Engedd már el ezt a 30-as szórást... Most komolyan, egy 60-as évekbeli, kifejezetten pontatlan lőszertípus adatai alapján jelented ki, hogy minden más, akár modernebb lőszer is ugyanolyan pontatlan? Korábban be lett itt linkelve, a 70-es években már tudtak ennél sokkal többet.Az adatok és a fizika nem ezt támasztják alá. Ekkora távon is szerencse kérdése még 30 mil szórással is.
"HEAT-FS rounds were also substantially more accurate than APFSDS (which might also be surprising to a Western reader). This is reflected in the Soviet deviation criterion, which was more strict for HEAT rounds (0.21 mil) than for APFSDS rounds (0.25 mil). However, in practice HEAT-FS rounds were even more accurate. As control trials of a random mass-production T-64A held in the 70s (the details of which were made available to the author) indicated, while APFSDS rounds hugged the outer bounds of acceptance criterion, HEAT-FS rounds actually demonstrated the average deviation of well under 0.1 mil!"
Jó esetben is csak újabb mítoszokat próbálsz gyártani. Tök fölösleges itt számolgatnod bármit. Megvannak a különböző lövegek, különböző lőszereinek lőtáblázatai. Ez konkrétan az, amit adott löveg tud, adott lőszerrel. A szórás ezt jelenti. Még egy olyan primitív, ósdi lőszertípus, mint a 3BM15 szórása is elég kicsi ahoz, hogy akár 4 kilométeren is eltaláljon egy harckocsit.
Természetesen ez a gyakorlatban nem fog menni. Ami a gyakorlati alkalmazást érinti, az nem a szórás, hanem a találati arány.
Ezt befolyásolják az alábbiak a löveg/lőszer szórásán kívül:
Levegő hőmérséklete, sűrűsége, szél sebessége és iránya, páratartalom, töltet hőmérséklete, töltet súlyszáma, csőtengelydőlés, cső kopása, célzóoptika és a löveg párhuzamossága, stabilizátor pontossága, főtükör stabilizálásának pontossága, stb, biztos van még amit kihagytam.
Ezeknek az együttes hatása jelenik meg a korábban már többször belinkelt TRADOC-ban, ami az M60 és a T-62 találati arányát elemzi. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy akkoriban ('60-'70 évek) létező lőelemképzők is csak egyetlen adattal dolgoztak: távolság. A modern, digitális tűzvezetőrendszerek a fenti változóknak a nagy részét figyelembe veszik, ezért lesz sokkal magasabb a találati arány. Persze, egyértelmű, senki nem állítja, hogy a 3 kilométer fölött nagy esély lenne a találatra, mert nincs. De ma, 2000-2500 méter álló harckocsiból, egy teljesen reális távolság, nem véletlenül gyakorolják is szinte mindenhol ezt. Még a szovjet időkben is átlagban ~1800m-ről kellett leküzdeni a célt. Csak nézd meg a minden évben megrendezett tank biatlont. 1700-1800m-re lőnek. A legjobb csapatoknak (orosz, kínai, belarusz) ez nem okoz problémát, annak ellenére, hogy az ott felhasznált gyakorló lőszer kifejezetten okádék minőségű. Az otvaga2004 fórumon egy volt harckocsizó meg is jegyezte, nekik ez a távolság semmi problémát nem okozott, annak ellenére, hogy ő még sima, fapados T-55-ön szolgált.
Amúgy a tankneten pont mostanában volt hasonló témáról egy kis beszélgetés.
Fire Control, Ranging, Dispersion
18 minutes ago, Stuart Galbraith said: Well it was 1976, projecting to 1985. There was little known at that point about T72 ( I don't think anyone had a proper look at one till the following year). But yes, the estimates on T72 were seemingly lowballing, despite a wide range of estimates. The int...
www.tanknet.org