Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
De azt eddig is átlőtte a mostani lőszer, mivel nem az a feladata, hogy a karabélylőszerektől védjen hanem a repeszektől és egyéb hulló redvától.


Én ezt inkább úgy értelmezem, hogy azért "nem az a feladata", mert eddig egyszerűen nem tudtak olyan sisakot csinálni, ami közelről kilőtt karabélylőszertől képes lett volna megvédeni. Távolabbról persze igen, és jópár katona köszönheti az életét annak, hogy a sisakja megfogta a kellően távolról kilőtt lövedéket (na ezeket a sisakokat az új 6.8-as lőszerek olyan távolságból már simán át fogják vinni).
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 936
32 792
113
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/foldif_loveszfegyverfejlodes.pdf
Sajna ebben a tekintetben is elég gyér a magyar szakirodalom mostanában.
Hogy mennyire nem új a probléma,az is mutatja,hogy Földiék a 90es évek elején a 308 Galilt javalták váltófegyvernek.Indokaik nagyon is logikusak voltak-egy hivatásos hadseregre.(Az átlag magyar sorkatonának viszont erős lett volna)
-Magyar ipar képes lenne gyáertani(akkor még volt FEG)
-NATO szabvány
-Ráfejlesztéssel korszerűnek tekinthető.Vöröspontos irányzék,északai irányzék,puskagránát ill cső alatti gránátvető hazai fejlesztéssel.(akkor még volt rá ipari és fejlesztési kapacitás,folytak is ilyen fejlesztések)
-Lövedékálló mellények várható fejlődése/terjedése alkalmatlanná teszi a köztes töltényeket feladatuk betöltésére
-Középtávon várható alapvető lövészfegyvertechnológiai váltás miatt nem érdemes új lőszertipust fejleszteni.(Na,ez nagyon nem jött be.Ma sincs tűlövedékes/hüvely nélküli/folyékony hajtóanyagú lövészfegyver.A 80-90es években viszont 2010-20 környékére ilyenek elterjedését prognosztizálták)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 748
122 508
113
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/foldif_loveszfegyverfejlodes.pdf
Sajna ebben a tekintetben is elég gyér a magyar szakirodalom mostanában.
Hogy mennyire nem új a probléma,az is mutatja,hogy Földiék a 90es évek elején a 308 Galilt javalták váltófegyvernek.Indokaik nagyon is logikusak voltak-egy hivatásos hadseregre.(Az átlag magyar sorkatonának viszont erős lett volna)
-Magyar ipar képes lenne gyáertani(akkor még volt FEG)
-NATO szabvány
-Ráfejlesztéssel korszerűnek tekinthető.Vöröspontos irányzék,északai irányzék,puskagránát ill cső alatti gránátvető hazai fejlesztéssel.(akkor még volt rá ipari és fejlesztési kapacitás,folytak is ilyen fejlesztések)
-Lövedékálló mellények várható fejlődése/terjedése alkalmatlanná teszi a köztes töltényeket feladatuk betöltésére
-Középtávon várható alapvető lövészfegyvertechnológiai váltás miatt nem érdemes új lőszertipust fejleszteni.(Na,ez nagyon nem jött be.Ma sincs tűlövedékes/hüvely nélküli/folyékony hajtóanyagú lövészfegyver.A 80-90es években viszont 2010-20 környékére ilyenek elterjedését prognosztizálták)
Azt nem sikerült prognosztizálni, hogy a védőmellények fejlődése sajnos a puskalőszert is negligálja.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 039
113
Mit szólsz egy kézifegyver méretűre zsugorított railgunhoz? :D
Maga lenne a szent grál. Minden fegyvertervező ezt akarja megalkotni: semmi súllya ne legyen és mindent lőjjön át, bármekkore távolságról.
Lehet tovább kellett volna reszelgetni az XM806-ot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
Jahm, ez igaz.
De ha nagyobb távolságról lősz mondjuk egy III-as mellényre, akkor már van jelentősége, hogy ha az egyik még átviszi, a másik meg már olyan távolságon nem.
Azt meg majd meglátjuk, hogy a 6.8x51-es átviszi-e acél penetrátorral a IV-est. Biztos nem vagyok benne, de erősen úgy vélem, hogy át fogja.



Már hogyne nőne a sebesség? A 6.8x51-esnek nagyobb a sebessége, mint a 7.62x51-esnek. Magának a lövedéknek, így a penetrátornak is. Tehát, kisebb átmérő, nagyobb sebesség. Ezt a nagyobb sebességet "örökli meg" aztán a penetrátor a becsapódáskor. Ami szintén kisebb átmérőjű lesz, de az energiája a nagyobb sebesség miatt nem lesz kisebb, mint a 7.62-es azonos arányú penetrátorának. Tehát azonos energia kisebb átmérő mellett=nagyobb áthatolóképesség.

A tömege kisebb a magnak!Az energia tömegből és lendületből áll!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
Én ezt inkább úgy értelmezem, hogy azért "nem az a feladata", mert eddig egyszerűen nem tudtak olyan sisakot csinálni, ami közelről kilőtt karabélylőszertől képes lett volna megvédeni. Távolabbról persze igen, és jópár katona köszönheti az életét annak, hogy a sisakja megfogta a kellően távolról kilőtt lövedéket (na ezeket a sisakokat az új 6.8-as lőszerek olyan távolságból már simán át fogják vinni).

A fejlövések(gépkarabélyból) marginális számúak,erre építeni hülyeség.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
http://www.kalasnyikov.hu/dokumentumok/foldif_loveszfegyverfejlodes.pdf
Sajna ebben a tekintetben is elég gyér a magyar szakirodalom mostanában.
Hogy mennyire nem új a probléma,az is mutatja,hogy Földiék a 90es évek elején a 308 Galilt javalták váltófegyvernek.Indokaik nagyon is logikusak voltak-egy hivatásos hadseregre.(Az átlag magyar sorkatonának viszont erős lett volna)
-Magyar ipar képes lenne gyáertani(akkor még volt FEG)
-NATO szabvány
-Ráfejlesztéssel korszerűnek tekinthető.Vöröspontos irányzék,északai irányzék,puskagránát ill cső alatti gránátvető hazai fejlesztéssel.(akkor még volt rá ipari és fejlesztési kapacitás,folytak is ilyen fejlesztések)
-Lövedékálló mellények várható fejlődése/terjedése alkalmatlanná teszi a köztes töltényeket feladatuk betöltésére
-Középtávon várható alapvető lövészfegyvertechnológiai váltás miatt nem érdemes új lőszertipust fejleszteni.(Na,ez nagyon nem jött be.Ma sincs tűlövedékes/hüvely nélküli/folyékony hajtóanyagú lövészfegyver.A 80-90es években viszont 2010-20 környékére ilyenek elterjedését prognosztizálták)

Hülyeség lett volna a .308-asra átállni,nem véletlen cserélték le köztes lőszerre.Már eleve az indok is buta!A sorkatona meg a nem sorkatona is ember, attól nem fog tudni megbírkózni valaki a reakcióerőkkel,hogy nem sorkatona.Nem is értem honnan szedték eztAz élet nagyon jól bebizonyította,hogy micsoda szakemberek is voltak! a hülyeséget.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
5 023
16 022
113
Szerintem itt nem lesz áttörés amíg át nem állnak a hüvelynélküli vagy félig elég
ő hüvelyű lőszerre, és a kézifegyvereken nem jelenik meg valamilyen visszarúgáscsökkentő megoldás - csőszájfék, valamilyen hidraulikus tus, csővisszasiklás. stb. De akkor meg a fegyver lesz nehéz és baromi drága.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 039
113
És ki viszi a lőszerét?Mert az oké,hogy 33-40kg helyett csak 20kg a fegyver de attól a lőszer nem lesz könnyebb.
Őszintén nem nagyon látok más utat. Abból indulok ki, hogy kaliberváltás a belátható jövőben nem lesz. Az a töltény ami különösebb gond nélkül átmegy mindenfajta védőmellényen az a nehézgéppuskalőszer.
Szóval... ???
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
Őszintén nem nagyon látok más utat. Abból indulok ki, hogy kaliberváltás a belátható jövőben nem lesz. Az a töltény ami különösebb gond nélkül átmegy mindenfajta védőmellényen az a nehézgéppuskalőszer.
Szóval... ???

Nem lesz ilyen.Egész egyszerűen mozgásképtelenné válnának a rajok.100db 12,7×99-es lőszeres rakasz 15,6kg.Ha szakaszba rakod akkir meg a szakasz támogató raja nem tudna együtt mozogni a többi rajjal.
A .338 Lapua Magnum az átvisz minden ma létező mellényt 1200 méteren.De az puska lőszer.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 136
113
Én igen szkeptikus vagyok ezzel az amerikai űrméretváltással. Maradjunk annyiban, hogy nem túl hatékony az amerikai infantry jellegű alakulatok haditechnikai fejlesztése. Gondolok itt a karabélycserére, Bradley cserére, M113 cserére, stb.
Ez valahol jó, de inkább rossz fényt vet rájuk.
Mondok egy példát. Nekem a Marines iránya kimondottan jónak, és átgondoltnak tűnt. Kezdve az egységesített fegyverekkel (IAR), az új járművel, a raj szintű drónnal, meg úgy a raj átalakításával.
Én azt gondoltam, hogy a USMC lesz a kísérleti labor, ahol az új elgondolásokat, ki lehet tesztelni rendszer szinten, de mégis csak 50-60ezer a lélekszám.
Egészen mostanáig úgy gondoltam, hogy egy felépített koncepció van, ami tökre beválhat.
Erre azt olvasom, hogy még sem a 13 helyett 12 fő lesz a rajméret, hanem 15. Visszatérnek a 3x4fős Fireteam-ekre + a 3fős raj törzs a 12fős koncepcióból.
Szerintem nem lenne az sem gond, ha visszahoznák a golyószórót Fireteam-enként, de errők még nincs szó (de lehetséges lesz). Azonban ezzel a 15 fővel már nem férnek be az ACV-be (az 1+12 fős APC konfigba belefértek volna). Innentől marad a "tisztán" IAR-os raj a koncepcióból. Amit szintén pofáncsapnak, ha visszahozzák a golyószórókat. o_O (ahogy írtam, ez nem tragikus, csak a a koncepciót nullázzák le)
És mindezeket a változtatásokat legalább akkora hype vette körül, mint az Army kézifegyver rendszerének megújítását.
Ha mégis keresztülmegy a rendszeren az új elgondolás, akkor sem fogják az európai hadseregek átvenni ezeket ripsz-ropsz. Nem hinném, hogy a németek átállnának nem saját fejlesztésű/gyártású fegyverekre. Ugyan ez vonatkozik a lengyelekre, angolokra, olaszokra . A franciák most vásároltak be hagyományos kaliberből. A svédeknél is most folyik egy tender (ok, hogy nem NATO tagok, de akkor is). Szerintem nem fognak 3-4 évet várni az amerikai kifejletre. Szóval a jelenlegi NATO kalibereinkben szerintem bőven van 20-25 év. Ez pedig egy normál hadseregnél simán lehet egy fegyver típus csere periódus.
Ami pedig a kompatibilitást illeti: Jelenleg sem az USA hadereje látja el a katonáinkat AK lőszerrel... :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
Én igen szkeptikus vagyok ezzel az amerikai űrméretváltással. Maradjunk annyiban, hogy nem túl hatékony az amerikai infantry jellegű alakulatok haditechnikai fejlesztése. Gondolok itt a karabélycserére, Bradley cserére, M113 cserére, stb.
Ez valahol jó, de inkább rossz fényt vet rájuk.
Mondok egy példát. Nekem a Marines iránya kimondottan jónak, és átgondoltnak tűnt. Kezdve az egységesített fegyverekkel (IAR), az új járművel, a raj szintű drónnal, meg úgy a raj átalakításával.
Én azt gondoltam, hogy a USMC lesz a kísérleti labor, ahol az új elgondolásokat, ki lehet tesztelni rendszer szinten, de mégis csak 50-60ezer a lélekszám.
Egészen mostanáig úgy gondoltam, hogy egy felépített koncepció van, ami tökre beválhat.
Erre azt olvasom, hogy még sem a 13 helyett 12 fő lesz a rajméret, hanem 15. Visszatérnek a 3x4fős Fireteam-ekre + a 3fős raj törzs a 12fős koncepcióból.
Szerintem nem lenne az sem gond, ha visszahoznák a golyószórót Fireteam-enként, de errők még nincs szó (de lehetséges lesz). Azonban ezzel a 15 fővel már nem férnek be az ACV-be (az 1+12 fős APC konfigba belefértek volna). Innentől marad a "tisztán" IAR-os raj a koncepcióból. Amit szintén pofáncsapnak, ha visszahozzák a golyószórókat. o_O (ahogy írtam, ez nem tragikus, csak a a koncepciót nullázzák le)
És mindezeket a változtatásokat legalább akkora hype vette körül, mint az Army kézifegyver rendszerének megújítását.
Ha mégis keresztülmegy a rendszeren az új elgondolás, akkor sem fogják az európai hadseregek átvenni ezeket ripsz-ropsz. Nem hinném, hogy a németek átállnának nem saját fejlesztésű/gyártású fegyverekre. Ugyan ez vonatkozik a lengyelekre, angolokra, olaszokra . A franciák most vásároltak be hagyományos kaliberből. A svédeknél is most folyik egy tender (ok, hogy nem NATO tagok, de akkor is). Szerintem nem fognak 3-4 évet várni az amerikai kifejletre. Szóval a jelenlegi NATO kalibereinkben szerintem bőven van 20-25 év. Ez pedig egy normál hadseregnél simán lehet egy fegyver típus csere periódus.
Ami pedig a kompatibilitást illeti: Jelenleg sem az USA hadereje látja el a katonáinkat AK lőszerrel... :rolleyes:

Te még tudod követni a MARINE raj átalakítását?
Rég elvesztettem a fonalat...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 748
122 508
113
Én igen szkeptikus vagyok ezzel az amerikai űrméretváltással. Maradjunk annyiban, hogy nem túl hatékony az amerikai infantry jellegű alakulatok haditechnikai fejlesztése. Gondolok itt a karabélycserére, Bradley cserére, M113 cserére, stb.
Ez valahol jó, de inkább rossz fényt vet rájuk.
Mondok egy példát. Nekem a Marines iránya kimondottan jónak, és átgondoltnak tűnt. Kezdve az egységesített fegyverekkel (IAR), az új járművel, a raj szintű drónnal, meg úgy a raj átalakításával.
Én azt gondoltam, hogy a USMC lesz a kísérleti labor, ahol az új elgondolásokat, ki lehet tesztelni rendszer szinten, de mégis csak 50-60ezer a lélekszám.
Egészen mostanáig úgy gondoltam, hogy egy felépített koncepció van, ami tökre beválhat.
Erre azt olvasom, hogy még sem a 13 helyett 12 fő lesz a rajméret, hanem 15. Visszatérnek a 3x4fős Fireteam-ekre + a 3fős raj törzs a 12fős koncepcióból.
Szerintem nem lenne az sem gond, ha visszahoznák a golyószórót Fireteam-enként, de errők még nincs szó (de lehetséges lesz). Azonban ezzel a 15 fővel már nem férnek be az ACV-be (az 1+12 fős APC konfigba belefértek volna). Innentől marad a "tisztán" IAR-os raj a koncepcióból. Amit szintén pofáncsapnak, ha visszahozzák a golyószórókat. o_O (ahogy írtam, ez nem tragikus, csak a a koncepciót nullázzák le)
És mindezeket a változtatásokat legalább akkora hype vette körül, mint az Army kézifegyver rendszerének megújítását.
Ha mégis keresztülmegy a rendszeren az új elgondolás, akkor sem fogják az európai hadseregek átvenni ezeket ripsz-ropsz. Nem hinném, hogy a németek átállnának nem saját fejlesztésű/gyártású fegyverekre. Ugyan ez vonatkozik a lengyelekre, angolokra, olaszokra . A franciák most vásároltak be hagyományos kaliberből. A svédeknél is most folyik egy tender (ok, hogy nem NATO tagok, de akkor is). Szerintem nem fognak 3-4 évet várni az amerikai kifejletre. Szóval a jelenlegi NATO kalibereinkben szerintem bőven van 20-25 év. Ez pedig egy normál hadseregnél simán lehet egy fegyver típus csere periódus.
Ami pedig a kompatibilitást illeti: Jelenleg sem az USA hadereje látja el a katonáinkat AK lőszerrel... :rolleyes:
Amúgy elég szánalmas, hogy az amerikaiak az utóbbi időkben ellocsolnak pár milliárd dollárt különböző programokra, nem jutnak semmire 3 év múlva újra előveszik újra ellocsolnak még több pénzt és ugyan úgy nem jutnak semmire.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 136
113
Te még tudod követni a MARINE raj átalakítását?
Rég elvesztettem a fonalat...
Most a 15fős raj van porondon. :)
De én is csak most vettem ezt észre. Én azt hittem a 12főssel elérkeztünk az "út végére". Erre tegnap leesett az állam, hogy már tavalyi a 15fős hír is. Már azt hittem, hogy elnéztem. Meg hogy a 15fős volt a 12-es előzménye, de a 15fő az utolsó....:hadonaszos:
2019 május 12 fő
2019 augusztus 15 fő
 
  • Tetszik
Reactions: endre and dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 335
79 161
113
Most a 15fős raj van porondon. :)
De én is csak most vettem ezt észre. Én azt hittem a 12főssel elérkeztünk az "út végére". Erre tegnap leesett az állam, hogy már tavalyi a 15fős hír is. Már azt hittem, hogy elnéztem. Meg hogy a 15fős volt a 12-es előzménye, de a 15fő az utolsó....:hadonaszos:
2019 május 12 fő
2019 augusztus 15 fő
Utána néztem kicsit ennek a járnű dolognak.Nem is akarják belerakni a 15 főt az ACV-be mert átállnak air assault koncepcióra(a V-22-be belemegy a 15 ember).De akkor minek az ACV?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 039
113
Nem lesz ilyen.Egész egyszerűen mozgásképtelenné válnának a rajok.100db 12,7×99-es lőszeres rakasz 15,6kg.Ha szakaszba rakod akkir meg a szakasz támogató raja nem tudna együtt mozogni a többi rajjal.
A .338 Lapua Magnum az átvisz minden ma létező mellényt 1200 méteren.De az puska lőszer.
A Lupa Magnum lehet a mostaniakat átviszi, de a jövőbenieket kérdéses. Főleg ha megjelennek majd a grafén alapúak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 136
113
Utána néztem kicsit ennek a járnű dolognak.Nem is akarják belerakni a 15 főt az ACV-be mert átállnak air assault koncepcióra(a V-22-be belemegy a 15 ember).De akkor minek az ACV?
Az meg külön vicces, hogy éppen most folynak az ACV tesztjei. A tgy. topicban be is vannak téve a friss, rendszerbe állító tesztek. ;)
Akkor ezek szerint ezek logisztikai járművekké degradálódnak, és a partra rakott csapatokat fogják támogatni.
Esetleg az eredetileg APC konfignak indult járműveket ellátják normális nehéz toronnyal (30-50mm-es gépágyúval), és ezzel megoldják a tűztámogatást is. Viszont innentől kezdve lehet hogy egy láncos jármű hatékonyabb lenne, mert a parti fövenyen talán az hatékonyabb lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: endre