Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 188
60 018
113
Erről a technológiáról amúgy mit lehet tudni?
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_carbon_fuel_cell
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
de mi pld a vélemény erről:
http://atlatszo.hu/2013/12/04/orosz-oligarcha-lehetett-a-mol-tulajdonostarsa/
találomra egy 2013-as cikk.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
Nem mindenki lát ebben gyarmatosítást , meg oroszoktól való fuggoséget , stb.

<i>Szurgut-bevásárlást követő 2009. áprilisi külügyi bizottsági meghallgatáson egymásra licitálva féltették a Molt a politikusok. A fideszes Németh Zsolt, ma külügyi államtitkár, a Hernádit meghallgató bizottság elnökeként így értékelte az orosz cég szerepét: “Ezek a vállalatok közvetlenül az orosz külpolitika eszközei, tehát nem magán vagy piaci gazdasági szereplőkről, hanem orosz gazdaságstratégiai, orosz külpolitikai szereplőkről van szó”. Hernádiék szinte könyörögtek az állami segítségért. “Ezt [a befolyásszerzést] már nem lehet barátinak minősíteni. Ez baráti nem lesz”</i>
 
M

molnibalage

Guest
A guruluó hordó blogot nem tudom hova tenni. Néha egész értelmesnek tűnnek, de néha irgalmatlan téveszméik vannak. Ez éppen az az eset. Egyetlen pontban van igazuk abban, hogy kicsit korán jön az erőmű. Olyan baromságot kiejelenteni, hogy 29 Ft/kWh áramárnák nem térül meg fájdalamasan hiányos matektudásra vall. Az oda kommentelőknek is feltűnt...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 188
60 018
113
hiryu

Szóval az oroszok a spájzban vannak...
És akkor mit szólsz a Nyugati cégek magyar cukoripar relációhoz?
Vagy, hogy témánál maradjunk. A magyar energia szektor privatizációja a 90's években. Tudod amikor bagóért eladták a cégeket, és még államilag garantált profitot is beleírtak a szerződésekbe. Szerinted az rendben volt?
Enyhe ruszofóbiád van!...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 188
60 018
113
De politika helyet inkább maradjunk meg az előző oldalon elkezdett témánál, vagyis milyen kilátásai vannak egy vízenergetikai fejlesztésnek kis hazánkban?

Illetve még mindig érdekelne, hogy a közvetlen szén tüzelőanyag cellával mi a helyzet? Ki mit tud róla?
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!!


"Remélem felhúzzuk az atomot és a vízlépcsőt is!
Állítólag 2 vízlépcsőt bírna el a Duna, és még 3-at a Tisza."

Hú, nagyon belendültetek!
Újabb orosz hitel a láthatáron?
Varázsoljunk csatornákat a még élő folyóinkból? :)

Teljesen komolyra fordítva, ehhez kapcsolódó kérdésem, hogy van- e vizsgálat arra, hogy a régi és új blokkok vízfelhasználására és hűtésére együtt (ami ha jól látom az adatokat, a Duna ottani kisvízhozamának több, mint 40 %-át jelentené, ha már most 15-20-%) melyik az olcsóbb, és minden szempontból jobb megoldás:
- a mostani vízkivételi mű és szivattyúrendszer jelentős bővítése, hogy alacsony vízszint idején is biztonsággal működjön megfelelő hőmérsékletű vizet adva,
- a fájintos kis fajszi Duna-gát és duzzasztómű,
- vagy megfelelő kapacitású hűtőtornyok telepítése?
- vagy?

Ja igen, a legfontosabb melyik az, ami bele is van kalkulálva a mostani 3000-3500 milliárdba?

Üdv:

B.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
"Viszont engem érdekelne, hogy a Csepel-sziget "Kisduna" ágával kapcsolatban miért nincsenek vízügyi tervek. Oda simán lehetne építeni egy szivattyús víztározós vízi erőművet."

Helló!

Az én tippem az, hogy ott olyan minimális a szintkülönbség (az RSD már alföldi térszín), hogy nincs miért SZET-et telepíteni.

Második tipp: a mostani kormány olyan alaposan szétzilálta/szétverte a még megmaradt vízügyet is, hogy tervezni ilyesmit alig hiszem, hogy van kapacitás.

Üdv:

B
 
M

molnibalage

Guest
Viszont engem érdekelne, hogy a Csepel-sziget "Kisduna" ágával kapcsolatban miért nincsenek vízügyi tervek. Oda simán lehetne építeni egy szivattyús víztározós vízi erőművet.

Ez a téveszme honnan származik...? Egyébként meg egy része természetvédelmi terület...

A tározós erőmű lényege pont az, mint a hagyományos vízerőműé, hogy legyen szintkülönbség. Az ország egyik legsíkabb területéről beszélünk...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
<i>Ja igen, a legfontosabb melyik az, ami bele is van kalkulálva a mostani 3000-3500 milliárdba?
</i>

Tudtommal egyik sem, de félredugva láttam tegnap este olyan hírt ami már 6-700 miliárddal nagyobbárat számol...
talán ezért.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 567
85 021
113
Kozben otthon erosen kritizálják az orosz dontést. Miért ad kolcson Oo .Mo. -nak 10 milliárd Eurot ebben a nehéz gazdasági helyzetben?
http://www.aif.ru/money/economy/1083372
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 188
60 018
113
Már megint HVG meg energiaklub....XD
A pénzügyi részhez én már nem szólok hozzá, de az érdekelne, hogy szerintük miért is katasztrófa az, hogy vannak kapcsolódó fejlesztések???
Miért baj nekik a hálózat fejlesztése?
Miért fáj nekik egy dunai duzzasztómű??
Komolyan nem értem. A HVG-s mentalitás szerint nehogy fejlesszünk valamit, még a végén előre halad az ország, nem pedig hátra :)
De komolyan mit szeretnének ezek??? Hálózat összeomlásokat, mint Dél-Amerikában???? Áram nélkül ki olvasná a hülye cikkeiket?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
Vannak még pragmatikus , normálisan gondolkodó emberek.
Nem mindenki lát ebben gyarmatosítást , meg oroszoktól való fuggoséget , stb. !


mai orosz lap:


"<i>Magyarország felébred a homályos európai álomból" – írja az orosz Pravda angol verziója. A lap felidézi a magyar kormányfő és az orosz elnök keddi találkozóját. Ahogy fogalmaznak: a nyugat mindkét vezetőt ugyanazokért a dolgokért kritizálja, ami önmagában egymás szövetségesévé teszi a két felet.

A paksi atomerőmű bővítéséről szóló megállapodás a cikk szerint azt jelzi, hogy az Orbán Viktor által képviselt politikában körvonalazódik egy stratégiai áttörés a "brüsszeli diktatúrával szemben folytatott harcában".</i>
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
hmm....
http://nol.hu/gazdasag/tenyleg_indulhat_eu-vizsgalat_paks_miatt
<i>
A kormány - a fokozatosan egyértelműsödő bejelentések szerint - a bővítéssel megbízott orosz állami Roszatomot az orosz állam által közvetlenül a magyar államnak nyújtott, 3 ezer milliárd forintos, államadósságnövelő hitelből fizetné ki. (A fejlesztést tehát lényegében teljes egészében a magyar adófizetők állnák.) Felsmann Balázs szerint ez csak akkor értékelhető, ha az elképzelés átmenne egy hasonló Brüsszeli tiltott állami támogatási vizsgálaton.

A kormánypárt politikusai által felvázolt szerkezet - vagyis hogy a hitel kamatait nem kell beépíteni a Pakson termelt áram árába - Felsmann Balázs számításai szerint legalább 9-10 forintos állami támogatást testesít meg a majdani blokkok áramának kilowattóránkénti árában. (Korábbi értékelése szerint, ha a beruházás költségeit tényleg az erőműnek kellene kitermelnie, legalább 30 forintos kilowattóránkénti áramárra lenne szükség, ami a mostani paksi árnak több mint a kétszerese és messze meghaladná a többi erőmű áramárát. Kormánypárti politikusok ugyanakkor leszögezték, a hitelt egyáltalán nem az atomerőmű, hanem a magyar állam fizeti majd vissza. Szerintük így tartható a jelenlegi, igen alacsony szinten a paksi blokkok termelte áram ára.)

Az állami támogatást az uniónál be kell jelenteni. Felsmann Balázs szerint, ha a hitelt a magyar állam juttatásaiból közvetlenül az atomerőmű fizetné vissza, akkor is indulna vizsgálat, ha ez piacinál alacsonyabb kamatfizetésnek minősülne, és akkor is, ha tőkejuttatásként kerülne a cégbe a pénz.

Arra a felvetésre, hogy a konstrukciót Brüsszel nem ítélheti-e tiltott állami támogatásnak, Lázár János miniszterelnökségi államtitkár csütörtöki tájékoztatóján abbéli reményének adott hangot, hogy nem, de minden anyagot átadnak Brüsszelnek. Kérdésünkre, hogy mit tenne a kabinet, ha az EU mégis tiltott állami támogatásnak minősítené a tervet, nem
reagált</i>


????????????????
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
Jozan esszel !

Milyen beruaz az amelyik dupla annyiert tud egy produktumot eloallitani mint a mar meglevo es piacon levo ????

Agyrem !