Maga a lövedék akkora, hogy a mostani lőszertárolókba nemigen tudod betenni vagy értelmes mennyiséget és mozgatni tornyon belül végépp mission impossible.
Egy 130 mm-es löveget nagyon komoly áron be lehetne még talán szuszakolni valahogy a mostani hk-kban - de inkább csak a 125-128 mm-re növelés opció a Leo2/M1 vonalon, de afelett komplett új hk, mert a torony is akkora - ha egyáltalán teszel klasszikus tornyot, hogy - hogy új alváz is kell. Ezért van az hogy az Armatát leszámítva mindenhol 20-40 éves alap harckocsik vannak és azok reszelése. Iszonyatos pénz a csere és csak új versenyt indítana (?) be.
A németek a Leopard 2 KWS III. esetén új tornyot képzeltek el a NPzK-140 ágyúhoz, ennél a személyzet 3 főre csökken, és a 32 lőszert is magába fogadó töltőberendezés a torony hátsó és bal oldali részét elfoglalta volna.
A KWS III. keretében egy átalakított toronyba bepakolták a 140mm-es löveget, és a torony végébe ellensúlyt helyeztek el, de automata töltő nem volt. Ugye ez elbukott, a KWS II (alias Leo2A5) és a KWS I. (120mm L/55 löveg, alias Leo2A6) valósult meg.
A svájciak csináltak egy saját verziót, a Pz.87-140-et. Ez az eredeti Leo2A4 tornyot megőrizte, a torony végébe került francia Galix gránátvető, illetve a torony kiegészítő páncélozást kapott, a 140mm-es löveg emlékeim szerint osztott lőszerrel, de ennél többet nem tudok róla. Állítólag kézzel töltötték.
Ezt csak az ára miatt vetették el? Mikori volt ez a terv? Papír vagy meg is építették a prototípust?
Ezek a tervek voltak:
M1 Tank Test Bed (TTB), az 1980-as évek közepén/végén egy T-14 Armata szerű megoldás, három fős személyzet a torony előtt, mögöttük személyzet nélküli torony 120mm-es M256 löveggel, alatt függőlegesen tárolja a lőszert az automata töltőberendezés, prototípus szintig jutott:
M1 Abrams Component Advanced Technology Test Bed (CATTB), új prototípus torony, automata töltővel, új diesel-motor, új felfüggesztés, új lánctalp, 120/140mm-es cserélhető csövű löveg, a CATTB prototípus megépült FY93 :
Egy fejlesztett változat is volt, áttervezett, moduláris páncélzatú toronnyal, XM291 'ATACS' löveggel, automata töltő a torony végén:
Volt a
FASTDRAW terv, fent tévesen ennek az rajzát raktam be a Thumper képe helyett (hamu a fejemre...). Ennél két hengeres tárban voltak a lőszerek, 18-18 db 120mm-es löveg esetén, 12-12db 140mm-es löveg esetén, ez csak tervezőasztalig jutott tudomásom szerint:
Hogy ezek miért nem valósultak meg?
Nos több tényezős eset. Először a hadsereg egyes vezetése egy teljesen új harckocsit akart, célszerűen erre tervezve, ez lett volna a Block III. Aztán jött Shinseki tábornok, és az ő könnyű, légi szállítású hadsereg koncepciójába nem fért bele a nehéz harckocsi. A Future Combat System koncepció ugye 25, majd 30 (és végül 35) tonnás harcjárművet vizionált könnyű, csőszájfékes 120mm-es löveggel (XM360).