Ezt nem lehet élvezni, mert pont az ostoba volta miatt egyszerűen fáj nézni.
- A társadalmi rendszer bemutatása túl egyszerű lett. Simán azt látni belőle, hogy egy maszlag mögött diktatúra van, amit ostobák vezetnek és nemi egyenlőség elvileg, de semmi több.
- Az nem egészen világos, hogy az űrutazás korában hova a kell népességszabályozás, hogy csak állampolgárnak lehet gyereke. Miért nincsenek erőforrások egy végtelen világegyetemben?
- A katonai vezetés és hírszerzés bemutatása olyan vérprimitív, hogy 16 évesen is szégyelltem magam, amikor láttam a filmet.
- Minek grasszálnak fel alá zárt rendben, hogy aztán lelövöldözzék a hajókat?
- Majd ezt képesek MEGINT előadni a filmben? Gyerekek, ha ennyire okos az űrutazó emberiség, akkor inkább vissza barlangokba...
- Harcjármű minek az?
- Egyszer mutatnak légitámogatást. Máshol hol van?
- A bolygón mit eszik a sok hatalmas bogár, amikor full kopár az egész?
- A mesterlövészes jelent is vicces. Ennyi erővel a repkedő madarat is lelőhette volna az ipse.
Ez az a rész, ami alapok nélkül át lett emelve könyvből.
Maga az emberiség egy kvázi katonai diktatúrában él az utolsó nagy földi háború óta (a 2 katonai tömb nem bírt egymással, így viszont egyik sem merte megkockáztatni az atomfegyverek bevetését, elhúzódott a háború, felemésztve egy komplett korosztályt).
Majd egyszer csak vége lett.
Mert összeomlott a hátország, a felnőttek nélkül felnövő fiatalság egy totális anarchiát hozott létre amit a hazatérő veteránok levertek, majd egymás között kiegyezve inkább elindultak az űr felé, idegen lényekre fókuszálva az agressziójukat.
Ezért van az, hogy csak katonaviseltek szavazhatnak és szülhetnek engedély nélkül.
Különben csak nagyon gazdag és befolyásos családok juthatnak gyerekvállalási engedélyhez (mint Rico szülei).
Másik aspektus, hogy a könyvben Rico miután kitüntette magát a harctéren, 2 évig járt tiszti iskolába, ezt a filmben "kiparodizálták", hogy kb. 5 perc alatt lesz belőle tiszt.
A harctérre való visszatérésekor találkozik a közlegény apjával, aki bevonult az anyja halála után, és nagyon hosszan elbeszélgetnek Heinlein ideáljáról, hogy minden embernek kötelessége szolgálnia a hazáját és az életét áldozni érte.
A könyv végén ráadásul megváltozik az egész háború dinamikája, az emberiség már nincs egyedül, találkozik a "nyurgákkal" akiket korábban leigáztak a bogarak, és ellentámadásba mennek át, elfognak egy agybogarat (filmmel ellentétben sok van belőlük és sokkal kisebbek, parancsnoki láncot alkotva irányítják a kolóniát).
A mit esznekhez meg annyit, hogy eredetileg a bogarak 99,9%-a fegyvertelen munkás, amik építkeznek, betakarítják a bolygó élelmeit és különféle gombákat tenyésztenek a kolónia ellátására, meg a leigázott népektől is rendszeres adót szednek be, főleg élelem formájában. Egyszer az embereket is átverik, a hatalmas támadás csupán elterelés több millió munkással, miközben a katonák az agybogárra vadászó csapatot próbálják bekeríteni.
És legvégül: a könyvbéli mobil gyalogság lényege, hogy nagy mozgékonyságú, röpképes, agyonpáncélozott katonák orbitális pályáról ledobva összezúzzák az ellenséget, ehhez dedikált légitámogatójuk van, nehéztüzérséget pedig a csapat atomrakétavetőse jelenti.