Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha jól emlékszem a szerző szerint nem lehet hosszantartó sorozatokat leadni behajtott váltámasszal.
Persze attól még lehet faszság a cikk.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 476
79 539
113
Miért írta le rosszul?
Talán a cső egy kilágyulás után ugyan abban a helyzetben marad mint előtte?Nem!
Lövés közben a kilágyult tok fixen megtartja a csövet?Nem!

Az első megállapítás nincs hatással a szórásra hisz az független a cső térbeli helyzetétől.
Az utóbbi csak azért van hatással a szórásra mert két egymás utáni lövésnél nem ugyan úgy fog elhelyezkedni a cső a térben,de itt sem a szórása nő meg a csőnek épp csak az első lövésnél -0,001fokos lesz a csőállás a másodiknál pedig -0,002.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 837
113
dudi én is az arányokat nézem, és nem nagy a különbség a rövid meg a hosszú cső falvastagság a között, és a lőszernél mindkettő ugyanolyan vastag.

És azt írtad le rosszul, hogy kezdted, hogy 33%-kal csökken a pontosság az első sorozat után, a másodiknál meg 66%-kal és gondolom a harmadiknál akkor 100%-kal csökkenne a pontosság, Ami ezt jelentené, hogy a kimenő lövedékseoha semmit nem talál el. Ez így értelmezhetetlen. Annyi történik, hogy a szórás nő, és nem a cső szórása, hanem a fegyveré (fennemm is a fegyver szórását írtam), de mivel a cső is a fegyver része, így összességében kell nézni a szórást.
 
T

torsen

Guest
180 millió euró értékben 178000 fegyver. Nálam ez 1011€/db-ra jön ki átlagosan. Ami 300000 magyar forint körül van. Kerek ez a történet így? Vagy a németeknél a közbeszerzés tényleg azt jelenti, amit jelentenie kellene?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 837
113
Ha megnézed a karabélyok polci árait, akkor 1-2000 dollárba nagyjából mindegyik belefér. 178000 darabnál meg utolsó büdös ....(na itt legalább kér etnikum neve eszembe jutott) módjára alkudhatsz. Az optikák, tárak, egyéb kiegészítők valószínűleg passzolnak, ha ugyancsak G36 lesz (csak javított) akkor a képzés árát is meg lehet spórolni. Teljesen reálisnak látom ezt az árat, a védelmi miniszter helyében max lealkudnám 999 euróra / db mert az jobban néz ki.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 794
57 506
113
Pár észrevételem még lenne a G36-os történethez a cikk alapján:

1. A képeken jól látszik, hogy egy fogazott megoldást alkalmaztak amit körbe öntöttek műanyaggal. A műanyag ezeken a részeken olvadt szét a legjobban. Szerintem azért mert ezen a részen 3 oldalról (szemből+ két oldalról) is hőterhelést kap, viszont az amúgy is rossz hővezető képességű műanyag csak hátra felé képes elvezetni a hőt. Így nem csoda, hogy túl melegszik.
Én nem vagyok mérnök , de szerintem ez komoly tervezési hiba.
Persze így volt a legegyszerűbb legyártani, (Simán körbeöntjük műanyaggal azt kész) de a hibának is ez az alapvető oka.

2. Szerintem ha a tervezésnél dupla falúra alakítják ki a képen lévő fém részeket , valahogy így csak nagyobb légréssel:
SA-HSZBGY_008.jpg


Akkor a hűtés/túlmelegedés kérdése nem lenne probléma, vagy nem ekkora probléma lenne.
De tény, hogy így drágább lenne az adott fémalkatrész.

3. Az nem igaz, hogy a gyártó nem tudott a problémáról.
Az USA-ban tesztelték az XM8-ast amit azért utasított el az USA hadereje, mert melegedési gondok léptek föl a fegyvernél.
De nem részletezték a dolgot...
(Az XM8-as az egy G36 más ergonómiával.)
 
T

torsen

Guest
Ha mhttp://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/172527#egnézed a karabélyok polci árait, akkor 1-2000 dollárba nagyjából mindegyik belefér. 178000 darabnál meg utolsó büdös ....(na itt legalább kér etnikum neve eszembe jutott) módjára alkudhatsz. Az optikák, tárak, egyéb kiegészítők valószínűleg passzolnak, ha ugyancsak G36 lesz (csak javított) akkor a képzés árát is meg lehet spórolni. Teljesen reálisnak látom ezt az árat, a védelmi miniszter helyében max lealkudnám 999 euróra / db mert az jobban néz ki.

Szép hazánk mennyiért is újít fel egy AK-t? Kérdezem én naivan tágra nyílt szemmel...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 837
113
<blockquote rel="joker">Ha mhttp://htka.hu/kozosseg/discussion/comment/172527#egnézed a karabélyok polci árait, akkor 1-2000 dollárba nagyjából mindegyik belefér. 178000 darabnál meg utolsó büdös ....(na itt legalább kér etnikum neve eszembe jutott) módjára alkudhatsz. Az optikák, tárak, egyéb kiegészítők valószínűleg passzolnak, ha ugyancsak G36 lesz (csak javított) akkor a képzés árát is meg lehet spórolni. Teljesen reálisnak látom ezt az árat, a védelmi miniszter helyében max lealkudnám 999 euróra / db mert az jobban néz ki.

Szép hazánk mennyiért is újít fel egy AK-t? Kérdezem én naivan tágra nyílt szemmel...
</blockquote>
Már nem tudom, de valószínűleg abból új AK-12-es is kijönne. Persze számít, hogy még milyen kütyüket vesznek hozza.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
<i>Heckler & Koch G36: The Rifle Held In All the Wrong Places</i>
https://www.defencetalk.com/heckler-koch-g36-the-rifle-held-in-all-the-wrong-places-63986/
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 898
123 226
113
Hát a szereléksínek és a markolatok meg az új tus kerül kb 200 000 Fabatkába. A drágák az optikák amikkel együtt 800 000 körül lesz, a gránátvetős verzió 1 millió.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 837
113
A kiegészítők nagyon sokat változtathatnak egy gépkarabély árán. Ez pont az, ami a német tenderen valószínűleg nem fog szerepelni, mert azokat le lehet szerelni a régiekről pillanatok alatt és áttenni az újra. Egy red dot pl 100 dollár alattról indul, de egy minőségi ami bírja is a strapát az belekerülhet 10x ennyibe. A markolat, tus, picatinny sinek megin párszáz dollár minimum összesen. Ez a piaci valóság. Aztán hogy direkt a gyártótól százezer számra beszerezve miért nem verik le ezeknek a kiegészítőknek az árát kb a felére az már számomra is rejtély.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 794
57 506
113
AK-12 hír:
http://www.kaliberinfo.hu/hirek/ak-12-elhalasztott-rendszeresites
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 121
15 728
113
Lehet, hogy most nagy butaságot kérdezek, de ugyebár léteznek gépkarabélyok, ami a cső és esetleg 1-2 kisebb alkatrész cseréjével átalakíthatók más kaliberre (van ahol még a tár is ugyanaz).

Ezeknél a csövön kívül mit kell még kicserélni az átállításnál? Vagy csak a csövet?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem startból a zárat. Ha változik a cső akkor egy olyan zár kel ami pászol is bele.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Szerintem nem olyan sok, de a gond az, hogy ha csövet cserélsz újból be kell lőni a fegyvert. Szóval elméletileg jól hangozhat, viszont a gyakorlatban elég kevés haszna van.