Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
....Akkor végül is egy kis pót tégla, ködgránát és infra besugárzásjelző jobban megérheti, mint egy Arena vagy Trophy? Érdekes. Ha rajtam múlna a mi T72es gépeinkre rátenném az Arenat. A gyalogság meg legfeljebb visszább húzódik :)

Szerintem nem zárják ki egymást.
</blockquote>

Az Arena és a reaktív páncélzat üti egymást, mivel az Arena védelmi kazettái körbe vannak a tornyon, ahol ugye alaphangon a Kontakt-1 vagy Kontakt-5 moduljai lennének. Ezért is nem rendszeresítették az oroszok az Arena-t, mert a harckocsi védelme csak Kontakt-5-el elégséges a nyugati pct. lövedékekkel szemben.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
<blockquote rel="tarzaan">
....Akkor végül is egy kis pót tégla, ködgránát és infra besugárzásjelző jobban megérheti, mint egy Arena vagy Trophy? Érdekes. Ha rajtam múlna a mi T72es gépeinkre rátenném az Arenat. A gyalogság meg legfeljebb visszább húzódik :)

Szerintem nem zárják ki egymást.
</blockquote>

Az Arena és a reaktív páncélzat üti egymást, mivel az Arena védelmi kazettái körbe vannak a tornyon, ahol ugye alaphangon a Kontakt-1 vagy Kontakt-5 moduljai lennének. Ezért is nem rendszeresítették az oroszok az Arena-t, mert a harckocsi védelme csak Kontakt-5-el elégséges a nyugati pct. lövedékekkel szemben. </blockquote>


A képek alapján azért nem az egész felület van Kontakt páncéllal védve, szóval szerintem lenne ott hely ha akarnák. Lásd itt a második kép:
http://greendef.blogspot.hu/2013/10/uvz-banners-new-military-vehicles.html

csak a rendszer:
http://defense-update.com/20130925_a-new-arena-aps-debut-at-rae-2013.html#.VkD5Kb_pz-M


Szerintem vagy nem találták elég hatékonynak/kiforrottnak a rendszert, vagy túl drága, ezért csak kevés van belőle, azokra meg vigyáznak és csak háború esetén vetik be. Lásd R77 rakéta. Hiába van meg papíron már vagy 20 éve, még manapság is jobbára csak R27/R73 párossal fényképezik az orosz gépeket.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
OFF

Kedves Cifu, lehet, hogy már kérdeztem, de az avatarodon az ott személyesen Thrawn admirális?
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
2015-ben leszerepeltek a "sebezhetetlennek" hitt m1a2 tankok még a 45 éves fagottal szemben is.

http://vpk.name/news/147119_pozornoe_fiasko_amerikanskih_tankov_abrams_v_irake_i_saudovskoi_aravii.html
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
2015-ben leszerepeltek a "sebezhetetlennek" hitt m1a2 tankok még a 45 éves fagottal szemben is.

http://vpk.name/news/147119_pozornoe_fiasko_amerikanskih_tankov_abrams_v_irake_i_saudovskoi_aravii.html

Ki allitotta hogy sebezhetetlenek ?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nem voltak azok senezhetetlenek, hanem a maguk idejében a kortársaikkal szemben, atlagosan képzett személyzettel, hasonló felállásban kiállított ellenséges állomány ellenében némi, de nem döntő előnyük és nem fölényük volt. Szuperfegyverek csak asszimetrikus felállásban léteznek (b52vsgerillák a hegyoldalon).
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
A magyar haditechnikai média egyik elismert oltári nagyra becsült guruja, aki még ma is bazi nagy fejnek tartja magát minden területen, a Top Gun 1991-es (talán márciusi) számában ezt állította. Ott dobtam ki először a gyomrom tartalmát a "szaksajtó szakértőitől".
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 827
113
Még szemből sincs kilőhetetlen MBT nem, hogy más szögekből.
Én sem értem mi itt a meglepő.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Számomra semmi. Engem az lep meg, hogy sehol sem úgy alkalmazzák, ahogyan azt nekünk tanították. Miért nem tisztogat a tüzérség előttük? Erre a Gvozdikák is tökéletesek lennének és kevesebb lehetne a sikeres TOW indítás.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Na jó tudjátok azért gyerekek hogy 91 óta verhetetlennek bizonyult az m1 család.
Talán azért mert egyet sem lőttek ki . viszont az 500 kg elásott bombák már felrepítették a tankot Irakba .

Engem meglepett hogy szét tudják állákákbározni az m1a2 mondjuk meg is követeli a a kornet szintű fegyverzetet.

"Na jó tudjátok azért gyerekek hogy 91 óta verhetetlennek bizonyult az m1 család"

Vagy ez is csak azért alakalt ki mert nem vetettek be Irakba t-90?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
"Vagy ez is csak azért alakalt ki mert nem vetettek be Irakba t-90?"

Mint kiderült APFSDS lövedéket sem, ezért nem is volt hatékony találat. Az igazságra én is kíváncsi lennék.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Dudi: Erről van szó papa!


2015-ben leszerepeltek a "sebezhetetlennek" hitt m1a2 tankok még a 45 éves fagottal szemben is.

http://vpk.name/news/147119_pozornoe_fiasko_amerikanskih_tankov_abrams_v_irake_i_saudovskoi_aravii.html
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 827
113
Mondjuk 91'ben is lőttek ki M1 Abramst. Baráti tűz által 100%, hogy volt ilyen.
Viszont ellenséges tűz által is, ha jól emlékszem egy T-55 (<i>vagy valamelyik kínai klónja</i>) oldalról kilőtt egyet. De ebben nem vagyok biztos 100%-ra.

ijasz

<i>"Mint kiderült APFSDS lövedéket sem, ezért nem is volt hatékony találat. Az igazságra én is kíváncsi lennék."
</i>

Ha jól tudom volt űrméret alatti lőszer a maréknyi T-72-höz, viszont nem wolframból vagy szegényített uránból készültek hanem acélból!
Ez biztos volt Iraknak:
http://www.steelbeasts.com/sbwiki/index.php?title=3BM9

Ez meg talán volt nekik:
http://www.steelbeasts.com/sbwiki/index.php?title=3BM15

Ezekkel a lőszerekkel egy "normális" T-72 önmagát sem tudta volna kilőni szemből!

Továbbá ha jól tudom csak minimális csapatlégvédelmet használtak az irakiak így a járműveik jelentős részét a levegőből lőtték ki.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 612
79 823
113
T-62 lőtt ki állítólag M1-est bár akkoriban M60-at használt a Tengerészgyalogság(Kuvaitvárosban történt az eset ott pedig a TGY járt) így ez kizárt.És igen az irakiak nem rendelkeztek sem modern kumulatív sem modern APFSDS lőszerrel,gyakorlatilag esélytelenek voltak a nyugati harckocsikkal szemben.Az viszont hozzátartozik az igazsághoz,hogy katasztrofális taktikát választottak így modern lőszerekkel sem lett volna esélyük.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Iraki T-55 harckocsi lelőtt akkor egy amerikai helikoptert, ez mint kuriózum vonult be a hadtörténelembe.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 827
113
Keresgéltem kicsit, és bár azt nem találtam még meg amit kerestem, de találtam egy érdekes wikis oldalt:
https://en.wikipedia.org/wiki/125_mm_smoothbore_ammunition

A 125 mm-s orosz lőszerek listája.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
"Mondjuk 91'ben is lőttek ki M1 Abramst. Baráti tűz által 100%, hogy volt ilyen.
Viszont ellenséges tűz által is, ha jól emlékszem egy T-55 (vagy valamelyik kínai klónja) oldalról kilőtt egyet. De ebben nem vagyok biztos 100%-ra."

Az említett sajtó így írt róla: Még aT-72 híres nyíllövedéke is csak kisebb horpadást okozott az Abrams páncélzatán.
Szóval az akkoriban megjelent hasonló írásokból ered ez a mitikus legyőzhetetlennek hitt képesség. Nélkülözött minden szakmaiságot és pontos utánajárást az eseményeknek.

Kíváncsi lennék, hogy akár egy modernizál T-72-vel mire menne egy M1A2, vagy akár egy városi hadviselésre modernizált Leo2A7.