Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 734
80 109
113
55ben? Melyik 90es löveg ellen nem tudtak volna páncélozni?

Ott picinyem, hogy te jelentetted ki, hogy de hát nem lehetett ellene páncélozni, tehát a ruszkik hülyék.
Ne hargudj de 55-ben marhára nem a 90mm-es löveg volt nyugaton a top löveg. Emlékszel,hogy nem tisztán német harckocsinak indult a Leopard?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
Erről beszéltem:
first-round-hit-probability.jpg
Én erre nem emlészem, csak a 125 mm-s-re de ez a kép is jó!
Mondjuk a ez meg inkább a 80's évek.
A 105 milis ágyú ennél jóval kevesebbet tudot.
(Lásd. M456 vs. M830 hatásos lőtávolsága. Utóbbit kétszer akkorának tartották)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
S

speziale

Guest
Én erre nem emlészem, csak a 125 mm-s-re de ez a kép is jó!
Mondjuk a ez meg inkább a 80's évek.
A 105 milis ágyú ennél jóval kevesebbet tudot.
(Lásd. M456 vs. M830 hatásos lőtávolsága. Utóbbit kétszer akkorának tartották)
De azt megkockáztathatjuk hogy az apfsds és a heat lőszer pontossága között nagyobb az eltérés mint a 60-ás években az apds és heat között
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
De azt megkockáztathatjuk hogy az apfsds és a heat lőszer pontossága között nagyobb az eltérés mint a 60-ás években az apds és heat között

Én úgy gondolom, hogy a HEAT általában 5 millel pontatlanabb, ma is és akkorban is.
Az akkori APDS lőszerekre is nagyobb hatásos lőtávolságot adtak meg, mint a HEAT-ra.
Ami nagyon kilóg fölfelé akkoriban az a HESH.
Legalábbis azon adatok alapján ami előkereshető.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Én úgy gondolom, hogy a HEAT általában 5 millel pontatlanabb, ma is és akkorban is.
Az akkori APDS lőszerekre is nagyobb hatásos lőtávolságot adtak meg, mint a HEAT-ra.
Ami nagyon kilóg fölfelé akkoriban az a HESH.
Legalábbis azon adatok alapján ami előkereshető.
Persze.A HESH a legstabilabb ballisztikailag.Ráadásul a korabeli homogén páncélok ellen nagyon hatásos,távolságtol függetlenül.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fip7
S

speziale

Guest
Én úgy gondolom, hogy a HEAT általában 5 millel pontatlanabb, ma is és akkorban is.
Az akkori APDS lőszerekre is nagyobb hatásos lőtávolságot adtak meg, mint a HEAT-ra.
Ami nagyon kilóg fölfelé akkoriban az a HESH.
Legalábbis azon adatok alapján ami előkereshető.

arra gondoltam, hogy ballisztikailag az apfsds jobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint az apds..és ezért nagyobb a különbség
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
arra gondoltam, hogy ballisztikailag az apfsds jobb tulajdonságokkal rendelkezik, mint az apds..és ezért nagyobb a különbség
Ez igaz, de az is igaz, hogy egy mai HEAT pontosabb, mint egy 70's években használt nyíllövedék :)
Nagyon sokat fejlődtek pontosságban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
S

speziale

Guest
Amúgy nem lehet, hogy valami kulturális elfogultság van a mögött, hogy annyi jó nyugati tank közül, ti pont a legszarabbért kardoskodtok itt 50-60 oldala?
Érdekes senki nem sértődött meg se az AMX-30-on, se az M60-on, se a Chieftainon csak a Leopárd 1-en :D
Ugye most nem azt játszuk virtuálisan újra, hogy utolsó töltényig véditek a Führer bunkert, a rohamozó "szláv" túlerővel szemben?
Mondjátok, hogy nem ez az oka :D:D:D

Gondolom az egy pillanatig sem merül fel benned, hogy azért ágálunk (legalább is én a magam részéről), hogy a hk-k megítélsét ne vigyük le ilyen autóskártya szintre, hogy 1-2 kiemelt paraméter alapján azt mondjuk, hogy ez a f*sza, az meg a szar...
miközben az adott koncepciók hátrányait meg szépen elfelejtjük...pl. a szovjet tankok úgy tudtak jó védettséget adni, hogy baromi szűkre kellett őket szabni...ennek nyilván egy olyan korban semmi hatása nem volt a hk harcértékére, amikor még mindent manuálisan kellett a hk személyzetének csinálnia...
ráadásul azt is nehezen tudom elfogadni, amikor valamelyik ország hk tervezőit totál hülyének nézzük (és mondjuk pont azt, amelyiknak az oroszok mellett a legnagyobb tapasztalata volt benne)...mert ha a Leo1 azért lett volna ilyen karcsún páncélozva mert nem tudnak alá normális motort rakni, akkor megértem a dolgot...de erről pl. szó nem volt
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
S

speziale

Guest
Ez igaz, de az is igaz, hogy egy mai HEAT pontosabb, mint egy 70's években használt nyíllövedék :)
Nagyon sokat fejlődtek pontosságban.

nyilván minden lövedéket a saját korában kell nézni...de amíg a heat heat maradt, addig az apds és az apfsds között koncepció váltás is történt nemcsak sima evolúció
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
Gondolom az egy pillanatig sem merül fel benned, hogy azért ágálunk (legalább is én a magam részéről), hogy a hk-k megítélsét ne vigyük le ilyen autóskártya szintre, hogy 1-2 kiemelt paraméter alapján azt mondjuk, hogy ez a f*sza, az meg a szar...
miközben az adott koncepciók hátrányait meg szépen elfelejtjük...pl. a szovjet tankok úgy tudtak jó védettséget adni, hogy baromi szűkre kellett őket szabni...ennek nyilván egy olyan korban semmi hatása nem volt a hk harcértékére, amikor még mindent manuálisan kellett a hk személyzetének csinálnia...
ráadásul azt is nehezen tudom elfogadni, amikor valamelyik ország hk tervezőit totál hülyének nézzük (és mondjuk pont azt, amelyiknak az oroszok mellett a legnagyobb tapasztalata volt benne)...mert ha a Leo1 azért lett volna ilyen karcsún páncélozva mert nem tudnak alá normális motort rakni, akkor megértem a dolgot...de erről pl. szó nem volt

Szerintem az a baj, hogy mindig az oroszokhoz mértek!
A Leopárd 1 minden harckocsihoz képest szarul volt páncélozva. Ebben az összes nyugati is benne van.
A nyugati tankoknál is törekedtek a minimum 200 mm RHA-s értékekre, szemből. Sőt az M60 és a Chieftain többet is tudott ennél.
Akkor nem lehetséges, hogy mindenki egy irányba ment az autópályán és csak a németek jöttek szembe?
Érted?
Mind nyugaton, mind keleten hasonló frontális védelmet éreztek elégségesnek.
A németek más mérce szerint terveztek. Szerencséjükre sosem kellet kipróbálniuk azt, hogy igazuk van-e.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 735
4 132
113
A 60as évek legjobbja szerintem az M60A1.De nem volt a fölénye akkora,hogy ez önmagában eldöntött volna egy háborút.(T64 korai változata szerintem nem releváns,az ugyanolyan buta eröltetése volt egy nem kiforrott technikának,mint az amcsiknál az M60A2-csak a t64 10 év alatt kiforrot végül,a shillelagh rendszer meg már a Starship sorozatgyártásának kezdetekor is bukta volt)
Szia,

1000+ db-ot gyartottak a T-64-bol a 60-as evekben; ez persze szovjet szemmel nezve nem sok (mutatja, hogy nem volt kiforrott a gyartastechnologiaja), de abszolut ertekben nezve hatalmas mennyiseg!

Emlekeztetoul par adat az M60A1/T64 vedettsegere szembol (T-64 adat az MBTs.pdf-bol) :
Torony KE: 250mm/410 mm
Torony CE: 250mm/450 mm
Test KE: 258mm/335mm
Test CE: 258mm/450 mm
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 050
113
nyilván minden lövedéket a saját korában kell nézni...de amíg a heat heat maradt, addig az apds és az apfsds között koncepció váltás is történt nemcsak sima evolúció

Mind kettő űrméret alatti, csak a nyíllövedéket abban a formában ahogyan ma ismerjük a szovjetek találták ki.
A HEAT-ot meg az USA. A HEAT-nál az átütést segítő orrkúp okozott komoly változást, elég nagy evolúciós lépés volt az átütés terén.
A HEAT-ok pontossága meg a sima csövek miatt nőt meg, ugyanis addig huzagolt csőből lőve nem szabadott, hogy forogjanak.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Emlekeztetoul par adat az M60A1/T64 vedettsegere szembol (T-64 adat az MBTs.pdf-bol) :
Torony KE: 250mm/410 mm
Torony CE: 250mm/450 mm
Test KE: 258mm/335mm
Test CE: 258mm/450 mm
Ezt az MBT pdf-et jó lenne már elfelejteni... Ezer éves, tele pontatlan információval.
M60A1 szemből... hát meg fogsz lepődni. A lövegpajzs fizikai vastagsága durván 300 fölött van, az ágyúcső tövében a 400-at is eléri. Átlagban 330-350-körül.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 207
113
Gondolom az egy pillanatig sem merül fel benned, hogy azért ágálunk (legalább is én a magam részéről), hogy a hk-k megítélsét ne vigyük le ilyen autóskártya szintre, hogy 1-2 kiemelt paraméter alapján azt mondjuk, hogy ez a f*sza, az meg a szar...
miközben az adott koncepciók hátrányait meg szépen elfelejtjük...pl. a szovjet tankok úgy tudtak jó védettséget adni, hogy baromi szűkre kellett őket szabni...ennek nyilván egy olyan korban semmi hatása nem volt a hk harcértékére, amikor még mindent manuálisan kellett a hk személyzetének csinálnia...
ráadásul azt is nehezen tudom elfogadni, amikor valamelyik ország hk tervezőit totál hülyének nézzük (és mondjuk pont azt, amelyiknak az oroszok mellett a legnagyobb tapasztalata volt benne)...mert ha a Leo1 azért lett volna ilyen karcsún páncélozva mert nem tudnak alá normális motort rakni, akkor megértem a dolgot...de erről pl. szó nem volt
73 után kipróbálták a zsákmányolt T62eket.Tűzerónek egyik szegmense,hogy a sabotnak milyen az átütése-többet mértek,mint a táblázatokban meg van adva.Ugyanakkor.....Tüzgyorsasága fele a Centurion/M60 tipushoz képest.Lövegstabilizátort pocséknak minősitették,mozgásbol már középtávon is alkalmatlannak a pontos célzásra.Az egész tűzvezető rendszert gyengének.Vagyis összességében a potenciálisan nagyobb tűzerejú hk realizálható tűzerejét nem találták jobbnak,mint a nyugati tipusokét.
 
S

speziale

Guest
Szerintem az a baj, hogy mindig az oroszokhoz mértek!
A Leopárd 1 minden harckocsihoz képest szarul volt páncélozva. Ebben az összes nyugati is benne van.
A nyugati tankoknál is törekedtek a minimum 200 mm RHA-s értékekre, szemből. Sőt az M60 és a Chieftain többet is tudott ennél.
Akkor nem lehetséges, hogy mindenki egy irányba ment az autópályán és csak a németek jöttek szembe?
Érted?
Mind nyugaton, mind keleten hasonló frontális védelmet éreztek elégségesnek.
A németek más mérce szerint terveztek. Szerencséjükre sosem kellet kipróbálniuk azt, hogy igazuk van-e.

de azt is tudjuk, hogy a német harcászat eltért az angolszásztól (lásd még pl.: páncél gránátosok)

ezzel a "nem lehet a németek néztek be valamit" érvvel meg kicsit az a gondom, hogy még ha a Leo tervezése idején be is nézték a dolgot, alapvetően kis efforttal korrigálhatták volna. A teknő felső részének megerősítésére elég lett volna 3 cm-nyi plusz acél, hogy elérjék a T62 védettségét...az a rész kb. 3,5 nm...vagyis kevesebb mint 1 tonnából meglett volna...