Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 621
79 833
113
És az is fontos,hogy te cseréről beszélsz az meg nem javítás hanem csere.Nagyon jól látszik,hogy már a 72-esen sem lehet javítani semmit, kevés kivételtől eltekintve mindent cserélnek.Az meg tök mind1,hogy egy görgőt cserélsz vagy egy elektronikai blokkot,semmit nem bonyolít a kiszolgáláson.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Uzemanyaggal es loszerrel el tudnank latni a hk kat /eddig az volt a baj hogy csupa olyan beszerzes folyik amivel olni nem lehet most meg pont azt hiamyolja valaki./

Sajnos ezt a hsz-t nem értem egyáltalán. Mert ölni csak azzal lehet, ami képes rá. Persze Sztálingrádnál is be lettek vetve még 42-ben olyan T-34-esek, amikben nem volt optika sem. A harceljárás szerint az irányzó forgatta a tornyot, míg a töltö nézett végig a lövegcsövön. Aztán közvetlen irányzással tüzeltek. Persze ez volt minden, csak nem hatékony forrásfelhasználás és nem volt hatékony harcászatilag sem. Ergo, túl kevés németet lehetett ezáltal megölni. Félek félreértettelek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Meg van a logisztika ott a logz erre vannak es hozni is hoztak mindent... Potalkatresz is van mindenbol mar vasra tudni lehet melyik mit eszik... A bakonyba a plusszos tultoltott szazadbol egy gep volt ami az utolso napig nem tudtunk megjavitanai de az lovegesen volt szar es mivwl amugy is tartalek volt nem volt surgos ilywn jellegu melo /meg azt mi vegkepp nem csinalhattuk./ amug minden nap 3-4 hk volt javitva. Nem kis javitasokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
A hk k bevethetosegi taja azert olyan alacsony mert 1\3 a mindig javitva van 1\3 a szolgalatot vagy kesszenletet ad a maradek meg hajtva van vag demozik valami programon...

A sok meghibasodas meg az intenziv hasznalat mellett az hogy venek mint az orszagut ennyi idos autok se nagyon gurulnak mar ezek meg azert kicsit intenzivebb hatasnak vannak kiteve.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
A lenyeg nem a szerelesel van a gond vagy az alkatreszek hianyaval hanem azzal hogy eloregedett mind a technika mind a tartalek alkatresz keszlet.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Ha egy leo 2 flottara lenne ennyi munkaora forditva mint ezekre a ven vasakra a telephelyen modernizalnak oket...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
És az is fontos,hogy te cseréről beszélsz az meg nem javítás hanem csere.Nagyon jól látszik,hogy már a 72-esen sem lehet javítani semmit, kevés kivételtől eltekintve mindent cserélnek.Az meg tök mind1,hogy egy görgőt cserélsz vagy egy elektronikai blokkot,semmit nem bonyolít a kiszolgáláson.

Valószínűleg azért van bennem ez a tapasztalat, mert amiről itthon hallottam üzemeltetni, Pld.: MIG-29, hát azért az sem volt semmi... történet. Az elektronizált dolgokkal pedig az a tapasztalatom, hogy, amit cserélni kell az rohadt drága... Azaz nem biztos, hogy itthon rendelkezésre állna... Persze ez egyéni nézőpont, saját szoc. probléma és nem objektív ismeret... De azért csak annyit, hogyha javítani akarsz egy páncélost, kellenek vontatók is.. Ha nem akarsz a hadszíntérre vasúton vagy lánctalpon menni, kellenek trélerek is... És ezek a képességek is leépültek, bár már a II. VH-ban is elég sok sérült, német, magyar nehézjármű veszett oda a vontató hiány miatt is...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Persze lehetne tobb muszaki es a kezszemnek nem kellene komoly javitasokat eszkozolni. De nem ez a fo problema
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Meg van a logisztika ott a logz erre vannak es hozni is hoztak mindent... Potalkatresz is van mindenbol mar vasra tudni lehet melyik mit eszik... A bakonyba a plusszos tultoltott szazadbol egy gep volt ami az utolso napig nem tudtunk megjavitanai de az lovegesen volt szar es mivwl amugy is tartalek volt nem volt surgos ilywn jellegu melo /meg azt mi vegkepp nem csinalhattuk./ amug minden nap 3-4 hk volt javitva. Nem kis javitasokkal.


Szerintem azért nem harci sérült hk-kat javítottatok. Én úgy képzelem ez kb. annyira lehet más, mint a normál autószerelés, meg a karambolos gk. javítása. Az, hogy MO-n mi öregedett el és mi nem, szerintem nem lényeges. Mert az alap HSZ-om lényege más volt. Egyszerűen egy adott típus elég intenzív harci használatáról szólt csak... Az MO-i helyzet belekeverése nélkül...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Vannak bikak meg trelerek is. /sot meg t55 kis bika is van tartalekba/ de a masik 72 is elvontatja a masikat ez mar nem 2 vh le/t arany
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Cifu
A T-72B-t én nem tartom másodvonalas cuccnak. És a maga korában a T-72A sem volt rossz technika. A T-80 valamivel erősebb konstrukció volt, de drágább is, és kevésbé volt ergonomikus a belső tere. E mellet a gázturbina inkább hátrány volt, mint előny.

  1. A T-72 egy lebutított, olcsóbb technika volt a T-64 után, nézd meg a tűzvezető rendszert, nézd meg a töltőberendezést, stb.
  2. A T-64 és aztán a T-80 volt az első vonal, mindig ők kapták meg az új technikákat, lövegcsőből indítható rakéta, Kontakt EDZ / Kontakt-5 reaktív páncélzat, stb. mind ezeknél jelent meg előbb, aztán a T-72-esekhez egy lépéssel később szivárgott le.
  3. A T-80UD pl. diesel-motoros volt, az oroszok viszont szinte mindet kivonták, mondván az ukrán gyártású verziók karbantartása nem kifizetődő, inkább a hazai ipart támogatják (a T-80U ugye oroszország területén volt gyártva, és volt kiépült karbantartó bázis is hozzá, míg az UD-hez csak ukrajna területén).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Egyszerubb serulest uan ugy kijavitasz egy hkn csavarok meg kabelek hulyebiztosan. Ha meg komoly a serules azt a ruszki ae a harcteren javitja vasuttal barmikor eljutathato szinte barhova a hatorszagba... Egyebkent milyen serulesre gondolsz kiegtt gep? Nem erdemes javitani repedt panceltest? Befoltozhato tabori korulmemyek kozott ha erdemes. Feszito tores szinten szerkezeti elem deformacio nincs ertelme harcteren javitani.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Vannak bikak meg trelerek is. /sot meg t55 kis bika is van tartalekba/ de a masik 72 is elvontatja a masikat ez mar nem 2 vh le/t arany


Szerintem a magyar darabszámok nevetségesek, csak a tüzérség és a hk-k tekintetében is. Ha ehhez varrjuk a gombot, akkor még a végén azt hisszük, igen jók vagyunk. Pedig, dehogy. Stílszerűen csak annyit, a mi meglévő csapatainkkal kapcsolatban, ha Groznijban bevetették volna, azt hiszem kb. annyit írnának, hogy 2 hét harci bevetés után, a megmaradt állomány 70 %-os veszteséggel kivonásra kerül, majd újjászervezésre a béke helyőrségeébe vonul...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Vannak bikak meg trelerek is. /sot meg t55 kis bika is van tartalekba/ de a masik 72 is elvontatja a masikat ez mar nem 2 vh le/t arany

Lehet rosszul tudom, de összesen 2db VT-72 'Bika' van, a VT-55 'Bika' pedig nem csak tartalékba, de aktív használatban is előfordul.
Pont ez volt anno a harckocsizók gondja, hogy csak két VT-72 van, holott ha jól rémlik anno századonként 2 volt előírva.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Miert mihez varrod a gombot a kepzeletbeli fntom hadosztalyokhoz? Ha ennyi gep van ennyivel kell szamolni... Tobbel ki szamol? Nem ertem.

Milyen serulesre gondolsz amit a ruszki kijavitott tabori korulmenywk kozott de mi nem tudnank.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 664
9 265
113
A legmodernebb tudomásom szerint a 9M119 és változatai ezek változattól függően minimum 800mm-es átütéssel bírnak azaz semmivel nincsenek el aradva a legmodernebb APFSDS-ektől.

De amit egy modern kinetikus átüt páncél az az atgm-nek vagy 1000-1100mm legalább.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Az 1 szazadnak van ket bikaja /a tobbinek is megvan csak mivel a vasak nem futnak a bika se fut/ a problema az volt hogy az 1 szd adta a keszenletet amihez bika is jar es az 1 szd a vegrehajto allomamy is akik gyakterre loterre jarnak... Hk van pluszosan a szazadnak aktiv allomanyba plusz a parancdnoki hk csak a db szam miatt bika nem volt elohozhato a masik telephelyrol... Tatan a kis bika csak tartaleknak van /papir szerint a hidvetokhoz mentettek meg oket mwg a ptsz ekhez/ bakonyba van meg egy ket kis bika /egyet lattam uzembe/
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Cifu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 277
113
Bocs a tordelesert a lenyeg hogy van bika menmyiseg minden szazadnak de csak az 1 szazad aktiv igy az o 2 bikajuk aktiv amibol az eggyik bika allando keszenletet ad mig a masik hasznalva van... /keszenletis gepet nem lehet gyakterre loterre vinni.../ ez szuli a bikabroblemat. A megoldas az lenne hogy a masik szazadot is aktivna helyezni annak a vasai adnak a kesszenletet bikastol hkstol. A maradek vas meg mehetne kikepzsre... /keszemletis vasak use hibasodnak meg abba a heti jaratasba.
 
M

molnibalage

Guest
A hozzászólásod az ott sántít, hogy én egy biciklit kompletten meg tudok szerelni, pedig leírtam a korlátaimat, a sebességmérőn kívül. Ha azt ellopják vagy tönkremegy, akkor újat kellene rá vennem. Persze neked is többször tönkremenne a sebességmérőd, ha naponta RPG-vel lövöldöznének rá...
A bringán, a kerék, a konymány, a váz vagy hajtáslánc vagy a sebességmérő és szenzora nagyobb...?
A példa elég elvont volt, de nem értetted meg.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Miert mihez varrod a gombot a kepzeletbeli fntom hadosztalyokhoz? Ha ennyi gep van ennyivel kell szamolni... Tobbel ki szamol? Nem ertem.

Milyen serulesre gondolsz amit a ruszki kijavitott tabori korulmenywk kozott de mi nem tudnank.


Én sajna nem tudom, mi mit tudnánk.javítani.. Ehhez nincsenek infóim. De azért vagyunk itt többen, akinek van, írja meg! . De olyan hk-kat kellett javítani, amik bekaptak néhány RPG-t, átütés történt a páncélon, nem gyulladt ki a jármű, de tönkrement a toronyban ez az (rádió, optika, löveg, gpu. műszerek, toronyforgatás, leszakadó bbúvónyílás fedelek, stb...). Az előzőekről olvastam, mint jellemző harci sérülésről, amelyeket javítottak tábori körülmények között.... Persze itt nem az elvek lényegesek csak, hanem az, hogy hány darabon tudjuk pld. a csőcserét megcsinálni, mennyihez van alkatrész... Ami az előzőekben engem nagyon megfogott, az a számok brutalitása. Pld.: volt olyan önnálló gárda hk. zászlóalj, ami nek az állománytáblája 60 nap után (1995 jan-febr) úgy nézett ki, hogy 12 db végleges veszteség, 12 db javítás alatt lévő, és 29 db hadihasználható hk. (Biztos kaptak csata közben pótlást, azért ilyen magasak a számok.) De, köszi, ha leírod, ezek MO-n tábori körülmények között ténylegesen javíthatók lennének, vagy sem?