területét, mely területek egyben a Natura 2000 hálózatnak is részei”.
2018-ban aztán újabb engedélyeztetési eljárás indult: a tervek szerint 2021-ben nyitották volna meg a bányát és legalább 27 évig működtették volna. Magyar Urán Resources Kft. arra hivatkozott, hogy a Nemzeti Energiastratégia szerint a következő két évtizedben az urán szerepének növekedése várható az országban, köszönhetően főként a Paks-II. projektnek. Abba viszont dúsítás nélkül nem jó a mecseki "termék", lényegében ezt a kis hasadóanyag tartalmú ércet meg baromi drágán lehetett volna kazetta töltésre alkalmas megfelelő állapotba hozni , dúsítással.
A 2018-as tervek szerint a bánya legnagyobb nyersérc-termelési kapacitása: 1 200 000 t/év. Kitermelhető ásványi nyersanyag: uránérc. Kitermelhető nyersérc várható mennyisége: ~ 31 Mt. Kitermelés módja: mélybányászati eljárás. Művelési mélység: 500–1200 m. Végtermék: uránperoxid.
Végtermék feldolgozási helye: a bánya külszíni ipari területén. Végtermék várható mennyisége: ~24 Mkg. Az előzetes tervek szerint 20-30 termelő és feltáró munkahely egyidejű üzemeltetésével biztosítható a tervezett 3.600 t/nap körüli átlagos érctermelés, amihez évi 345 munkanappal és folyamatos folytonos munkarenddel számolnak. A tervezett üzemidő 27 év. A tevékenység várható létszámigénye az 1-2. évben 15 fő, a 3-4. évben 230 fő, az 5-6. évben 360 fő és a 7. évtől kezdődően 540 fő.
Annyi tiltakozás tanulmány anyag van ezzel kapcsolatosan , hogy akár 100 oldal feletti anyagot lehetne publikálni, de felesleges mert
írtad hogy ez magyar érdek.
Irod hogy:
Magántársaságok akarják a saját kockázatukra bányászni, csak a hatóságok akadályozzák őket benne, ahelyett, hogy segítenék. Ez mondjuk látom nem zavart meg.
Viszont az eredeti elképzelés szerint a project cégben csak 12 % lett volna a haszonrésze a magyaroknak, a bányajáradék törvény értelmében.
Akkor kinek az érdekeiért dolgozik megint a magyar ha a lóvét különböző módszerekkel kiszivattyúzva, oligarcha-politikus ingyenélő réteget etetnénk vele?