Hidegháború (1947-1991)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Nem tudom, hogy ez hova illene inkább, de:
1960-as brit gyal. kiképzési kkönyv:

a137e0_cd383dd6a88e4e98ade675502707e967~mv2.png
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Today in 1983, a Soviet Su-15 interceptor shot down a Boeing 747 operating as Korean Air Lines Flight 007 en route from New York City to Seoul after it accidentally strayed into restricted airspace over the Kamchatka Peninsula and Sakhalin Island, killing 269 passengers and crew.
FblHdp9XoAA1bEx
 
  • Szomorú
Reactions: honved and Bleroka

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 359
22 890
113
A nap amikor nem tört ki a III. Világháború:

1983 Szeptember 26 amikor NEM tört ki a III. világháború

Stanislav Yevgrafovich Petrov
Kora hajnalban a szovjet rakétaészlelő műholdrendszer azt jelezte, hogy amerikai interkontinentális rakétát lőttek ki a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrov (szül. 1939) ügyeletes tiszt úgy ítélte, hogy téves riasztás lehet, hiszen egy atombomba támadást az amerikaiak bizonyára számos rakéta egyszerre kilövésével indítanának. Nem értesítette nyomban a szovjet felsővezetést, amint az érvényben lévő parancs szerint kellett volna. Ekkor azonban a számítógép további négy rakéta kilövését jelezte az USÁ-ból a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrovra iszonyú felelősség nehezedett. Ha megnyomja a szirénázva villogó Start gombot, elindul az atomtöltetű rakétaraj ellencsapás. A szovjet felsővezetésnek pár perc alatt kell döntenie, s bizonyára tényként kezelik az észlelését. Mire a földi radarok megerősíthetik a rakéták feltűnését, már semmit nem lehetne tenni.

A két szuperhatalom közt pattanásig feszült volt a helyzet, mert három héttel korábban, szept. 1-én a szovjet légvédelem lelőtt egy koreai utasszállító gépet, a 269 utas (köztük sok amerikai) mind meghalt. A CNN arról tudósított, hogy ezután a KGB üzenetet küldött nyugati ügynökeinek, hogy álljanak készen egy lehetséges atomháborúra. Az amerikai vezetés a gonosz birodalmaként emlegette a Szovjetúniót. Reagan elnök 1983. márc. 23-i csillagháborús beszéde után a szovjetek arról beszéltek, hogy az USA az ellencsapás kivédésével felborítja az elrettentés egyensúlyát és arra készül, hogy büntetlenül indíthasson atomcsapást. Az orosz stratégia lényege volt, hogy az amerikai rakéták kilövésének észlelésekor nyomban indítani kell az ellencsapást. Ráadásul a NATO hadgyakorlatot tartott Európában taktikai atomfegyverekkel, s a szovjet vezetés szerint ez egy invázió fedőművelete is lehetett.<br>
Stanislav Petrov úgy döntött, hogy nem vállalja egy atomháború kirobbantását. Noha a műholdrendszer riasztása tévesnek bizonyult, hosszú vizsgálati eljárást indítottak ellene parancsmegtagadásért. Végül nem büntették meg, de kérésére leszerelték, mint alkalmatlant. (Megjegyzem, nekem is betette volna a plafont, pedig elég jól tűröm a stresszt - a szerk.)
Nyugdíjasként élt tovább, megromlott egészséggel s pszichológusi kezelésre szorult.

Utóirat: Aznapra nem Stanislav Petrov volt beosztva ügyeletes tisztnek, csak valami váratlan esemény miatt helyettesített.<br>
2004. máj. 21-én World Citizen Award díjat kapott az USA-ban.

A történet közel tíz évvel a Szovjetunió felbomlása után, 1998-ban kapott csak nyilvánosságot. Petrov sokak szemében hőssé avanzsált, azonban a ma egy Moszkva melletti településen, nyugdíjasként élő egykori tiszt nem tudott mihez kezdeni a hirtelen jött népszerűséggel. „Amikor az emberek azt kezdték el nekem mondani, hogy a tévében hősnek tartanak, meglepődtem. Soha nem gondoltam ezt magamról – én csak a munkámat végeztem” – nyilatkozta Petrov még 2011-ben.

Rövid dokumentumfilm részlet:
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
A nap amikor nem tört ki a III. Világháború:

1983 Szeptember 26 amikor NEM tört ki a III. világháború

Stanislav Yevgrafovich Petrov
Kora hajnalban a szovjet rakétaészlelő műholdrendszer azt jelezte, hogy amerikai interkontinentális rakétát lőttek ki a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrov (szül. 1939) ügyeletes tiszt úgy ítélte, hogy téves riasztás lehet, hiszen egy atombomba támadást az amerikaiak bizonyára számos rakéta egyszerre kilövésével indítanának. Nem értesítette nyomban a szovjet felsővezetést, amint az érvényben lévő parancs szerint kellett volna. Ekkor azonban a számítógép további négy rakéta kilövését jelezte az USÁ-ból a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrovra iszonyú felelősség nehezedett. Ha megnyomja a szirénázva villogó Start gombot, elindul az atomtöltetű rakétaraj ellencsapás. A szovjet felsővezetésnek pár perc alatt kell döntenie, s bizonyára tényként kezelik az észlelését. Mire a földi radarok megerősíthetik a rakéták feltűnését, már semmit nem lehetne tenni.

A két szuperhatalom közt pattanásig feszült volt a helyzet, mert három héttel korábban, szept. 1-én a szovjet légvédelem lelőtt egy koreai utasszállító gépet, a 269 utas (köztük sok amerikai) mind meghalt. A CNN arról tudósított, hogy ezután a KGB üzenetet küldött nyugati ügynökeinek, hogy álljanak készen egy lehetséges atomháborúra. Az amerikai vezetés a gonosz birodalmaként emlegette a Szovjetúniót. Reagan elnök 1983. márc. 23-i csillagháborús beszéde után a szovjetek arról beszéltek, hogy az USA az ellencsapás kivédésével felborítja az elrettentés egyensúlyát és arra készül, hogy büntetlenül indíthasson atomcsapást. Az orosz stratégia lényege volt, hogy az amerikai rakéták kilövésének észlelésekor nyomban indítani kell az ellencsapást. Ráadásul a NATO hadgyakorlatot tartott Európában taktikai atomfegyverekkel, s a szovjet vezetés szerint ez egy invázió fedőművelete is lehetett.<br>
Stanislav Petrov úgy döntött, hogy nem vállalja egy atomháború kirobbantását. Noha a műholdrendszer riasztása tévesnek bizonyult, hosszú vizsgálati eljárást indítottak ellene parancsmegtagadásért. Végül nem büntették meg, de kérésére leszerelték, mint alkalmatlant. (Megjegyzem, nekem is betette volna a plafont, pedig elég jól tűröm a stresszt - a szerk.)
Nyugdíjasként élt tovább, megromlott egészséggel s pszichológusi kezelésre szorult.

Utóirat: Aznapra nem Stanislav Petrov volt beosztva ügyeletes tisztnek, csak valami váratlan esemény miatt helyettesített.<br>
2004. máj. 21-én World Citizen Award díjat kapott az USA-ban.

A történet közel tíz évvel a Szovjetunió felbomlása után, 1998-ban kapott csak nyilvánosságot. Petrov sokak szemében hőssé avanzsált, azonban a ma egy Moszkva melletti településen, nyugdíjasként élő egykori tiszt nem tudott mihez kezdeni a hirtelen jött népszerűséggel. „Amikor az emberek azt kezdték el nekem mondani, hogy a tévében hősnek tartanak, meglepődtem. Soha nem gondoltam ezt magamról – én csak a munkámat végeztem” – nyilatkozta Petrov még 2011-ben.

Rövid dokumentumfilm részlet:
Ez olyan hűbazmegközelvolt, mint az Able Archer-nél '83 -ban.
 
M

molnibalage

Guest
Jimmy Carteren és Kissigeren kívül van még életben levő külügyes vagy államfő bárki életben a hidegháborúból?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Jimmy Carteren és Kissigeren kívül van még életben levő külügyes vagy államfő bárki életben a hidegháborúból?

Kelet Európai ex kommunista vezérek temető.
Nyugat, hát már ők is temető... Kapásából gondolkodva.
Afrika, szerintem mind temető.
Ázsia, passz, de inkább ott is mind temető.
 
M

molnibalage

Guest
Kelet Európai ex kommunista vezérek temető.
Nyugat, hát már ők is temető... Kapásából gondolkodva.
Afrika, szerintem mind temető.
Ázsia, passz, de inkább ott is mind temető.
II. Erzsébet miatt jutott eszembe. Túlélte Castrot is, pedig egy évben születtek.
(Csak közép és nagyhatalmi vezetőkre gondoltam amúgy / királyok és császárokra.)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
II. Erzsébet miatt jutott eszembe. Túlélte Castrot is, pedig egy évben születtek.
(Csak közép és nagyhatalmi vezetőkre gondoltam amúgy / királyok és császárokra.)

Hú tényleg, a királynő, most halt meg szegény. Castró testvére viszont még él, ha jól gondolom. Ő is vezető volt végül is a 80-as években már. Még lehet életben persze, pár kevésbé ismert arc akkoriból. De már nagyon öregek lehetnek. Pld. Nicaragua, Daniel Ortega. Még aktív politikus.
 
M

molnibalage

Guest
Hú tényleg, a királynő, most halt meg szegény. Castró testvére viszont még él, ha jól gondolom. Ő is vezető volt végül is a 80-as években már. Még lehet életben persze, pár kevésbé ismert arc akkoriból. De már nagyon öregek lehetnek. Pld. Nicaragua, Daniel Ortega. Még aktív politikus.
Csak az nem középhatalom. :)
 
  • Tetszik
Reactions: honved
T

Törölt tag 1711

Guest
A nap amikor nem tört ki a III. Világháború:

1983 Szeptember 26 amikor NEM tört ki a III. világháború

Stanislav Yevgrafovich Petrov
Kora hajnalban a szovjet rakétaészlelő műholdrendszer azt jelezte, hogy amerikai interkontinentális rakétát lőttek ki a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrov (szül. 1939) ügyeletes tiszt úgy ítélte, hogy téves riasztás lehet, hiszen egy atombomba támadást az amerikaiak bizonyára számos rakéta egyszerre kilövésével indítanának. Nem értesítette nyomban a szovjet felsővezetést, amint az érvényben lévő parancs szerint kellett volna. Ekkor azonban a számítógép további négy rakéta kilövését jelezte az USÁ-ból a Szovjetúnió felé. Stanislav Petrovra iszonyú felelősség nehezedett. Ha megnyomja a szirénázva villogó Start gombot, elindul az atomtöltetű rakétaraj ellencsapás. A szovjet felsővezetésnek pár perc alatt kell döntenie, s bizonyára tényként kezelik az észlelését. Mire a földi radarok megerősíthetik a rakéták feltűnését, már semmit nem lehetne tenni.

A két szuperhatalom közt pattanásig feszült volt a helyzet, mert három héttel korábban, szept. 1-én a szovjet légvédelem lelőtt egy koreai utasszállító gépet, a 269 utas (köztük sok amerikai) mind meghalt. A CNN arról tudósított, hogy ezután a KGB üzenetet küldött nyugati ügynökeinek, hogy álljanak készen egy lehetséges atomháborúra. Az amerikai vezetés a gonosz birodalmaként emlegette a Szovjetúniót. Reagan elnök 1983. márc. 23-i csillagháborús beszéde után a szovjetek arról beszéltek, hogy az USA az ellencsapás kivédésével felborítja az elrettentés egyensúlyát és arra készül, hogy büntetlenül indíthasson atomcsapást. Az orosz stratégia lényege volt, hogy az amerikai rakéták kilövésének észlelésekor nyomban indítani kell az ellencsapást. Ráadásul a NATO hadgyakorlatot tartott Európában taktikai atomfegyverekkel, s a szovjet vezetés szerint ez egy invázió fedőművelete is lehetett.<br>
Stanislav Petrov úgy döntött, hogy nem vállalja egy atomháború kirobbantását. Noha a műholdrendszer riasztása tévesnek bizonyult, hosszú vizsgálati eljárást indítottak ellene parancsmegtagadásért. Végül nem büntették meg, de kérésére leszerelték, mint alkalmatlant. (Megjegyzem, nekem is betette volna a plafont, pedig elég jól tűröm a stresszt - a szerk.)
Nyugdíjasként élt tovább, megromlott egészséggel s pszichológusi kezelésre szorult.

Utóirat: Aznapra nem Stanislav Petrov volt beosztva ügyeletes tisztnek, csak valami váratlan esemény miatt helyettesített.<br>
2004. máj. 21-én World Citizen Award díjat kapott az USA-ban.

A történet közel tíz évvel a Szovjetunió felbomlása után, 1998-ban kapott csak nyilvánosságot. Petrov sokak szemében hőssé avanzsált, azonban a ma egy Moszkva melletti településen, nyugdíjasként élő egykori tiszt nem tudott mihez kezdeni a hirtelen jött népszerűséggel. „Amikor az emberek azt kezdték el nekem mondani, hogy a tévében hősnek tartanak, meglepődtem. Soha nem gondoltam ezt magamról – én csak a munkámat végeztem” – nyilatkozta Petrov még 2011-ben.

Rövid dokumentumfilm részlet:

Szerintem ez a videó qva jól bemutatja a dolgokat, különösen félelmetes az összehasonlítás a 2018-as Hawaii eseményekkel ahol az amerikai katona hasonló helyzetben megnyomta a gombot... "I did what I was trained to do."
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Szerintem ez a videó qva jól bemutatja a dolgokat, különösen félelmetes az összehasonlítás a 2018-as Hawaii eseményekkel ahol az amerikai katona hasonló helyzetben megnyomta a gombot... "I did what I was trained to do."
Mi volt Hawaii-n? Ez kimaradt.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Lenne egy szigorúan akadémikus-kérdésem.
Félretéve a jelenlegi konfliktushoz kapcsolódó szimpátiákat.
Napokban nézegettem pár filmet a HH-ról, vagy játszottam vonatkozó játékokkal és előszedtem a Vörös Vihar-t is.

Eszembe jutott egy kérdés, ami nem hagy nyugodni.
Látva azt /és feltételezve, hogy amit látunk az meg is történik/, hogy milyen taktikai, stratégiai hibákat vét
folyamatosan az RU hadsereg. Elnézve a haditechnika megbízhatóságát és minőségét;
Mi van akkor ha a HH SU-WP oldala is csak egy jól marketingelt lufi volt?
Persze a nukleáris képességeket most tegyük zárójelbe.
Lehet, hogy a '70-'80-as években is csak ennyire lett volna képes a keleti blokk?
Egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy pl. a déli fronton a Pó síkság vagy Duna völgy felé bármilyen sikerrel is
járt volna egy offenzíva, vagy Tom Clancy -féle történetek is már-már a sci-fi kategóriának tűnik február óta.

Tényleg tegyük félre az UA-RU dolgot, most direkt csak önmagában néztem az orosz oldalt.
Érdekel hozzáértők véleménye a fentiről.

uff.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and aquarell

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Lenne egy szigorúan akadémikus-kérdésem.
Félretéve a jelenlegi konfliktushoz kapcsolódó szimpátiákat.
Napokban nézegettem pár filmet a HH-ról, vagy játszottam vonatkozó játékokkal és előszedtem a Vörös Vihar-t is.

Eszembe jutott egy kérdés, ami nem hagy nyugodni.
Látva azt /és feltételezve, hogy amit látunk az meg is történik/, hogy milyen taktikai, stratégiai hibákat vét
folyamatosan az RU hadsereg. Elnézve a haditechnika megbízhatóságát és minőségét;
Mi van akkor ha a HH SU-WP oldala is csak egy jól marketingelt lufi volt?
Persze a nukleáris képességeket most tegyük zárójelbe.
Lehet, hogy a '70-'80-as években is csak ennyire lett volna képes a keleti blokk?
Egyáltalán nem tudom elképzelni, hogy pl. a déli fronton a Pó síkság vagy Duna völgy felé bármilyen sikerrel is
járt volna egy offenzíva, vagy Tom Clancy -féle történetek is már-már a sci-fi kategóriának tűnik február óta.

Tényleg tegyük félre az UA-RU dolgot, most direkt csak önmagában néztem az orosz oldalt.
Érdekel hozzáértők véleménye a fentiről.

uff.
A szovjetek szerint 85 volt az utolsó év amikor még elméletileg képesek lettek volna megnyerni egy hagyományos fegyverekkel vívott háborút a NATO ellen.
Egyébként a mostani orosz katona jobban képzett mint az akkori szovjet (persze ez hatványozottan igaz a NATO-ra is).