Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ha a felhők felett repül lehet meglátja a DAS és fogja tudni az irányt is. Viszont ha igaz a feltételezés, hogy AESA radar van az orrában, akkor lehet a radar beugárzás jelző nem vagy túl későn jelez.
Közepes és nagy távolságból csak a radar-felderítés és rakéta-rávezetés működik, viszont már az 50 évvel ezelőtti őskövület MiG-21MF-en is volt egy Sziréna-rendszer, ami irány és üzemmód szerint jelezte ha radarhullámok érték a gépet. Ha radarvezérlésű rakétát indítanak rá, akkor a radar-besugárzásjelző (RWR/Sziréna) már az elleséges vadászgép-radar kereső-üzemmódjánál jelezni fog, a célzó-üzemmódnál (folyamatos besugárzás) meg már visít. Ott, ahol nincs megkülönböztetett célzó üzemmód, csak a kereső/pásztázó mód, + rakétaindítás után a korrekciós jelek a rakétának (MCG) csak az "alap"-jelzésmód van, ha már a rakéta saját radarja is befogta a célt, akkor már nagy baj is van, majdnem menthetetlen a helyzet. Viszont anno a PG berepülő-pilótája azt mondta, hogy éles helyzetben a Sziréna-rendszer valószínűleg nem sokat ért volna, mert még a harcászati gyakorlatokon is olyan sűrű volt a radar-lefedettség hogy a Sziréna majdnem folyamatosan visított a fülébe, elképzelhező mi lett volna ha még a valódi ellenség radarjai is állandóan működtek volna. Pedig akkoriban sokkal kisebb hatótávolságú radarok voltak, ma már sokkal messzebbről is jöhetnek a radarhullámok, és ezek azonosításához nagyon csúcs-elektronika és kiértékelési/számítógépes kapacitás kell, ami elég kevés gépen van. Szóval az elektronikai harc eléggé fekete mágia kategória (legalábbis nekem).
Aktív radaros rakéta ekkora távon eleve problémásan talál el harcászati vadászgépet, mert 300 km+ távolságon csak a mesében lát egy vadászgép radarja egy másik vadászgépet, még egy mezei 4. gen gépet is. Ha nem tudsz MCG-t adni hozzá sokáig, akkor szinte soha nem lesz jó helyen a rakéta.Ez gondolom akkor jön össze, ha valami figyelmezteti a vadászgépet a közeledő veszélyre. Önmagában egy vadászgépnek, semmilyen külső segítség nélkül(AWACS), mennyi esélye van észlelni egy ilyen veszélyforrást?
A repülési idő percekben mérhető. Eleve valahogy azt felejted el, hogy harcászati vadászgépet a mesében követsz te 300 km+ távolságból. Alig pár napja tettem be videór, ahol 7 nm-nál a beamingnél a célgépét elveszti radar...Gondolom erre a manőverre gondolsz...(ismerős ugye )
Most akkor rendezd át az ábrát úgy hogy a közeledő rakéta sebessége min. kétszerese (de lehet hogy három, négyszerese) a te sebességednek, valahonnan felülről érkezik és végfázisban (3-as 4-es pontok) pif-paf (én így hívom...) rásegítése van...
Szerintem nem jók az esélyeid...
Dudi, ne keverd már könyörgöm a fizikai méretet az RCS-sel. Egy rakétán vezérsíkok vannak és hengeres tökéletesen szimm. felület. A méretéhez képest a relatív RCS-e egy rakétákat kurvanagy. Ráadásul miétt gondolod az, hogy mindig pont szemből látja a radar a rakétát...? 30 fokos szögből nézzél már rá egy rakétára, elég szép nagy felülete van...Ez légi harc rakéta ebből következően a reflexiója töredéke egy repülőnek szemből még egy F-22-nél is kisebb kell,hogy legyen.Innentől kezdve te ezt meg nem találod egy AMRAAM radarjával elég korán ahhoz,hogy az képes legyen a nagy sebességgel és nagy magasságban(ritka levegő=kis manőverező képesség) közeledő célra ráfordulni még akkor sem ha nem valami intenzív manővert kell végrehajtania(ha meg nem közeledik a hanem keresztező irányban repül meg esélyed nincs leszedni annyira gyors a rakéta*).Nem akarlak elkeseríteni de szerintem az AMRAAM-ba épített radar max. hatótávolsága van 20 km 4.gen. vadászgép reflexiójú célra.Már eleve azt kizártnak tartom,hogy a mai légi harc rakéták képesek megtalálni egy "lopakodót".Gondolj bele: a léi harc rakétába épített radaroknál 100x komolyabb földi telepítésű radarok pár tucat km-ről detektálnak egy F-22-t..akkor az AMRAAM radarja honnan venné észre 200 méterről?
*Nyilván ha elég közel vagy menni fog de annak az esélye igen csak minimális.
A repülési idő percekben mérhető. Eleve valahogy azt felejted el, hogy harcászati vadászgépet a mesében követsz te 300 km+ távolságból. Alig pár napja tettem be videór, ahol 7 nm-nál a beamingnél a célgépét elveszti radar...
Ha irányítani akarják a rakétát akkor a célról is kellenek pozíció-információk, így a célpont szempontjából majdnem mindegy hogy a rakétát indító gép radarja fogja a célt besugározni vagy valami más külső radar (AWACS, másik vadászgép, hadihajóról vagy földi felderítő radar), a célpontnak nyilván lesz valamilyen szintű jelzése (saját technikai szintjétől függően) a rá irányuló fenyegetésről (hacsak nem egy kőkori szomáli MiG-19 vagy valamilyen más hasonló "fejlettségű" ellenség/gép a célpont). Tehát nem feltétlenül a közeledő rakétát kell észlelni (szerintem ez túl nagy elvárás a mai vadászgépek nagy többségétől), viszont tudja a pilóta hogy pl. adott irányból (ahol tudomása szerint saját radar nem lehet!) valaki feltűnően nagy érdeklődéssel radarozza már túl hosszú ideje, aminek nyilván oka van és gyorsan következménye is lehet. Hogy mi lesz a reakciója az már légierő/doktrína/kidolgozott eljárás függvénye.Ebben az esetben valószínű, hogy az indító gépnek végig ki lesz kapcsolva a radarja. Céladatokat más szenzortól/szenzoroktól kap majd a rakéta, ami a röppálya majdnem teljes szakaszában "csendben" repül majd. Az idézett cikkben olyan példát adnak, hogy egy előreküldött J-20 is végezheti ezt a feladatot, vagy UAV stbAz .
A rakéta a végső fázisban 70-80 fokos szögben fog a célpontra lecsapni és csak akkor használja majd a saját IR/AESA kombinált keresőjét.
Nem tudom, hogy AWACS nélkül egy vadász ekkora távolságból észlelheti-e az indítást? A felé tartó 30 km magasságban repülő rakétát mivel és mekkora eséllyel képes észlelni?
Semmi, megcélozni sem igen lehet vele őket, mert az észlelési távolság korlátos.Naigen, eléggé nyílvánvaló, hogy kiemelt fontosságú célpontok ellen lett kifejlesztve mint AWACS meg tankerek. Csak felvetődött, hogy vadászgépek ellen mi lenne ha?
Öööö, azokat már régen felkockázták akkor az Raptorok...A cikkben nem az indító gép követi a célpontot. A repülő, ami követi lehet jóval közelebb is.
A rá "világító" radar besugárzását, annak irányát mindenképpen.Japán, DK, Vietnám, Tajván nem rendelkezik Raptorokkal.
Mondjuk egy Japán F-15 mit észelne egy ilyen támadásból?
Dudi, ne keverd már könyörgöm a fizikai méretet az RCS-sel. Egy rakétán vezérsíkok vannak és hengeres tökéletesen szimm. felület. A méretéhez képest a relatív RCS-e egy rakétákat kurvanagy. Ráadásul miétt gondolod az, hogy mindig pont szemből látja a radar a rakétát...? 30 fokos szögből nézzél már rá egy rakétára, elég szép nagy felülete van...
CM-eket röhögve lőnek le vele. Kellően közel kell vinni.Oké,hogy a saját méretéhez képest nagy a reflexiója de mekkora egy vadászgépéhez képest,hisz arról van szó,hogy mekkora távolságból látja meg az AMRAAM saját radarja.
CM-eket röhögve lőnek le vele. Kellően közel kell vinni.
Nem is értem miről beszélnük... Az E-2D + SM-6 kombóval mit lehet csinálni. Na, szerinted, ha AWACS bajban lesz ilyen miatt, akkor annak burtális radarjánál szerinted nem jön el az előbb utóbb, hogy AAM-hez lesz célcsatorna?
Végigolvastam, nekem sem jött át, hogy azért mert egy valóban Amraam-ra végződő SM-6 képes lelőni egy hangsebesség alatt repülő alig manőverező, útvonalat repülő CM-et, az miért lenne érv arra, hogy egy sokkal gyorsabb AA rakétát is biztosan meg lehet vele semmisíteni. Hiszem ha látom...ÉS CM sincs!
Látom nem érted...Kit érdekel mit lehet csinálni egy SM-6-tal itt most AMRAAM-ról beszélünk meg egy másik légi harc rakétáról!